مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » فرانسه » کار در فرانسه

کار در فرانسهکار در فرانسه از مسائلی است که احتمالا افراد زیادی به آن فکر می کنند. برخی می پندارند با توجه به آن که فرانسه از قدرت های اقتصادی دنیا است بنابراین بازار کار در آن کشور از اوضاع خوبی برخوردار است و کار در آن جا نیز قاعدتا زندگی مطلوبی را در پی خواهد داشت. چرا که اصولا هر چه کشوری از اوضاع اقتصادی بهتری برخوردار باشد، وضعیت کاری و زندگی نیز در آن بهتر است. گر چه این مطلب درست است ولی واقعیت آن است که چندین مولفه در این امر دخیل است و در نهایت، برآیند آن مولفه ها است که کلیت اقتصاد را می سازد.

فرانسه و اقتصاد آن، امتیازات و برتری های قابل ملاحظه ای دارد ولی در عین حال، معضلات و مشکلات خاص خود را هم دارد. بنابراین چنین نیست که چون وضع اقتصادی بسیار خوبی دارد پس بازار کار خوبی هم دارد و می تواند ماجران زیادی را بدین منظور بپذیرد.

فرانسه در مرکز قاره اروپا قرار گرفته و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و مانند سایر اعضا در بسیاری از امور اصلی مانند اقتصادی مهاجرتی، تابع قوانین کلی اتحادیه اروپایی می باشد.

 

کار در فرانسه و وضعیت کاری آن کشور

برای پی بردن به اوضاع کار در فرانسه ، ابتدا نیاز دازیم که اوضاع اقتصادی فرانسه را بررسی کنیم.

فرانسه کشوری توسعه یافته و صنعتی است. این کشور در صنایعی مانند صنایع خودرو سازی، غذایی و دارویی، نفتی، پوشاک، گردشگری و  … جزء کشورهای درجه اول در جهان می باشد و بعد از آلمان، دومین قدرت اقتصادی اروپا به شمار می رود. با این حال، وضعیت اشتغال در آن به وضوح با آلمان متفاوت است و در حال حاضر، ظرفیت پایین تری به منظور جذب نیروی کار خارجی دارد.

فرانسه چیزی در حدود هفتاد میلیون نفر جمعیت دارد و جزء اولین مقاصد مهاجران قانونی و غیرقانونی از سراسر دنیا و مخصوصا کشورهای آفریقا می باشد که زمانی مستعمره فرانسه بودند. علیرغم قدرت اقتصادی فرانسه، این کشور به جهت وجود نیروی کار قانونی و غیرقانونی زیاد، معمولا به نیروی کار خارجی احتیاج ندارد مگر در مواردی خاص.

طبق اعداد و ارقامی که اتحادیه اروپایی و برای میانه ی سال 2018 منتشر کرده است، نرخ بیکاری در فرانسه 9.3% است. همین آمار، نرخ بیکاری در کشوری مانند آلمان را 3.4% اعلام می کند و این یعنی اختلافی حدودا سه برابری.

 

کار در فرانسه و انواع آن

بطور کلی فرانسه دو جور ویزای کاری دارد: پیشنهاد کار (Job offer)، جستجوی کار (Job seeker)

پیشنهاد کار، عبارت می باشد از آن که کارفرمایی فرانسوی خواستار به خدمت گرفتن فردی خارجی به عنوان نیروی کار باشد. طبق قانون، پیش شرط صدور چنین پیشنهاد کاری بدین ترتیب است که آن کارفرما در مرحله نخست و به سبب قانون حمایت از نیروی کار داخلی باید سه ماه در همان کشور فرانسه و برای همان پوزیشن کاری، آگهی استخدام دهد و اگر احیانا فرد واجد شرایطی پیدا نشد، در مرحله بعدی و به موجب قانون اتحادیه اروپا باید سه ماه در حوزه کشورهای عضو اتحادیه اروپا آن را آگهی کند و اگر احیانا باز هم فرد واجد شرایطی پیدا نشد، آنگاه می تواند دعوت نامه ی فوق را صادر نماید. این پیشنهاد کاری، اکنون ارزش قانونی داشته و قابلیت صدور دارد یعنی آن شخص خارجی متقاضی می تواند با آن دعوت نامه و با همراه داشتن سایر مدارک مورد نیاز، به کنسولگری فرانسه مراجعه کرده و درخواست ویزای کاری فرانسه نماید. با توجه به وجود جویندگان کار در فرانسه و سرتاسر اتحادیه اروپا خصوصا وجود دانشجویان بین المللی و پناهندگانی که اجازه ی کار بدست آورده اند، عموما این چنین پیشنهادات کاری، مؤدی به نتیجه ی مورد نظر نخواهد شد و بدین سبب نمی توان روی آن حساب کرد. اما همین مسئله، می تواند راه حلی برای تضمین رسیدن به آن پوزیشن کاری باشد. بدین ترتیب که فرد متقاضی می تواند نخست طی اخذ پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی گرفته و وارد فرانسه شود و آنگاه با اجازه کار پاره وقتی که دانشجویان دارند، در همان مرحله اول آگهی، آن کار را تصاحب کند.

جستجوی کار، عبارت می باشد از آن که نفر متقاضی کار به سبب اعلام نیاز دولت فرانسه و در پی آن با بدست آوردن ویزای کاری فرانسه، مجاز خواهد بود که وارد فرانسه شده و شش ماه فرصت خواهد داشت که به دنبال کار بگردد و بتواند یک شغلی بیاید و با کارفرمای آن قرارداد کاری منعقد نماید. در صورت توفیق در این موضوع، ویزای او به ویزای کاری بلند مدت تبدیل خواهد شد.

 

کار در فرانسه  و پروسه ی جستجوی آن

مطابق قوانین اتحادیه اروپا، اشخاصی که شهروندی یکی از کشورهای عضو یا اقامت دائم آن را دارند، می توانند در هر یک از سایر  کشورهای آن اتحادیه همانند کشور خود مشغول به کار شوند.

همچنین دانشجویانی که در این کشور مشغول تحصیل هستند، به موجب یکی دیگر از قوانین اتحادیه اروپایی، حق کار کردن پاره وقت را در طول دوران تحصیل خواهند داشت که میزان آن برای دانشجویان دوره کارشناسی ده ساعت در هفته و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد بیست ساعت در هفته و دانشجویان دکتر نیز سی ساعت در هفته است و هر کدام برای هر ساعت در حدود هشت تا ده یورو دریافت خواهند داشت.

 

 

جمع بندی

با توجه به مطالب و مباحثی که بطور خلاصه در مورد کار در فرانسه بیان شد، روشن است که با نظر به اوضاع کاری آن کشور، فرانسه مقصد مطلوبی برای این هدف نمی باشد. این کشور اقتصاد قوی و صنایع قدرتمندی دارد ولی به همان میزان، نیروی کار خیلی زیادی هم دارد. مهاجران بسیاری که به هر نحوی خود را به این کشور رسانده و امکان بازگشت آن ها نیز وجود ندارد، فشار مضاعفی را به بازار اشتغال فرانسه وارد می کند. این افراد در صورتی که دولت زمینه ی اشتغال آن ها را فراهم نکند، به انجام کارهای سیاه روی می آورند و اگر هم دولت بخواهد که به آن ها اجازه ی کار دهد، طبیعتا باید زیر ساخت های آن را فراهم کند که این مسئله نیز زمان بر و هزینه بردار است.

نهایتا می توان گفت که اگر هدف، صرفا فرانسه است می توان از طریق دیگری مانند پذیرش تحصیل اقدام نمود. و اگر هم هدف، نه فرانسه بلکه مطلقِ کار در کشوری صنعتی است، می توان به سایر کشورها مانند اتریش یا آلمان اندیشید. و اگر هم هدف، هر دو مورد با هم باشد یعنی هم فرانسه رفتن و هم کار کردن، می توان بدین گونه اقدام کرد که از طریق اقامت تحصیلی، وارد کشور فرانسه شد و از اجازه ی کار دانشجویی حین تحصیل استفاده نموده و مشغول به کار شد و سرانجام، آن کار پاره وقت را به تمام وقت تغییر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *