مهاجرت به کشور قبرس

تولد در قبرس

شرح پاسپورت قبرس

امروز بحث گردشگر و تولد در حین گردشگری در مورد کشورهای مختلف خارجی مطرح بوده و مبحث تولد در قبرس هر ساله سوال افراد زیادی می باشد. برخی از کشورها به خصوص کشورهای آمریکایی به دلیل قوانین بیان شده اجازه اقامت و حق شهروندی را به فرزندان متولد شده در خاک خود را می دهند. اما قبرس برخلاف این موضوع بوده و حق شهروندی را در ازای تولد در قبرس نمی دهد. بنابراین در صورتی که والدین غیر قبرسی به این کشور سفر کنند و فرزند خود را به دنیا بیاورند هیچ گونه مزایا و حق اقامت را نمی تواند کسب کنند. جهت اطلاع بیشتر درباره قبرس و تولد در قبرس می توانید به نوشته همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توجه کنید.

نظام تولد در قبرس

نظام تولد در کشور قبرس نیز مانند نظام تولد در کشورهای اروپایی بر اساس خون می باشد و اصل خاک در این کشور رعایت نمی شود. کشور قبرس در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد و شهروندان کشورهای اروپایی برای مهاجرت به قبرس نیازی به ویزا ندارند. همچنین لازم به ذکر است که قبرس تا قبل از 1960 تحت استعمار انگلستان بوده هنگامی که قبرس در سال 1960 مستقل شد، مردم قبرس وضعیت خود را به عنوان رعایای انگلیس حفظ کردند و تابعیت ملی کشور را به دست آوردند و استقلال یافتند. بنابراین، مردم تابعیت مضاعف انگلیسی و قبرسی کسب کردند.

پارامترشرح
نام کشورجمهوری قبرس
نظام تولدبر اساس خون
جمعیت1.2 میلیون نفر
تابعیت دوگانهامکان پذیر است.

قوانین تولد در قبرس

تمام افرادی که قبل از سال 1960 در قبرس متولد شده اند و یا از نژاد مردان قبرسی هستند که در 5 سال قبل از استقلال در هر مقیم قبرس بودند، تابعیت قبرس را به طور خودکار دریافت می کنند.

 • به عنوان مثال، اگر کسی قبل از 1960 در قبرس متولد شده باشد، به طور خودکار شهروند قبرس می شود.
 • به همین ترتیب، کسی که قبل از 1960 در خارج از کشور متولد شده باشد و پدر یا پدربزرگ وی در 5 سال قبل از 1960 مقیم قبرس بوده باشد، به طور خودکار شهروند قبرس می شود.

افرادی که پس از سال 1960 متولد شدند، اگر پدرشان هنگام تولد، تابعیت جمهوری قبرس را داشته باشند، شهروند قبرس می شوند. به عنوان مثال، اگر کسی در سال 1967 متولد شده باشد، در صورتی که پدرش هنگام تولد وی تابعیت قبرس را داشته باشد، واجد شرایط درخواست تابعیت و پاسپورت قبرس خواهد بود. برای کسانی که پس از سال 1999 متولد شده اند، اگر مادرشان در تاریخ تولد خود نیز تابعیت قبرس داشته باشد، می توانند درخواست تابعیت قبرس کنند. بنابراین، حق فرزندان قبرسی یا افراد با تبار قبرسی برای درخواست تابعیت قبرس با قانون اساسی جمهوری قبرس، منشور اتحادیه اروپا در مورد حقوق اساسی شهروندی، کنوانسیون حقوق کودکان و مقررات عدم تبعیض در کلیه این قوانین پیش بینی شده است.

تولد در قبرس و تابعیت مضاعف

تابعیت مضاعف حق داشتن تابعیت دو کشور به طور همزمان است و در قبرس تابعیت مضاعف طبق قانون شهروندی قبرس مجاز است. هیچ قانونی برای عدم تابعیت مضاعف توسط قانون ثبت احوال، 2002 و یا معاهده تأسیس جمهوری قبرس، 1960 اعمال نشده است. بنابراین اتباع جمهوری قبرس می توانند تابعیت دو یا چندگانه بدون هیچگونه تبصره قانونی داشته باشند. دارنده گذرنامه قبرسی می توانند بدون نیاز به ثبت آن یا انصراف از تابعیت قبلی، تابعیت خارجی را بدست آورند و به همین ترتیب اخذ تابعیت قبرس توسط خارجی ها نیز مجاز است. طبق بخش 8 پیوست D پیمان تأسیس جمهوری قبرس، اخذ پاسپورت خارجی به طور خودکار به معنای از دست دادن تابعیت قبرس نیست. با این حال، شخص می تواند داوطلبانه آن را از دست بدهد مشروط بر اینکه:

 • این فرد به سن 21 سالگی رسیده باشد (یا زنی باشد که ازدواج کرده باشد)
 • و از نظر روحی و ذهنی سالم باشد
 • و همچنین دارای تابعیت کشور دیگری باشد و بی تابعیت نماند

در نمودار زیر قدرت پاسپورت قبرس در مقایسه با سایر کشورها آورده شده است:

شرح پاسپورت قبرس

سیستم بهداشت در قبرس

از زمان استقلال این کشور از انگلیس در سال 1960، اولویت های اصلی دولت بهداشت و پیشگیری بوده است. در نتیجه کیفیت مراقبت های بهداشتی در قبرس بالا است و آمار امید به زندگی با سایر کشورهای غربی مطابقت دارد. پزشکان زیادی در انگلیس آموزش دیده اند و افرادی که در بسیاری از کشورهای خاورمیانه زندگی می کنند برای درمان پزشکی به قبرس مراجعه می کنند. خدمات پزشکی و بهداشتی هم از طریق خدمات بهداشت عمومی و هم از طریق کلینیک های خصوصی و بیمارستان ها ارائه می شود. پزشکی دولتی و خصوصی در کنار یکدیگر در قبرس فعالیت می کنند و مکمل یکدیگر هستند. بیمارستان های عمومی و همچنین کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی در مناطق اصلی شهری متمرکز شده اند، اما مراکز بهداشتی در مناطق روستایی وجود دارد و شبکه ای را تکمیل می کنند که نیازهای پزشکی کل کشور را برآورده می کند.

خدمات بهداشت دولتی قبرس از طریق پرداخت های تأمین اجتماعی کسانی که در این جزیره کار می کنند اعم از قبرسی یا مقیم خارجی تأمین می شود. این سیستم مراقبت های بهداشتی رایگان یا کم هزینه را برای کسانی که به تأمین اجتماعی کمک می کنند، به علاوه خانواده ها و بازنشستگان آنها و درمان اضطراری برای همه فراهم می کند. با این حال، خدمات کامل بهداشت عمومی در دسترس بازدید کنندگان خارجی نیست مگر اینکه بخواهند قبض های پزشکی بالایی را پرداخت کنند. شهروندان اتحادیه اروپا که به قبرس سفر می کنند می توانند با یک کارت بهداشت اروپا که توسط مقام بهداشت در کشور صادر می شود، به صورت رایگان به صورت سرپایی یا بستری درمان شوند. بازدید کنندگان غیر اتحادیه اروپا باید هزینه های مراقبت های بهداشتی را پرداخت کنند.

دریافت شهروندی با تولد در قبرس

افرادی که بعد از تاریخ 16 آگوست سال 1960 در قبرس متولد شده اند در صورتی که پدر و یا مادر این فرزند دارای تابعیت کشور قبرس باشند، فرزند به طور خودکار شهروند قبرس محسوب می شود. این افراد به عنوان شهروند کشور قبرس از سن 21 سالگی به بعد می توانند ثبت نام نمایند. طبق ماده 14 قانون اساسی کشور قبرس که در سال 1967 وضع شده است، هیچ شهروندی نباید از کشور قبرس تبعید شود. تابعیت هیچ کدام از شهروندان کشور قبرس حذف نمی شود. طبق بخش 8 از قانون این کشور اگر فردی شهروندی کشور قبرس را از طریق غیر قانونی اخذ نماید. بدین ترتیب از حقوق شهروندی این کشور محروم خواهد شد.

ثبت تولد در قبرس

بعد از تولد نوزاد، بیمارستان یا کلینیک خصوصی فرمي را صادر می کند که جزئیات اصلی کودک از جمله تاریخ تولد، نام کودک و نام والدین را مستند می کند. برای ثبت تولد نوزاد، این فرم باید همراه با:

 • کارت شناسایی یا گذرنامه والدین
 • ​​شناسنامه ها
 • کارت اقامت قبرس
 • و سند ازدواج

به مرکز خدمات شهروندی محلی یا هر اداره اداری منطقه ارسال شود. والدین موظفند در دادگاه محلی اظهارنامه والدین را امضا كنند تا اظهار كنند فرزندشان از آنهاست. سپس شناسنامه صادر می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت شناسنامه به وب سایت ثبت احوال و مهاجرت مراجعه کنید توصیه می شود که اتباع خارجی نیز تولد را در دفتر کنسولی کشور خود ثبت کنند. بعضی از کشورها برای تهیه شناسنامه قبرس Apostille لازم دارند. آپوستیل یک گواهینامه بین المللی است که به یک کشور ثابت می کند سندی که توسط دولت کشور دیگر صادر شده در واقع معتبر است. این نامه توسط وزارت دادگستری و نظم عمومی در نیکوزیا صادر می شود، جایی که پشت سند اصلی با پرداخت هزینه ای اندک به صورت رسمی مهر و امضا می شود.

ثبت تولد در قبرس

اخذ تابعیت قبرس از طریق تبار قبرسی

یکی دیگر از گزینه های اخذ تابعیت قبرس صرف نظنر از تولد در قبرس تبار قبرسی است. افراد قبرسی تبار، صرف نظر از محل اقامت و تولد خود، که پس از 16/8/1960 متولد شده اند، باید درخواست خود را در فرم M.123 (فقط نسخه یونانی) ارسال کنند و به صورت کپی شناسنامه خود را ضمیمه کنند و هزینه های 50€ (یوررو) را پرداخت کنند. افراد قبرسی تبار، متولد قبل یا بعد از 16/8/1960، که شهروند انگلیس یا شهروند هر کشور مشترک المنافع هستند و بلافاصله قبل از درخواست خود یک سال در قبرس اقامت داشته اند ، باید درخواست خود را با:

 • فرم 124
 • شناسنامه،
 • گواهی رفتار خوب
 • و فتوکپی پاسپورت

را ضمیمه کرده و هزینه های 80€ (یورو) را پرداخت کنند. لطفا توجه داشته باشید که فرم مربوطه M.124 را فقط می توانید از طریق تماس با وزارت امور داخله، نیکوزیا دریافت کنید. جهت اخذ تابعیت قبرس از طرق دیگر مانند سرمایه گذاری در قبرس می توانید مطالب ارائه شده در این باب را در لینک ارائه شده مطالعه کنید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همچنین آماده مشاوره و راهنمایی شما در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف می باشد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *