مهاجرت تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان

اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان به منظور پوشش هزینه ها در این کشور هر ساله آمار چشم گیری را به خود اختصاص داده است که نباید به سادگی از آن چشم پوشی کرد. این کشور به یکی از مشهور ترین مقاصد برای دانشجویان خارجی که در جستجوی تحصیل در یک دانشگاه بین المللی معتبر هستند تبدیل شده است. این دانشجویان معمولا به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور هستند و موسسات فراوانی در این کشور در زمینه بورسیه های تحصیلی فعالیت می کنند. دانشگاه های این کشور از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند و با دانشگاه های کشور های آمریکا و انگلستان در زمینه های مختلف علمی رقابت می کنند با این حال هزینه های تحصیلی در کشورهای انگلستان و آمریکا با هزینه های تحصیل در کشور آلمان غیر قابل مقایسه است. این مقاله به تحریه تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درآمده است.

8 موسسه در آلمان به حمایت مالی از دانشجویان بین المللی می پردازند. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی عبارتست از:

  • نمرات خوب در مقطع کارشناسی
  • اتمام تحصیل در مدت قانونی
  • شرکت در سمینارهای موسسه
  • پذیرش نامه استاد راهنما برای مقطع دکتری

بازگشت دانشجو پس از دوره تحصیل برای بیشتر موسساتی که بورسیه تحصیلی در این کشور ارائه می نمایند حائز اهمیت است؛ تا به این واسطه تجربیات خود و فرهنگ مردم آلمان را به کشور خود منتقل نماید.

هزینه دانشگاه و موسسات علمی در آلمان

از اکتبر 2014 دانشگاه های آلمان، در مقطع کارشناسی هیچ هزینه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند و تنها هزینه ک دریافت می کنند به شرح زیر می باشد:

آیتم هرینه ها به € (یورو)
ثبت نام اولیه 50
کارهای اداری 50
ثبت نام اولیه در دانشگاه های آلمان 300

با این حال شما باید پیش از اقدام هزینه های تحصیلی در هر منطقه را بررسی کنید چرا که برای مثال در منطقه بادن ورتمبرگ که دانشگاه های فرایبورگ، هایدلبرگ، هوهنهایم، کارلزروهه، کونستانز، مانهاین، اشتوتگارت، توبینگن و اولم را در خود جای داده است، از نیم سال دوم سال تحصیلی 2017-2018 از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد)، شهریه ای به ارزش 1500€ (یورو) برای هر ترم دریافت می کنند.

بر خلاف دوره های کارشناسی در این کشور بیشتر دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، از دانشجویان شهریه دریافت می کنند. این هزینه تحصیلی مازاد بر هزینه های اولیه ثبت نام است که پیش تر در رابطه با آن توضیحاتی ارائه کردیم. خوشبختانه بورسیه های تحصلی در این کشور برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بسیار زیاد هستند.

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

یکی از مهم ترین هزینه های شما هزینه بیمه درمانی است. شما همچنین باید در اندیشه یک محل سکونت برای خود باشید. هزینه اجاره مسکن در آلمان به محل اقامت شما بستگی دارد. در شهرهای صنعتی و دانشگاهی هزینه های زندگی بالاتر از سایر نقاط است. البته این نکته را در نظر بگیرید که با توجه به حجم بالای متقاضیان تحصیل در آلمان، به تعداد همه آن ها واحد مسکونی خالی وجود ندارد و بسیاری از دانشجویان در آلمان به صورت مشترک در یک آپارتمان زندگی می کنند و هزینه های خود را نیز از این طریق کاهش می دهند.

میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان بدین صورت است:

آیتم هزینه به € (یورو)
خوابگاه دانشجویی 200 الی 400
اجاره اتاق 400
هزینه خوراک، تلفن، اوقات فراغت و … 200 الی 300

بورسیه تحصیلی ملی دوچلند اشتیپندیوم در آلمان

برنامه بورسیه ملی آلمان، کمک های نقدی و غیرنقدی را به دانشجویان متعهد و در سطح بالا از سراسر جهان ارائه می کند. این بورسیه دانشجویان مستعد در سراسر دانشگاه های این کشور را تحت پوشش قرار می دهد. این بورسیه با توجه به درآمد دانشجو و نیز در آمد خانواده او ارائه می گردد و ملیت افراد در آن نقشی ندارد. سقف این بورسیه 300€ (یورو) در ماه است و برای 2 ترم تحصیلی اعتبار خواهد داشت. در برخی از موارد محدود، این بورسیه ممکن است تا پایان دوره تحصیل فرد نیز تمدید شود.

بورسیه تحصیلی ملی دوچلند اشتیپندیوم در آلمان

بورسیه تحصیلی موسسه DAAD در آلمان

این موسسه علاوه بر اینکه به شما کمک خواهد کرد تا دانشگاه مورد نظر خود را برای تحصیل در این کشور بیابید، در زمینه پرداخت بورسیه تحصیلی در این کشور نیز فعالیت می کند. این موسسه کمک هزینه هایی را به دانشجویان، فارغ التحصیلان و محققانی که برای درس خواندن، تدریس و تحقیق به کمک هزینه مالی نیاز دارند، ارائه می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به وب سایت این موسسه مراجعه کنید. این موسسه به زبان فارسی نیز در دسترس است.

بورس تحصیلی بنیاد آلمان

تعدادی از نهادهای سیاسی و مذهبی در این کشور بورسیه هایی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند. سایت studentwerk-berlin.de همه بورسیه های ارائه شده توسط این نهاد ها را به طور مفصل تشریح کرده است. هاینریش بول یکی از نهادهای دولتی است که به دانشجویان بین المللی کمک هزینه های تحصیلی پرداخت می کنند. KAAD و بنیاد کونراد آدناور نیز از مشهورترین نهادهای مذهبی ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در این کشور هستند.

بورسیه تحصیلی اراسموس در آلمان

تعدادی از دانشگاه های این کشور دوره های تحصیلی را ارائه می دهند که هزینه های آن توسط اراسموس موندوس پرداخت می شود. این بورسیه ها دانشجویان خارجی را قادر می سازد تا در دوره های آموزشی در کشور آلمان شرکت کنند. برای آنکه بتوانید دوره های تحت پوشش مقطع کارشناسی ارشد را بیابید می توانید از طریق eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/library/catalogue_en و برای شناسایی مقطع دکترا از eacea.ec.europa.eu/sites/2007-2013/archiving استفاده کنید.

کشور آلمان به عنوان یکی از برجسته ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین المللی از راه های مختلفی امکان دریافت بورسیه تحصیلی را فراهم کرده است. دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا شانس بسیار بالاتری برای دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان دارند. توجه داشته باشید که بورسیه های تحصیلی تنها یک کمک هزینه برای شما به حساب می آید و شما نیاز به پرداخت هزینه هایی بیش از میزان درآمد خود از طریق بورسیه تحصیلی دارید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در آلمان و ویزای تحصیلی آلمان و همچنین اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *