مهاجرت به کشور ایسلند

پناهندگی در ایسلند

پناهندگی در ایسلند

راه های زیادی برای مهاجرت به ایسلند وجود دارد اما با توجه به درخواست های مراجعان ، در این مقاله به صورت مفصل و تخصصی در مورد پناهندگی در ایسلند مطالبی را برای شما خوانندگان گرامی شرح خواهیم داد امیدواریم با ارائه این مقاله بتوانید اطلاعات خود را در مورد مهاجرت به ایسلند کامل نمایید و در مقایسه روش های مهاجرت به ایسلند که از طرق مختلف انجام میشود ، به یک نتیجه جامع برسید که آیا پناهندگی در ایسلند گزینه صحیح مهاجرت است یا کتیگوری های مهاجرتی دیگر.

شرایط پناهندگی در ایسلند

همه افراد در جهان به دلیل برخورداری از حقوق بین‌الملل و با توجه به منشور حقوق بشر سازمان ملل حق درخواست پناهندگی دارند و در تمام جهان برای رفاه حال پناهجویان حقوقی را تصویب نمودند که تمام کشور ها ملزم به رعایت این حقوق هستند. ما در ادامه این مقاله در ابتدا شما را با قوانین و مقررات بین المللی مرتبط با پناهندگی آشنا می داریم سپس به طور تخصصی در مورد قوانین مرتبط با پناهندگی در کشور ایسلند مطالبی را بیان میداریم و در نهایت تمامی موضوعات در خصوص پناهندگی را در منّصه عمل و در واقعیت جامعه بررسی می کنیم.

قوانین پناهندگی و تفاوت پناهجو با آواره

مطابق با قوانین پناهندگی و توافق نامه های بین المللی پناهندگان و کنوانسیون حقوق بشر ۱۹۵۱ در مورد پناهندگان در سازمان ملل متحد ، اشخاصی که در کشور خود مورد تهدید و خطر جانی ، شکنجه و مرگ به دلیل عقیده شخصی ، مذهبی ویا سیاسی قرار گرفته باشند می توانند درخواستی مبنی بر پناهنده شدن به دیگر کشور ها داشته باشد.

همچنین افرادی که به دلیل مشکلات شدید اقتصادی و یا خطرات و بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله در شرایط سخت و تنگ دستی قرار گرفته به طوری که در صورت استمرار شرایط فرد دچار سوء تغذیه و مشکلات عدیده شده ، چنین فردی در صورت ترک محل زندگی خود طبق قوانین بین الملل ” آواره ” شناخته می شود.

به یاد داشته باشید طبق قوانین واژه حقوقی “آواره” با واژه حقوقی” پناهنده” کاملا متفاوت است و بار معنایی و حقوقی این دو واژگان نیز متفاوت است. برای مثال شخص آواره در صورت اخراج از سرزمینی بعد از بازگشت به کشور خود تمامی حقوق و مزایای تابعیت خود را دارا می باشد و همه اسناد مالکیت شخص و همه حقوق شخصی فرد حفظ و رعایت می شود. اما شرایط در مورد پناهندگی ، این چنین نیست و فرد پناهجو در صورت رد درخواست پناهندگی ، بعد از بازگشت به کشور خود از سوی دولت ، سخت گیرانه ترین جرایم جزایی را شاهد خواهد بود.

قوانین پناهندگی و تفاوت پناهجو با آواره

همچنین افرادی که دست به جنایات سنگینی زده اند یا با عناوینی همچون “جنایت علیه صلح” ، “جرائم جنگی” ، “اقدام علیه امنیت بین الملل” و  یا جنایت علیه بشریت یا هرنوع جنایت انسانی و غیر سیاسی محکوم و تحت تعقیب باشند در هیچ کشوری اجازه پناهندگی دریافت نخواهند کرد و حقوق بین الملل هیچگونه امتیازی برای این افراد در نطر نمی گیرد.

پناهندگی در ایسلند 

طبق آمار رسمی موسسه گالوپ  ، کشور ایسلند در بین کشور های اروپا رتبه نخست و به عبارتی بیشترین میزان پذیرش پناهجو را در سال های اخیر داشته. به طور کلی ایسلند ، آلمان و فرانسه این سه کشور مهاجر پذیر همواره آمار جذب پناهنده در اروپا را به تنهایی به اندازه سایر کشور های اروپا بالا برده و دروازه ورود به اروپا از راه پناهندگی محسوب می شوند. همین موضوع باعث شده در اتحادیه اروپا طرح سهمیه بندی پناهجویان مطرح شود تا پناهندگانی که وارد حوزه اتحادیه اروپا می شوند به تعداد مساوی در کشور های مختلف تقسیم شوند البته این طرح در نهایت پذیرفته نشد.

پروسه پناهندگی در ایسلند 

در هر حال فرد پناهجو بعد از رساندن خودش به خاک ایسلند میتواند بلافاصله هنگام عبور از مرز در درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت نماید.  در این هنگام ، یعنی در پشت باجه کنترل مهاجرت ، شخص متقاضی درخواست پناهندگی می‌کند ،معمولا اغلب کشور ها رفتار آرامی دارند وشخص را برای انجام مراحل و ثبت پروسه پناهندگی همراهی می کنند اما گاهی بعضی از کشور ها اقدام به  بازداشت و نگه داری تحت مراقبت می نمایند.

این عامل به دو موضوع نوع کشور و ملیت پناهنده مرتبط است. در خصوص کشور می توان گفت ایسلند از آن دسته کشور هاییست که با حسن رفتار با پناهجو برخورد می نمایند و در مورد ملیت نیز این نکته قابل انکار نیست که متاسفانه نوع برخورد با پناهجویان خاور میانه به هیچ عنوان مناسب نبوده.

درخواست پناهندگی در ایسلند

شاید این موضوع به دلیل حجم بالای درخواست های پناهندگی از سمت کشور های جنگ زده خاور میانه است. طبق آمار های کمیسریای عالی پناهندگان در سازمان ملل ، تعداد نفرات پناهنده در طی دهه گذشته ، به بیشترین حد خود از زمان جنگ جهانی دوم تا به امروز رسیده . در بین این پناهندگان که از سراسر جهان هستند بیشترین آمار پناهنده‌ از کشور سوریه ، افغانستان ، عراق و یمن بوده که به دلیل درگیری‌های داخلی ، جنگ و نا امنی‌ ها به سوی کشورهای دیگر روانه شده‌ اند.

به هر جهت پناهجو بعد از رساندن خودش به خاک ایسلند و نوشتن فرم درخواست پناهندگی ، در محلی موقت تحت نظر نگهداری میشود و فرم درخواست پناهندگی وی در نوبت بررسی توسط قاضی قرار می گیرد. متاسفانه ممکن است مدت رسیدگی به پرونده پناهنده حتی گاهی تا چند ماه به طول بیانجامد.

البته طی این مدت یک سری از مراحل کار توسط بازپرس پرونده صورت می گیرد. انگشت نگاری ها و استعلام اطلاعات متقاضی از مجموع کار های مهمی است که تا قبل از جلسه اصلی بررسی وضعیت پناهجو ، انجام میگیرد. معمولا باید برای قاضی پرونده مسجل شود که شما در کشور خود امنیت جانی ندارید و یا به واسطه عقیده شخصی خود (که آزاری برای دیگران نداشته) تحت تعقیب قرار گرفته اید و از طرفی شرایط عمومی ذهنی و روانی شما در وضعیت کامل سلامتی بوده و برای کشور پذیرنده درد سرساز نخواهید بود.

پروسه پناهندگی در ایسلند

همچنین شخص پناهجو باید مدارکی را جهت اثبات و حقانیت بیانات خود ارائه دهد ، در صورت عدم ارائه مدرک معتبر قاضی رای قطعی را به جلسه بعد موکول کرده و تا آن زمان به استعلام اطلاعات در مورد شخص پناهجو می پردازند . معمولا در این مرحله پرونده شخص که شامل اطلاعات فردی و چند قطعه عکس از فرد پناهجو می باشد برای پلیس اینتر پول و سایر کشور های حوزه شنگن ارسال خواهد شد تا خود اداره مهاجرت و اداره قضایی اطلاعات شخص را بدست آورند.

درصورتی که در استعلام اطلاعات و معرفی شخص متقاضی تناقضی وجود داشته باشد قاضی پرونده دستور رد بررسی و عدم پذیرش پناهجو را صادر می کند. اگر بتوانید نظر مثبت قاضی و اداره مهاجرت را جلب کنید به شما ویزای پناهندگی و اقامت 4 ساله اعطا میشود که البته قابل تمدید خواهد بود.

درمورد اقامت از طریق پناهندگی در ایسلند دو قانون وجود دارد ، ابتدا این که برای تمدید مهلت اقامت حتما باید 1 ماه قبل از اتمام مدت اقامت ، اقدام کرد و از طریق اداره مهاجرت درخواست تمدید داد در غیر این صورت اداره مهاجرت بعد از اتمام مدت اقامت ، دوباره تمدید نخواهد کرد. قانون دوم ایسلند نیز این است که فرد پناهنده بعد از اعطای ویزای پناهندگی اگر بیش از 3 ماه از خاک ایسلند خارج شود ویزای شخص باطل خواهد شد.

پناهندگی از قوانین تا واقعیت!

مطالبی که در مورد قوانین پناهندگی و شرایط پناهندگی ایسلند مطالعه کردید یک سری از مجموع قوانین است که در راستای حمایت از حقوق بشر دوستانه نوشته شده اما در عمل آمار هایی که از وضعیت کمپ های اقامتی پناهندگان و رفتار نا مناسب نظامیان و ادارات مهاجرت با پناهجویان به گوش می رسد باعث می شود تا هر شخص و انسان با کرامتی در مورد این شیوه مهاجرتی تجدید نظر کند. تنها کافیست با خواندن صفحه حوادث اتفاقات تلخ از لحظه شروع مهاجرت مانند غرق شدن در دریا تا تجاوز و تعرضات غیر انسانی در کمپ ها را مطالعه کنید.

همچنین فرد پناهجو هیچگاه اجازه برگشت به کشور خود را نخواهد داشت و اکثر کسانی که از طریق پناهندگی در ایسلند اقدام به مهاجرت کردند اذعان میدارند حس روانی عدم اجازه بازگشت به کشور برای تمام عمر چیزی جز افسردگی را به ارمغان نخواهد آورد. لذا چنانچه علاقه مند به مهاجرت به ایسلند هستید می توانید با کمی تحقیق و اخذ مشاوره راه های قانونی و سالم مهاجرت به ایسلند را طی کنید. مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تمامی مراحل مهاجرت قانونی به ایسلند در کنار شما خواهند بود.

Related Posts

یک دیدگاه برای “پناهندگی در ایسلند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *