مهاجرت

ویزای کاری در سال 2019

ویزای کاری در سال 2019

ویزای کاری عبارتست از مجوزی که دولت یک کشور به شهروند کشوری دیگر می دهد تا بصورت قانونی وارد خاک آن شده و در آنجا مشغول به کار گردد. از اینرو اخذ این مجوز، یکی از راه های مهاجرت به شمار می رود. مهاجرت از طریق کار، گاهی ناشی از اوضاع بد اقتصادی و معیشتی در کشور مبدا است. در این حالت، چرخ تولیدی بسیار کند می چرخد و رکود بر بازار حاکم می شود و در نتیجه، نرخ بیکاری افزایش می یابد.

این نیروی کاری که کار خود را از دست داده است، به اضافه ی جوانانی که مستمرا به عنوان نیروی آماده به کار به جمع آن ها افزوده می شوند، برای امرار معاش خود بدنبال یافتن راهکاری است و هنگامی که می بیند کشورش ظرفیت خود را در این امر از دست داده است، قاعدتا به بازار کار سایر کشور ها سرازیر می شود. هر چه کشور مقصد اوضاع بهتری داشته باشد، قاعدتا متقاضیان بیشتری راهی آن شده و جذب بازار کاری آن می شوند.

کشورهای صادر کننده ی ویزای کاری

 • ویزای کاری کانادادر زمره ی بهترین ها و سخت ترن ویزاها
 • ویزای کاری استرالیا :  این کشور هم یکی از بهترینها و مشکلترین ویزاها را صادر میکند.
 • ویزای کاری نیوزلند : این کشور کمی راحت تر از استرالیا صادر میشود.
 • ویزای کاری آلمان : بهترین و راحت ترین ویزاهای کاری در حال حاضر.
 • ویزای کاری اتریش : چیزی شبیه به ویزای آلمان با این تفاوت که هزینه های جانبی بالاتر و شانس ویزا کمتر میباشد.
 • ویزای کاری آفریقای جنوبی : شاید بتوان گفت پل بسیار خوبی جهت مهاجرت به کشورها ی خوب انگلیسی زبان دنیا میباشد.

این نوع کشور برای افراد زیر 35 سال گزینه ی بهتریست. و اما این مهاجرت گاهی هم به جهت یافتن اوضاع بهتر است. یعنی فردی در پی یافتن زندگی مطلوب خویش تصمیم به مهاجرت به کشور برتری می گیرد و از آن جا که داشتن زندگی مرفه، در گرو داشتن کار مناسبی است که درآمد مکفی و مناسبی نیز داشته باشد، بنابراین اقدام به اخذ ویزای کاری می کند تا از آن طریق وارد کشور مقصد و منظور خود گردد و به کار و زندگی در آن جا بپردازد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده است تا شما را در این روند و بدست آوردن انواع ویزای کاری یاری رساند.

انواع ویزای کاری

ویزای کاری با توجه به شرایط و ماهیت کار، انواع گوناگونی دارد و به تبع آن، شرایط و مدت اقامت دارنده ی آن ویزا نیز متفاوت خواهد بود. مجوزی که برای کار در کشوری به افراد خارجی داده می شود را می توان از جهات مختلفی دسته بندی کرد:

 • الف: از نظر زمانی، این ویزا می تواند برای مدتی کوتاه، میانه و یا بلند مدت باشد. منظور از کوتاه مدت یعنی کمتر از سه ماه و میان مدت یعنی بین سه تا شش ماه و بلند مدت یعنی بیش از شش ماه. همچنین این ویزای کاری می تواند قابلیت تمدید نیز داشته باشد.

مجوزهای کوتاه مدت

معمولا مجوزهای کوتاه مدت برای کارهای فصلی صادر می گردد مانند خدمات به گردشگران خارجی در ایتالیا در فصلی خاص یا مثلا باغبانی در نیوزلند در فصلی دیگر. مجوزهای میان مدت معمولا برای جستجوی کار صادر می گردد مانند جستجوی کار در آلمان یا جستجوی کار در اتریش. و نهایتا مجوزهای بلند مدت نیز برای آن هایی که موفق به عقد قرارداد کاری مشخص با کارفرمایی بومی در کشور مقصد شده اند صادر می گردد مانند فردی که قراردادی یک ساله با کارفرمایی دانمارکی یا فنلاندی بسته است و اکنون قصد عزیمت به آن کشور برای شروع کار و زندگی جدید خود را دارد.

 • ب: از نظر ماهوی، این ویزا می تواند برای جستجوی کار یا انجام کار باشد. برخی کشورها مانند آلمان و اتریش این امکان را فراهم آورده اند که متقاضیان کار در آن ها ابتدا یک فرصت شش ماهه ای را داشته باشد تا با حضور در خاک آن کشورها و بطور حضوری به جستجوی کار بپردازد. برخی دیگر از ویزاهای کاری نیز پس از عقد قرارداد کاری با کارفرما و به صِرف شروع کار صادر می گردد. این ویزاها در مرحله نخست معمولا برای یک دوره ی یک ساله صادر می گردد که در صورت ادامه ی کار، تمدید خواهد گردید.
 • ج: از نظر فرآیند، برخی ویزاهای کاری ناشی از موفقیت در یافتن کارفرما است مانند کار در مجارستان و برخی دیگر ناشی از موفقیت در سیستم امتیاز دهی است مانند کار در استرالیا.

شرایط دریافت ویزای کاری

انواع ویزای کاری بسته به اینکه خودشان چه ویژگی هایی داشته باشند، متقاضیان آن ها نیز می باید شرایط خاصی را برای اخذ آن دارا باشند. بطور کلی می توان از شرایطی مانند داشتن سن مناسب، تحصیلات دانشگاهی، سابقه کار، مدرک زبان، دعوت نامه ی کاری و … نام برد که هر نوع ویزای کاری، نیازمند برخی از این موارد و در سطح خاص خود می باشد. همچنین باید توجه داشت که برخی شرایط، مربوط به مطلقِ ویزا است مانند داشتن تمکن مالی و ارائه گواهی از سوی بانک؛ و برخی دیگر، از شرایط مخصوص ویزای کاری است مانند دانستن زبان. و باز بطور اختصاصی تر، هر ویزای کاری نیز مدارک و الزامات خاص خود را دارد مخصوصا ویزاهایی که مبتنی بر سیستم امتیازدهی صادر می گردد.

در مورد ویزاهای مبتنی بر سیستم امتیازدهی، چند مورد بعنوان پیش شرط مشخص گردیده است از قبیل سن، تحصیلات دانشگاهی، سابقه کاری و دانستن زبان خارجی که هر یک از این موارد نیز سطح بندی شده اند و فرد واجد هر سطحی، امتیازی متناسب با آن سطح را بدست می آورد. در نهایت، افرادی که مجموع امتیازشان از هر چهار مورد، به حداقل مورد نظر آن کشور برسد، اجمالا صلاحیت دریافت ویزای آن جا را بدست می آورد.

ویزایهای کاری (Job Offer) و (Job Seeker)

در مورد ویزاهای کاری که مبتنی بر پیشنهاد کاری (Job Offer) صادر می گردد، مهم ترین شرط صدور آن، داشتن دعوت نامه ی کاری از سوی کارفرمای بومی آن کشور است. در عمده کشورهای دنیا و به جهت حمایت از نیروی کار داخلی، اعتبار یافتن و صدور چنین دعوت نامه ای نیازمند آن است که کارفرمای مربوطه ابتدا آن پوزیشن کاری را به مدت سه ماه در کشور خود آگهی نماید و اگر متقاضی واجدالشرایطی یافت نشد، آنگاه می تواند برای تصدی آن شغل، از فرد خارجی طی دعوت نامه ای دعوت به کار نماید. این امر در کشورهای اروپایی، مرحله اضافی دیگری نیز دارد که طی آن و در مرحله دوم، آن شغل به مدت سه ماه نیز می باید در محدوده اتحادیه اروپایی آگهی گردد.

در مورد ویزاهای کاری مبتنی بر جستجوی کار (Job Seeker) صادر می گردد نیز شرایطی مشابه سیستم امتیازدهی برقرار است. یعنی فرد خارجی، لازم است که واجد یک سری مواردی که از جانب کشور مقصد مشخص گردیده است باشد. مثلا دولت آلمان، شرایط اختصاصی دریافت ویزای جستجوی کاری خویش را چنین مشخص کرده است: داشتن سن حداکثر تا چهل سال، داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی، داشتن سابقه ی کاری حداقل دو، سه ساله و نهایتا دانستن زبان آلمانی.

جمع بندی

بدست آوردن ویزای کاری هر کشوری، شرط لازم برای کار کردن اتباع خارجی در آن کشور است. این نوع ویزا که به مثابه مجوز کار و فعالیت شهروندان سایر کشورها در کشوری دیگر است، گونه های مختلفی دارد و هر گونه ی آن نیز شرایط و ملزومات خاص خود را دارد. اگر به دنبال کار در کشوری دیگر و پیشرفت زندگی خود می باشید، قبل از هر اقدامی حتما با کارشناسان خبره و با تجربه در این زمینه مشاوره نمایید. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، راهنمایان مطمئن و موثق شما در این راه خواهند بود.

یک دیدگاه برای “ویزای کاری در سال 2019

 1. رها گفت:

  ممنون از مطالب جامع سایتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *