مهاجرت سرمایه گذاری در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان

شرایط ثبت شرکت در آذربایجان

به منظور تسریع جذب سرمایه گذاری در آذربایجان، دولت این کشور تاکید خاصی بر روی آسان سازی ثبت شرکت در آذربایجان دارد. در نتیجه بر اساس شاخص آسانی انجام بیزینس یا Ease of Doing Business Survey منتشر شده از طرف بانک جهانی در سال 2019، آذربایجان در بین 180 کشور جهان جلوتر از کشورهایی نظیر روسیه، لهستان و بلغارستان در رتبه 25 دنیا قرار دارد. بدین ترتیب ثبت شرکت در این کشور سریعترین راه ممکن برای اخذ اقامت موقت آذربایجان (TRP) محسوب می شود.

در طی دو دهه گذشته، آذربایجان رشد اقتصادی چشمگیری تجربه کرده است و سرمایه گذاری خارجی در این کشور از طریق روشهای مختلفی مورد تشویق قرار گرفته است. بنابرین شهروندان خارجی که به دنبال ثبت شرکت در آذربایجان هستند، خودشان را در یک محیط بیزینس دوست و مهمانواز خواهند یافت. برای ثبت شرکت در آذربایجان اطلاع از قوانین و مقررات تجاری این کشور از جمله انواع شرکت، مراحل حقوقی ثبت شرکت، مدارک مورد نیاز و حقوق و مزایای ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان الزامی است. به منظور اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت می توانید از طریق مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به اطلاعات جامعی دست یابید.

اشکال قانونی شرکت در آذربایجان

شراکت ( شراکت های عمومی و محدود)، شرکت با مسئولیت محدود یا اضافی و شرکت های با سهام مشترک از انواع اصلی شرکت های تجاری محسوب می شوند که ممکن است در آذربایجان تشکیل شود. اما در عمل، با توجه به ماهیت کاربردی شرکت های با مسئولیت محدود (LLC)، اینگونه شرکت ها در آذربایجان متقاضی بالایی دارد. بر این اساس، انواع شرکتها برای تشکیل و ثبت در  آذربایجان به شرح ذیل می باشند:

1. تک مالکیتی: در اینگونه شرکت ها فقط 1 نفر مسئول دیون و بدهی های شرکت می باشد. به لحاظ سرمایه ای نیز هیچ گونه سقف حداقلی سرمایه وجود ندارد. سهامداران و مسئولیت شان نیز محدود به میزان سرمایه گذاری می باشد.

2. شرکت خصوصی با مالکیت محدود: شرکت توسط یک یا چند نفر تشکیل می شود. سقف حداقلی سرمایه نیز توسط هیئت مدیره مربوطه تعیین می شود. در اینجا نیز سهامداران و مسئولیت شان محدود به میزان سرمایه گذاری می باشد.

2. شرکت عمومی با مالکیت محدود: شرکت توسط یک یا چند نفر تشکیل می شود. سقف حداقلی سرمایه نیز توسط هیئت مدیره مربوطه تعیین می شود. در اینجا نیز سهامداران و مسئولیت شان محدود به میزان سرمایه گذاری می باشد.

3. مشارکت عمومی: در اینگونه شرکتها، تعداد شرکا می تواند یک یا چند نفر باشد و هیچ گونه حد سرمایه در کار نیست. همچنین مسئولیت سهامداران محدود به سرمایه  آنها می باشد.

4. مشارکت محدود: تعداد شرکا یک یا چند نفر بوده و هیچ آستانه سرمایه ای وجود ندارد. مسئولیت سهامداران به سرمایه  آنها بستگی دارد.

ثبت شرکت در آذربایجان

مدارک و مراحل ثبت شرکت در آذربایجان

شکل رایج ثبت شرکت در کشور آذربایجان که در بین کارآفرینان خارجی نیز متداول می باشد، تشکیل شرکت با مسئولیت محدود (LLC) می باشد که در قالب این نوع شرکت 100% مالکیت از آن کارآفرین خارجی می باشد. فرآیند ثبت این نوع شرکت در آذربایجان ماکسیمم تا 1 هفته طول می کشد و متقاضیان می بایست شرایط و مدارک زیر را برای ثبت محضری شرکت در جمهوری آذربایجان آماده کنند:

·         فرم درخواست تکمیل شده که از طریق سایت وزارت مالیات آذربایجان دانلود می شود
·         تفاهم نامه سهامداران درباره تاسیس LLC و انتصاب نمایندگان قانونی
·         چارتر LLC
·         تهیه اساسنامه شرکت
·         پاسپورت موسس شرکت
·         مدارک آدرس قانونی شرکت
·         آماده سازی مهر شرکت
·         اخذ امضاء الکترونیک ASAN Imza برای نماینده قانونی شرکت
·         اخذ حساب بانکی
·         رسید نشانگر پرداخت حق الزحمه ثبت دولتی شرکت LLC در حدود AZN11 (مانات)

امتیازات ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان

اما سوالی که در این میان ممکن است برای هموطنان پیش آید این است که: مزایا و امتیازات ثبت شرکت در آذربایجان چیست؟ اگر چنانچه شما کارآفرین هستید، شما این شانس را دارید که با تشکیل و ثبت شرکت در آذربایجان به این کشور مهاجرت نموده و از مزیت اقامت کشور آذربایجان برای خود و خانواده خود برخوردار شوید. یکی از امتیازات ثبت شرکت در آذربایجان، فرآیند سریع و آسان ثبت شرکت در این کشور می باشد. میانگین مدت زمان جهت ثبت شرکت در آذربایجان2 ماه و در اروپای شرقی و آسیای مرکزی در حدود 4- 3 ماه طول می کشد. از دیگر امتیازات ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان می توان به اخذ مالیات پایین بر سود سهام شرکتها اشاره نمود.

بر اساس قوانین ناظر بر عملکرد شرکتها در کشور آذربایجان، معمولا 25% از سود سهام شرکتها به عنوان مالیات اخذ می شود که این در مقایسه با برخی کشورهای اروپایی نسبتا پایین است. همچنین متقاضیان بایستی به این نکته هم توجه کنند که دولت آذربایجان همانند دولت روسیه که به متقاضیان ثبت شرکت در روسیه مشوق های تضمینی می دهد، به متقاضیان ثبت شرکت در حوزه های خاص اقتصادی همانند پارکهای علم و فناوری و نیز ثبت شرکت در حوزه IT و گردشگری امتیازات ویژه ای همانند کسر معافیتی و وام حمایتی ارائه می دهد.

اخذ اقامت آذربایجان از طریق ثبت شرکت

کارآفرینان خارجی می توانند از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آذربایجان بمانند شرایط ثبت شرکت در آلمان، اقامت خود و خانواده خود را از این کشور دریافت نمایند. اما اشتباه اغلب کارآفرینان خارجی این است که آنها تحت ویزای سفر Travel Visa وارد آذربایجان می شوند. اگر متقاضیان این مسیر مهاجرتی را در پیش گیرند، به سفر دیگری نیز نیاز خواهند داشت.  متقاضیان می توانند با ویزای مسافرتی شرکتی را در آذربایجان ثبت نمایند، اما پس از تشکیل شرکت مجبور به ترک آذربایجان هستند. پس، شرکت دعوت نامه ای برای اخذ ویزای کار برای متقاضیان ارسال می کند. بدین ترتیب، متقاضی می تواند تحت ویزای کار مجددا وارد آذربایجان شده و اقامت موقت TRP درخواست نماید.

اما به نظر کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، بهترین روش ممکن جهت ورود به آذربایجان و ثبت شرکت در این کشور تحت ویزای سرمایه گذار ( شامل E-Visa با هدف تجاری) می باشد. شما با این ویزا به راحتی می توانید کلیه امور مربوط به ثبت شرکت در آذربایجان و فرآیند درخواست اقامت موقتی TRP را یکجا انجام دهید. تفاوت روش اول ( مهاجرت کارآفرین با ویزای مسافرتی) با روش دوم (مهاجرت کارآفرین با ویزای سرمایه گذار) در این است که در روش دوم برعکس روش اول، متقاضی با یک سفر کلیه امور مربوط به ثبت شرکت و اخذ اقامت آذربایجان را انجام می دهد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *