مهاجرت به کشور فرانسه

اقامت فرانسه

اقامت فرانسه

اقامت فرانسه

 

با توجه به اینکه فرانسه مقصد بسیاری از هموطنان جهت مهاجرت و کار محسوب می شود، بحث اقامت فرانسه از مهمترین موضوعات مورد توجه این عزیزان است. در مقاله حاضر،  ما در مورد این موضوع ریز خواهیم شد و امیدواریم اطلاعات مفیدی در اختیار شما بگذاریم. وکلا و کارشناسان کارآزموده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش اقامتی شان، به علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت به فرانسه مشاوره خوبی ارایه می دهند.

 

 

اقامت چیست؟ و نحوه درخواست آن چگونه است؟

هر گونه استقرار در قلمرو فرانسه  برای بیش از سه ماه به عنوان اقامت در نظر گرفته می شود. برای اینکه به مقیم فرانسه تبدیل شوید شما به مجوز اقامت نیازمندید، مگر  شهروندان اتحادیه اروپایی/منطقه آزاد اروپایی که برای اشان مجوز اقامت دیگر اجباری نیست.

مجوز اقامت فرانسه در خود فرانسه صادر می شود، شخصا در  اداره پلیس محلی تان Prefecture de police یا sous-prefecture در یک  دفتر خدمات des estranges  (اداره مهاجرین) درخواست اقامت می دهید. اگر اداره از محل اقامت تان دور باشد، شما می توانید همچنین از طریق شهرداری محل تان (mairie) درخواست اقامت دهید.

 

 

انواع اقامت فرانسه

انواع متعدد مجوز اقامت فرانسه وجود دارند و هر کدام دارای یک هدف آشکار تعریف شده می باشند، و به شما یک وضعیت خاصی را در طی اقامت تان در فرانسه  نشان می دهند. بنابرین شما لازم هست که تا مطمئن شوید کدام مجوز درخواست دهید.

 

۱) مجوزهای اقامت موقتی

یک مجوز اقامت موقتی(Carte de sejour temporaire, CST) اجازه اقامت در فرانسه را برای دوره نشان داده شده حداکثریک سال می دهد و قابل تمدید هست. انواع متعدد مجوزهای اقامتی با شرایط مختلف وجود دارد که شامل موارد زیر هست:

  • بازدیدکننده (visiteur): ویزای یک ساله برای همسر و کودکان کوچکتر کسی که برای ۱۸ ماه در فرانسه کار می کند. ویزای بازدیدکنندهبرای کار کافی نمی باشد و شما بایستی که کمک مالی خودتان را برای کل اقامت تان تهیه کنید.
  • دانشجویی (etudiant):شهروندان غیراتحادیه اروپایی/ منطقه آزاد اروپایی یا شهروندان سویسی برای تحصیل در فرانسه به اخذ ویزای دانشجویی نیازمندند. شما می توانید برای این ویزا در کنسولگری فرانسه یا از طریق Campus France ، که  توسط دولت فرانسه سازماندهی شده درخواست دهید.
  • کارمندی (Salarie): جهت بدست آوردن این مجوز، شما به یک مجوز کار نیازمندید.
  • خود- اشتغالی (travailleur independent): که حق انجام یک فعالیت یا کار حرفه ای را می دهد.برای شهروندان غیراروپایی اخذ یک ویزای کار می تواند مشکل باشد. بسته به اینک۰ شما چه فرم درخواست ضروری را تهی می کنید، با کنسولگری فرانسه در ارتباز باشید.

پس شما یک برنامه کسب و کاری را ایجاد می کنید که قبل از اینکه مجوزی اعطا شود، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

  • بازرگانی (commercant): که حق انجام فعالیت تجاری و بازرگانی را به شما می دهد. برای اخذ این ویزا، لازم هست که شما اجازه انجام عمل همانند فعالیت در فرانسه راداشته بشید.
  • علمی (scientifique): که حق ورود منظم و اقامت در فرانسه را جهت تحقیق یا تدریس در سطح دانشگاهی اعطا می کند. شما به تاییدیه از یک موسسه تحقیقاتی یا از دانشگاه نیاز خواهید داشت که این تاییدیه  صلاحیت های علمی و هدف  و مدت زمان اقامت تان را بیان می کند.
  • اهداف خصوصی یا خانوادگی (via pruvee ef familliale) که به شما حق دریافت این مجوز اقامت را می دهد اگر شما ؛

حق دریافت مجوز اقامت فرانسه

۱- یک فرد کهتری (۱۸ سال یا کمتر)باشید که دارای مجوز اقامت باشد.

۲- همسر دارنده مجوز اقمت و رود قانونی به فرانسه

۳-یک فر کوچک (۱۸ ساله یا کمتر) که در فرانسه از سن ۱۵  سالگی باشسد.

۴- همسر ملیت فرانسوی داشته باشید و شما بطور قانونمندی وارد فرانسه می شوید.

۵-یی از والدین یک کودکی با تابعیت فرانسوی  و کودک به لجلظ مالی به شما و بچه تان بستگی دارد.

 

۲) مجوزهای اقامت دایمی

یک مجوز اقامت دایمی  (Carte de resident , CR) به شما امکان زندگی به صورت دایمی درفرانسه را می دهد.  مجوزها تا دو سال معتبر بوده و تمدید پذیرند. هر شهروند اتحادیه اروپایی درحال زندگی در فرانسه برای مدت زمان پنج ساله یا بیشتر، حق اقامت دایمی را دارد و الزامی یا تعهدی نیست که تا مدرک اثبات درآمد یا اشتغالشان ر تهیه بکنند.

شما همچنین می تواتید یک مجوز دایمی را تحت سایر شرایط بدست آورید یعنی اگر چنانچه  شما همر یک ملت فرانسوی هست.

 

مرجع رسیدگی به درخواست مجوز اقامت

Recepisse de demande de carte de sejour اجازه اقامت در فرانسه را همزمان با ارزیابی درخواست برای یک مجوز اقامت رسمی  صادر می کند. این برای سه ماه معتبر هست، قابل تمدید بوده و می تواند به شما اجازه اخذ مجوز کار موقتی را  بدهد.

 

 

مجوز اقامت مشروط

مجوز فوق الذکر (authorization provisoir de sejour. APS)  مخصوص خارجیانی هست که  به  لحاظ قانونی حق ماندن در قلمرو فرانسه را دارند. که نمی تواند به خاطر دلایل درمانی، بشر دوستانه، یا حرفه ای باشد. این مجوز حداقل برای یک سال می باشد.

 

 

اخذ مجوز اقامت برای شهروندان غیراتحادیه اروپا

برخلاف ویزاها، مجوزهای اقامت تنها و تنها در خود کشور فرانسه صادر می شود. شما شخصا در  اداره پلیس محلی تان Prefecture de police یا sous-prefecture در یک  دفتر خدمات des estranges  (اداره خارجیان) درخواست می دهید. اگر اداره ناحیه به محل اقامت تان نزدیک نباشد، شما می توانید همچنین از طریق اداره  شهرداری محلی تان (mairie) درخواست ارایه بدهید. برای درخواست دهی، لازم هست که شما   ویزای اقامت- طولانی را قبل ازآمدن به فرانسه بدست آورید.

ویزای کوتاه مدت برای انجام درخواست اقامت کافی نیست.

 

 

مدارک لازم برای اخذ مجوز اقامت فرانسه

برای بدست آوردن مجوز اقامتی تان شما مجبورید که مدارک زیادی را تحویل بدهید که به این امر بستگی خواهد داشت که شما قصد دارید چه نوع مجوز اقامتی را درخواست بکنید.

در بسیاری از موارد این شامل موارد زیر هست:

* اصل و کپی پاسپورت تان به همراه  ویزای اقامت- طولانی معتبر.

*  تاییدیه تولد (acte de naissance, etat civil) علاوه بر ترجمه  به زبان فرانسوی، که بایست در کشور خودتان توسط یک  مترجم رسمی مورد وثوق سفارت فرانسه در کشور ایجاد شود.

*اصل و کپی مدرک اثبات اقامت ( اجاره خانه یا قبض برق و غیره).

* اثبات درآمد : کارکنان بایست تاییدیه استخدام و آخرین گزارش پرداخت را ارایه بدهند. افراد بازنشسته و بیکار بایست که مدرک اثباتی را تهیه بکنند دال بر اینکه آنها منابع کافی مالی برای زندگی در فرانسه را دارند.

* بیمه درمانی

* دو عکس اندازه- پاسپورت

 

 

مرحله بعد از درخواست اقامت چیست؟

به هنگام تحویل همه ی مدارک، شما یک رسید بیان کننده یک درخواست برای مجوز سکونت را دریافت می کنید. این رسید همانند سند مشروع کننده اقامت موقتی تان در فرانسه عمل می کند تا مادامیکه شما مجوز را دریافت بکنید.

کل فرایند یک هفته تا چند هفته طول می کشد. یک مجوز اقامت معولا  حق اقامت  برای همسر و بچه ها را نشان می دهد.

 

 

سخن پایانی

موضوع اقامت همواره یکی از بحث های داغ و چالش برانگیز مهاجرتی در بین متقاضیان مهاجرت بوده است  و اقامت فرانسه که موضوع نوشتار کنونی بود جزو سوالات و ابهامات برای خیلی از عزیزان بوده است که شما با مطالعه ی این مقاله و مشاوره با وکلای پایه یک دادگستری مسلط بر قوانین مهاجرتی و قوانین مدنی کشور فرانسه در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، می توانید در این رابطه با اخذ اطلاعات جامع بهترین تصمیم را بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *