مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ایتالیا » ویزای کار ایتالیا

ویزای کار ایتالیاویزای کار ایتالیا و اخذ آن، یکی از راه های مهاجرت به کشور ایتالیا می باشد. اصولا مهاجرت، به منظور دستیابی به یک زندگی خوب یا خوب تر صورت می گیرد و از سویی دیگر، برای داشتن یک زندگی خوب یا خوب تر، لازم است که یک شغل مناسب داشت که همچنین درآمد مکفی و مناسبی داشته باشد. بدین جهت هر چه آن کشور مورد نظر، از نظر اقتصادی توسعه یافته تر و مرفه تر باشد، می توان گفت که مقصد مطلوب تری به شمار خواهد آمد و از اولویت بالاتری برخوردار خواهد بود. ورای شنیده ها و تصورات شخصی ما، آمار و شاخص های به روز اقتصادی به خوبی بیان گر وضعیت کشورهای مختلف دنیا هستند. اساسا مبتنی بر اموری همچون همین آمار و شاخص ها است که کشورهای مختلف با بررسی وضعیت خود، اعلام نیاز یا عدم نیاز به نیروی کار خارجی می کنند و افرادی که خواهان مهاجرت بر پایه ی شغلی هستند نیز لازم است این امور را مد نظر قرار داده و قبل از هر اقدامی، تحقیق نموده و آگاهی کافی را به دست آورند.

ایتالیا در جنوب قاره اروپا واقع شده است و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد که قاعدتا در بسیاری از مسائل اصلی و از جمله امور اقتصادی و نیز مهاجرتی، تابع قوانین کلی اتحادیه اروپا است.

 

ویزای کار ایتالیا و وضعیت کاری آن کشور

برای بررسی وضعیت ویزای کار ایتالیا ، لازم است اصولا وضعیت کاری در آن کشور را بررسی نماییم.

ایتالیا را می توان کشوری توسعه یافته و صنعتی دانست. این کشور در صنایعی مانند صنایع غذایی، خودرو سازی، مد و پوشاک، نفتی و پتروشیمی، گردشگری و  … جزء کشورهای پیشرو و تراز اول دنیا می باشد. با این حال، وضعیت آن به وضوح با کشور دیگری مانند آلمان متفاوت است و در حال حاضر، ظرفیت پایین تری به منظور جذب نیروی کار خارجی دارد.

ایتالیا بیش از شصت میلیون نفر جمعیت دارد و مردم آن با وجود چهره های سرشناسی در علم، صنعت، هنر، ادبیات و تقریبا تمامی زمینه ها، عموما مردمانی خلاق و مبتکر شناخته می شوند. برخی بر آنند که این نوآوری، بنیان اقتصاد ایتالیا را شکل می دهد و بنابراین بیشتر مردم در آن کشور به طور مستقل و بر پایه ی کارآفرینی زندگی می کنند و این نکته ی مهمی است که متقاضیان مهاجرت و اخذ ویزای کار ایتالیا باید بدان توجه کنند. داشتن مهارت خاص به منظور امرار معاش در ایتالیا نقش مهمی در موفقیت افراد دارد؛ از مهارت در امور عمومی تری مانند آشپزی و خیاطی تا تخصص در امور خاص تری مانند طراح و تکنیسین.

طبق آخرین گزارشی (تا زمان نگارش این مقاله) که اتحادیه اروپا در سایت رسمی خود و برای ماه آگوست سال 2018 منتشر کرده است، نرخ بیکاری در ایتالیا 9.7% است. همین گزارش، نرخ بیکاری در کشوری مانند آلمان را 3.4% اعلام می کند و این یعنی اختلافی حدودا سه برابری.

 

ویزای کاری ایتالیا و انواع آن

به طور کلی ایتالیا سه نوع ویزای کاری دارد: پیشنهاد کار (Job offer)، جستجوی کار (Job seeker)، کار تعطیلات (Holiday)

پیشنهاد کار، عبارت است از آن که کارفرمایی با شخصیت حقوقی ایتالیایی و با حصول پیش شرط های قانونی مربوطه، طی دعوت نامه ای رسمی اعلام می دارد که به فلان نیروی کار احتیاج دارد و بنابراین بدین منظور از او دعوت به همکاری می نماید. پیش شرط قانونی صدور چنین پیشنهاد کاری از این قرار است که آن کارفرما در گام نخست و به موجب قانون حمایت از نیروی کار داخلی می باید 3 ماه در همان کشور ایتالیا و برای همان موقعیت کاری، آگهی استخدام دهد و اگر احیانا متقاضی واجد شرایطی پیدا نشد، در گام بعدی و به موجب قانون اتحادیه اروپا می باید 3 ماه در محدوده کشورهای عضو اتحادیه اروپا آن را آگهی کند و اگر احیانا باز هم متقاضی واجد شرایطی پیدا نشد، آنگاه می تواند دعوت نامه ی فوق را صادر نماید. این پیشنهاد کاری، اکنون ارزش قانونی داشته و قابلیت تنفیذ دارد یعنی آن فرد خارجی متقاضی می تواند با آن دعوت نامه و البته سایر مدارک مورد نیاز، به کنسولگری ایتالیا مراجعه کرده و درخواست ویزای کاری ایتالیا نماید. با توجه به وجود جویندگان کار در ایتالیا و سراسر اتحادیه اروپا خصوصا وجود دانشجویان خارجی و پناهندگانی که اجازه ی کار دریافت کرده اند، معمولا چنین پیشنهادات کاری، منتج به نتیجه ی مورد نظر نخواهد شد و بنابراین نمی توان روی آن حساب کرد. اما همین مانع، می تواند ترفندی برای تضمین رسیدن به آن موقعیت کاری باشد. بدین صورت که فرد متقاضی می تواند ابتدا طی اخذ پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی گرفته و وارد ایتالیا شود و بعدا با اجازه کار پاره وقتی که دانشجویان دارند، در همان مرحله اول آگهی، آن کار را به دست آورد. پس از تصاحب کار مورد نظر، می تواند از ادامه ی تحصیل انصراف دهد و نوع ویزای خود را تغییر دهد.

جستجوی کار، عبارت است از آن که فرد متقاضی کار به موجب اعلام نیاز دولت ایتالیا و در پی آن با اخذ ویزای کاری ایتالیا ، اجازه دارد که وارد ایتالیا شده و 6 ماه زمان خواهد داشت که به دنبال کار بگردد و بتواند کاری بیاید و با کارفرمای آن قرارداد کاری ببندد. در صورت موفقیت، ویزای او به ویزای کاری بلند مدت تبدیل خواهد شد. متاسفانه امکان اخذ این نوع ویزا در حال حاضر برای ایرانیان وجود ندارد.

کار تعطیلات نیز عبارتست از امکان ویژه ای که شهروندان استرالیا، نیوزلند، کانادا ، کره جنوبی و ایتالیا طی توافق نامه ای فی مابین دولت هایشان، به منظور کار در  سایر کشورهای فوق خواهند داشت.

 

ویزای کاری ایتالیا و صدور آن

طرح مجوز کار ایتالیا به صورت منطقه ای اداره می شود، بنابراین اجرای آن به طور قابل توجهی بسته به مقصد دقیق در ایتالیا متفاوت است. زمان های پردازش بین مناطق متفاوت است، اما متوسط آن حدود دو ماه است.

ویزای صادره به این منظور، ویزای شنگن می باشد که دارنده ی آن، از مزایای آن بهره مند خواهد بود.

 

جمع بندی

از مجموع آن چه در بحث ویزای کاری ایتالیا آمد، درمی یابیم که با توجه به شرایط اقتصادی ایتالیا و وضعیت اشتغال در آن کشور اساسا نمی توان آن جا را کشور مطلوبی برای نیل به این مقصود دانست. حتی در صورت اصرار متقاضی بر آن، عملا امکان تحقق چنین مسئله ای نیز تقریبا غیر ممکن می نماید. چرا که بسیار بعید است که به هنگام آگهی نمودن، متقاضی واجد شرایطی در همان کشور و متعاقبا در کل اتحادیه اروپا یافت نشود؛ مخصوصا آن که دانشجویان خارجی زیادی از کشورهای مختلف و با توانایی های زیاد، به طور جدی به دنبال یافتن کار هستند و یا پناهندگان زیادی نیز وجود دارند که اجازه ی کار یافته اند و سخت در پی یافتن کار هستند.

بنابراین بهتر است که اگر هدف اصلی، کشور ایتالیا است و نه لزوما کار در آن جا، از راه های دیگری مانند تحصیل اقدام نمود. و اگر هم هدف اصلی، کار است و نه لزوما ایتالیا، به کشورهای دیگری مانند آلمان یا اتریش اندیشید. و نهایتا اگر هدف، هر دو مورد هم ایتالیا و هم کار می باشد و به هر دلیلی اصرار بر آن وجود دارد، می توان از این ترفند استفاده کرد که از طریق اقامت تحصیلی، وارد ایتالیا شد و از فرصت اجازه ی کار دانشجویی استفاده کرده و مشغول به کار شد و آنگاه در صورت عدم تمایل به ادامه تحصیل، از آن انصراف داده و با تغییر ویزای تحصیلی به کاری، به مقصود مورد نظر دست یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *