مهاجرت تحصیلی مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان

پذیرش تحصیلی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در سراسر اروپا جزء پرطرفدار ترین رشته ها محسوب می شود.هر ساله متقاضیان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل پزشکی در مجارستان مراجعه می کنند. تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی به دلایل پذیرش دشوار از سوی کشور های اروپا و هزینه های زیاد آن مهاجران را نگران میکند.

دوره های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در اروپا برای متقاضیان چالش تسلط به زبان تدریس پزشکی یعنی انگلیسی را به وجود آورده است. به همین خاطر بیشتر متقاضیان به کشور مجارستان برای تحصیل این رشته پر اهمیت به دلیل راحتی پذیرش آن روی می آورند. پیش از ورود به دانشگاه های این کشور و گذراندن تحصیل پزشکی در مجارستان می بایست در آزمون های ورودی شرکت کنند.

این آزمون ها سالی یکبار برای تعیین سطح، توسط دانشگاه هایی که رشته های پزشکی را ارائه میدهند برگزار می شود. پذیرش متقاضیان بستگی به کسب نمراتی که در دوره برگزاری آزمون، دانش پزشکی و سطح زبان آنان گرفته اند دارد. برای آگاهی بیشتر در ارتباط با تحصیل پزشکی در مجارستان در سال 2019 می توانید با موسسه سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

مدت تحصیل در رشته پزشکی

مدت زمان در نظر گرفته شده برای تحصیل پزشکی در مجارستان شش سال می باشد. 2 سال اول دروس تدریس شده به طور مشخص عمومی می باشند و از سال سوم به بعد دروس تخصصی پزشکی تدریس میشود. دانشجویان پزشکی در طول تحصیل می بایست دوره های کلینیکال را گذرانده و برای اجاری طرح پزشکی خود اقدام می کنند.

مدت اجرای طرح 37 هفته به طول می انجامد و مستلزم این است که در بیمارستان ها شهر محل تحصیل شیفت پزشکی بگذراند. دانشجو مدرک پزشکی کشور مجارستان که به نام Doctor of Medicine شناخته شده و معادل مدرک ایران می باشد را پس از اتمام دوره دریافت می کند.

هزینه های زندگی در کشور مجارستان

هزینه های زندگی در بیشترین حالت میتوان به هزینه های اجاره خانه دانشجویی و هزینه های خورد و خوراک اشاره کرد. کشور مجارستان نسبت به سایر کشور های اروپایی از هزینه های زندگی متوسط روبه پایین برخوردار است که حدوداً 750 یورو در ماه می باشد. هزینه های متحمل شده نیز بسته به مخارج فرد در طول دوره 1 ماهه متفاوت می باشد و میتواند مدیریت کند. دانشجو می تواندبا هم خانه شدن با سایر دانشجویان هزینه های اجاره که بیشترین آن را در بر میگیرد کاهش دهد. هزینه های زندگی در بوداپست که پایتخت کشور مجارستان می باشد نسبت به سایر شهر های مجارستان بالاتر است.

شرایط پذیرش در رشته پزشکی

دانشگاه های این کشور شرایط مختلفی برای پذیرش دانشجو دارند. اما سیستم کلی پذیرش دانشجو در تمامی دانشگاه ها به صورت یکسان می باشد. به طور مثال فردی که در دوره دبیرستان فارغ التحصیل شده است برای ورود به رشته پزشکی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • متقاضی باید دوره پیش دانشگاهی را که مدت آن 12 ماه می باشد بگذراند؛
 • دانشجو باید مدرک معتبر زبان مثل IELTS و یا TOEFL را ارائه نماید؛
 • متقاضی برای ورود به دانشگاه های پزشکی باید در آزمون در نظر گرفته شده شرکت نماید؛
 • فرد باید برای شرکت در مصاحبه در دانشگاه حاضر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در موسسه سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دوره پیش دانشگاهی

معمولا دانشجویان آمادگی کافی از نظر زبان انگلیسی و موارد دیگر تحصیلی را برای ورود به دانشگاه های پزشکی ندارند. به همین دلیل شرکت در دوره های پیش دانشگاهی یا فاندیشن برای متقاضی بسیار مناسب است. در این دوره فرد برای 1 تا 2 دوره مشغول آموزش زبان انگلیسی می باشد در طول این دوره دانشجو برای آزمون؛ ورودی دانشگاه آماده می شود.

دانشجویان توجه داشته باشند افرادی که در دوره های فاندیشن شرکت می کنند به دلیل آشنا شدن با منابع آزمون شانس؛ بیشتری برای قبولی در آزمون ورودی دانشگاه را دارند. برای مطالعه بیشتر در ربطه با تحصیل در این کشور مقاله ( تحصیل در مجارستان ) را مطالعه نمایید.

 دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه هایی که در کشور مجارستان مورد تایید وزارت بهداشت و درمان می باشند به شرح زیر است:

 • دانشگاه سگد University of szeged
 • دانشگاه سملوایز Semmelwies University
 • دانشگاه پچ University of Pece
 • دانشگاه دبرسن University of Debrecen

دانشگاه سگد

 • این دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و دانشگاهی با قدمت طولانی می باشد.
 • سطح علمی این دانشگاه بسیار بالا می باشد و دانشجویان این رشته به راحتی می توانند در آزمون USMLE شرکت کنند.
 • تدریس دروس در دانشگاه سگد نیز به زبان انگلیسی برگزار می شود.
 • مدت تحصیل دانشجویان رشته پزشکی در این دانشگاه 6 ساله می باشد، همچنین دانشجویان رشته دندان پزشکی و دارو سازی باید در این دانشگاه 5 سال مشغول به تحصیل باشند.

دانشگاه سملوایز

مدت تحصیل پزشکی در مجارستان و در دانشگاه سملوایز 6 ساله می باشد و طول مدت تحصیل در رشته داروسازی و دندان پزشکی در این دانشگاه 5 سال می باشد. این دانشگاه اولین دانشگاهی بود که دوره های تحصیلی پزشکی، دندان پزشکی، بهداشت و دارو سازی ب زبان انگلیسی برگزار کرد. در حال حاضر تعداد دانشجویانی که مشغول به تحصیل در این دانشگاه می باشد 25000 نفر می باشد.

شهریه دانشگاه سملوایز در رشته های تحصیلی مختلف به شرح زیر می باشد:

 • شهریه هر ترم در رشته های پزشکی مبلغ 9100 دلار آمریکا می باشد
 • شهریه هر ترم برای شرکت در رشته دندان پزشکی مبلغ 9100 دلار آمریکا می باشد
 • شهریه تحصیلی برای هر ترم در رشته دارو سازی مبلغ 6000 دلار آمریکا می باشد.
 • هزینه شرکت در آزمون ورودی این دانشگاه مبلغ 250 دلار می باشد و محل برگزاری آزمون ها در کشور؛استانبول و ابوظبی می باشد.

دانشگاه پچ

حال به بررسی تحصیل پزشکی در مجارستاندر دانشگاه پچ به عنوان قدیمی تریندانشگاه در مجارستان و؛ در اروپامی پردازیم. در این دانشگاه ها دوره های تحصیلی در سطح بالایی برگزار می شود. این دانشگاه طبق رتبه بندی های QS در بین 250 تا 300 دانشگاه های جهان قرار گرفته است. شهریه تحصیلی برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی و دارو سازی در دانشگاه پچ مبلغ شانزده هزار دلار می باشد.

دانشگاه دبرسن

 • در دوره فاندیشن این دانشگاه آزمون ورودی و مصاحبه برای دانشگاه از دانشجویان گرفته می شود.
 • شهریه دوره پیش دانشگاهی برای این دانشگاه مبلغ 7 هزار دلار در نظر گرفته شده.
 • شهریه دوره های پزشکی و دندان پزشکی در این دانشگاه مبلغ 17 هزار دلار می باشد.
 • همچنین شهریه رشته دارو سازی برای این دانشگاه مبلغ 8 هزار دلار می باشد.

موسسه مهاجرتی سفیران سروش سعادت یکی از موسسات معتبر در حوزه اعزام دانشجو به مجارستان، اقامت مجارستان و سایر روش های مهاجرت و اخذ اقامت از کشور مجارستان می باشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *