مهاجرت به کشور آمریکا

پاسپورت آمریکا

پاسپورت آمریکا پاسپورتی می باشد که معمولا به صورت یک کارت و یا دفترچه برای متقاضیانی صادر می شود که تابع و شهروند کشور آمریکا محسوب شوند و لازم به ذکر است که ارائه این پاسپورت توسط وزارت امور خارجی کشور آمریکا انجام میشود.

گذرنامه یک سند مسافرتی و شناسایی است که توسط دولت های سراسر جهان پذیرفته شده است. شما برای ورود و بازگشت به ایالات متحده از بسیاری از کشورها به گذرنامه نیاز دارید و حتی اگر در آینده برنامه سفر نداشته باشید، انجام این امر ارزشمند میباشد. معمولا بهتر است پاسپورت آمریکا را از طریق دولت ایالات متحده دریافت کنید و نه یک سازمان کاربردی گذرنامه تجاری. لازم به ذکر است که حتی اگر متقاضی برای کسب پاسپورت آمریکا عجله داشته باشد، هیچ راه میانبری برای بالا بردن سرعت کسب پاسپورت آمریکا نخواهد داشت.

کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت در این مقاله شما را با پاسپورت آمریکا آشنا خواهند ساخت.

کسب پاسپورت آمریکا

جهت کسب پاسپورت ایالات متحده آمریکا، متقاضیان باید از مراحل انجام این کار به صورت کامل مطلع باشند. مراحل کسب روادید ایالات متحده آمریکا به صورت زیر می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست پاسپورت کشور آمریکا
 • اثبات شهروندی ایالات متحده
 • اثبات هویت شما
 • دو عکس جدید
 • شماره امنیت اجتماعی
 • پرداخت هزینه های مربوطه به صورت قابل قبول

مرحله اول

در مرحله اول متقاضی نیاز به دانلود فرم های مربوط به دولت ایالات متحده دارد. شما می توانید درخواست پاسپورت را از هر اداره پست آمریکا دریافت کنید یا  فرم های درخواست گذرنامه را به صورت  آنلاین دانلود کنید و آنها را با پرینتر خانگی خود چاپ کنید.

مرحله دوم

هنگامی که فرم درخواست گذرنامه را در دست دارید، با خواندن دستورالعمل هایی که در صفحه اول و دوم چاپ شده اند، شروع کنید. صفحه 3 را با استفاده از این اطلاعات کامل کنید و سپس برای اطلاعات بیشتر در پر کردن فرم، صفحه چهار را بخوانید.

مرحله سوم

سپس، طبق گفته وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، شما باید مدرک شهروندی آمریکایی خود را در قالب هر کدام از موارد زیر جمع آوری کنید:

 • گواهی نامه و مدارک تولد ایالات متحده صادر شده توسط ایالت، شهرستان و یا دولت (نسخه اصلی). شما می توانید با با سازمان های ایالتی که در آن متولد شد برای دریافت یک نسخه رسمی با مهر و موم دفتر اسناد رسمی تماس بگیرید. لازم است بدانید که گواهی تولد باید نام و نام خانوادگی پدر و مادر شما را ذکر کند. اگر گواهی تولد نداشته باشید ، همچنان می توانید پاسپورت آمریکا را دریافت کنید.
 • مدارک تولد در خارج از کشور اگر در ایالات متحده متولد نشده اید.
 • گواهی زندان.
 • گواهی شهروندی.

مرحله چهارم

دو قطعه عکس با اندازه های مناسب برای گذرنامه ارائه دهید. در عکس های خود، باید لباس های معمولی و عادی بپوشید و به هیچ وجه سر خود را نپوشانید. همچنین لازم به ذکر است که استفاده از عینک و یا مواردی که باعث پوشیده شدن صورت می شوند، مجاز نمی باشد. به یاد داشته باشید که شما می توانید عکس های پاسپورت ایالات متحده خود را در دفتر پست دریافت کنید و شایان ذکر است که آن ها از الزامات و مقررات عکس پاسپورت آمریکا مطلع هستند. اگر عکس های پاسپورت را در جای دیگر گرفته اید، ابتدا در مورد عکس های گذرنامه برای اطمینان از اینکه آنها واجد شرایط هستند، اطلاعات کامل کسب کنید.

مرحله پنجم

اگر شما شماره امنیت اجتماعی خود را حفظ نکنید، می توانید آن را یادداشت کنید و آن را به مدارک جمع آوری شده اضافه کنید و یا کارت باز پرداخت اجتماعی خود را با شما برای درخواست گذرنامه بفرستید.

مرحله ششم

آماده پرداخت هزینه های درخواست و تقاضا باشید؛ در حساب بانکی آنلاین خود دلار داشته باشید تا برای پرداخت هزینه ها به صورت آنلاین، از آن استفاده کنید. از سال 2017، هزینه گذرنامه 110 دلار و 35 دلار برای بزرگسالان (سنین 16 و بالاتر) می باشد. با پرداخت هزینه اضافی 60 دلار، شما می توانید گذرنامه خود را سریع تر کسب کنید. برای پیدا کردن روش های پرداخت پذیری، با محل مورد نظر خود تماس بگیرید و سپس هزینه های مربوطه را پرداخت کنید.

مرحله هفتم

در این مرحله شما می توانید گذرنامه خود را از نزدیک ترین اداره ی پست دریافت کنید. تاریخ عزیمت خود را برای سفر بعدی خود ارائه دهید و سپس می توانید گذرنامه خود را در دو هفته تا دو ماه دریافت کنید. با پرداخت هزینه اضافی 60 دلار به علاوه هزینه تحویل شبانه روزی، می توانید درخواست پاسپورت ایالات متحده را ارائه دهید کنید و حتی ممکن است بتوانید گذرنامه ای را در همان روز درخواست کنید.

نکات مهم درباره پاسپورت آمریکا

 • هزینه گذرنامه ایالات متحده 110 دلار (به علاوه هزینه 35 دلار) است. اگر شما 16 ساله هستید، گذرنامه ده ساله برای شما مناسب می باشد.
 • هزینه گذرنامه ایالات متحده 80 دلار (به علاوه هزینه 35 دلار) است. اگر شما زیر 16 سال سن دارید، گذرنامه پنج ساله برای شما مناسب می باشد.
 • بعضی از کشورها نیاز به گذرنامه شما را برای یک دوره شش ماهه پس از ترک آن کشور برای بازگشت به ایالات متحده معتبر می دانند. اطمینان حاصل کنید که برای یک سال جدید مجددا درخواست دهید.
 • یک کپی پاسپورت خود را در خانه بگذارید و یک نسخه ی کپی از مدارک خود را به همراه داشته باشید. اگر گذرنامه خود را در خارج از کشور از دست بدهید، داشتن یک کپی پاسپورت موقت یا جایگزینی را بسیار ساده تر می کند.

لغو پاسپورت آمریکا

وزارت امور خارجه ایالات متحده گذرنامه های آمریکا  را در صورتی وجود شرایط زیر لغو می کند::

 • اگر پاسپورت به طور غیرقانونی یا از طریق تقلب دریافت شده باشد
 • اگر پاسپورت تغییر یافته یا سوء استفاده شد
 • اگر پاسپورت صادر شده به افرادی که گواهی شهروندی یا طبیعی شدن لغو شده است

با مراجعه به مقاله کارآفرینی در آمریکا می توانید از شرایط کارآفرینی و ایجاد کسب و کار در این کشور آگاه شوید.

محدودیت های پاسپورت آمریکا

وزارت امور خارجه ایالات متحده نمی تواند به شهروندان آمریکایی بگوید که آیا آنها ممکن است به کشورهای خاص سفر کنند یا نه، اما می توانند استفاده از پاسپورت آمریکا را برای سفر به محل مورد نظر محدود کنند. در بعضی از کشورها باید اجازه ورود یا مشارکت در فعالیت های خاصی داشته باشید. برای اطلاع از اینکه کدام آژانس این اجازه را می دهد، با مرکز اطلاعات پاسپورت ملی (یا سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در خارج از کشور) تماس بگیرید.

هموطنان عزیز قبل از ورود به خاک کشور آمریکا، حتما باید از هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا به صورت کامل مطلع باشند و لازم به ذکر است که شما عزیزان می توانید برای مطلع شدن از شرایط کسب روادید کاری کشور آمریکا با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *