مهاجرت به کشور یونان

قوانین یونان

قوانین یونان

آشنایی با قوانین یونان برای افرادی که قصد دارند در این کشور به طور بلند مدت اقامت داشته باشند یک موضوع بسیار مهم به شمار می رود. در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی برخی از مهمترین قوانین یونان می پردازند که ممکن است برای اکثر هموطنان عزیز این قوانین یونان بسیار مهم باشند. کشور یونان دارای تاریخ و فرهنگ غنی می باشد و به طور کلی افراد زیادی مایل به کسب اطلاعات درباره قوانین این کشور هستند. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات خود را در این زمینه ارتقا دهید.

معرفی کشور یونان

یونان که رسما به عنوان جمهوری یونان شناخته می شود، کشوری است که در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. جمعیت آن از سال 2018 تقریبا 10.7 میلیون نفر بوده است. آتن، پایتخت این کشور، بزرگترین شهر یونان بعد از سالونیک است. واقع در نوک جنوبی شبه جزیره بالکان، یونان در چهارراه اروپا، آسیا و آفریقا واقع شده است. یونان با آلبانی در شمال غربی، مقدونیه شمالی و بلغارستان در شمال و ترکیه در شمال شرقی مرز زمینی را به اشتراک می گذارد. همچنین دریای اژه در شرق سرزمین اصل یونان، دریای یونان در غرب، دریای کرت و دریای مدیترانه در جنوب یونان قرار دارند. 80% یونان از کوهستان تشکیل شده است و کوه المپ بلندترین کوه این کشور با ارتفاع 2.971 متر (9.570 فوت) است. لازم به ذکر است که یونان از 9 منطقه جغرافیایی سنتی تشکیل شده است.

این 9 منطقه عباتند از:

 • مقدونیه
 • یونان مرکزی
 • پلوپونز
 • تسالی
 • اپیروس
 • جزایر اژه (از جمله دودکانساو سیکلادها)
 • تراکیه غربی
 • کرت
 • جزایر ایونی

یونان مهد تمدن غربی به حساب می آید و زادگاه دموکراسی، فلسفه غربی، ادبیات غربی، تاریخ نگاری، علوم سیاسی، اصول مهم علمی و ریاضی، نمایشی غرب و بازی های المپیک است. از قرن هشتم قبل از میلاد مسیح، یونانیان در شهرهای مختلف معروف به پولیس مستقل شدند که کل منطقه مدیترانه و دریای سیاه را در بر می گرفت. یونان در قرن دوم قبل از میلاد به عنوان روم شناخته شد و به بخشی جدایی ناپذیر از امپراتوری روم و جانشین آن، امپراتوری بیزانس تبدیل شد که زبان و فرهنگ یونانی را پذیرفت.

درباره فرهنگ کشور یونان

یونان یک کشور با علایق و فرهنگ های متنوع است و تحت تأثیر موقعیت آن، در محل اتصال شرق و غرب و مشاغل فراوان مردم یونان در طول تاریخ قرار دارد. به طور کلی، مردم یونان به فرهنگ خود بسیار افتخار می کنند و با اشتیاق شدید از کشور خود صحبت می کنند، احساس می کنند این فرهنگ در یونان تعریفی از تعلق ملی و قومی آنها است. سنت ها ،مذهب، موسیقی، زبان، غذا و سایر موارد ترکیبات اصلی فرهنگ در یونان و جزایر یونان هستند و پایه و اساس کسانی را که مایل به بازدید و درک کشور امروز هستند، تشکیل می دهد. یونان کشوری با تاریخ بسیار غنی از دوران برنز، تا دوره کلاسیک، دوره روم، دوره عثمانی و موارد دیگر است. زبان یکی از مهمترین عناصر فرهنگ یونان است.

زبان یونانی مدرن از نوادگان زبان یونان باستان است. اولین زبان یونانی مکتوب شده بر روی لوحهای گل پخته شده، در بقایای کاخ Knossos جزیره کرت یافت شد. دین نیز نقش مهمی در درک فرهنگ یونان دارد. 98% یونانیان پیرو مسیحی ارتدکس هستند. بقیه جمعیت این کشور را مسلمان، پیروان کاتولیک رومی و یهودی ها تشکیل می دهند. یونان و روسیه تنها کشورهایی هستند که چنین تعداد قابل توجهی از مسیحیان ارتدکس را در اختیار دارند. کلیسای ارتدکس بعد از کلیساهای رومی و پروتستان ها سومین شاخه بزرگ مسیحیت را تشکیل می دهد.

درباره شهرهای یونان

اگر قصد اقامت در یونان را دارید، حتما باید با شهرهای این کشور آشنا باشید. دو سوم مردم یونان در مناطق شهری زندگی می کنند. بزرگترین مراکز و تأثیرگذارترین مناطق شهری یونان، مراکز آتن و سالونیک با جمعیت شهری به ترتیب تقریبا 4 میلیون و 1 میلیون نفر جمعیت هستند. سومین شهر بزرگ یونان پاتراس نام دارد که دارای 314.567 نفر جمعیت است.

در جدول زیر به طور دقیقتر به جمعیت شهرهای مختلف یونان اشاره شده است:

رتبهشهرسرشماری 1991سرشماری 2001سرشماری 2011منطقه
1آتن772.072745.514665.078آتیکا
2سالونیک383.963363.987315.198مقدونیه مرکزی
3پاتراس152.570160.400167.532یونان غربی
4پیرئاس182.671175.678163.688آتیکا
5لاریسا112.777124.645144.231تسالی
6هراکلیون115.270130.923140.234کرت
7پریستری137.288137.843139.981آتیکا

قانون اساسی یونان

قانون اساسی یونان توسط مجلس پنجم تجدید نظر یونان باستان پس از سقوط از شورای نظامی یونانی و آغاز جمهوری سوم یونان در سال 1974 ایجاد شد. این قانون در سال 1975 به اجرا درآمد و در سالهای 1986، 2001، 2008 و 2019 اصلاح شده است. تاریخ مشروطه یونان به جنگ استقلال یونان (از سال 1821 تا 1832) باز می گردد، که طی آن سه قانون اساسی یونان توسط مجامع ملی انقلابی به تصویب رسید. میدان Syntagma (Plateia Syntagmatos) در آتن پس از اولین قانون اساسی که در کشور مدرن یونان به تصویب رسید، نامگذاری شد. قانون اساسی یونان شامل 120 بند در 4 بخش می شود.

این بخش ها عبارتند از:

بخش هاتوضیحات
بخش 1 (ماده 1 تا 3)در این بخش یونان به عنوان دموکراسی پارلمانی ریاست جمهوری شناخته می شود و حضور کلیسای ارتدکس در یونان را تأیید می کند.
بخش 2 (ماده 4 تا 25)مربوط به حقوق فردی و اجتماعی است که حمایت از آنها پس از تجدید نظر در 2001 تقویت شده است. مقررات جدید موضوعاتی مانند محافظت از اطلاعات شخصی و صلاحیت برخی از مقامات مستقل را تنظیم می کند.
بخش 3 (ماده 26 تا 105)این بخش به تشریح سازمان و عملکرد دولت می پردازد. ماده 28 به طور رسمی قوانین بین المللی و کنوانسیون های بین المللی را در قوانین یونان ادغام می کند.
بخش 4 (ماده 106 تا 120)این بخش شامل مفاد ویژه، نهایی و انتقالی است.

قوانین یونان درباره LGBT

شرایط اقتصادی یونان

در این بخش از مقاله درباره یونان قصد داریم به شرایط اقتصادی این کشور اشاره کنیم. اگرچه اقتصاد یونان در دهه های اخیر به دلیل توسعه صنعتی و گردشگری بهبود یافته است، اما این کشور از یک بحران بزرگ و شدید اقتصادی خارج می شود. علاوه بر گردشگری، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در یونان توسط سرمایه گذاران خارجی نیز باعث بهتر شدن شرایط اقتصادی این کشور شده است. واحد پول در یونان از ژانویه سال 2002 یورو است که جایگزین دراچما شد. آماده سازی برای بازی های المپیک 2004 انگیزه ای به اقتصاد یونان داد. در سال های گذشته، این کشور با بحران بدهی شدیدی روبرو بوده و چالش های بسیاری از جمله نرخ پایین توسعه و بیکاری بالا (25% در دسامبر 2012) با آن روبرو بوده است. اقتصاد یونان رتبه 15 در بین بزرگترین اقتصادهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا (27 عضو) را به خود اختصاص داده است.

به یک کشور توسعه یافته، اقتصاد یونان مبتنی بر بخش ها زیر می باشد:

اقتصاد یونان

گردشگری یکی از عناصر اصلی فعالیت اقتصادی در کشور و یکی از مهمترین بخش های اقتصادی یونان بوده و در سال 2018 تقریبا 20.6% از تولید ناخالص داخلی را تشکیل داده است. یونان با استقبال بیش از 28 میلیون بازدید کننده در سال 2016، 26.5 میلیون توریست در سال 2015، 19.5 میلیون توریست در سال 2009 و 17.5 میلیون توریست در سال 2007 به یکی از پر بازدیدترین کشورها در اروپا در سالهای اخیر تبدیل شده است. اکثر بازدید کنندگان یونان در سال 2007 از قاره اروپا (12.7 میلیون نفر) بودند، در حالی که بیشترین بازدید کنندگان از یک ملیت خاص، بازدیدکنندگان از انگلستان با 2.6 میلیون نفر جمعیت بودند. البته شایان ذکر است که تعداد بازدیدکنندگان آلمانی در کشور یونان به بیش از 2.3 میلیون نفر رسید.

قوانین یونان درباره LGBT

حقوق لزبین، همجنسگر، دوجنسگرا و تراجنسیتی (LGBT) در یونان طی سال های گذشته به طور چشمگیری تکامل یافته و یونان به عنوان یکی از آزادترین کشورها در جنوب شرقی اروپا تبدیل شده است. تبعیض جنسیتی در کشور یونان چندان مرسوم نیست، اگرچه افراد دگرباش جنسی در یونان هنوز با چالش های اجتماعی روبرو هستند که سایر افراد آنها تجربه نمیکنند. فعالیت مردان و زنان همجنسگرا در یونان از سال 1951 قانونی بوده است و و قوانین ضد تبعیض در زمینه اشتغال در سال 2005 تصویب شد. از آن زمان، در کشور یونان، قوانین ضد تبعیض به سایر حوزه ها از جمله هویت جنسیتی گسترش یافته است. در سال 2015، اتحادیه های مدنی برای زوج های همجنس قانونی شد و خانواده های تحت هدایت زوج های همجنس را برای بسیاری از حمایت های قانونی و حقوقی که در اختیار زوجین با هم جنس مخالف قرار دارد واجد شرایط دانستند.

میزان مشارکت مردمی در یونان

در نمودار زیر به میزان مشارکت مردم در حمایت از حقوق ازدواج همجنسگران، زندگی مشترک همجنسگران و همچنین نگهداری فرزندان پرورشگاهی اشاره شده است:

ازدواج همجنسگران در یونان

در سال 2017، به افراد تراجنسیتی این حق داده شد كه بدون نیاز به اعمال جراحی در دستگاه تناسلی خود، جنسیت قانونی خود را تغییر دهند تا اسناد كلیدی هویتی تغییر یابد. در فوریه سال 2018، یک دادگاه در یونان به یک شخص بدون جنسیت حق یک بی طرفی جنسیتی را اعطا کرد. در ماه مه سال 2018، پارلمان یونان قانونی را به تصویب رساند که به زوجین همجنس حق میدهد که فرزندان پرورشگاه ها را نگهداری کنند.

همچنین در جدول زیر به میزان موافقت و عدم موفقیت مردم یونان در پذیرش حقوق لزبین، همجنسگر، دوجنسگرا و تراجنسیتی (LGBT) اشاره شده است:

جواب18 تا 29 سال30 تا 49 سالبالاتر از 50 سال سنمردزنکل
بله66%62%40%47%59%53%
خیر34%38%60%53%41%40%

حقوق و قوانین یونان درباره پناهندگان

همانطور که می دانید، یکی از راه های مهاجرت به یونان، مهاجرت از طریق پناهندگی می باشد. افرادی که قصد دارند به عنوان پناهنده وارد خاک یونان شوند، حتما باید درباره این موضوع اطلاعات کاملی داشته باشند و با حقوق خود آشنا باشند. پس از دریافت حمایت های بین المللی در یونان (به عنوان پناهنده یا ذینفع از حمایت های فرعی) به افراد اجازه اقامت 3 ساله داده می شود که ممکن است تمدید شود. در کشور یونان، پناهندگام حق درخواست اسناد سفر را دارند.

در این کشور افرادی که به عنوان پناهنده شناخته می شوند به کار در یونان، آموزش، رفاه اجتماعی و مراقبت های پزشکی دسترسی کامل دارند. اگر وضعیت پناهندگی به یک فرد داده شود، وی می تواند تحت معیارهای خاصی درخواست اتحاد خانواده دهد. ذینفعان حمایت فرعی از این حق برخوردار نیستند.

برخی از مهمترین حقوق و قوانین یونان درباره پناهندگان عبارتند از:

 • متقاضیان از تمام حقوق و تعهدات به عنوان یک پناهنده بهره مند می شوند.
 • متقاضیان موفق به کسب اقامت در یونان به مدت 3 سال (قابل تمدید) می شوند.
 • پناهندگان می توانند برای داشتن یک سند مسافرتی درخواست خود را اعلام کنند که به آنها امکان می دهد از سایر کشورها به عنوان یک توریست دیدن کنند (این افراد نمی توانند بیش از 90 روز در یک کشور اروپایی بمانند).
 • پناهندگان بعد از گذراندن 5 سال اقامت قانونی و دائم در کشور یونان و در صورت تحقق همه شرایط، می توانند برای دریافت اجازه اقامت طولانی مدت اقدام کنند.

قوانین استخدام در یونان

افرادی که قصد دارند در کشور یونان کار کنند با توجه به ملیت خود ممکن است نیاز به کسب ویزای کار یونان داشته باشند. برای دریافت ویزای کار یونان، متقاضیان باید مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار یونان را به سفارت یونان ارائه دهند. علاوه بر این، باید در نظر داشته باشید که کار در یونان در صورتی امکان امکان پذیر می باشد که افراد موفق به اخذ مجوز کار و مجوز اقامت در یونان شوند. شرایط کار در یونان برای متقاضیانی که شهروند کشورهای اروپایی هستند و افرادی که شهروند کشورهای ثالث هستند ممکن است کمی متفاوت باشد. به همین دلیل توصیه می شود برای مطلع شدن از شرایط کامل کار در کشور یونان و همچنین بهترین کشورهای اروپایی به سایر مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

سوالات پرتکرار در باب قوانین یونان

سوالات پرتکرار در باب قوانین یونان در سال 2023 عبارتند از:

 • قانون اساسی یونان کی ایجاد شد و به اجرا درآمد؟ قانون اساسی یونان در سال 1974 ایجاد شد و در سال 1975 به اجرا درآمد و در ساله ای 1986، 2001، 2008 و 2019 اصلاح شد.
 • قوانین یونان درباره همجنسگرایان و LGBT چگونه است؟ فعالیت مردان و زنان همجنسگرا در یونان از سال 1951 قانونی بوده است و و قوانین ضد تبعیض در زمینه اشتغال در سال 2005 تصویب شد.
 • قوانین یونان درباره پناهندگی چیست؟ طبق قوانین بین المللی در صورت اثبات پناهنده بودن، یونان پناهندگان را طبق قوانین جهانی می پذیرد و به آنها اقامت می دهد.
 • قوانین استخدام افراد خارجی در یونان به چه صورت است؟ افراد خارجی که قصد دارند در کشور یونان کار کنند با توجه به ملیت خود ممکن است نیاز به کسب ویزای کار و همچنین مجوز کار در یونان داشته باشند.
5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “قوانین یونان

 1. سعید گفت:

  سلام قوانین مهاجرت خودحمایتی در یونان هنوز وجود داره و شما خدمات دارید تو این زمینه؟

  1. صادقی گفت:

   با سلام خدمت شما. بله در خصوص ویزای سرمایه گذاری در یونان هم اقدام داریمو در خصوص مشاوره با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *