مهاجرت به کشور ارمنستان

پاسپورت ارمنستان

پاسپورت ارمنستان

اخذ پاسپورت ارمنستان به منزله سفر به 62 کشور دنیا بدون ویزا، مدرکی ارزشمند محسوب می شود که همواره با درخواست بالا مواجه می باشد. برخی از این کشورها عبارت اند از: برزیل، آرژانتین، گرجستان و ایران. برای دریافت پاسپورت ارمنستان اخذ تابعیت این کشور لازم و ضروری می باشد. به روش های مختلف می توان برای اخذ تابعیت این کشور تلاش نمود. در این مقاله که به کوشش مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است سعی داریم به روش های مختلف اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت ارمنی بپردازیم. دلایل دریافت پاسپورت ارمنستان شامل موارد زیر می باشد:

  • اعطای حق شهروندی دوگانه
  • امکان سفر به 62 کشور بدون ویزا و کسب رتبه 60 در سال 2020 بر اساس شاخص پاسپورت Henley & Partners
  • روند آسان و سریع صدور پاسپورت (معمولاً 6 ماه)
  • استفاده از خدمات درمانی و رفاهی

همچنین جدول زیر به انواع روش های مختلف و شرایط لازم برای اخذ تابعیت ارمنستان می پردازد:

مبنای قانونی اقامت دانش زبان ارمنی آزمون دانش قانون اساسی ارمنستان
قومیت نیاز ندارد نیاز ندارد نیاز ندارد
ازدواج 365 روز نیاز ندارد نیاز دارد
اقامت 3 سال نیاز دارد نیاز دارد
شرایط خاص نیاز ندارد نیاز ندارد نیاز ندارد

اخذ پاسپورت ارمنستان از طریق اقامت

برای درخواست تابعیت این کشور پس از 3 سال اقامت دائم، سکونت در ارمنستان تسلط به زبان ارمنی و قبولی در آزمون قانون اساسی این کشور ضروری می باشد. ایرانیان برای ورود به کشور ارمنستان نیاز به اخذ ویزا ندارند به مدت 3 ماه مجاز به اقامت در این کشور هستند. اما بعد از اتمام این 3 ماه افراد باید ویزای خود را با سرمایه گذاری در ارمنستان یا راه اندازی یک کسب و کار، دریافت پیشنهاد کاری یا تحصیل تمدید نمایند، تا بتوانند به صورت قانونی در این کشور ساکن شوند.

آزمون قوانین اساسی ارمنستان

آزمون قوانین اساسی ارمنستان دارای 33 سؤال است و در صورت ارائه 17 پاسخ صحیح از این 33 سؤال شما موفق به اخذ نمره قبولی در این آزمون خواهید شد. قبولی در این آزمون بسیار راحت است و تنها چالش پیش رو این است که آزمون به زبان ارمنی ارائه می شود و وجود حداقل دانش ارمنی ضروری می باشد. البته شایان ذکر است که داشتن این دو شرایط به معنای اخذ 100% تابعیت ارمنی نمی باشد و ممکن است این امتیاز شهروندی به شما تعلق نگیرد و درخواست شما رد شود. اگر درخواست شما برای شهروندی رد شد شما مجاز به درخواست مجدد پس از یک سال هستید و حق اعتراض وجود نخواهد داشت.

اخذ پاسپورت ارمنستان از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت ارمنستان از طریق ازدواج باید 2 سال از ثبت رسمی ازدواج فرد متقاضی گذشته باشد و در این مدت حداقل 1 سال در کشور ارمنستان حضور داشته باشد یا فرزندی به دنیا آورده باشد. علاوه بر این، فرد باید قبل از درخواست خود، همانند افرادی که از طریق اقامت خواهان حق شهروندی هستند در آزمون دانش قوانین اساسی ارمنستان قبول شوند. اما برای این متقاضیان شرط دانش زبان ارمنی الزامی نمی باشد.

اخذ پاسپورت ارمنستان با شرایط ویژه (سرمایه گذاری)

کمک مالی به ارمنستان یا سرمایه گذاری در ارمنستان با مبلغ قابل توجه (به طور معمول بیش از 50000$ تا 100000$ (دلار آمریکا)) در این کشور به عنوان «خدمات استثنایی» به شمار می آیند و افراد می توانند به سریع ترین شکل ممکن حق شهروندی ارمنستان را دریافت کنند (به طور معمول بین 2 تا 3 ماه). در هر مورد شایستگی فرد برسی می شود و عواملی نظیر مبلغ سرمایه گذاری، کمک های خیریه، اشتغال زایی، پرداخت مالیات، ملیت متقاضی، پیوندهای او با کشور و غیره در اعطای حق شهروندی به متقاضی تأثیر گذار است. پس از تأیید حق تابعیت متقاضی، فرد می تواند برای درخواست پاسپورت ارمنی و کارت شناسایی اقدام نماید.

اخذ پاسپورت ارمنستان با شرایط ویژه (سرمایه گذاری)

هزینه های اخذ پاسپورت ارمنستان

در انتخاب پاسپورت افراد می توانند بین دو گزینه پاسپورت بیومتریک و پاسپورت معمولی ابتدا یکی را انتخاب کنند و سپس برای دریافت دیگری نیز درخواست دهند. در پی دریافت کارت شناسایی به شما شماره تأمین اجتماعی تعلق می گیرد. برای دریافت پاسپورت ارمنستان شما نیازمند به پرداخت مبالغ لازم برای حق سرویس به دولت می باشید. جدول زیر میزان مبلغ پرداختی در سال 2020 بر حسب دلار را نشان می دهد:

خدمات مبلغ دولتی به $ (دلار)
فرم درخواست حق شهروندی 2
پاسپورت معمولی 2
پاسپورت بیومتریک 50
شماره شناسایی یا ID 6
تهیه پاسپورت و شماره شناسایی طی 1 روز کاری 40
تهیه پاسپورت و شماره شناسایی طی 3 روز کاری 20
تهیه پاسپورت و شماره شناسایی طی 5 روز کاری 10

مراحل دریافت تابعیت و پاسپورت ارمنستان

تهیه مدارک لازم اولین قدم جهت اخذ تابعیت ارمنی است. به طور معمول این روند با تهیه مدارک مورد نیاز مانند شناسنامه، گواهی ازدواج، اثبات قومیت ارمنی یا اسناد دیگری که مربوط به پرونده شما است، شروع می شود. در مرحله بعدی با اینکه می توانید اسناد را به سفارت ارمنستان در کشور خود تحویل دهید، اما سفر به ارمنستان و ارسال درخواست به صورت رایگان در اداره پاسپورت پلیس (OVIR) برای اخذ حق شهروندی روندی مناسب تر می باشد. (دقت داشته باشید در صورت درخواست تابعیت از طریق اقامت یا ازدواج حتماً در آزمون قانون اساسی ارمنستان شرکت کنید).

پردازش درخواست شهروندی به طور معمولی در ارمنستان معمولاً بین 4 تا 6 ماه طول می کشد، متقاضیان می توانند وضعیت خود را به صورت آنلاین بررسی کنند. در صورت موافقت با حق شهروندی متقاضیان پس از اعطای تابعیت، افراد باید برای درخواست شماره شناسایی و دریافت پاسپورت ارمنی خود به ارمنستان بروند. در حالت عادی صدور پاسپورت معمولی یا بیومتریک 3 هفته زمان می برد اما متقاضی می تواند با انتخاب سرویس تحویل سریع طی 4 یا 5 روز کاری پاسپورت و کارت شناسایی خود را تحویل بگیرند.

مزایا مهاجرت به ارمنستان

ارمنستان کشوری است در همسایگی ایران که رفت و آمد در آن بدون دریافت ویزا (3 ماهه) راحت است. یکی دیگر از مزایا این کشور امنیت بالای آن است، میزان نرخ جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است. شاخص کیفیت زندگی ارمنستان از تهران بالاتر است و همچنین هزینه های زندگی و اجاره آن از ایران پایین تر می باشد. نمودار زیر شاخص کیفیت زندگی در ارمنستان و سایر کشورها در سال 2020 طبق سایت Numbeo را نشان می دهد:

شاخص کیفیت زندگی در ارمنستان

شرایط دریافت اقامت در این کشور نیز به نسبت ترکیه یا حتی سایر کشورهای اروپایی راحت تر می باشد. با وجود اینکه نرخ رشد اقتصادی و سطح کیفیت زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین است ولی همچنان یکی از گزینه های مناسب برای اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت مهاجرت به این کشور است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است راجع به اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت ارمنستان توضیحاتی ارائه شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.