مهاجرت به کشور یونان

قوانین یونان

قوانین یونان

آشنایی با قوانین یونان برای افرادی که قصد دارند در این کشور به طور بلند مدت اقامت داشته باشند یک موضوع بسیار مهم به شمار می رود. در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی برخی از مهمترین قوانین یونان می پردازند که ممکن است برای اکثر هموطنان عزیز این قوانین یونان بسیار مهم باشند. کشور یونان دارای تاریخ و فرهنگ غنی می باشد و به طور کلی افراد زیادی مایل به کسب اطلاعات درباره قوانین این کشور هستند. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا دهید.

قانون اساسی یونان

قانون اساسی یونان توسط مجلس پنجم تجدید نظر یونان باستان پس از سقوط از شورای نظامی یونانی و آغاز جمهوری سوم یونان در سال 1974 ایجاد شد. این قانون در سال 1975 به اجرا درآمد و در سالهای 1986، 2001، 2008 و 2019 اصلاح شده است. تاریخ مشروطه یونان به جنگ استقلال یونان (از سال 1821 تا 1832) باز می گردد، که طی آن سه قانون اساسی یونان توسط مجامع ملی انقلابی به تصویب رسید. میدان Syntagma (Plateia Syntagmatos) در آتن پس از اولین قانون اساسی که در کشور مدرن یونان به تصویب رسید، نامگذاری شد. قانون اساسی یونان شامل 120 بند در 4 بخش می شود.

این بخش ها عبارتند از:

بخش ها توضیحات
بخش 1 (ماده 1 تا 3) در این بخش یونان به عنوان دموکراسی پارلمانی ریاست جمهوری شناخته می شود و حضور کلیسای ارتدکس در یونان را تأیید می کند.
بخش 2 (ماده 4 تا 25) مربوط به حقوق فردی و اجتماعی است که حمایت از آنها پس از تجدید نظر در 2001 تقویت شده است. مقررات جدید موضوعاتی مانند محافظت از اطلاعات شخصی و صلاحیت برخی از مقامات مستقل را تنظیم می کند.
بخش 3 (ماده 26 تا 105) این بخش به تشریح سازمان و عملکرد دولت می پردازد. ماده 28 به طور رسمی قوانین بین المللی و کنوانسیون های بین المللی را در قوانین یونان ادغام می کند.
بخش 4 (ماده 106 تا 120) این بخش شامل مفاد ویژه، نهایی و انتقالی است.

قوانین یونان درباره LGBT

قوانین یونان درباره LGBT

حقوق لزبین، همجنسگر، دوجنسگرا و تراجنسیتی (LGBT) در یونان طی سال های گذشته به طور چشمگیری تکامل یافته و یونان به عنوان یکی از آزادترین کشورها در جنوب شرقی اروپا تبدیل شده است. تبعیض جنسیتی در کشور یونان چندان مرسوم نیست، اگرچه افراد دگرباش جنسی در یونان هنوز با چالش های اجتماعی روبرو هستند که سایر افراد آنها تجربه نمیکنند. فعالیت مردان و زنان همجنسگرا در یونان از سال 1951 قانونی بوده است و و قوانین ضد تبعیض در زمینه اشتغال در سال 2005 تصویب شد. از آن زمان، در کشور یونان، قوانین ضد تبعیض به سایر حوزه ها از جمله هویت جنسیتی گسترش یافته است. در سال 2015، اتحادیه های مدنی برای زوج های همجنس قانونی شد و خانواده های تحت هدایت زوج های همجنس را برای بسیاری از حمایت های قانونی و حقوقی که در اختیار زوجین با هم جنس مخالف قرار دارد واجد شرایط دانستند.

میزان مشارکت مردمی در یونان

در نمودار زیر به میزان مشارکت مردم در حمایت از حقوق ازدواج همجنسگران، زندگی مشترک همجنسگران و همچنین نگهداری فرزندان پرورشگاهی اشاره شده است:

ازدواج همجنسگران در یونان

در سال 2017، به افراد تراجنسیتی این حق داده شد كه بدون نیاز به اعمال جراحی در دستگاه تناسلی خود، جنسیت قانونی خود را تغییر دهند تا اسناد كلیدی هویتی تغییر یابد. در فوریه سال 2018، یک دادگاه در یونان به یک شخص بدون جنسیت حق یک بی طرفی جنسیتی را اعطا کرد. در ماه مه سال 2018، پارلمان یونان قانونی را به تصویب رساند که به زوجین همجنس حق میدهد که فرزندان پرورشگاه ها را نگهداری کنند.

همچنین در جدول زیر به میزان موافقت و عدم موفقیت مردم یونان در پذیرش حقوق لزبین، همجنسگر، دوجنسگرا و تراجنسیتی (LGBT) اشاره شده است:

جواب 18 تا 29 سال 30 تا 49 سال بالاتر از 50 سال سن مرد زن کل
بله 66% 62% 40% 47% 59% 53%
خیر 34% 38% 60% 53% 41% 40%

حقوق و قوانین یونان درباره پناهندگان

همانطور که می دانید، یکی از راه های مهاجرت به یونان، مهاجرت از طریق پناهندگی می باشد. افرادی که قصد دارند به عنوان پناهنده وارد خاک یونان شوند، حتما باید درباره این موضوع اطلاعات کاملی داشته باشند و با حقوق خود آشنا باشند. پس از دریافت حمایت های بین المللی در یونان (به عنوان پناهنده یا ذینفع از حمایت های فرعی) به افراد اجازه اقامت 3 ساله داده می شود که ممکن است تمدید شود. در کشور یونان، پناهندگام حق درخواست اسناد سفر را دارند.

در این کشور افرادی که به عنوان پناهنده شناخته می شوند به کار در یونان، آموزش، رفاه اجتماعی و مراقبت های پزشکی دسترسی کامل دارند. اگر وضعیت پناهندگی به یک فرد داده شود، وی می تواند تحت معیارهای خاصی درخواست اتحاد خانواده دهد. ذینفعان حمایت فرعی از این حق برخوردار نیستند.

برخی از مهمترین حقوق و قوانین یونان درباره پناهندگان عبارتند از:

  • متقاضیان از تمام حقوق و تعهدات به عنوان یک پناهنده بهره مند می شوند.
  • متقاضیان موفق به کسب اقامت در یونان به مدت 3 سال (قابل تمدید) می شوند.
  • پناهندگان می توانند برای داشتن یک سند مسافرتی درخواست خود را اعلام کنند که به آنها امکان می دهد از سایر کشورها به عنوان یک توریست دیدن کنند (این افراد نمی توانند بیش از 90 روز در یک کشور اروپایی بمانند).
  • پناهندگان بعد از گذراندن 5 سال اقامت قانونی و دائم در کشور یونان و در صورت تحقق همه شرایط، می توانند برای دریافت اجازه اقامت طولانی مدت اقدام کنند.

قوانین استخدام در یونان

افرادی که قصد دارند در کشور یونان کار کنند با توجه به ملیت خود ممکن است نیاز به کسب ویزای کار یونان داشته باشند. برای دریافت ویزای کار یونان، متقاضیان باید مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار یونان را به سفارت یونان ارائه دهند. علاوه بر این، باید در نظر داشته باشید که کار در یونان در صورتی امکان امکان پذیر می باشد که افراد موفق به اخذ مجوز کار و مجوز اقامت در یونان شوند. شرایط کار در یونان برای متقاضیانی که شهروند کشورهای اروپایی هستند و افرادی که شهروند کشورهای ثالث هستند ممکن است کمی متفاوت باشد. به همین دلیل توصیه می شود برای مطلع شدن از شرایط کامل کار در کشور یونان و همچنین بهترین کشورهای اروپایی به سایر مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *