مهاجرت تحصیلی انگلستان

دوره ی ALEVEL چیست و چرا باید ALEVEL بخوانیم ؟

دوره ی ALEVEL چیست و چرا باید ALEVEL بخوانیم ؟

آیا با دوره های ALEVEL آشنایی دارید؟ و آیا شما هم متمایل به تحصیل در این دوره میباشید؟ اگر شما هم متمایل به کسب اطلاعاتی در این دوره هستید با خواتدن این مقاله میتوانید از اطلاعاتی جامع بهره ببرید. از جمله  مقاطعی که  برای تحصیل در کشور  انگلستان وجود دارد  این دوره  می باشد. این دوره که برای  دانش آموزان با سن پانزده سال  به بالا مناسب میباشد. دروس این دوره مابین سه  الی چهار درس میباشد  با این توضیح که هرمقدار که دانشجو موفق به کسب  نمره ی بالاتر از آزمون   A-level شده باشد ، شانس ورود دانشجو به دانشگاه  با سطحی بالاتر افزایش خواهد یافت. با این توضیح که برای وارد شدن  به  اين‌ دوره‌ با شركت‌ در امتحانات‌ مخصوص به سال دهم و ‌به پایان رساندن  سال دهم یا همان دوم دبیرستان در نظام آموزشی سابق ایران ممکن می باشد.

ادامه‌ تحصيل‌ در دوره های دانشگاهی

درجه بندی نمرات دروس دوره A-level به صورت   A.B.C.D.E  میباشد و متقاضیانی که دست کم در دو درس موفق شوند  نمره های A.B.C را کسب نمایند. به طور مستقیم و بی واسطه  موفق به ورود به دانشگاه میشوند  با این توضیح که رتبه دانشگاهی این شخص دارای  ارتباط مستقیم با این نمرات میباشد و  متقاضیانی که نمره  کسب شده آنان E.D باشد قادر به ورود به این  دورهBachelor  (کارشناسی)  نمیباشند  . و  میبایست وارد دوره هایی  با سطح پایین تر H.N.D یا مراکزی با  رتبه و کیفیت به مراتب پایین تر  شوند.

گام اول تحصیلی این مقطع

در اولین گام دوره هایA-Level  گروه بندی می شوند آنهم به صورت تخصصی . و دانش آموزان بر طبق علا قه ها و میزان تواناییهای خود  وارد  دوره A-Level تخصصی  وبا ارتباط به رشته مورد علاقه خود میشوند. برای نمونه : متقاضیانی که متمایل به تحصیل در رشته پزشکی میباشند . از ابتدا میبایست  برای ورود به دوره A-Level in Medicine اقدام کنند. دوره A-Levels که  اصلی ترین دوره عمومی و  مختص برای دانش آموزان در کشور های  انگلستان و ولز میباشد  برای ادامه تحصیل دادن  با هدف وارد شدن  به مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد.و  مدت ادامه تحصیل این دوره معمولا دو سال میباشد.

دوره AS

دانش آموزان در این دوره  در سال اول (AS)  به طور معمول بین چهار تا پنج  درس را انتخاب می نمایند و در سال دوم (A2)به طور معمول بین سه تا چهار درس را انتخاب می کند. به طور معمول برای  ورود به رشته های خوب و دانشگاه های ممتاز  هشت درس انتخاب می شود که نمره هر درس از نمره چهار محاسبه میشود پس در نتیجه  نمره Alevels از مجموع نمرات تمام دروش یعنی سی و دو محاسبه میشود.

البته  به طور معمول این هشت درس دارای چهار موضوع میباشند  برای مثال برای ورود به پزشکی دانش آموز  میبایست در سال اول  چهار درس بیولوژی و ریاضیات و فیزیک و شیمی را با موفقیت پشت سر بگذارد و همین دروس دوباره در سال دوم  تکرار می شود و  هر چهار درس را  در هر سال امتحان داده میشود. به عبارتی  نمره نهائی Alevels یا از ۳۲ است مثلا ۲۸ از  نمره سه دوم تکرار میشوند  در نتیجه هر  دانش آموز  باید دو  یا به شکل چهار تا  تا *Aمی باشند یعنی  برای مثال میانگین درس شیمی در دو سال نمره  B شده است و نممره درس  فیزیک C شده است و  نمره درس ریاضیات B شده است و  نمره درس بیولوژی A  شده باشد  به عبارتی نمره Alevels  دانش آموز در اینجا (BCB*A) شده است از حد اکثر نمرات که (*A*A*A*A) میباشد. ناگفته نماند که برخی از دانش آموزان  با استعداد برای به  نشان دادن  استعداد خود بیشتر  از  هشت درس در دو سال بر میدارند .

 دوره ی ALEVEL چیست و چرا باید ALEVEL بخوانیم ؟

 1. دانش آموزان اهل کشور انگلیس  پس از تمام نمودن دوره GCSE تنها از این روش می توانند  موفق به ورود  به دوره تحصیلات تکمیلی شوند. در صورتی که دانشجویان بین المللی و  خارجی  دارای حق انتخاب میباشند .
 2. شرط لازم برای تحصیل  در یکی از رشته های پزشکی،  رشته دندانپزشکی،  رشته دامپزشکی  این میباشد که در آزمون  دوره A-Levels را با موفقیت پشت سر  بگذراند.  در رشته های نام برده شده  شصت و هفت دانشگاه مورد توجه شرکت در امتحان UKCAT یا BMAT نیز لازم میباشد . به جز این موارد  اقدامات داوطلبانه در  حوزه رشته پزشکی ،  رشته دندانپزشکی و رشته  دامپزشکی و  اقدام به  مصاحبه حضوری نیز امکان دارد  که  قسمتی از معیارهایی برای  انتخاب دانشجو باشد .
 3. اگر دانشجویان بی المللی وخارجی برای ورود به یکی از دانشگاههای معتیر این کشور  در آزمون این دانشگاه ها موفق شوند حتما  باید این دوره را بگذرانند.
 4. دانش آموزان ایرانی که موفق به گرفتن  مدرک سال دوم دبیرستان  را داشته باشند و از سطح علمی نسبتا مناسبی برخوردارند اگر  شانزده  سال تمام داشته باشند  قادر به این هستند وارد این دوره شوند.
 5. دانش آموزان ایرانی که متمایل به  ادامه تحصیل در یکی از رشته های پزشکی،  رشته دامپزشکی،  رشته دندانپزشکی باشند باید موفق به اخز مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی شوند و یک دوره دو ساله A-Levels را بخوانند و در صورت موفقیت در آزمون سراسری این دوره جذب دانشگاه های انگلستان در این دوره ها شوند.
 6. دانش آموزان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در هر رشته ای به غیر از رشته های پزشکی،  رشته دامپزشکی و  رشته دندانپزشکی باشند  اگر موفق به گرفتن دیپلم یا گذراندن دوره پیش دانشگاهی باشند  و نیز حداقل  هفده سال سن داشته باشند بهتر است دوره Foundation را انتخاب نمایند.
 7. این دوره که  به صورت یکجا و  فشرده یک ساله نیز برگزار می شود که در این صورت
  دانش آموز ملزم به این هست که  سه درس از دروس مختص به  سال AS و  سه  درس از دروس مختص به  سال A2 را در بر داشته باشد و در مدت زمان  یک سال در امتحانات پایانی شرکت نماید. البته نا گفته نماند که این کار  این کار بسیار  دشوار و فشرده می باشد.

شروع  این دوره به طور معمول  در ماه های میلادی   September یا January  می باشد . اما  در مورد بعضی رشته ها شروع در ماه سپتامبر  بهتر است . نا گفته نماند  دانش آموزان  بعد از پایان رساندن دوره ALEVELS  وارد دوره  کارشناسی شوند. در فرم ارائه شده  UCAS شخص متقاضی حق پنج  انتخاب را دارا میباشد. که  چهار انتخاب مثل هم می باشند و انتخاب آخر  میتواند متفاوت باشد  بعد از آنکه نتیجه آزمون همه دانشگاه ها آماده شد  با این تو ضیح که  جواب دانشگاه ها یکی از دو حالت ناموفق یا موفق به شرط میباشد   باید یک دانشگاه را به عنوان انتخاب اصلی و یک دانشگاه دیگر را به عنوان انتخاب ذخیره انتخاب نمایند .

نحوه ورود به دانشگاه از طریق ALEVELS

پر کردن فرم UCAS بر اساس رشته و  توانایی های دانش آموز ( فرم UCAS  مثل فرم انتخاب رشته دانشگاه های  کشور خودمان است که باید در پنج رشته از دانشگاه های  گوناگون در این فرم  تکمیل شود فرم مربوطه که  بر طبق علاقه شخصی  دانشجو به دانشگاه و رشته دارای ارتباط و نیز میزان توانایی  دانشجو بایدتکمیل  شود.

برای نمونه دانشجویی که میخواهد به رشته معماری ورود کند  . دانشگاه هایی که حاوی  این رشته میباشند را رتبه بندی میکند که در اینجا اگر دانش آموز قوی ابتدا دانشگاه ناتینگهام که از بالاترین نمرات را می خواهد اولین انتخاب و دانشگاه شفیلد دومین انتخاب می باشد و به همین ترتیب انتخابهای بعدی انجام میشود و اگر دانشجو سطح  ضعیف تری داشته  باشد  معمولا دانشگاه هایی را انتخاب می کند که نمرات پایین تری بخواهد مثلا لیدز و یا وست مینستر).

نتیجه گیری

این نکته فاراموش نشود که در انتخاب رشته پزشکی و  رشته دندانپزشکی  به جز نمرات آزمون ALEVELS  امتحان UKCAT نیز لازم میباشد و دانشجویان متقاضی این رشته ها قادر هستند حداکثر چهار رشته را در فرم UCAS تکمیل کنند و انتخاب  آخر  باید رشته ای متفاوت باشد.

10 دیدگاه برای “دوره ی ALEVEL چیست و چرا باید ALEVEL بخوانیم ؟

 1. diana گفت:

  بسیار از مطالب خوبتون ممنونم.سپاس

 2. asal گفت:

  جالب بود .

 3. هما محمدی گفت:

  سپاس گزارم

 4. اسد الدین جمال آبادی گفت:

  سلام. ببخشید در مورد نحوه پذیرش توی دانشگاه های این کشور بازم اطلاعات بزارین

 5. تبسم فرجی گفت:

  سلام آیا برای ورود به همه رشته ها باید دوره های alevel خواند؟

 6. عرشیا شجاعی نسب گفت:

  خیلی مطالبتون مفید بود تشکر

 7. پدرِ پسرشجاع گفت:

  کاش می تونستم پسرم رو بفرستم 🙁

 8. مهراد گفت:

  برای این دوره ها باید حتما آیلتس داشت ؟ میشه با آیلتس 4.5 هم اقدام کرد؟

 9. ali ram گفت:

  بابت مطلب خوبتون تشکر میکنم می خواستم بدونم این آزمون فقط مختص کشو آلمان هست

 10. رامین گفت:

  برای انگلیس چقدر شانس ویزا وجود داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *