مهاجرت تحصیلی گرجستان

ویزای تحصیلی گرجستان

مهاجرت تحصیلی به گرجستان برای افراد صرفا از طریق اخذ ویزای تحصیلی گرجستان میسر است. با دریافت این ویزا قادر هستید به ادامه تحصیل در این کشور پرداخته و پس از آن با یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی، ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل نموده و در نهایت طی شرایطی اقامت دائم و تابعیت این کشور را اخذ نمایید. در همین راستا مقاله ای از سوی محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تنظیم و نوشته شده است که می تواند اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد.

ویزای تحصیلی گرجستان

شمار زیادی از مردم دنیا برای مهاجرت به کشور کشور گرجستان از طریق اخذ ویزای تحصیلی گرجستان تصمیم به تحصیل در این کشو می گیرند تا بتوانند به اقامت دائم و در نهایت شهروندی این کشور دست یابند. بنابراین روش مهاجرت تحصیلی می تواند یکی از راه های “مهاجرت به گرجستان به شمار رود. البته روش های دیگری نیز مانند سرمایه گذاری و کار در گرجستان وجود دارد که می توان به تابعیت این کشور رسید.

درباره کشور گرجستان

قدمت فرهنگی کشور گرجستان متعلق به بیش از 2500 سال قبل است. گرجستان در سال 1990 میلادی از جمهوری شوروی جدا شد و استقلال یافت. ارزش پول گرجستان با واحد لاری شمرده می شود. کشور گرجستان جمعیتی 5 میلیون نفری را در خود جای داده است. مردم این کشور از دین و مذهب رسمی مسیحیت ارتودوکس پیروی می کنند. زبان تکلم و رسمی، زبان گرجی بوده که متعلق به قفقازی هاست.

شهر کهن و زیبای تفلیس در منطقه قفقاز قرار داد و به عنوان پایتخت کشور گرجستان شناخته شده است. گرجستان همانند پلی بین این دو قاره عمل کرده و وضعیت اقتصادی و تجاری بسیار خوبی در این کشور حاکم است. ناگفته نماند که کشور گرجستان برای پیوستن به کشور های اتحادیه اروپا تلاش های بسیاری را از خود نشان داد و در حال حاضر در صف ملحق شدن به اتحادیه اروپا می باشد. این موضوع می تواند انگیزه بسیار خوبی برای علاقمندان به تحصیل و کار در گرجستان باشد. همچنین میزان هزینه های زندگی در این کشور در سطح پایینی قرار دارد و مناسب افراد خارجی است.

تحصیل در گرجستان

آغاز دوران تحصیلی در کشور گرجستان از سن 6 سالگی است. در ابتدا کودک از سن 6 تا 12 سال به تحصیلات ابتدایی می پردازد. پس از آن می بایست دوره 3 ساله را بگذراند که در بازه سنی 13 تا 15 سالگی است. بنابراین هر کودک در مجموع می بایست دوره 9 ماهه تحصیلی خود را که کاملا الزامی است، به پایان برساند. از ابتدا تا سال نهم تحصیلی، تحصیل برای افراد به صورت رایگان می باشد. فرد محصل، پس از گذراندن دوره 9 ماهه چنانچه تمایل به اخذ دیپلم داشته باشد، می بایست دوره 3 ساله دبیرستان (متوسطه) را پشت سر بگذارد. این دوره از سن 15 سالگی آغاز و در سن 18 سالگی پایان می یابد. در صورت قبولی در امتحانات پایان دوره متوسطه می تواند مدرک تحصیلی دیپلم را دریافت کند. شروع سال تحصیلی کلیه مقاطع از ماه سپتامبر است و تا ماه جون ادامه دارد.

انواع دانشگاه های گرجستان

در موضوع ویزای تحصیلی گرجستان آگاهی از وضعیت دانشگاه های این کشور تاثیرگذار است. در مجموع دانشگاه های کشور گرجستان به دو دسته دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی تقسیم بندی می شوند. افرادی که جزو شهروندان این کشور محسوب می شوند قادر به تحصیل رایگان در رشته های مختلف در دانشگاه های دولتی هستند. اما دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت شهریه می باشند. اما درخصوص دانشگاه های خصوصی لازم است بدانید پرداخت شهریه برای کلیه دانشجویان خارجی و بومی الزامی است.

فهرست دانشگاه های معتبر گرجستان

در بررسی ویزای تحصیلی گرجستان لازم است بدانید به تعداد 5 دانشگاه از کل دانشگاه های کشور گرجستان در فهرست تاییدیه وزارت علوم کشور ایران قرار گرفته اند که عبارتند از:

  • Apolon Kutateladze State Academy of Arts
  • Ivana Javakhishvili Tbilisi State University
  • SarajishviliTbilis State Conservatoire  (مختص رشته های هنر و موسیقی)
  • Technical University
  • Tbilisi Teaching University

تحصیل در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور گرجستان، 4 سال می باشد. زبان تحصیلی در اکثریت رشته های ارائه شده از سوی دانشگاه ها به زبان گرجی است. اما در برخی موارد به زبان روسی نیز ارائه می گردد. رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند بسیار محدود هستند. از جمله آنها می توان به رشته های مرتبط با ادبیات، تاریخ و فرهنگ سایر کشورها اشاره نمود. بنابراین دانشجویان حق انتخاب زبان تحصیلی را دارند. مشروط بر این که مدارک مرتبط با همان زبان را ارائه نموده و تسلط کافی بر زبان انتخابی خود داشته باشند. هزینه های تحصیلی در مقطع لیسانس مبلغی در حدود 3000 یورو را در بر دارد.

تحصیل درمقطع کارشناسی ارشد چگونه است؟

مدت زمانی که طول می کشد تا دانشجو مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد را اخذ کند، حداکثر 2 سال می باشد. دوره های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس به زبان گرجی می باشد. اما رشته های دیگری نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی در دانشگاه ها تدریس می شوند. به همین دلیل مقوله زبان به عنوان مانعی در پیش روی دانشجویان علاقمند به تحصیل در گرجستان محسوب نمی گردد. ارائه مدرک زبان برای پذیرش تحصیلی اجباری نیست اما دانشجویان با شرکت در آزمون های زبان در ابتدای ورود به دانشگاه ها محک زده می شوند. چنانچه دانشجویان بتوانند مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 5/5 یا تافل نمره 80 (یا معادل این دو) را به دانشگاه ارائه کنند، از شرکت در آزمون زبان معاف می شوند. مخارج تحصیلی در این مقطع در کلیه دانشگاه های این کشور مبلغی بین 3000 الی 4000 یورو می باشد.

تحصیل درمقطع دکتری چه شرایطی دارد؟

مدت زمان تحصیل در دوره دکترا به صورت 3 الی 5 ساله است. برخی رشته های تحصیلی مانند علوم مهندسی، حقوق، ادبیات و مالی به زبان های مختلف انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی از سوی دانشگاه ارائه می گردند. بنابراین چنانچه داوطلب دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 6 یا تافل نمره 90 باشد، ملزم به شرکت در آزمون زبان نمی باشد. هزینه های تحصیل در دوره دکترا به طور کلی به میزان 4000 الی 5000 یورو خواهد بود.

هزینه‌های زندگی در گرجستان چقدر است؟

مخارج زندگی در کشور گرجستان در مقایسه با کشور ایران به طور میانگین به میزان 25 درصد ارزان تر و پایین تر است. دانشجویان خارجی حق بهره مندی و استفاده از خوابگاه های دانشجویی را خواهند داشت. بنابراین با استفاده از این خوابگاه ها می توانند هزینه های خود را تا حد زیادی کاهش دهند. طبق آمارهای به دست آمده از اداره ملی گرجستان، مشخص گردید هزینه های زندگی در سال 2015 در این کشور برای یک نفر معادل 150 لاری و برای یک خانواده دونفره در حدود 240 لاری می باشد. این برآورد بدون محاسبه هزینه مسکن می باشد که اگر بخواهیم هزینه مسکن را نیز اضافه نماییم، می توان هزینه ای معادل 500 لاری در شهر تفلیس را برای یک نفر در نظر گرفت.

چنانچه تمایل دارید ادامهدر کشور گرجستان به ادامه تحصیل بپردازید، می توانید جهت اخذ ویزای تحصیلی گرجستان و مسائل مربوط به مهاجرت تحصیلی و “اقامت در گرجستان با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از وکلا و کارشناسان حاضر در این موسسه مشاوره بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *