مهاجرت کاری دانمارک

ویزای کاری دانمارک

ویزای کاری دانمارک

شرایط اشتغال در دانمارک برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا مستلزم اخذ ویزای کاری دانمارک می باشد که در سال 2020 نیز این فرصت وجود دارد. دانمارک برای اشتغال یک خارجی در این کشور راهکارهای متفاوتی را بر اساس برنامه های مهاجرتی پیش بینی نموده است. در ابتدا بایستی نسبت به این که آیا می توان واجد شرایط یک کدام از این مسیرها شد تقحقیقات خود را شروع نمائید. در این مقاله همچنین بر اسا آخرین قوانین به بررسی اخذ ویزای کار در دانمارک پرداخته ایم.

 • آیا می توان بدون پیشنهاد کاری به کشور دانمارک به عنوان یک ایرانی مهاجرت نمود؟
 • چه مشاغلی در سال 2020 در این کشور به عنوان مشاغل مورد نیاز معرفی می شوند؟
 • شرایط دریافت انواع ویزای کاری دانمارک چیست؟

در دانمارک توسط دولت این کشور در فهرستی مشاغل مورد نیاز با نام لیست مشاغل مثبت معرفی شده اند. همچنین سایر ویزاهای کاری در این کشور وجود دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویزای کاری دانمارک با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه این مقاله همراه باشید. یکی از علل محبوبیت ویزای کاری دانمارک این است که این کشور یک مکان عالی برای انجام کسب و کار است. اعتماد، انعطاف پذیری و فقدان فساد باعث می شود که این کشور محیطی عالی برای تجارت و کار را برای متقاضیان کسب و کار به وجود آورد. انعطاف پذیری در دانمارک بدین معنی است که کارکنان به سادگی استخدام می شوند و اگر شرایط تجارت و کسب و کار تغییر نکند کارشان سخت نیست.

مجوز کار در دانمارک

کشور دانمارک بنا به اینکه در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن و کشورهای اسکاندیناوی واقع شده است. شرایط متفاوتی را برای برای یک غیر دانمارکی جهت اشتغال در این کشور پیش بینی نموده اند. اگر شما شهروند یکی از کشورهای حوزه نوردیک باشید (فنلاند، نروژ، سوئد و یا ایسلند) می توانید به راحتی بدون اجازه اشتغال و اخذ ویزا و حتی بدون ارائه پاسپورت تنها با ارائه کارت گواهینامه و یا کارت های بانکی خود را اجراز هویت نمایند و در این کشور کار کنند. شرایط کار در دانمارک برای اتباع اتحادیه اروپا نیز نیازمند احذ مجوز اشتغال نیست، تنها باید آنها شرایط ورود خود را به کشور دانمارک و شروع به کار و اقامت در این کشور به اداره مهاجرت اطلاع دهند. اما سایر شهروندان خارجی برای اشتغال نیاز به ویزای کاری دانمارک دارند. در ادامه به بررسی شرایط اخذ ویزای کار در دانمارک می پردازیم.

انواع ویزای کاری دانمارک 2020

چنانچه شما به عنوان یک خارجی مایل به کار در دانمارک هستید، واجد شرایط کدام ویزا هستید؟

 • طرح ورود سریع (Fast-Track Scheme)
 • طرح رعایت محدودیت های پرداخت در حقوق مشخص شده (Pay Limit Scheme)
 • طرح لیست مثبت (Positive List)
 • ویزای محققان یا محققان مهمان (researcher and guest researcher)
 • دانشجویان دکترا (employed PhD)
 • گله داران و یا مزرعه داران (herdsmen and farm managers)
 • کارآموزان (trainee)
 • سایر ویزاهای کار (others)

این دسته بندی بصورت کلی مسیر را برای افراد مشخص می نماید که واجد شرایط دریافت کدام یک از این ویزاها می باشند. به طور کلی شهروندان ایرانی یا می توانند با دریافت یک پیشنهاد کاری شاید موفق به اخذ ویزای کار دانمارک شوند که خیلی کم رخ می دهد در هر سال به صورت انگشت شمار و یا با ورود از طرح لیست مثبت. این کشور هم اکنون در برخی مشاغل اعلام نیاز به نیروی کار ماهر داشته است. در ادامه بیشتر به بررسی این ویزا خواهیم پرداخت.

ویزای کاری دانمارک و ورود سریع (Fast-Track)

ویزای Fast-Track برای کارمندان بسیار ماهر است که از یک کمپانی معتبر در دانمارک قرارداد پیشنهاد کاری دارند. این مسیر به این دلیل Fast-Track نامیده می شود زیرا به کارفرماها این اجازه را می دهد تا در دانمارک بجای کارمند کل روند را سریعتر انجام دهد. این مسیر همچنین می تواند شرایطی را ایجاد نماید تا شخص در کشور خود و در دانمارک همزمان رفت و آمد و اشتغال داشته باشد. همچنین این ویزا بنا به نوع کار و اشتغال به چهار دسته تقسیم می شود:

 • دریافت حقوق بیش از حد، حداقل دستمزد سالانه 436.000DKK (کرون دانمارک) سالانه بر اساس آخرین قوانین 2020
 • مسیر ورود به عنوان محقق
 • ورود به دانمارک جهت آموزش
 • روند ورود کوتاه مدت

در اصل همانطور که ابتدای مقاله هم گفته شد برخی از این مسیرهای ویزای کاری ترکیب شده با چند مدل راه اخذ ویزای کاری که در اینجا می بینید که شما از طریق ورود سریع اگر واجد شرایط یک کدام از این 4 عامل باشید نیز خیلی سریع به دانمارک برای کار بروید.

ویزای کاری دانمارک و طرح Pay Limit

این نوع مهاجرت کاری به دانمارک زمانی قابل درخواست است که یک پیشنهاد شغلی با حقوق بالایی به شما شده است. در این طرح جالب است که الزامی نیست شما مدرک تحصیلی خاصی داشته باشید یا حتما اینکه شغل شما در یک زمینه حرفه ای خیلی خاص قرار دارد. حتی اگر در دانمارک درخواست پناهندگی کرده اید و شغل با حقوق بالایی به شما پیشنهاد داده شود، می توانید بر اساس این طرح نیز اقدام کنید. پروسه درخواست این ویزا از زمانی که شما مدارکتان را کامل کرده و درخواست را ثبت کرده اید نهایتا یک ماه زمان خواهد برد.

ویزای کاری دانمارک و طرح لیست مثبت

لیست مثبت لیستی از حرفه هایی است که در دانمارک دچار کمبود نیروی کار حرفه ای واجد شرایط است. این نکته را باید به خاطر داشته باشید که اگر شغل گنجانده شده در لیست مثبت به شما پیشنهاد شده است، می توانید بر اساس طرح لیست مثبت، درخواست اقامت و مجوز کار در دانمارک بدهید. این بدان معنی است که شما علاوه بر اینکه شغل شما در دانمارک مورد نیاز است باید یک موقعیت کاری آماده در این کشور در این زمینه داشته باشید تا درخواست ویزا نمائید. در این برنامه شما باید مدرک تحصیلی داشته باشید که شما را برای شغل واجد شرایط نماید. جهت آگاهی از مشاغل مورد نیاز لیست مثبت دو بار در سال در اول ژانویه و اول ژوئیه به روز رسانی می گردد.

مراحل اخذ ویزای کاری دانمارک

در لیست مثبت مشاغل دانمارک فرصت های بسیار زیادی در شغل هایی که در این کشور کمبود نیرو وجود دارد موجود است. اگر شخصی در یکی از این فرصت های شغلی مهارت یا تخصص داشته باشد می تواند در مدت کوتاهی آن شغل را همراه با مجوز اقامت تحت عنوان فهرست مشاغل مثبت به دست آورد. اگر فردی از کارفرمای دانمارکی پیشنهاد شغلی داشته باشد میزان حقوقی که دریافت می کند باید بالای 375000DKK (کرون دانمارک) معادل 55000$ (دلار امریکا) باشد. شما نیز برای واجد شرایط شدن در این فهرست باید میزان حقوقی که دریافت می کنید در همین سطح باشد.

بررسی لیست مشاغل مثبت دانمارک

مهم ترین ویژگی که یک فرد برای واجد شرایط شدن این لیست نیاز دارد داشتن یک پیشنهاد کاری از کارفرمای دانمارکی است. اگر فرصت شغلی مورد نظر شما نیاز به کسب یک مجوز دانمارکی دارد مانند دوره های پزشکی بایستی قبل از ورود به کار و دریافت اجازه اقامت مجوز مربوطه را بدست آورید. به عبارتی الزاما بایستی یک پیشنهاد شغلی کتبی که در آن حقوق مورد نظر شما و شرایط کارفرما ذکر شده است را از کارفرمای دانمارکی دریافت نمایید. میزان درآمد و شرایط کاری شما باید با قوانین و استاندارد های دانمارک مطابقت داشته باشد.

مدت اقامت کاری دانمارک

مدت مجوز اقامت و اشتغال به کار یک فرد تحت فهرست مثبت مشاغل بستگی به مدت زمان قرارداد شما در دانمارک خواهد داشت. برای دریافت اقامت دائم کاری مجوز کاری شما بایستی برای 4 سال تمدید شود. بعد از این 4 سال می توانید مجوز کاری خود را برای مشاغل مشابه نیز گسترش دهید و در مشاغل مشابه به کار مشغول شوید حتی اگر این عنوان شغلی در لیست مثبت مشاغل دانمارک وجود نداشته باشد. برای مشاغل موقت و دوره ای در صورتی که مدت همکاری شما با کارفرمای دانمارکی بیش از 6 ماه باشد با شما قرارداد کار امضا خواهد شد و در این صورت به شما مجوز اقامت اعطا می کنند.

لیست مثبت مشاغل دانمارک

این لیست برای اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شنگن که واجد شرایط کار در دانمارک هستند و پیشنهاد شغلی از کارفرمای آن کشور را دارند تهیه شده است. برای اینکه بدانیم با تخصص در چه رشته های تحصیلی می توانیم ویزای کاری دانمارک را بدست آوریم بهتر است تا با این رشته ها آشنا شویم. لذا در ادامه این رشته های تحصیلی و دسته بندی آن را به شما معرفی می نماییم این فهرست شامل:

 • مدیران اداری و تجاری
 • مدیران تولید و خدمات تخصصی
 • مدیران مهمان نوازی، خرده فروشی و سایر خدمات
 • علوم طبیعی و مهندسی
 • مراقبت های بهداشتی
 • کار آموزشی و آموزشی
 • اقتصاد، اداره و فروش
 • فن آوری اطلاعات و ارتباطات
 • حقوق، علوم اجتماعی و فرهنگ
 • تکنسین ها و دستیاران مراقبت های بهداشتی

رشته های گروه پزشکی و وکالت نیاز به دریافت مجوز کاری علاوه بر ویزای کار نیز هستند:

 رشته های مهندسی مدارک مورد نیاز
مهندسی مکانیک مدرک کارشناسی
مهندسی عمران مدرک کارشناسی
مهندسی محیط زیست مدرک کارشناسی
مهندسی انرژی مدرک کارشناسی
مهندسی برق مدرک کارشناسی
مهندسی IT مدرک کارشناسی

در ابتدا برای اینکه جهت ویزا بتوان اقدام نمود باید مطلع شوید که مدرک تحصیلی شما همسان با مدارک تحصیلی دانمارک شناخته می شود و سپس اقدام به فرآیند اجرایی ویزا ورود نمائید. چنانچه مدارک شما به اداره ارزیابی مدارک تحصیلی در دانمارک ارسال شود از مورد تائید بودن یا نبودن مدرکتان مطلع خواهید شد.

ویزای کاری دانمارک و طرح لیست مثبت

ویزای کاری دانمارک در رشته های گروه پزشکی 2020

از جمله رشته های پرتقاضا برای کار در دانمارک رشته های گروه پزشکی است که در اینجا به مشاغل مورد نیاز دانمارک در گروه پزشکی بر اساس آخرین لیست به روز شده اشاره شده است. این لیست در سال 2020 از سوی اداره مهاجرت دانمارک اعلام شده است. شما علاقه مندان به معادل سازی مدرک پزشکی در دانمارک می توانید به این لینک نیز مراجعه نمائید.

لیست مشاغل  مدارک مورد نیاز 
مشاور پزشکی مدرک کارشناسی ارشد
دکتر پزشک مدرک کارشناسی ارشد
دکتر بیمارستان مدرک کارشناسی ارشد
مشاور پزشکی/ پزشک ارشد مدرک کارشناسی ارشد
دندانپزشک مدرک کارشناسی ارشد
پرستار بخش جراحی لیسانس
پرستار بیهوشی لیسانس
پرستار عمومی لیسانس
رادیوگرافیست لیسانس
متخصص آزمایشگاه پزشکی لیسانس

رشته های گروه پزشکی برای اشتغال در دانمارک در ابتدا نیاز به اخذ پروانه اشتغال دارند.

کار فناوری اطلاعات و شبکه در دانمارک

در رشته های گروه مهندسی بیشترین درآمد به گروه IT و برنامه نویسان تعلق می گیرد:

عنوان شغلی مدرک مورد نیاز
طراح IT حداقل 3 سال تحصیل در زمینه IT
برنامه نویس و توسعه دهنده حداقل 3 سال تحصیل در زمینه IT
مشاوره فناوری اطلاعات حداقل 3 سال تحصیل در زمینه IT

این مشاغل از جمله برنامه نویسان فرصت به دست آوردن موقعیت کاری را حتی به زبان انگلیسی دارند.

رشته های آموزشی ویزای کاری دانمارک 2020

برای کار به عنوان یک معلم در دانمارک نیز بایستی مجوز کاری را از سوی وزارت آموزش دریافت نمود:

عنوان شغلی مدارک مورد نیاز
معلم ابتدایی و متوسطه لیسانس
معلم لیسانس
معلم عمومی لیسانس

شغل معلمی در دانمارک برای شهروندان خارجی نیاز به دانش بالای زبان دانمارکی دارد.

دیگر مشاغل مورد نیاز دانمارک

دیگر مشاغل مورد نیاز دانمارک با مدرک مورد نیاز عبارتند از:

عنوان مدارک مورد نیاز
نقشه برداری زمین لیسانس
داروساز لیسانس
فارماکولوژیست لیسانس
ممیز حسابداری لیسانس
مدیر تجاری حداقل 3 سال تحصیل در دانشگاه و یا مدرسه تجاری
مدیر مالی حداقل 3 سال تحصیل در دانشگاه و یا مدرسه تجاری
آنالیزور تجاری حداقل 3 سال تحصیل در دانشگاه و یا مدرسه تجاری
وکالت مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانمارک
مشاور حقوقی لیسانس
روانشناس لیسانس

اگر توانستید در لیست مثبت مشاغل به اشتغال و مجوز اقامت برسید، همسر یا شریک زندگی شما همراه با فرزندانتان نیز واجد شرایط دریافت مجوز اقامت خواهند شد. تمام فرزندانی که به 18 سال تمام نرسیده اند واجد شرایط اقامت همراه با والدین خواهند شد. همچنین همسر و فرزندان نیز می توانند در دانمارک به کار مشغول شوند. در ادامه سایر ویزاهای کار که در ابتدا معرفی شد را معرفی می نمائیم.

ویزای کار برای محققان در دانمارک

اگر به عنوان یک محقق به شما یک موقعیت کاری همراه با حقوق پیشنهاد شده است، می توانید برای اقامت و اجازه کار اقدام کنید. مقررات جداگانه ای برای محققان مهمان و دکتری اعمال می شود. پس اگر شما مایل به تحصیل دکترا در دانمارک هستید واجد شرایط این مسیر نمی شوید. این نوع ویزای کار در برنامه های تحقیقاتی است که خارج زا برنامه های دکترا فرد بتواند در یک پروژه تحقیقاتی از این کشور یک پیشنهاد کار دریافت نماید.

ویزای کار برای محققان مهمان در دانمارک

بر اساس قانون شما به عنوان یک محقق مهمان در دانمارک شاغل نیستید، اما تحقیقات خود را در یک موسسه یا شرکت تحقیقاتی دانمارکی انجام می دهید، امکانات تحقیقاتی را در اختیار شما قرار می دهند. البته مقررات جداگانه ای برای محققان شاغل و دکتری اعمال می شود. شما باید دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد باشید. اگر تحصیلات را در سطح مورد نیاز به اتمام رسانده اید و از شما خواسته شده است که به عنوان بخشی از ادامه تحصیل یا شغل خود در یک موسسه تحقیقاتی و یا شرکت تحقیقاتی در دانمارک اقدام نمائید، می توانید به عنوان یک محقق مهمان درخواست اجازه اقامت دهید.

ویزای صلاحیت های ویژه فردی دانمارک

در میان ویزاهای کاری دانمارک نیز نوعی ویزا برای افراد با مهارت های خاص پیش بینی شده است. اگر بتوانید یکی از این مهارت ها را انجام دهید، می توانید بر اساس این صلاحیت های فردی خاص، درخواست اقامت و اجازه كار دهید. این مهارت ها شامل:

 • نوازندگان یا هنرمندان، از جمله خوانندگان، نوازندگان و مجریان
 • ورزشکاران حرفه ای یا مربیان
 • سرآشپزهای تخصصی

می شود، برای واجد شرایط شدن این مسیر بایستی مدارک آموزشی و سوابق کاری را ارائه نمائید.

ویزای کار دانمارک برای دانشجویان دکتری 2020

شما به عنوان یک دانشجوی خارجی جهت تحصیل دکترا در دانمارک می توانید اقامت دریافت کنید. شما باید در یک دانشگاه دانمارکی ثبت نام کنید و از دانشگاه یا یک شرکت وابسته به برنامه دکترا حقوق دریافت نمائید، شما می توانید حتی اگر بدون دریافت حقوق در یک برنامه دکتری ثبت نام کرده اید واجد شرایط این مسیر می شوید. همچنین می توان برای این ویزا کار در دانمارک درخواست نمائید اگر بخشی از برنامه دکترای خود را در دانمارک انجام دهید. در صورتی که شما از حقوقی بهره مند نیستید بایستی برای دریافت ویزا برای ورود به دانمارک تمکن مالی برای یکسال زندگی در دانمارک را ارائه نمائید. این مبلغ تمکن بر اساس قوانین 2020 در حدود 74.000DKK (کرون دانمارک) می باشد.

ویزای کار بعد از تحصیل در دانمارک 2020

اگر مدرک کارشناسی ارشد دانمارکی و یا مدرک دکترا را در یکی از دانشگاه های دانمارک دریافت کرده باشید، می توانید برای کارت استقرار اقدام کنید.به عنوان مثال اگر مدرک کارشناسی ارشد را گذرانده اید و کارت استقرار دریافت کرده اید و پس از آن مدرک دکترا را تکمیل کرده اید، پس از اتمام دوره دکتری می توانید مجدداً برای کارت اقامت اقدام کنید. در این مقاله کوشیده ایم تا تمامی مطالب مربوط به ویزای کار دانمارک را به طور مختصر برای شما دوستان عزیز مطرح نماییم. امید است توانسته باشیم اطلاعات مفیدی به شما دوستان گرامی ارائه داده باشیم و با این امید صمیمانه از شما دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به دانمارک و همچنین سایر کشورهای برتر دنیا با مشاروین ما در موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

3 دیدگاه برای “ویزای کاری دانمارک

 1. رها گفت:

  مرسی از زحماتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *