مهاجرت تحصیلی انگلستان

دانشگاه ادینبورگ

دانشگاه ادینبورگ

در دورانی که بیش از ۱۴میلیون پوند از بودجه تخصیص‌یافته دولت اسکاتلند به دانشگاه ادینبورگ کاهش یافته، این دانشگاه در پی برنامه‌ریزی برای طرحی ۱/۵‌میلیاردپوندی برای احداث ساختمان‌های جدید و ارتقای پردیس‌های این دانشگاه است. دورنمای استراتژیک این دانشگاه تأکید می‌کند که چنین سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای نیل به گستره وسیع‌تری از رضایت دانشجویی و حس تعلق اجتماعی قوی آنها نیاز دارد تا تمام دانشجویان دوره کارشناسی به پژوهشگرانی برجسته تبدیل شده و فرصت یابند خارج از رشته اصلی خود نیز به کسب مهارت بپردازند.

 

باتوجه‌به تداوم کسب امتیازات پایین در ارزیابی ملی دانشجویی، شاخص رضایت دانشجویی به پاشنه آشیل این دانشگاه تبدیل شده، این دانشگاه را از شمار ۲۰ دانشگاه برتر رده‌بندی دانشگاه‌ها خارج کرده و امسال نیز رتبه کلی آن را کاهش داده‌است. تنها ۱۰ دانشگاه دیگر وجود دارند که در دو شاخص رضایتمندی و تجارب دانشجویی امتیازاتی پایین‌تر از این دانشگاه کسب کرده‌اند.

 

این دانشگاه در شاخص کیفیت آموزشی نیز در رده‌های نزدیک به انتهای جدول اتحادیه دانشگاه‌ها قرار دارد. نمرات این دانشگاه در ارزیابی و بازخوردهای دانشجویی بسیار پایین بوده و به همین خاطر دانشگاه ادینبورگ با یک سیستم جدید استاد راهنمای شخصی و طرح حمایت تحصیلی و اجتماعی دانشجویان سال‌های بالاتر از ورودی‌های جدید peer support scheme، درصدد رفع این نواقص برآمده‌است.

 

با افزایش تقریباً پنجاه‌درصدی تقاضانامه‌های پذیرش در این دانشگاه در چهار سال اخیر، تقاضا برای محل اسکان نیز افزایش یافته و دانشگاه با افزودن هزارودویست محل اسکان جدید به این درخواست‌ها پاسخ داده که البته این میزان تنها کمتر از نیمی از درخواست‌ها را پوشش داده‌است.

 

این دانشگاه در سازوکار بهبود آثار پژوهشی بریتانیا در سال ۲۰۱۴ در میان سایر دانشگاه‌های اسکاتلند موفق به کسب بهترین جایگاه شده و اگرچه به‌لحاظ رده‌بندی کلی جدول اتحادیه دانشگاه‌ها، پس از دانشگاه سنت اندروز St. Andrews قرار دارد، اما هم‌چنان در میان دانشگاه‌های اسکاتلند، دارای جایگاهی مهم و هم‌تراز با دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج رتبه‌بندی شده‌است.

 

بیش از %۸۰ از آثار پژوهشی ارسال‌شده به سازوکار بهبود آثار پژوهشی بریتانیا حائز رتبه جهانی و اعتبار بین‌المللی ارزیابی شده‌اند. رشته‌های جامعه‌شناسی، سیستم‌های زمین، علوم محیطی مانند جغرافیا، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات این دانشگاه، در میان برترین‌های بریتانیا قرار گرفته‌اند.

 

پروفسور پیتر هیگز چهره برجسته پژوهشی این سال‌های دانشگاه ادینبورگ Peter Higgs است که به‌علت پیش‌بینی وجود ذرات بنیادی اتمی هیگز Higgs Boson موسوم به «ذره خدا» God Particle برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۳ شده‌است. موفقیت‌های پروفسور هیگز جایگاه دانشگاه ادینبورگ را در حداقل یکی از رده‌بندی‌های جهانی ارتقا داده و موجب شده این دانشگاه اکنون در شمار بیست دانشگاه برتر دنیا در رده‌بندی QS قرار گیرد.

 

برای دانشجویان مقطع کارشناسی بریتانیاییِ غیراسکاتلندی این دانشگاه، دانشگاه ادینبورگ یکی از دو دانشگاه گرانقیمت بریتانیا به حساب می‌آید، چنان‌که در سال ۲۰۱۷ شهریه دوه چهارساله آنان ۹۲۵۰ پوند محاسبه شده‌است. البته کمک‌هزینه‌های تحصیلی نیز به دانشجویان ولزی، انگلیسی و ایرلند شمالی ارائه می‌شود. بیش از یک‌چهارم از دانشجویان مقطع کارشناسی، از خارج از بریتانیا جذب این دانشگاه شده و ۲۵۰۰۰۰۰ هزار فراگیر نیز از دوره‌های آنلاین این دانشگاه استفاده می‌کنند.

دانشگاه ادینبورگ

این دانشگاه همواره شمار زیادی از دانشجویان طبقه متوسط جامعه که اکثر آنان بریتانیایی هستند را به خود جذب کرده‌است. دانشگاه ادینبورگ همچنین در میان مدارس غیردولتی (غیرانتفاعی) محبوبیت بسیاری دارد، چنان‌که ۳۰% از دانشجویان را فارغ‌التحصیلان این مدارس تشکیل می‌دهند. از جمله برنامه‌هایی که جهت افزایش ورودی‌ها در این دانشگاه صورت گرفته، می‌توان به مدرسه تابستانه هشت‌هفته‌ای ویژه نوجوانان محلی و حمایت از دانشجویان برای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی اشاره کرد.  استانداردهای انتخاب دانشجو از نمرات دوران تحصیل او فراتر رفته و پتانسیل‌های متقاضیان را با تکیه بر معرفی‌نامه‌ها و اظهارات شخصی خود متقاضی مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

ساختمان‌های دانشگاه در نقاط مختلف شهر پراکنده شده‌اند، اما اکثر آن‌ها در حاشیه شهر قدیمی تاریخی قرار دارند. یکی از این ساختمان‌ها ساختمان کتابخانه اصلی دانشگاه است که با بودجه‌ای بالغ بر شصت‌میلیون پوند، بازگسترش یافته‌است. پردیس‌های مهندسی و علوم پایه این دانشگاه نیز در فاصله دو مایلی جنوب قرار دارند.

 

از پیشرفت‌های اخیر این دانشگاه می‌توان به احداث ساختمان جدید انفورماتیک و گسترش بایوکوارتر BioQuarter به‌عنوان همکاری نوآورانه‌ای میان دانشگاه و گروه‌های اجتماعی جهت مستحکم‌تر کردن جایگاه اسکاتلند به‌عنوان یکی از پیشگامان جهانی علوم زیست‌پزشکی اشاره کرد.

 

دانشکده بازرگانی این دانشگاه به پردیس اصلی این دانشگاه منتقل شده‌است. کتابخانه جدیدی در سال ۲۰۱۴ در پردیس علوم پایه و مهندسی، همچنین یک مرکز پژوهشی جهت مطالعه تمدن اسلامی و مسائل مرتبط با حضور اسلام در بریتانیا افتتاح شده‌است.

 

مرکز روبوتیک ادینبورگ با همکاری دانشگاه هریوت وات Heriot-Watt در سال ۲۰۱۵ مورد بهره‌برداری قرار گرفته و به محلی برای همکاری‌های مشترک دانشمندان و مهندسان هر دو دانشگاه به همراه حدود چهل همکار از واحدهای صنعتی دیگر تبدیل شده‌است.

 

از دیگر پروژه‌های برنامه‌ریزی‌شده این دانشگاه می‌توان به احداث ساختمان جدید دانشکده زیست‌شناسی، ایجاد انستیتوی فناوری اطلاعات، و بهسازی دانشکده تاریخی حقوق در کالج قدیمی اشاره کرد. این برنامه هم‌چنین بازگسترش سالن مک اِوان McEwan Hall را نیز شامل شده که موجب شده مرکز برگزاری جشن‌های فارغ‌التحصیلی به مرکزی ترکیبی برای برگزاری سایر مراسم‌ها و کنفرانس‌ها تبدیل شود.

 

امکانات ورزشی این دانشگاه بسیار مطلوب ارزیابی شده و هزینه‌های بسیاری نیز صرف مناسب‌سازی فضای دانشگاه برای دانشجویان معلول و کم‌توان شده‌است. مراکز انجمن‌های دانشجویی در سایت‌های مختلف دانشگاه ادینبورگ مشغول فعالیت‌اند. میان مراکز علمی دانشگاه و پردیس اصلی، سرویس حمل‌ونقل اتوبوسی به‌طور منظم در رفت‌وآمد است. شهر ادینبورگ نیز فرصت‌های بی‌شماری را برای دانشجویان به ارمغان آورده‌است.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *