مهاجرت تحصیلی ارمنستان

ویزای تحصیلی ارمنستان

ویزای کاری ارمنستان

به دلیل اهمیت موضوع مهاجرت به ارمنستان و تحصیل در این کشور، ما موضوع ویزای تحصیلی ارمنستان در این مقاله بررسی می‌نماییم. بر طبق اصل تفاهم‌نامه متقابل ایران و ارمنستان، ویزا برای شهروندان ایرانی دارای پاسپورت معتبر ایرانی لازم نمی‌باشد. اما شهروندان کشورهای خارجی با رژیم بدون ویزا همانند شهروندان ایرانی تنها می‌توانند به مدت 3 ماه در قلمرو جمهوری ارمنستان بدون ویزا اقامت داشته باشند. بنابرین اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی در ادامه الزامی است. بنابراین دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در ارمنستان را دارند، بر مبنای ملیت به دو دسته تقسیم می شوند: دانشجویان دارای پاسپورت معتبر و دانشجویان دارای ویزای تحصیلی ارمنستان. اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه تحصیل در ارمنستان نیاز داشتید، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی و رایگان کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

تحصیل در ارمنستان

ارمنستان همواره یکی از مقاصد اصلی تحصیلی برای دانشجویان ایرانی محسوب می شود و دانشجویان ایرانی دلایل زیادی جهت این انتخاب دارند. اما می توان مهمترین دلیل انتخاب ارمنستان توسط دانشجویان ایرانی را همجواری با ایران و فاصله کوتاه این کشور با کشور ایران در نظر گرفت که اکثر دانشجویان و خانواده های آنها ترجیح می دهند که در کشورهای نزدیک به ایران تحصیل کنند. همچنین، ارمنستان به دلیل قرابت فرهنگی و اجتماعی اش با ایران مورد توجه است.

از جمله دلایل دیگر تحصیل در ارمنستان، می توان به هزینه های پایین تحصیل و زندگی در این کشور اشاره کرد که آن را به گزینه مطلوبی جهت تحصیل دانشجویان ایرانی تبدیل می کند. به علاوه این که اکثر دانشگاه‌های ارمنستان به دلیل دارا بودن سطح کیفیت آموزشی بالا مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران می باشند. از جمله مزایای تحصیل در این کشور تدریس دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی مخصوصا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان

اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان برای دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ارمنستان را دارند، الزامی است. ویزای تحصیلی ارمنستان که برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ارمنستان صادر می شود از نوع ویزای تک-ورود می‌باشد. دانشجویان خارجی که خواستار ورود به جمهوری ارمنستان هستند بایستی ویزای توریستی داشته باشند. دانشجویان دارنده این نوع ویزا می توانند از موسسات آموزش عالی ارمنستان درخواست پذیرش دهند. زمانی که شما از موسسه مربوطه پذیرش گرفتید، موسسه مربوطه از بخش کنسولی وزارت امور خارجه (MFA) برای شما مجوز ورود درخواست می کند. پس از اخذ مجوز ورود از MFA، دانشجویان بایستی از نزدیک ترین سفارتخانه ارمنستان درخواست ویزا کنند.

سفارت ارمنستان برای دانشجویانی که هزینه درخواست را پرداخت کرده اند، ویزای تک- ورود صادر می کند. وقتی که دانشجو وارد ارمنستان می شود، او کارت اقامت را رایگان اخذ می کند. پس دانشجویان خارجی بایستی پاسپورت معتبر، ویزای ورود یا مدرک وضعیت اقامت به همراه داشته باشند.

انواع ویزای ارمنستان

شهروندان کشورهای خارجی با رژیم بدون ویزا همانند شهروندان ایرانی تنها می توانند به مدت 3 ماه در قلمرو جمهوری ارمنستان بدون ویزا اقامت داشته باشند. بنابراین اخذ ویزای تک- ورود برای تحصیل در ارمنستان مورد نیاز است. انواع ویزای ارمنستان عبارت است از:

ویزای توریستی

این نوع ویزا مخصوص خارجیانی است که به دلایل کاری، توریسم، درمان پزشکی، دیدار اقوام و دوستان و… مایل به مسافرت به ارمنستان هستند. این نوع ویزا به مدت یک سال معتبر است و برای ورود یک زمانه یا ورودهای چندباره صادر می شود.

ویزای رسمی

این نوع ویزا مخصوص افرادی است که پاسپورت رسمی یا خدماتی دارند. ویزاهای تک ورود یا چند ورود برای شهروندان خارجی صادر می شود که پس از دریافت یک دعوتنامه از نماینده های دیپلماتیک خارجی یا ادارات ارمنستان یا موسسات و شرکت های بین المللی قصد مهاجرت به ارمنستان را دارند. این نوع ویزا نیز به مدت یک سال معتبر است. لازم به ذکر است که ویزای تحصیلی ارمنستان از این نوع ویزا است.

ویزای دیپلماتیک

این نوع ویزا ویژه افرادی با وضعیت دیپلماتیک یا مخصوص افرادی است که دارای پاسپورت دیپلماتیک هستند. در این رابطه ویزاهای چند ورود برای دوره 3 ساله و ویزای تک ورود یا ویزای چند ورود برای دوره یک ساله مخصوص نمایندگان رسمی و خانواده های آنها صادر می شود.

ویزای ترانزیت

این نوع ویزا برای تک ورود یا چند ورود صادر می شود. این نوع ویزا جهت اقامت در جمهوری ارمنستان تا حداکثر مدت 3-4 روز صادر شده و به مدت یک سال معتبر است.

روش درخواست ویزای تحصیلی ارمنستان

دانشجویان خارجی بایستی که در نزدیکترین سفارت ارمنستان درخواست ویزای تحصیلی دهند. جهت درخواست ویزای تحصیلی ارمنستان، اولا بایستی شما از موسسه آموزش عالی در ارمنستان پذیرش گرفته باشید. در ثانی، فرم درخواست را تکمیل نمایید و آن فرم را به همراه مدارک مورد نیاز به سفارت ارمنستان تحویل دهید. مدارک زیر جهت درخواست ویزا الزامی است:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی ارمنستان که بایستی کاملا تکمیل و امضاء شده باشد.
 • مدرک مسافرتی معتبر (پاسپورت).
 • تعداد 3 قطعه عکس پاسپورتی.
 • دعوت نامه (در صورت لزوم).
 • نامه همراه که بایستی شامل هدف و مدت تحصیل در ارمنستان باشد.
 • نامه پذیرش از موسسه آموزش عالی ارمنستان.
 • رسید پرداخت هزینه.
 • مدارک تحصیلی: گواهی های تحصیلی و ریزنمرات؛ مدرک متوسطه یا گواهی های دانشگاهی.
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی مدارک نمره TOEFLیا IELTS.
 • مدرک سکونتی که می تواند قرارداد اجاره یا نامه از طرف موسسه باشد (در صورت گرفتن خوابگاه دانشجویی).
 • مدرک دال بر اثبات تمکن مالی برای اقامت در ارمنستان.
 • مدرک بیمه پزشکی معتبر.

کلیات مهاجرت به ارمنستان

اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان برای کلیه دانشجویان خارجی به جز دانشجویان کشورهای معاف از ویزا همانند ایران الزامی است. ارمنستان از جمله کشورهایی است که پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی در آن امری آسان است. ما در این مقاله توضیح دادیم که دانشجویان خارجی جهت تحصیل در ارمنستان بایستی ویزای تحصیلی خود را از طریق نزدیکترین سفارت ارمنستان درخواست دهند تا برای آنها ویزای تک- ورود با اعتبار یک ساله صادر شود. شرایط و مدارک ویزای تحصیلی ارمنستان نیز شرح داده شد.

در صورتی که شما هم جزو علاقمندان تحصیل در ارمنستان هستید، اما اطلاعی از شرایط تحصیل در دانشگاه های ارمنستان دراختیار ندارید، توصیه می شود از مشاوره رایگان حضوری و تلفنی با کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره بگیرید تا آنها شما را در جریان آخرین و به‌روزترین اطلاعات مهاجرتی قرار دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *