مهاجرت تحصیلی اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

اگرچه دانشگاه های اسپانیا جزء اولین انتخاب های تحصیل در رشته های پزشکی نیست، برای آن دسته از دانشجویان که بدنبال تحصیل ارزان و پذیرش سریع هستند، می­توان گفت تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا یکی از بهترین گزینه هاست. زبان تدریس در دانشگاه های پزشکی اسپانیا معمولاً اسپانیایی و در برخی موارد دروس به صورت دو زبانه (انگلیسی و اسپانیایی) ارائه می­گردد. از همین رو مهارت در زبان اسپانیایی و ارائه مدرکی که نشان دهنده برخورداری از این مهارت است از ملزومات پذیرش در دانشگاه های پزشکی کانادا می ­باشد.

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که هزینه تحصیل پزشکی در این کشور بسیار مناسب است. البته ناگفته نماند دانشگاه های این کشور دارای کیفیتی معادل با دیگر دانشگاه های اروپایی است. علاقمندان تحصیل پزشکی در کشورهای اروپایی می­توانند با مطرح نمودن شرایط تحصیلی خود به کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از دیگر گزینه های تحصیلی متناسب با شرایط خود آگاهی یابند.

دانشگاه های اسپانیا همانند سایر کشورها به دو صورت خصوصی و دولتی فعالیت می­نمایند. پذیرش در دانشگاه های دولتی برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا پس از اخذ آزمون ورودی تعیین می­گردد و دانشجویانی که موفق به کسب نمره­ قبولی شده اند، امکان ورود و تحصیل در این رشته را خواهند داشت. اما برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی آزمون ورودی تعیین نگردیده است. این دانشگاه ها پس از اخذ مدارک تحصیلی دانشجویان، مصاحبه ای برای ارزیابی علمی و ذهنی دانشجویان برگزار می­گردد و از این طریق لیست پذیرفته شدگان اعلام خواهد شد.

بررسی شرایط تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

معمولاً پذیرش در دانشگاه های دولتی اسپانیا نسبتاً دشوارتر است و دانشجویان متقاضی تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا می­باید در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی شرکت نمایند. دانشجویان امکان شرکت در دوره های آمادگی آزمون ورودی دانشگاه ها را دارند. این دوره ها به مدت 9 ماه طول خواهد کشید و دانشجویان علاوه بر تحصیل مواد آزمون می ­توانند زبان اسپانیایی خود را نیز تقویت نمایند. لازم بذکر است دانشگاه های پزشکی این کشور فقط دانشجویانی که در رده سنی 18 الی 22 سال هستند را برای تحصیل دندانپزشکی پذیرش می­ نمایند.

برخی از دانشگاه های اسپانیا دوره های زبان اسپانیایی را برای آندسته از دانشجویانی که از این مهارت برخوردار نیستند، برگزار می­ نماید و دانشجویان بین المللی می­ توانند قبل از ورود در این دوره ها به یادگیری و یا تقویت زبان اسپانیایی بپردازند. تحصیل دندانپزشکی در این کشور به مدت 6 سال طول خواهد کشید و این دوره بصورت دو مرحله ای (تئوری و بالینی) ارائه می­گردد. در دوره های تئوری دانشجویان به تحصیل در دروس علوم پایه، زیست شناسی، فیزیک و آناتومی می­پردازند و پس از پایان این دوره و آغاز دوره های بالینی دانشجویان در بیمارستان ها و یاکلینیک ها حضور یافته و به یادگیری دروس عملی می­پردازند.

اصول آموزشی دوره های پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا

طبق نظام آموزشی اسپانیا دانشگاه های این کشور در در متدهای آموزشی خود از اصول زیر پیروی می ­نمایند:

 • بررسی و ارزیابی رفتارهای فیزیولوژیکی افراد سالم و بیمار و تأثیر محیط بیرونی بر سلامت انسان و چگونگی نحوه عملکرد پزشکی
 • بررسی ساختار و بافت دندان ها، فک و دیگر بافت های متصل به آن، بررسی سلامت و تشخیص بیماری های دهان و دندان
 • ارائه برنامه های آموزش عملی بصورت حرفه ای تا دانشجویان بتوانند هرگونه ناهنجاری، آسیب ها و بیماری های دهان و دندان را براحتی تشخیص داده و به ارائه­ی تمرینات پزشکی برای جلوگیری از این بیماری ها بپردازند.
 • یادگیری راه های درمان بیماری های دهان و دندان

لازم بذکر است تجربه های عملی و بالینی در دانشگاه های اسپانیا تحت نظارت اساتید برجسته پزشکی در این کشور صورت می ­پذیرد.

مدارک لازم جهت تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

مدارک لازم جهت تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کشور اسپانیا ابتدا باید با ارائه مدارک زیر نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی خود در این کشور اقدام نمایند:

 • مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات آنها
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت دانشجو
 • ارائه مدارکی که تمکن مالی دانشجو را برای تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا بیان می ­نماید.

دانشجویانی که ادامه تحصیل در دانشگاه های اسپانیا را انتخاب نموده اند از مزایای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا برخوردار خواهند بود. این مزایا عبارتند از:

 • پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
 • امکان انجام کار ضمن تحصیل برای دانشجویان
 • امکان کسب مجوز کار ( پروانه پزشکی) در حین تحصیل برای دانشجویان
 • تحصیل در دانشگاه های با کیفیت و مجهز به تجهیزات آموزشی

هزینه های تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

همانگونه که قبلا اشاره شد دانشگاه های اسپانیا به دو نوع خصوصی و دولتی مشغول به فعالیت می­باشند. از آنجائیکه هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی پایین است، بالطبع پذیرش نیز در این دانشگاه ها نسبتاً دشوار تر می­باشد. دانشجویان در دانشگاه های خصوصی شهریه های بیشتری می­باید پرداخت نمایند. بطور متوسط هزینه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی این کشور 5000 الی 15000€ (یورو) در سال و در دانشگاه های خصوصی این کشور 20000€ (یورو) در سال برآورد شده است. علاوه بر هزینه های تحصیل دانشجویان هزینه هایی را می­باید بابت خوراک، حمل و نقل و سکونت خود در این کشور پرداخت نمایند. معمولاً دانشجویان هزینه ای معادل 700€ (یورو) در ماه بابت اجاره خوابگاه پرداخت می­ نمایند.

برخی از دانشگاه های اسپانیا خوابگاه هایی را در اختیار دانشجویان قرار می­دهند که هزینه این خوابگاه ها نسبت به آپارتمان های دانشجویی کمتر است. دولت اسپانیا امکان انجام کار ضمن تحصیل در اسپانیا را به دانشجویان بین المللی داده است و دانشجویان از این طریق می­توانند به انجام کار پرداخته و برخی از هزینه های خودشان را پوشش دهند. دانشجویان امکان 20 ساعت کار در هفته را داشته و به ازای هر ساعت کاری 10 یورو حقوق دریافت می­نمایند.

معرفی دانشگاه های برتر دندانپزشکی در اسپانیا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در اسپانیا را دارند، بهتر است ابتدا دانشگاه های برتر و مورد تأیید وزارت بهداشت در این کشور را مورد بررسی قرار دهند. در این بخش برخی از دانشگاه های برتر اسپانیا را معرفی نموده ایم:

نام دانشگاه توضیحات
دانشگاه بارسلونا این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی در اسپانیا است که از بخش های زیست شناسی، اقتصاد، قانون، پزشکی و علوم بهداشتی و فلسفه تشکیل گردیده است.
دانشگاه مستقل بارسلونا این دانشگاه از 13 بخش زیست شناسی، علوم، مطالعات ارتباطات، آموزش، علوم سیاسی و جامعه شناسی، حقوق، اقتصاد و… تشکیل شده است.
دانشگاه مستقل مادرید این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه های معتبر دندانپزشکی در اسپانیا می­باشد که بخش های مختلفی تقسیم گردیده است.

از دیگر دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی اسپانیا می­ توان موارد زیر را نام برد:

 • دانشگاه آلفونسو
 • دانشگاه کاتولیک سن آنتونیو
 • دانشگاه کاردنال
 • دانشگاه سن پابلو

ما به دانشجویان عزیز پیشنهاد می­نمائیم برای انتخاب دانشگاه های تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا ابتدا با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نموده و با آگاهی از تمامی جزئیات تحصیل در دانشگاه های این کشور نسبت به پذیرش خود اقدام نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *