مهاجرت کاری سوئد

بازار کار رشته کامپیوتر در سوئد

بازار کار رشته کامپیوتر در سوئد

با پیشرفت علم و رشد تکنولوژی و استفاده هر چه بیشتر رایانه ها در صنعت، نیاز به آموزش و کس و کار مرتبط با این رشته را بیشتر حس خواهید نمود. نیاز مهندسین کامپیوتر در بسیاری از کشورهای دنیا به خصوص در بازار کار رشته کامپیوتر در سوئد دوچندان گردیده است. در حال حاضر رشته کامپیوتر یکی از رشته های پر کاربرد در جهان است. در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این مهندسی کامپیوتر از جمله مشاغل مورد نیاز اکثر کشورها همچون سوئد می باشد. زیرا این کشور با کمبود نیرو در این حوزه مواجه است.

مهندسین کامپیوتر از حقوق و دستمزد های بالایی را دریافت می نمایند. اخذ ویزای کاری دارای پروسه ای طولانی و دشواری می باشد. از همین رو بسیاری از متقاضیان انجام کار در سوئد ابتدا با ویزای تحصیلی سوئد به این کشور مهاجرت می نمایند. پس از آن با تبدیل نمودن ویزای تحصیلی به ویزای کاری، نسبت به انجام کار اقدام می نمایند.

اما آن دسته از افرادی که مهارت و تخصص های در لیست مشاغل مورد نیاز کشور سوئد قرار گرفته است، براحتی می توانند به این کشور سفر نموده و اقامت دائم سوئد را نیز دریافت نمایند. مشاورین با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمندان به این موضوع را راهنمائی می نمایند. همچنین در طول مسیر مهاجرتی همواره آنان را همراهی می نمایند. ورود به بازارکار رشته کامپیوتر با شرایطی همچون برخورداری از مدرک زبان انگلیسی یا سوئدی و تحصیلات دانشگاهی همراه است. آن دسته از مهندسینی که از دانش زبان سوئدی برخوردار هستند، شانس بیشتری برای انجام کار در این کشور خواهند داشت.

شرایط بازار کار رشته کامپیوتر در سوئد

معمولاً شرایط انجام کار در حوزه کامپیوتر در اکثر کشورها همچون ایران مناسب است. متخصصین این حوزه به دلایل دیگری همچون تغییر سبک زندگی و پیشرفت در زمینه های شغلی خود قصد مهاجرت را دارند. این کشور یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی است. مردم این کشور در دسته مردم مرفه جهان قرار گرفته اند. از این رو از امکانات و امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند. مهندسین کامپیوتر در دیگر کشورها علاقمند ورود به بازارکار هستند. از این رو می توانند پس از 5 سال انجام کار و پرداخت مالیات اقامت دائم و تابعیت را اخذ نمایند.

برخورداری از مهارت زبان سوئدی برای تعامل در بازارهای کاری این کشور یکی از الزامات انجام کار در این کشور است. مهندسین کامپیوتر ابتدا برای گذراندن دوره های زبان سوئدی ویزای دانشجویی را اخذ نمایند. پس از ورود و استقرار در این کشور، در طی گذراندن و کسب دانش زبان سوئدی بطور مستقیم به جستجوی کار در این حوزه نیز بپردازد. پس از پایان دوره های زبان این افراد می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری در همان کشور تبدیل نمایند. به این ترتیب به انجام کار در سوئد بپردازند. برای آن دسته از افرادی که مدرک تحصیلی خود را از دیگر کشورها اخذ نموده اند. تأیید مدارک آنان در سازمان ها و ادارات مربوطه برای اخذ مجوز کار می باشد.

دستمزد در بازار کار رشته کامپیوتر در سوئد

میزان حقوق و دستمزد در مشاغل مختلف با توجه به سابقه و تجربه کاری افراد در حوزه های مختلف متفاوت است. مهندسین در بازارکار این رشته نیز با توجه به مدرک تحصیلی، میزان تجربه کاری دستمزدهای متفاوتی را دریافت می نمایند. طبق گزارشاتی که از سازمان آمار سوئد بدست آمده است، معمولاً حقوق مهندسین کامپیوتر در سازمان های خصوصی بیشتر از سازمان های دولتی در این کشور است. متوسط حقوق مهندسین کامپیوتر در بخش های دولتی 32000SEK (کرون سوئد) و خصوصی این کشور 34000SEK (کرون سوئد) تخمین زده شده است.

همچنین نرخ بیکاری در این کشور طبق نمودار زیر خواهد بود:

نرخ بیکاری در سوئد

مهندسی کامپیوتر خود به شاخه های دیگری نیز تقسیم می گردد. مهندسین در شاخه های مختلف از دستمزدهای متفاوتی برخوردارند. حقوق متخصصین آی تی تا 48000SEK (کرون سوئد) در ماه نیز می رسد. جالب تر اینست که حقوق بانوان در بازارکار این رشته برخلاف دیگر حوزه ها بیشتر از آقایان است. سابقه کاری مهمترین پارامتری است که بر میزان درآمد مهندسین تأثیر گذار است. جهت کار قانونی در این کشور مقاله ویزای کار سوئد را مطالعه بفرمائید.

در جدول زیر اهمیت این موضوع به وضوح نشان داده شده است:

سابقه کار حقوق دریافتی به دلار
کمتر از 1 سال $354032
1 الی 4 سال $446191
5 الی 9 سال $523562
10 الی 19 سال $546511

دستمزد در بازار کار رشته کامپیوتر در سوئد

مدارک لازم برای اخذ مجوز کار در سوئد

متخصصین بین المللی در حوزه های مختلف علاوه بر اخذ ویزای کار ملزم به دیافت مجوز کار نیز هستند. در واقع مهندسین کامپیوتر برای ورود به بازارکار این رشته کامپیوتر، پس از احراز صلاحیت خود در ارگان های مربوطه در این کشور با ارائه مدارک زیر به وزارت این کشور می باید مجوز کار در سوئد را اخذ نمایند:

  • پاسپورت معتبر
  • تکمیل فرم درخواست مجوز کار در سوئد
  • ارائه قراردادکاری که میان کارفرما و مهندس مورد نظر منعقد گردیده است.
  • ذکر حقوق تعیین شده در قراردادکاری که با کسر مالیات نباید کمتر از 13000SEK (کرون سوئد) در ماه باشد.
  • بیمه سلامت که می باید توسط کارفرما برای فرد مورد نظر دریافت شده باشد
  • آگهی استخدام می باید حداقل به مدت 10 روز در سوئد و دیگر کشورهای اروپایی منتشر گردیده باشد.

پرداخت مالیات یکی از مهمترین قوانین انجام کار و سایر کشورها بشمار می رود. در سوئد %29 الی 35% حقوق مهندسین کامپیوتر با توجه به حقوق دریافتی بابت مالیات کسر می گردد.

موسسات کاریابی در بازار کار رشته کامپیوتر در سوئد

آن دسته از متخصصین کامپیوتر که مدراک تحصیلی خود را از دانشگاه های معتبر خارج اخذ نموده اند و قصد انجام کار در سوئد را دارند، از طریق مراجعه به وب سایت موسسات معتبر کاریابی در سوئد می توانند شغل مورد نظر خود را یافته و پس از عقد قراردادکاری با کارفرما مربوطه نسبت به اخذ ویزای کاری اقدام نمایند. موسسات کاریابی متعددی که مشاغلی که نیاز به دانش زبان سوئدی یا زبان انگلیسی را دارند، وجود دارد.

برخی از این موسسات در ذیل ذکر گردیده است:

  • Linkdins Job Search portal
  • Se/Jobs
  • Neuvoo-globle Job Source

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دوستان و علاقمندان به این موضوع را یاری و راهنمایی می نماید. همچنین در زمینه های مختلف مهاجرتی همچون تحصیل در سوئد یا نروژ مشاوره های مفیدی را ارائه می نمایند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *