انگلستان

ویزای توریستی انگلستان

ویزای توریستی انگلستان

ویزای توریستی انگلستان ، همان طور که از نام آن بر می آید با هدف دیدار از کشور انگلستان از سوی دولت آن کشور برای متقاضی واجدالشرایط صادر می گردد و به او این امکان را می دهد که به طور قانونی وارد خاک انگلستان شده و مدت زمان مشخص و محدودی را در آن کشور بماند.

وقتی که گفته می شود هدف از ویزای توریستی انگلستان دیدار از آن کشور است، منظور از دیدار بطور کلی می باشد وگرنه صرفا مقاصد گردشگری مورد نظر نیست. یعنی این دیدار از کشور انگلستان می تواند در واقع به جهت دیدار خانواده و دوستان یا انجام امور تجاری یا شرکت در مسابقات ورزشی و یا شرکت در سمینارها و فستیوال ها و سایر رویدادها در آن کشور باشد.

ویزای انگلستان به چهار دسته ی کلی تقسیم می شود: ویزای توریستی، ویزای خانوادگی، ویزای تحصیلی و ویزای کاری. سایر امور دیگر،  مانند ازدواج، پزشکی، سرمایه گذاری و غیره ذیل یکی از این چهار گروه در نظر گرفته می شوند. ویزای توریستی انگلستان ، در لیبل چسبانده شده در پاسپورت، با عنوان ویزیت (Visit) درج می گردد و منظور از آن، همان دیداری است که سابقا بیان شد.

ویزای توریستی انگلستان همچنین دو جزء قابل توجه دیگر نیز دارد: یکی عبارت است از مدت اعتبار ویزا، یعنی آن مدت زمان محدود و مشخصی که دارنده ی آن حق اقامت قانونی در خاک انگلستان را دارد. دیگری نیز تعداد دفعاتی است که دارنده ی ویزا حق ورود به خاک انگلستان را با آن ویزا دارد. تعداد دفعات ورود، از یک بار ورود (Single) که معمولا برای مقاصد صرفا توریستی صادر می گردد تا چند بار ورود (Multiple)که برای مقاصد تجاری صادر می گردد، وجود دارد. مدت اعتبار آن نیز، در ویزاهای سینگل معمولا تا شش ماه است که در موارد درمانی تا یازده ماه و در موارد تحقیقاتی تا دوازده ماه هم امکان افزایش دارد. ویزاهای مولتی همچنین در سه مدت اعتباری دو  ساله، پنج ساله و ده ساله وجود دارد. لازم به ذکر است که گرچه ویزاهای مولتی، بلند مدت هستند ولی به موجب قانون مربوطه دارنده ی آن در هر بار ورود می تواند حداکثر تا شش ماه در خاک انگلستان اقامت داشته باشد و با سررسیدن شش ماه، لازم است که یک بار خروج داشته باشد و مجددا وارد انگلستان شود.

 

 

ویزای توریستی انگلستان و شرایط دریافت آن

متقاضی دریافت ویزای توریستی انگلستان لازم است مدارکی را که دولت انگلستان اعلام داشته و دال بر صلاحیت آن فرد برای دریافت ویزا به منظور دیدار از آن کشور است را آماده و ارائه نماید. این مدارک را می توان در چند گروه اصلی طبقه بندی کرد:

 

  • مدارک هویتی

اصل پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار

یک قطعه عکس جدید رنگی با زمینه سفید در قطع 3.5*4.5

ترجمه شناسنامه و کارت ملی

تکمیل فرم درخواست (در صورت همراهی اعضای خانواده، برای هر کدام جداگانه تکمیل گردد)

ترجمه سند ازدواج (در صورت همراهی همسر)

ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت همراهی فرزند)

 

  • مدارک مالی

نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین الملل به همراه گردش حساب شش ماهه اخیر بانکی که نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه متقاضی باشد. در صورتی که گواهی سپرده بلندمدت، گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار، سند اتومبیل و اجاره نامه دارید نیز ارائه دهید. (مدت اعتبار گواهی بانک، یک ماه است)

 

  • مدارک ملکی

ترجمه سند ملک یا املاکی که تحت مالکیت متقاضی است.

 

  • مدارک شغلی

کارمندان: گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت (با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی، درآمد سالیانه، نام مدیر یا سوپروایزر، مدت زمان موافقت شده با مرخصی)، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه لیست بیمه دو ماه آخر و ترجمه حکم کارگزینی

کارفرمایان: ترجمه آگهی تاسیس، آگهی تغییرات شرکت در روزنامه رسمی، ترجمه لیست بیمه، فیش حقوقی دو ماه آخر کارمندان، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانک شرکت و گردش مالی چهار ماه آخر آن به انگلیسی

مشاغل آزاد: ترجمه جواز کسب، ترجمه مدارک محل کسب، ترجمه لیست بیمه، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه هر مدرک دیگری که دال بر اشتغال آزاد وی باشد.

 

  • مدارک اقامتی

داشتن دعوت نامه ی رسمی از سوی یک شهروند انگلستان (همچنین مدارک هویتی دعوت کننده، فیش حقوقی او و مدارک پرداخت مالیاتی وی)

در صورت نداشتن دعوت نامه، ارائه واچر هتل و بلیت رفت و برگشت و بیمه مسافرتی و شرح برنامه سفر که به مهر آژانس مسافرتی رسیده باشد.

 

این ها مدارکی هستند که متقاضی باید آماده و به کنسولگری دولت انگلستان ارائه نماید. آنچه مامور کنسولگری از مجموع این مدارک، به دنبال احراز آن می باشد این است که فرد متقاضی در کشور خود دارای شغل و درآمد و دارایی و خانه و سرپناه و اجمالا زندگی مناسبی است و خلاصه این که وضعیت به سامان و تعلق خاطری دارد و بنابراین می توان گفت که به کشور خویش باز خواهد گشت.

گاهی دیده می شود که مامور کنسولگری برای احراز صلاحیت متقاضی و حصول اطمینان از بازگشت وی، علاوه بر مدارک فوق، مدارک دیگری را مطالبه می کند که این امر ممکن است لزوما مندرج در قانون نباشد. مثلا در حال حاضر، داشتن ویزای شنگن در پاسپورت متقاضی، از پیش شرط های الزامی اخذ ویزای انگلستان نیست ولی عملا از مواردی است که بسیار مورد توجه مامورین دولت آن کشور می باشد تا جایی که بدون آن، تقریبا هر درخواستی را رد میکنند. به عبارت دیگر می توان گفت که سابقه سفر (Travel History) از مواردی است که بسیار مورد توجه مامورین کنسولگری می باشد و داشتن سابقه سفر قوی می تواند در متقاعد کردن آن ها نقش به سزایی داشته باشد.

 

 

ویزای توریستی انگلستان و مراحل دریافت آن

متاسفانه به دلیل بروز مشکلات سیاسی فی ما بین دولت ایران با انگلستان، کنسولگری آن کشور در ایران بسته است و بنابراین لازم است که متقاضیان ایرانی برای دریافت ویزای انگلستان به یکی از مراکز درخواست ویزا (VAC) در کشورهای همسایه مانند ترکیه و امارات مراجعه کنند و توسط کارگزار رسمی دولت انگلستان یعنی شرکت وی.اف.اس گلوبال اقدام نمایند.

برای ثبت درخواست و دریافت ویزای انگلستان نخست لازم است که متقاضی با مراجعه به سایت رسمی دولت انگلستان یا کارگزار رسمی آن یعنی وی.اف.اس گلوبال، یک اکانت ثبت کند. از طریق آن اکانت، وارد صفحه درخواست شود و نوع ویزای درخواستی را انتخاب نماید. سپس فرم اپلیکیشن ویزا را تکمیل نماید. در مرحله بعدی، وقت ملاقات خود را برای مراجعه به کنسولگری تعیین کند. و نهایتا وجه آن را به همان صورت آنلاین پرداخت کند. اکنون متقاضی می باید در تاریخ مقرر، به آن کنسولگری مقرر مراجعه کرده و اَعمال بیومتریک که شامل انگشت نگاری است را انجام دهد. در نهایت باید منتظر اعلام نتیجه از سوی دولت انگلستان بماند.

طبق اعلام رسمی دولت انگلستان، فردی که متقاضی دریافت ویزای آن کشور است، می تواند از سه ماه قبل از تاریخ مور نظر سفرش نسبت به درخواست ویزا اقدام نماید و دولت انگلستان نیز ظرف حدود سه هفته به درخواست وی پاسخ خواهد داد.

راه ارتباطی از این پس صرفا از طریق ایمیلی می باشد که متقاضی در درخواست خویش ذکر کرده است و کنسولگری پاسخ را به همان ایمیل خواهد فرستاد. بنابراین ضروری است که متقاضی، ایمیل خود را مرتبا چک کند.

اگر پاسخ مثبت بود و درخواست ویزای او پذیرفته شده بود، لازم است که متقاضی مجددا به کنسولگری مراجعه کرده و پاسپورت خود را برای درج ویزا در آن، تحویل دهد و چند روز بعد برای گرفتن آن بازگردد. اکنون ویزای توریستی انگلستان را در پاسپورت خود دارد و می تواند بصورت قانونی به انگلستان مسافرت کرده و از سفر خود لذت ببرد.

 

جمع بندی

ویزای توریستی انگلستان و فرآیند دریافت آن، پروسه ای دقیق و حساس است که نیازمند آگاهی و دقت زیادی دارد. کوچک ترین اشتباهی در روند تنظیم و تکمیل اپلیکیشن های ویزا و مدارک ارائه شده می تواند به راحتی منجر به ریجکت شدن درخواست متقاضی گردد. بنابراین بهتر است که به منظور توفیق در اخذ ویزای توریستی انگلستان با  کارشناسان مجرب تماس گرفته و از آنها کمک خواست. کارشناسانی که علاوه بر آگاهی از تمامی جنبه های حقوقی آن، تجربه کاملی نیز داشته و به خوبی با حساسیت های کنسولی و مسائل مورد توجه آنان آشنایی دارند.

می توان گفت که هم اکنون و با توجه به مجموع شرایط سیاسی و اقتصادی، ویزای انگلستان از سخت ترین ویزاهایی است که ما ایرانی ها قادر به اخذ آن هستیم و امکان موفقیت در این امر بسیار پایین است.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *