مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » فرانسه » پناهندگی در فرانسه

پناهندگی در فرانسههمه ما می دانیم پناهندگی امری مضموم و ناپسند است با این حال خوب است در مورد این موضوع و پناهندگی در فرانسه اطلاعاتی به دست آوریم تا با موانع و سختی های مربوط به آن بیشتر آشنا شویم البته این نکته شایان ذکر است که برنامه های پناهندگی و بشردوستانه برای آن دسته از مردمی که در کشورشان مردم ظلم و ستم واقع شده اند یا در جنگ بسر می برند یک موهبت محسوب می شود و از سوی کشورهایی که این موضوع را پذیرفته اند حرکتی انسان دوستانه و خیر خواهانه به حساب می آید. فرآیند پناهندگی در فرانسه نیز جزء این اقدام های بشردوستانه به شمار می آید اما نباید از این نکته غافل شد که پناهندگی در فرانسه و یا هر کشور دیگری مصائب و مشکلات مربوط به خود را دارد به طوری که برخی از این پناهجویان با ابراز پشیمانی از این امر خواستار بازگشت به وضعیت سابق خود هستند و در برخی از کشورهایی که مسئله پناهندگی را پذیرفته اند آن طور که باید به پناهجویان رسیدگی نمی شود و بعضا از مشکلات عدیده ای رنج می برند. لذا در این مقاله می خواهیم بررسی نماییم که وضعیت پناهندگی در فرانسه به چه صورت است و آسیب دیدگان و جنگ زدگانی که به این کشور پناه آورده اند در چه وضعیتی بسر می برند و فرانسه با پناهندگان خود چطور رفتار می کند

 

پناهندگی در فرانسه نیز همانند سایر کشورهایی که پناهندگی  را پذیرفته اند مصائب و سختی های مربوط به خود را دارد. مردمی که در مناطق اطراف پاریس مستقر هستند و  می خواهند تقاضای پناهندگی در فرانسه را ارائه دهند باید از طریق یک خط تلفن که به اداره مهاجرت فرانسه متصل است اولین قرار ملاقات خود را تعیین کنند. اداره مهاجرت فرانسه قصد دارد سیستمی برای رزرو کردن قرار ملاقات ها با تلفن ایجاد کند. تا به حال کسانی که می خواستند فرآیند پناهندگی در فرانسه را آغاز کنند به پادا ( که در زبان فرانسه مخفف پلتفرم پناهجویان است ) ، که توسط انجمن ها اداره می شود می رفتند. کارکنان پادا به پناهجویان کمک می کردند قرار ملاقاتی تنظیم کنند یا با گودا ( فضایی که یک پناهجو می تواند به طور همزمان با نماینده ریاست و افسر اداره مهاجرت ملاقات کند ) ارتباط برقرار کنند.

با این حال مشکلی در این سیستم وجود دارد. پادا در مناطق اطراف پاریس قادر به پاسخگویی به تقاضای افرادی که دنبال قرار ملاقات هستند نمی باشد. صف های انتظار طولانی و طولانی تر می شود. این انتظار برای قرار ملاقات 20 روز طول می کشد صدها مرد و زن خسته از این انتظار طولانی برای یک قرار ملاقات ساده هستند.

این اصلاحات جدید به منظور کاهش تعداد افرادی که به پادا مراجعه می کردند صورت پذیرفت و مردم باید از طریق تماس تلفنی رزرو خود را انجام دهند و  نمی توانند بدون رزرو قبلی به پادا مراجعه کنند. با این حال به گفته یک روزنامه نگار فرانسوی این سیستم های تلفنی برای پناهجویان بسیار پیچیده است و این خط تلفنی را مدلی خوب برای کمک به پناهجویان نمی داند.

در سال گذشته در فرانسه تعداد بیش از 100 هزار نفر درخواست پناهندگی ثبت شد که از این میان آلبانیایی ها، گینه ای ها و هائیتی ها بیشترین آمار را داشتند حتی اگر شانس کمی برای دریافت پناهندگی داشته باشند. براساس آمار رسمی اداره حفاظت از پناهندگی در فرانسه به طور دقیق تعداد 100412 درخواست پناهندگی در فرانسه در سال 2017 به ثبت رسیده است و آین آمار افزایش 17 درصدی نسبت به سال 2016 را نشان می دهد. از این میان 7630 درخواست توسط شهروندان آلبانی، 4987 درخواست توسط شهروندان افغانی، 4934 درخواست توسط هائیتی ها، 4886 درخواست از سودان، 7780 نفر از گینه و 3249 نفر از مردم سوریه درخواست پناهندگی در فرانسه را داشته اند. اداره حفاظت از پناهندگی در فرانسه در سال 2017 تقریبا با درخواست 43000 نفر برای پناهندگی مواقفت کرد و به آنها پناهندگی اعطا کرد. تعداد پناهجویان آلبانی در این سال به طرز قابل توجهی بالاتر  از سایر اتباع بود و از سال قبل از آن دو برابر افزایش پیدا کرده بود اما با این حال تنها 6.5 درصد از آلبانیایی ها پناهندگی در فرانسه را دریافت کردند زیرا اداره حفاظت از پناهندگی در فرانسه کشور کوچک آنها در شرق اروپا را دارای امنیت تشخیص داده است. شمار متقاضیان پناهندگی از گینه نیز به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده و این تعداد به نسبت سال 2016 ، 62 درصد در سال 2017  افزایش پیدا کرده است اما اداره حفاظت از  پناهندگی در فرانسه تعداد پناهندگانی را که در 2017 از این کشور پذیرفته اند منتشر نمی کند با این حال این آمار در سال 2016، 28 درصد بود. اما تعداد درخواست های پناهندگی از هائیتی در سال 2017 نسبت به سال گذشته تغییری نکرده بود ولی تنها 2.8 درصد از مردم امریکای میانه موفق به دریافت پناهندگی در فرانسه شدند. درست همانند سال 2016 افغان ها دومین شهروندان بزرگ دنیا هستند که درخواست پناهندگی در فرانسه می دهند و درخواست پناهندگی 83 درصد از این تعداد تایید شد. طبق اعلام  اداره حفاظت شمار دوبلین های افغانی از آلمان افزایش یافته است. این اصطلاح به پناهجویانی اطلاق می شود که از کشوری در اتحادیه اروپا به کشورو دیگری فرستاده می شوند زیرا کشور دوم به عنوان پناهجو تحت قانون دوبلین آنها را پذیرفته است.

درخواست پناهندگی سوری ها در سال 2017 در قیاس با سال قبل 10 درصد کاهش یافته است احتمالا به این دلیل که شهروندان سوری اغلب از طریق طرح اسکان مجدد به فرانسه می آیند. 95 درصد شهروندان کشورهای جنگ زده توسط فرانسه مورد حمایت و حفاظت قرار می گیرند. تعداد درخواست های سودان نیز در قیاس با سال 2016 کاهش 24 در صدی داشته است و میزان تایید درخواست آنان 59.6 درصد بوده است.

طبق گزارش اداره حفاظت فرانسه میانگین انتظار برای پناهجویان به 3 ماه کاهش یافته است که دوبرابر کوتاه از ژانویه 2015 است ضمنا با ابراز امیدواری بیان کرد که آنها با دستور امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در تلاشند تا این مدت را به 2 ماه کاهش دهند.

در این مقاله مختصری از پناهندگی در فرانسه را به عرض شما دوستان عزیز رساندیم و شما را با بخشی از موانع و سختی های آن آشنا کردیم امید است تا با در پیش گرفتن طرق قانونی مهاجرت در رسیدن به اهداف مهاجرتی خود موفق شوید و  ما نیز با این آرزو از شما صمیمانه دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه مهاجرت با مجرب ترین کادر وکلای مهاجرت در موسسه ما تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *