مهاجرت تحصیلی انگلستان, مهاجرت تحصیلی سوئد

مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد

مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد

سالانه تعداد دانشجویانی که جهت تحصیل به کشورهای انگلستان و سوئد مهاجرت می‌کنند، بسیار بالاست. اما مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد باید به طور عمیق‌ تری انجام گیرد تا معایب و مزایای تحصیل در این 2 کشور پی ببرید. با در نظر گرفتن هر یک از این معایب و مزایا می‌توانید تصمیم بهتری جهت مهاجرت اخذ نمایید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در نظر تا با ارائه مقاله پیش رو، شرایط تحصیل در هر 2 کشور را در سال های 2019-2020 بررسی کرده و اطلاعات مفیدی را در اختیار علاقه مندان قرار دهد.

مقایسه سیستم های تحصیل در انگلستان و سوئد

در مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد می‌بایست ابتدا نظام آموزشی و سیستم تحصیلی این 2 کشور مورد بررسی قرارگیرد. تحصیل در انگلستان و تحصیل در سوئد بسیار متفاوت از یک دیگر هستند. چرا که نظام آموزشی و سیستم تحصیلی مدارس سوئد با انگلستان یکسان نیستند.

دانش‌آموزان سوئدی در سن 7 سالگی، آغاز سال تحصیلی آنهاست. اما در انگلستان 2 الی 3 سال زودتر شروع می‌ گردد. کودکان در کشور سوئد از سن 6 سالگی به مدرسه می‌روند. مدرسه‌ای که سرگرمی و بازی کودک از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما در انگلستان، بازی و تفریح کودکان حکم استراحت را برای بچه‌ها دارد. در واقع بازی کودکان به منزله از بین رفتن استرس در وجود آنها تلقی می‌گردد.

در نتیجه در انگلستان مهارت‌های خواندن و نوشتن در مدارس بیشتر از سایر موارد مورد اهمیت قرار دارد. از دیگر ویژگی‌های سیستم تحصیلی در سوئد، آموزش و پرورش کودکان در فضای آزاد و باز است. امور صرف غذا و تردد دانش‌آموزان در کشور سوئد طبق ضوابط و برنامه‌‌ریزی منظم و راس ساعت انجام می‌گردد. 2 روز تعطیلی در هفته جهت تفریح و بازی بیرون از فضای مدرسه، از قوانین مربوط به مدارس سوئدی است.

مقایسه هزینه تحصیل در انگلستان و سوئد

مدارس انگلستان و سوئد در نوع تحصیل و هزینه تحصیلی هم متفاوت از یکدیگر هستند. هزینه تحصیل در انگلیس نسبت به مدارس سوئدی بیشتر است. اما در مدارس کشور سوئد این هزینه‌های تحصیلی در سوئد بر مبنای یک سیستم هزینه‌ای منظم و مشخص دریافت می‌گردد.

هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های سوئد

مخارج تحصیلی در مبحث مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد بسیار حائز اهمیت است. هزینه تحصیلی دانشگاه‌های سوئد برای دانشجویان سوئدی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان می‌باشد. اما دانشجویان بین‌المللی و خارج از اتحادیه، می بایست مبلغی بین 80 تا 140 هزار کرون در سال شهریه بپردازند. مخارج زندگی در کشور سوئد به طور میانگین مبلغی معادل 860 الی 970 یورو در ماه را در بر دارد.

هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های انگلستان

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس براساس دانشگاه انتخابی و نوع رشته، متغیر است. به طور مثال دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ملزم به پرداخت شهریه به مبلغ 10 تا 35 هزار£ (پوند) هستند. هزینه‌ها و مخارج زندگی یک دانشجو در این کشور نیز به مبلغ 12 تا 22 هزار £ (پوند) را در بر دارد. البته هزینه‌های زندگی به نوع زندگی و شهر محل سکونت اشخاص ارتباط مستقیم دارد و متغیر است. پر واضح است که هزینه زندگی در پایتخت کشور انگلیس به مراتب بالاتر از سایر شهرهاست.

انواع دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های سوئد

دوره های آموزشی در کشور سوئد به شکل زیر طبقه بندی می شود:

حدودا 100 دوره در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی
مدت این دوره‌ ها در کارشناسی 3 سال باید تعداد 180 واحد درسی در مقطع کارشناسی را بگذراند
در مقطع کارشناسی نیز بالغ بر 900 دوره آموزشی وجود دارد به مدت 1 تا 2 ساله
گذراندن مقاطع متوسطه کارشناسی با اخذ مدرک مورد تایید اروپا پیش‌نیازهای ورود به مقطع کارشناسی ارشد
در کشور سوئد دوره تحصیلی مقطع دکترا 4 ساله است دانشجو باید تعداد 240 واحد درسی را پشت سر بگذارد

مقایسه دوره های تحصیل در انگلستان و سوئد

در موضوع مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد، قصد داریم در ابتدا به بررسی دانشگاه‌های سوئد بپردازیم. تعداد 37 دانشگاه در کشور سوئد وجود دارد. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های سوئد می‌توانند براساس علاقه و شرایط خود دوره آموزشی موردنظر را انتخاب نمایند.

 • اکثر دوره‌های آموزشی در مقاطع لیسانس، فوق‌ لیسانس و دکترا در 2 زبان انگلیسی و سوئدی ارائه می‌گردد.
 • هر سال تحصیلی دارای 2 ترم پاییزه و بهاره است.
 • آغاز ترم پاییزه از اواخر ماه اوت تا اواسط ماه ژانویه می‌باشد.
 • مدت زمان ترم بهاره نیز از اواسط ژانویه شروع و تا اوایل ماه ژوئن پایان می‌یابد.

از مزیت‌ های تحصیل در دانشگاه‌ های سوئد انتقالی دانشجو های بین‌ المللی به دانشگاه‌ های سایر کشورهای اروپایی است. بدین معنا که دانشجو های بین‌ المللی این امکان را دارند که در دانشگاه‌ هایی تحصیل نمایند که بتوانند به سایر کشورها ترانسفر شوند. لازمه این ترانسفری، دارا بودن نامه توافق همکاری دانشگاه شما در سوئد با دانشگاه مقصد در انگلیس است.

باوجود این که هزینه‌های زندگی در کشور انگلستان بسیار بالاست اما دوره‌های تحصیلی کوتاهی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. به عبارتی دیگر دانشجویان در مقاطع مختلف در مدت زمان کوتاهی می‌توانند مدرک تحصیلی خود را اخذ نمایند.

 • مدت تحصیلی در مقطع کارشناسی 3 سال می‌باشد
 • در مقطع کارشناسی ارشد 1 ساله است
 • کمک‌ هزینه‌ها و وام دانشجویی به دانشجویان انگلستان و کشورهای اتحادیه اروپا تعلق می‌گیرد.

مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد براساس رنکینگ

بررسی رنکینگ و رتبه‌بندی دانشگاه‌های سوئد و انگلستان درسطح جهان از بخش‌های مهم مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد است. از لحاظ رتبه‌ بندی جهانی، دانشگاه‌ های انگلستان رتبه‌ بالاتری را نسبت به دانشگاه‌ های سوئد دارا هستند. بنابراین مدارک تحصیلی اخذ شده از این دانشگاه‌ ها نیز در سطح جهانی به مراتب معتبرتر است.

دانشجویان با در دست داشتن مدرک تحصیلی خود می‌ توانند در مشاغل عالی و ویژه در سطح اروپا مشغول کار شوند. این را در نظرداشته باشید که اقامت تحصیلی درسوئد قابل تمدید بوده و ویزای تحصیلی می‌تواند مبدل به ویزای کار شود. دانشجویان خارجی در انگلیس، جهت تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار می‌ بایست از خاک این کشور خارج شوند. سپس از سوی سفارت انگلیس اقدام به درخواست ویزای کار نمایند.

سعی کردیم با نگارش مقاله مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد مطالب سودمندی را به مهاجرین گرامی ارائه نماییم.

مجموع، این 2 کشور ازلحاظ:

 • هزینه‌های تحصیلی
 • سطح دانشگاهی
 • دوره‌های آموزش
 • و…

مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفتند. توصیه می‌نماییم در خصوص همه گزینه‌ها اطلاعات کافی و لازم را به دست آورده و سپس برای مهاجرت تصمیم‌گیری نمایید.

می‌توانید جهت مشاوره با جزئیات کامل‌تر و سنجش شرایط خود در این زمینه با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. از طریق تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری می‌توانید از سوی متخصصین و کارشناسان ما اخذ مشاوره نمایید.

11 دیدگاه برای “مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد

 1. v!da گفت:

  از مقاله بسیارخوبتون ممنونم
  اگر هدف از تحصیل در گام بعدی گرفتن کار و اقامت کشور مربوطه باشد به نظر شما کدوم کشور انگلستان و یا سوئد شانس اقامت در اون کشور به مراتب بالاتر است؟

 2. امید گفت:

  هزینه تحصیل و زندگی در سوئد کمتر است یا در انگلستان؟

 3. سعید سپانلو گفت:

  سوئد بهتره انگلیس آب و هواش خوب نیست. گرچه کانادا از جفتش بهتره

 4. leilakk گفت:

  مخارج امرار معاش و زندگی در انگلیس در چه سطحی هست؟

 5. همایونی گفت:

  برای 18 سال ها من زیاد درباره کانادا شنیدم شرایطش چطوره؟

 6. سیروس گفت:

  بدون شک هر دو از بهترین ها هستند فقط باید دید هدف شخص از مهاجرت چی هست ؟ کسی کمک خواست من هم می تونم از تجربیات حضورم تو هر دو کشور برای افراد بگم

 7. amir abbas گفت:

  بابت مقاله خوبتون در مورد مقایسه تحصیل در انگلستان و سوئد تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد مدارس شبانه روزی کشور انگلستان هم مطلب بذارید

 8. امیرحسین گفت:

  مقاله مفیدی بود.
  با تشکر

 9. عادل گفت:

  هم سوئد هم انگلستان هر دو کشورای گرونی هستند به شدت هم گرونن. فقط کانادا خوبه

 10. قراری گفت:

  لطفا درمورد بورسیه های تحصیلی انگلستان هم توضیح دهید.

 11. صبا صابری گفت:

  سلام

  از سایت به روزتون و مطالب خوبتون تشکر می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *