مهاجرت به کشور فرانسه

اقامت فرانسه

اقامت فرانسه

در مبحث مهاجرت اولین گزینه درخصوص شرایط اقامت ذهن متقاضی را مشغول می سازد، در مقاله اقامت فرانسه شرایط قانونی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در مقاله حاضر در مورد این موضوع ریز خواهیم شد. امیدواریم اطلاعات مفیدی در اختیار شما بگذاریم. وکلاء و کارشناسان کارآزموده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش اقامتی، به علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت به فرانسه مشاوره خوبی ارائه می دهند.

درباره شرایط اقامت کشور فرانسه

هر گونه استقرار در این کشور برای بیش از 3 ماه به عنوان اقامت در نظر گرفته می شود. برای اینکه به مقیم فرانسه تبدیل شوید شما به مجوز اقامت نیازمندید. به جزء شهروندان اتحادیه اروپا که برای اقامت در کشورهای اروپایی ارائه مجوز اقامت اجباری نخواهد بود. مجوز اقامت این کشور در خود فرانسه صادر می شود. متقاضی در اداره پلیس محلی Prefecture de police یا sous-prefecture در یک دفتر خدمات اداره مهاجرت خواست اقامت می دهند. اگر اداره از محل اقامت متقاضی دور باشد، شما می توانید همچنین از طریق شهرداری درخواست اقامت دهید.

انواع اقامت فرانسه

انواع متعدد مجوز اقامت در این کشور وجود دارد. هر کدام دارای یک هدف آشکار تعریف شده می باشند. از این رو به شما یک وضعیت خاصی را در طی اقامت نشان می دهند. بنابرین لازم هست که تا مطمئن شوید برای کدام مجوز درخواست دهید.

انواع متعدد مجوزهای اقامتی با شرایط مختلف وجود دارد که شامل موارد زیر هست:

 • بازدیدکننده: ویزای 1 ساله برای همسر و کودکان و افرادی که برای 18 ماه در این کشور کار می کند. این ویزا برای کار نمی باشد.
 • دانشجویی: شهروندان غیراتحادیه اروپا برای تحصیل به اخذ ویزای دانشجویی نیازمندند. شما می توانید برای این ویزا در کنسولگری فرانسه درخواست دهید.
 • کارمندی: جهت بدست آوردن این مجوز، شما به یک مجوز کار نیازمندید.
 • خود- اشتغالی: حق انجام یک فعالیت یا کار حرفه ای را دارید. برای شهروندان غیراروپایی اخذ یک ویزای کار می تواند مشکل باشد.

از این رو میانگین تعداد مهاجرینی که به این کشور مهاجرت نموده اند طبق آمار نمودار زیر خواهد بود:

رشد مهاجرین در فرانسه

حق دریافت مجوز اقامت فرانسه

جهت دریافت مجوز اقامت در این کشور ارائه مدارک زیر ضروری می باشد:

 • سن افراد قانونی و بالای 18 سال باشد.
 • همسر متقاضی جهت ورود به این کشور از مجوز قانونی برخوردار باشد.
 • همسر متقاضی از ملیت این کشور برخوردار باشد.
 • مجوزهای قانونی از طریق روش های قانونی مورد پذیرش می باشند.

یک مجوز اقامت دائمی (Carte de resident , CR) به شما امکان زندگی به صورت دائم در این کشور را می دهد. این مجوز تا 2 سال اعتبار دارد. هر شهروند اتحادیه اروپایی درحال زندگی برای مدت زمان 5 ساله یا بیشتر، حق اقامت دائم را دارند. الزام یا تعهدی نیست تا مدرک اثبات درآمد متقاضی ارائه داده شود. جهت شروع به کار و اشتغال در این کشور مقاله کار در فرانسه را مطالعه بفرمائید.

مرجع رسیدگی به درخواست مجوز اقامت فرانسه

Recepisse de demande de carte de sejour اجازه اقامت در این کشور را همزمان با ارزیابی درخواست برای یک مجوز اقامت رسمی صادر می کند. این مجوز برای 3 ماه معتبر و قابل تمدید می باشد. با اخذ این مجوز متقاضی می تواند اجازه کار موقتی را داشته باشد. مجوز فوق ذکر (authorization provisoir de sejour. APS) مخصوص خارجیانی هست که به لحاظ قانونی حق ماندن در این کشور را دارند. به دلایل درمانی، بشر دوستانه، یا حرفه ای باشد. این مجوز حداقل برای 1 سال می باشد. جهت اطلاع از شرایط و هزینه های زندگی در این کشور مقاله هزینه زندگی در فرانسه را مطالعه بفرمائید.

مرجع رسیدگی به درخواست مجوز اقامت فرانسه

مدارک لازم برای اخذ مجوز اقامت فرانسه

برای بدست آوردن مجوز اقامت این کشور شما مجبورید که مدارک زیادی را ارائه بدهید که به این امر بستگی خواهد داشت که شما قصد دارید چه نوع مجوز اقامتی را درخواست بفرمائید.

در بسیاری از موارد این شامل موارد زیر هست:

 • ارائه اصل و کپی گذرنامه متقاضی
 • اصل و کپی مدرک اثبات اقامت ( اجاره خانه یا قبض برق و غیره)
 • ارائه تمکن مالی کافی
 •  بیمه درمانی
 • ارائه 2 قطعه عکس مناسب و جدید از متقاضی

جهت تحصیل در این کشور و اطلاع از شرایط تحصیلی مقاله تحصیل در فرانسه را مطالعه بفرمائید.

مرحله بعد از درخواست اقامت در کشور فرانسه

به هنگام تحویل کلیه مدارک، شما یک رسید بیان کننده درخواست برای مجوز اقامت دریافت می کنید. این رسید اقامت موقت شما را در این کشور تایید می نماید. مدت زمان این پروسه اقامتی حدود 1 تا چند هفته طول می کشد. موضوع اقامت همواره یکی از بحث های داغ و چالش برانگیز مهاجرتی در بین متقاضیان مهاجرت بوده است. اقامت فرانسه که موضوع نوشتار کنونی بود جزء سوالات و ابهامات برای خیلی از عزیزان بوده است. شما با مطالعه این مقاله و مشاوره با وکلاء پایه یک دادگستری مسلط بر قوانین مهاجرتی و قوانین مدنی کشور فرانسه در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، می توانید بهترین تصمیم را پس از مشاوره اخذ نمائید. جهت اطلاع از شرایط اقامت سایر کشورهای اروپایی مقاله اقامت پرتغال را مطالعه بفرمائید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *