مهاجرت تحصیلی کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

همانطور که میدانید تحصیل در کانادا در سال 2020 علاقمندان زیادی دارد. کانادا در شمال قاره­ آمریکا قرار دارد که از رشد اقتصادی بسیار مناسبی برخوردار می­باشد. مردم این کشور به زبان های فرانسوی و انگلیسی صحبت می نمایند و از استانداردها و امکانات بسیار مناسب زندگی برخوردار هستند. با توجه به مهاجرپذیر بودن کانادا سالانه افراد زیادی به طرق مختلف به این کشور مهاجرت می­ نمایند. مهاجرت تحصیلی یکی از ساده ترین روش های مهاجرتی به این کشور است که در نهایت موجب اخذ اقامت دائم کانادا می ­گردد. سیستم آموزشی کشور کانادا یکی از معتبرترین سیستم های آموزشی در جهان است که دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های این کشور به راحتی می­ توانند در سایر کشورهای جهان به انجام کار بپردازند.

مشاورین با تجربه ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با معرفی دانشگاه های کانادا سعی بر این دارند تا بتوانند دانشجویان را در انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی راهنمائی و یاری نمایند. کانادا کشور پهناوری است که با کمبود نیرو در برخی از مشاغل روبرو می ­باشد و تحصیل در این کشور موجب می­گردد تا دانشجویان در طول دوره­ تحصیلی خود نسبت به بازارهای کاری شناخت لازم را کسب و پس از پایان تحصیلات نسبت به انجام کار و اخذ اقامت کاری این کشور اقدام نمایند. البته دولت کانادا جهت تأمین نیروی متخصص مورد نیاز خود برنامه های مهاجرتی را ایجاد نموده که از آن طریق به جذب نیروهای متخصص خارجی پرداخته است.

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس این کشور از سن 6 سالگی آغاز می­ گردد. اگرچه امکان تحصیل در کودکستان های کانادا برای کودکان امکان پذیر است، والدین می­ توانند به صورت اختیاری فرزندان را در کودکستان ها ثبت نام نمایند. اما تحصیل از سن 6 سالگی تا پایان 18 سالگی در کانادا بصورت اجباری است. تدریس در مدارس کانادا به زبان های فرانسوی و انگلیسی صورت می ­گیرد و دانش آموزان به دلخواه خود می ­توانند زبان تحصیل را انتخاب نمایند.

معمولاً مدارس فرانسوی زبان در مناطق غربی این کشور و ایالت کبک واقع هستند. دانش ­آموزان در دوره های متوسطه مدارس کبک ملزم به گذراندن برخی دروس به زبان فرانسوی هستند. اکثر دانش ­آموزانی که از دیگر کشورها به کانادا مهاجرت نموده اند، تحصیل در مدارس بین المللی را انتخاب می ­نمایند. البته مدارس دیگری همچون مدارس دولتی، خصوصی و مدارس شبانه روزی در دسترس هستند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی رایگان است، اما در دیگر مدارس والدین ملزم به پرداخت شهریه می باشند.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

دانشجویان در کانادا امکان تحصیل در رشته های مختلف را دارند. طول دوره های تحصیلی رشته های پزشکی 5 الی 6 سال و در دیگر رشته ها معمولاً 4 سال است. دانشجویان در برخی از رشته ها جهت اخذ مدرک کارشناسی خود بایستی دوره های کارآموزی را بگذرانند. با توجه به اینکه زبان تدریس در دانشگاه های این کشور نیز همانند مدارس به زبان های فرانسوی و انگلیسی است، دانشجویان باید دارای مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی باشند. البته برخی از دانشگاه ها با برگزاری دوره های آموزشی زبان امکان پذیرش دانشجویان خارجی را مشروط به گذراندن دوره های زبان فراهم نموده اند. بدین طریق که دانشجویان پس از اخذ پذیرش تحصیلی باید ابتدا دوره های زبان انگلیسی را سپری کنند تا مهارت زبان لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی را کسب نمایند.

یکی از مسائل مهم برای گرفتن پذیرش تحصیلی در کانادا سن افراد است. کشور کانادا در زمینه سن متقاضیان حساس عمل می کند. به همین دلیل معمولا افرادی که زیر 20 سال قرار دارند برای گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی شانس بیشتری دارند. از دیگر مسائلی که متقاضیان تحصیل در کانادا باید از آن اطلاع داشته باشند هزینه تحصیل در این کشور است. تحصیل در کانادا رایگان نیست. به همین منظور افراد برای گرفتن پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی باید شهریه پرداخت نمایند. به طور معمول هزینه ای بالغ بر 8.000 الی 30.000CAD (دلار کانادا) شهریه مقطع کارشناسی است.

بررسی تحصیل در کانادا

دانشگاه های برتر کانادا در سال 2020

کشور کانادا دانشگاه های معتبر بسیاری دارد. بسیاری از این دانشگاه ها در سایت های اعتبار سنجی دارای اعتبار بسیار خوبی هستند. به همین میزان رقابت برای گرفتن پذیرش در این دانشگاه ها بالا می باشد.

در جدول زیر تلاش شده است اعتبار دانشگاه های کانادا بررسی گردد:

نام دانشگاه شهر محل حضور رتبه دانشگاه در کانادا رتبه دانشگاه در دنیا
دانشگاه تورنتو تورنتو 1 18
دانشگاه بریتیش کلمبیا ونکوور 2 34
دانشگاه مک گیل کبک 3 42
دانشگاه مک مستر همیلتون 4 79
دانشگاه مونترال مونترال 5 85
دانشگاه آلبرتا کبک 6 136
دانشگاه اتاوا اتاوا 7 141
دانشگاه کلگری کلگری 8 201-250
دانشگاه واترلو انتاریو26 9 251-300

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

طول دوره­ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال است و دانشگاه ها، رشته های متنوعی را به دانشجویان ارائه می نمایند. دانشگاه های این کشور بورسیه های متعددی را به دانشجویان ارائه می ­نمایند، اما اکثر این بورسیه ها به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق دارد. دانشجویان در این مقطع علاوه بر ارائه مدرک زبان انگلیسی باید جهت تحصیل در برخی از رشته ها دارای مدرک GMAT و GRE باشند. تحصیل در این مقاطع معمولاً به صورت تحقیقاتی می­ باشد. دانشجویان در پایان دوره­ تحصیلی خود باید پایان نامه ای را در رابطه با موضوعی علمی ارائه نمایند.

کالج های کشور کانادا

کالج ها در کانادا از دیگر موسسات آموزشی معتبری هستند که به پرورش دانش ­آموزان در زمینه های فنی و حرفه ای می پردازد. شرایط پذیرش در کالج های کانادا به گونه ای است که متقاضیان تحصیل در کانادا در این مراکز می­ بایست تحصیلات متوسطه خود را به پایان رسانیده باشند. دانشجویان با تحصیل در کالج های کانادا مدرک کاردانی و کارشناسی را می­ توانند اخذ نمایند.

معروف ترین رشته های تحصیلی در کالج های این کشور عبارتند از:

  • کسب و کار
  • کامپیوتر
  • فناوری های مکانیکی
  • رشته های مرتبط با سلامت و علوم اجتمامی

کالج های کانادا تنها افرادی که در رده سنی 18 الی 30 سال هستند را پذیرش می ­نماید.

مدارک اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها و کالج های این کشور جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا و مراجعت به این کشور ابتدا باید نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی اقدام نمایند. بدین منظور ابتدا باید مدارک زیر را به همراه فرم درخواست پذیرش خود به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند.

این مدارک به شرح زیر است:

  • پاسپورت معتبر
  • مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات
  • مدرک زبان
  • پرداخت هزینه ای معادل 100 الی 250CAD (دلار کانادا) بابت بررسی و ارزیابی مدارک تحصیلی
  • ارائه مدارکی که دال بر تمکن مالی دانشجو جهت پرداخت هزینه های تحصیلی در کانادا باشد.

هزینه های تحصیل در کانادا

تحصیل در دانشگاه های کانادا برخلاف مدارس این کشور به صورت رایگان نیست. البته دانشجویان بومی این کشور هزینه های پایین تری نسبت به دانشجویان بین المللی پرداخت می­ نمایند. همچنین هزینه تحصیل در رشته های فنی و مهندسی و پزشکی نسبت به دیگر رشته ها بیشتر است. البته دانشگاه انتخابی نیز از دیگر مواردی است که بر میزان شهریه تحصیلی دانشجویان تأثیرگذار است.

میانگین هزینه ها بدین صورت است:

مقطع  رشته تحصیلی هزینه به CAD (دلار کانادا)
پزشکی و فنی مهندسی کارشناسی 28.625 سالانه
دیگر رشته ها کارشناسی 25.870 سالانه
اکثر رشته ها کارشناسی ارشد 16.000 سالانه

در مقطع کارشناسی ارشد هزینه تحصیل در رشته های مدیریتی (MBA) نسبت به دیگر رشته ها بیشتر است. متقاضیان جهت آگاهی از سایر هزینه های تحصیلی در دانشگاه های مختلف این کشور می­ توانند با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *