مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل دکتری در آمریکا

با تحصیل دکتری در آمریکا می توان برای گرفتن حق اقامت این کشور پیشرفتخ وصنعتی اقدام نمود در صورتی که شما هم علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتری در مورد شرایط تحصیل دکتری در آمریکا هستید با مطالعه نمودن این مقاله و هم چنین مراجعه نمودن به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به اطلاعات جامعی دست یابید.

آشنایی بیشتر با تحصیل دکتری در آمریکا

همان طور که می­دانید کشور آمریکا رتبه 1 را در تحصیلات آکادمیک به خود اختصاص داده است. به همین دلیل دانشجویان زیادی برای تحصیل دکتری در آمریکا ویزای تحصیلی این کشور را اخذ می­نمایند. در این کشور بیش از 1700 مرکز تحصیلات عالی وجود دارد که 75% از این مراکز دارای رتبه های برتر دانشگاهی در جهان هستند. اکثر دانشگاه های این کشور مقطع دکترا را به دانشجویان ارائه می­نماید.

دوره­ی تحصیلی دکتری در این کشوربه میزان 4-6 سال طول خواهد کشید. اکثراً رشته هایی که دارای پیچیدگی های بیشتری می­باشند دانشجویان باید 6 سال کامل را برای اخذ مدرک دکتری به تحصیل بپردازند.

دانشگاه های کشور آمریکا در مقطع دکتری اقدام به برگذاری کلاس های پیشرفته ای می کنند که هم چنین در این کشور سمینارهای کوچکی  وجود دارد که برای دانشجویان برگزار می­نمایند. دانشجویان در این دوره ملزم به ارائه پایان نامه ای می­باشند که بتوانند موضوع پایان نامه خود را برای دانشجویان مشخص ­نمایند. پایان نامه های دانشجویان این کشور شامل تحقیقات دانشجویان در طول دوره تحصیل در مقطع دکتری می­باشد که معمولاً بصورت کتابی ارائه می­گردد.

دانشجویان پس از گردآوری پایان نامه خود باید در پایان دوره­ی تحصیلی در حضور سه الی پنج استاد از اساتید دانشگاهی از پایان نامه خود دفاع نمایند. در روز دفاعیه ممکن است اساتید از دانشجویان در رابطه با موضوع تحقیقاتی دانشجو سوالاتی پرسیده شود. دانشجویان ملزم به پاسخگویی به تمامی سوالات اساتید خواهند بود.

نحوه اخذ پذیرش برای تحصیل دکتری در آمریکا

دانشجویانی که هدف تحصیل دکتری در آمریکا را دارند  ملزم می باشند که در  ابتدا در آزمون های تخصصی دانشگاه های این کشور شرکت نموده و در صورتی که موفق به اخذ نمره قبولی در این آزمون شوند، اجازه ادامه تحصیل در دوره­­ی دکتری به آنان داده خواهد شد. نمره قبولی در دانشگاه های مختلف آمریکا متفاوت است،  به صورتی که که دانشگاه هایی که از رتبه های بالاتری در سطح جهان برخوردارند نمرات بالاتری را برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته اند.

لازم به ذکر می باشد که دانشجویان دوره­ی دکتری با توجه به رشته تحصیلی  خود باید آزمون های متفاوتی را سپری نمایند. بدین صورت که دانشجویانی که درخواست پذیرش در دوره­ی دکتری رشته مهندسی را دارند باید آزمون GRE  و دانشجویان رشته های پزشکی آزمون MCAT  و دانشجویان رشته حقوق آزمون LSAT را بگذرانند و نمره قبولی لازم را کسب نموده تا بتوانند موافقت دانشگاههای کشور آمریکا را اخذ نمایند.

بورسیه های دانشگاه های آمریکا در مقطع دکتری

در کشور آمریکا دانشگاه ها به دو صورت خصوصی و دولتی اداره می شوند . میزان شهریه های تحصیلی در دانشگاه های خصوصی این کشور بیشتر از دانشگاه های دولتی می­باشد. اما پذیرش دانشجویان محلی در دانشگاه های دولتی این کشور دارای  اولویت بالاتری هستند. با توجه به میزان شهریه های بالای تحصیلی در مقطع دکتری بورسیه ها و کمک هزینه های مالی بسیاری در اختیار دانشجویان قرار داده شده است. از جمله مهم ترین بورسیه های تحصیلی در آمریکا بورسیه تحصیلی فلوشیپ- دستیار تحقیقاتی و دستیار تدریس یا استادیار می­باشد.

مدارک لازم برای تحصیل دکتری در آمریکا

دانشجویانی که هدف تحصیل دکتری در آمریکا را دارند  ملزم به ارائه کلیه مدارک زیر به دانشگاه های مورد نظر خود می باشند

  • ارائه تمامی مدارک تحصیلی دانشجو در مقاطع تحصیلی قبلی خود که شامل دو الی 3 نسخه از ریز نمرات  به انضمام مدارک کارشناسی وکارشناسی ارشد.با این توضیح که تمامی مدارک فوق می­بایست به زبان انگلیسی ترجمه شده و از طرف دانشگاه مبدأ دانشجو به دانشگاه مورد نظر در آمریکا ارسال گردد.
  • تکمیل نمودن و ارسال فرم درخواست پذیرش تحصیل دکتری در آمریکا دانشگاه های آمریکا هر کدام دارای فرم های مخصوصی برای پذیرش تحصیلی دانشجویان می­باشد. این فرم برای وارد کردن مشخصات دانشجو می­باشد و دانشجویان به هنگام ارسال این فرم می­بایست مبلغی حدود 50الی 100 دلار جهت ارزیابی مدارک تحصیلی خود توسط دانشگاه به حساب دانشگاه مربوطه واریز نمایند.
  • ارائه توصیه نامه از اساتید دوره های قبلی تحصیلی. ارائه توصیه نامه از سوی اساتید به دانشگاه های این کشور جهت تحصیل دکتری در آمریکا بسیار پر اهمیت است. هم چنین در برخی مواقع بهتر است ارسال توصیه نامه ها توسط اساتید انجام پذیرد.
  • ارائه رزومه تحصیلی. دانشجو می­بایست رزومه تحصیلی خود را که شامل تمامی موارد از جمله مشخصات هویتی و مهارت های تخصصی در زمینه امور  ورزشی و هنری و مهارت های زبان دانشجو ­باشد را به زبان انگلیسی ترجمه نموده و برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نماید.
  • ارائه مدرک زبان آیلتس توسط دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری که ملزم می باشند که دارای مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره هفت الی هفت و نیم باشند.

بررسی میزان هزینه برای تحصیل دکتری در آمریکا

فرایند تحصیل دکتری در آمریکا به هیچ وجه رایگان نیست و دانشجویان برای تحصیل در این دوره همانند سایر دوره های تحصیلی در دانشگاه های آمریکا ملزم به پرداخت شهریه هستند. میزان شهریه پرداختی توسط دانشجویان دکتری در دانشگاه های آمریکا 28000-40000 دلار در سال تخمین زده شده است. دانشجویان در این دوره در رشته های علوم مهندسی می­توانند به عنوان استادیار دانشگاه فعالیت نمایند. در این صورت دانشجویان علاوه بر دریافت حقوق  دست مزد از سوی دانشگاه می­توانند از این فرصت برای کسب تجربه و پیشرفت رزومه های خود بهره­مند گردند.

با توجه به امام مقاله تحصیل دکتری در آمریکا در صورتی که شما هم علاقه مند به تحصیل نمودن در این مقطع تصیلی در کشور آمریکا شدید این فرصت را دارید تا با مراجعه نمودن به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نظیر تحصیل لیسانس در آمریکا و یا مهاجرت تحصیلی به آمریکا به اطلاعات جامعی دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *