مهاجرت کاری فرانسه

کار در فرانسه

کار در فرانسه

فرانسه کشوری واقع در اروپا و یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی می­ باشد که یکی از مهمترین ملزومات انجام کار در فرانسه برخورداری از مهارت زبان فرانسوی است. افرادی که از این مهارت برخوردار نیستند، بسیاری از فرصت های شغلی را در این کشور از دست خواهند داد. فرانسه یکی از بنیانگذاران سازمان ملل متحد و از اعضای شورای امنیتی سازمان ملل می­باشد. قوانین انجام کار در این کشور برای شهروندان کشورهای اروپایی و کشورهای منطقه­ اقتصادی با اتباع فرانسوی یکسان است. اما شهروندان سایر کشورها برای ورود و انجام کار در این کشور ملزم به اخذ ویزای کاری و مجوز کاری فرانسه می­باشند. متقاضیان انجام کار در کشور فرانسه می­باید همانند سایر کشورهای اروپایی ابتدا دعوتنامه ای از سوی کارفرمایان در فرانسه اخذ نموده و سپس برای اخذ ویزای کاری این کشور اقدام نمایند.

کارفرمایان در فرانسه نیز در صورت عدم یافتن نیروی مورد نظر خود در این کشور و دیگر کشورهای اروپایی مجاز به ارسال دعوتنامه کاری می ­باشند. متقاضیان انجام کار در کشور فرانسه می ­توانند از طریق طرح نیروی متخصص اروپا نیز برای مهاجرت کاری به فرانسه اقدام نمایند. ویزای بلند مدت کار کشور فرانسه بیش از 3 ماه اعتبار دارد و معمولاً ویزاهای کاری فراسه قابلیت تمدید را دارند. ارائه مدارک کارفرما و متقاضی انجام کار هر دو برای اخذ ویزای این کشور الزامی است. متقاضیان عزیز بهتر است قبل از هر گونه اقدام مهاجرتی با کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایند.

بررسی شرایط کار در فرانسه

نرخ بیکاری در کشور فرانسه 4.8% می ­باشد. مهاجرین در این کشور برای استخدام در بخش های دولتی دارای محدودیت هایی می­ باشند. همانطور که در مقدمه اشاره شد برخورداری از مهارت زبان فرانسوی در یافتن شغل در این کشور نقش مهمی دارد. علاوه بر این مهارت، تحصیلات و سوابق کاری نیز از دیگر عوامل یافتن شغل در فرانسه محسوب می­ شود. میزان ساعات کاری در فرانسه 35 ساعت در هفته است و 5 هفته در سال مرخصی با حقوق به کارکنان تعلق می­گیرد. کارکنان در فرانسه ملزم به پرداخت مالیات می ­باشند و این مالیات پرداختی آنان بستگی به میزان حقوق و درآمد آنان در این کشور دارد. می­توان گفت مالیات های کاری در این کشور از 5.5 % شروع و گاهاً تا 41%  و بیشتر نیز می­ رسد و افرادی که از حقوق و دستمزدهای بالاتری برخوردارند تا 45% نیز ملزم به پرداخت مالیات می ­باشند.

ویزای کاری کشور فرانسه

بطور کلی ویزای کار کشور فرانسه به دو نوع تقسیم می­گردد. ویزای کاری متخصصین و ویزای کاری نخبگان. ویزای کاری متخصصین به افرادی که دارای مدارک تحصیلی بالاتر از کارشناسی هستند، تعلق می­گیرد و علاوه بر این فرد می­باید قراردادکاری با حقوق 70000€ (یورو) در سال با کارفرمایان در این کشور منعقد نموده باشد. ویزای نخبگان نیز دارای شرایطی مشابه است ولی حقوق این دسته از افراد می ­باید 73000 در سال تعیین شده باشد. این ویزاها در ابتدا دارای اعتباری 3 ماهه است و پس از پایان اعتبار قابلیت تمدید تا 6 الی یکسال را نیز خواهند داشت. در صورتیکه متقاضیان انجام کار در این کشور بمدت 4 سال پیاپی در این کشور به انجام کار بپردازند، امکان دریافت اقامت دائم فرانسه را خواهند داشت. متقاضیان انجام کار در این کشور با اخذ ویزای کاری فرانسه امکان مهاجرت به همراه اعضای خانواده خویش به این کشور را خواهند داشت.

مدارک لازم برای اخذ این ویزای کار فرانسه

متقاضیان انجام کار در این کشور با ارائه مدارک زیر به سفارت این کشور می­ توانند نسبت به دریافت ویزای کاری فرانسه اقدام نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • ارائه پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان در فرانسه
 • تکمیل فرم درخواست ویزای بلند مدت کاری فرانسه
 • قرارداد کاری
 • پرداخت هزینه صدور ویزا که برابر با 368€ (یورو) می ­باشد.

لازم بذکر است کارفرما پس از عقد قرارداد با فرد مورد نظر می­باید با اداره مهاجرت به این کشور ارتباط برقرار نموده و درخواست ویزای کاری برای شخص را بنماید. در صورتیکه متقاضی قصد مهاجرت به همراه اعضای خانواده را دارد، کارفرما این موضوع را نیز می­ باید ذکر نماید. افرادی که مهارت آنان در لیست مشاغل سطح بالای فرانسه قرار دارد.

مدارک لازم برای اخذ این ویزای کار فرانسه

کاریابی در فرانسه

همانطور که بیان نمودیم برخورداری از مهارت زبان فرانسوی یکی از مهمترین عوامل کاریابی در این کشور بشمار می­ رود. اتباع خارج از اتحادیه اروپا ملزم به گذراندن تست بازار کار می ­باشند. منظور از تست بازار کار همان عدم یافتن نیروی مورد نظر در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی می ­باشد. اگر چه این کشور از اقتصاد قدرتمندی برخوردار است، اما میزان نرخ بیکاری در این کشور نسبتاً بالاست زیرا ناسازگاری زیادی میان نیروهای مورد نیاز و مهارت های موجود در بازارکاری این کشور وجود دارد. بطور مثال این کشور با مشاغلی همچون مهندسی فناوری اطلاعات، بهداشت و دیگر حوزه های مهندسی با کمبود نیرو مواجه است، در صورتیکه در بخش های کشاورزی، تولید و مواد معدنی با مازاد نیرو روبرو می­ باشد.

از مهم ترین فرصت های شغلی در فرانسه که برای متقاضیان کار در این کشور مناسب و درآمد زا می­ باشند عبارتند از:

 • صنایع و ماشین آلات صنعتی
 • متالوژی
 • الکترونیک
 • مواد غذایی و نوشیدنی
 • گردشگری

متقاضیان انجام کار در این کشور برای یافتن کار در این کشور می­ توانند به موسسات کاریابی در فرانسه مراجعه نموده و این موسسات نیز با توجه به رزومه و سوابق کاری آنان فرصت های شغلی مرتبط را پیشنهاد می ­نمایند. معروفترین موسسات معتبر کاریابی در فرانسه عبارتند از:

 • سرویس استخدام اروپا
 • The local France
 • Indeed France
 • Monster
 • XpatJobs

خوب است بدانید در فرانسه شرکت های چند ملیتی بزرگی نیز وجود دارد که فرصت های استخدامی زیادی در این شرکت ها وجود دارد. Airbus-Danone-Ubisoft از جمله شرکت های چند ملیتی در کشور فرانسه می­ باشند.

میزان حقوق و دستمزد در فرانسه

میزان حقوق و دستمزد در کشور فرانسه برای مشاغل معمولی 1466€ (یورو) در ماه به ازای 35 ساعت کاری در هفته تخمین زده شده است. با توجه به تغییرات اقتصادی سالانه در کشور فرانسه میزان حقوق و دستمزد هر ساله 2% افزایش دارد. البته نوع مهارت و مشاغل افراد در این کشور بر میزان حقوق دریافتی آنان تأثیر زیادی دارد.

حقوق افراد در برخی از مشاغل در فرانسه به شرح زیر است:

شغل حقوق به $ (دلار) در سال
توسعه دهنده نرم افزار 659/55
مهندس 895/52
کارگردان 746/146
مدیر 122/77
مدیر پروژه 158/70
مهندس نرم افزار 637/66
مدیر منابع انسانی 259/85

کار دانشجویی در فرانسه

دولت فرانسه به دانشجویانی که جهت ادامه تحصیل در فرانسه مراجعت نموده اند، اجازه انجام کار ضمن تحصیل را داده است. دانشجویان بدون اخذ ویزای کاری و یا مجوز کار می­توانند به انجام کارهای پاره وقت و یا دانشجویی بپردازند. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات شان در این کشور مجاز هستند به مدت 6 ماه در این کشور بجستجوی شغل مورد نظر خو پرداخته و در نهایت با تبدیل نمودن اقامت تحصیلی به اقامت کاری فرانسه به انجام کار در این کشور بپردازند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به راهنمائی و یاری رساندن به متقاضیان مهاجرت به دیگر کشورها هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *