مهاجرت تحصیلی گرجستان

ویزای تحصیلی گرجستان

ویزای تحصیلی گرجستان

اخذ ویزای تحصیلی گرجستان فرصتی ایده آل در خصوص تحصیل می باشد. سالانه به دلیل نزدیکی به ایران و هزینه مقرون به صرفه مدنظر قرار گرفته است. با دریافت این ویزا متقاضیان قادر به ادامه تحصیل در این کشور خواهند بود. پس از آن با یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی، ویزای خود را می توانند به ویزای کاری تبدیل نموده است. در نهایت طی شرایطی اقامت دائم و تابعیت این کشور را اخذ نمایند. در همین راستا مقاله ای از سوی محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تنظیم و نوشته شده است که می تواند اطلاعات بیشتری را در این زمینه با توجه به قوانین سال های 2023-2022 در اختیار متقاضیان مهاجرت به کشور گرجستان قرار دهد.

 • شرایط تحصیل در این کشور به چه صورت می باشد؟
 • تحصیل در دانشگاه های این کشور به چه صورت می باشد؟

اینفوگرافی ویزای تحصیلی گرجستان

درباره کشور گرجستان

شهر کهن و زیبای تفلیس در منطقه قفقاز قرار دارد و به عنوان پایتخت کشور گرجستان شناخته شده است. گرجستان همانند پلی بین این 2 قاره عمل کرده و وضعیت اقتصادی و تجاری بسیار خوبی در این کشور حاکم است. ناگفته نماند که این کشور برای پیوستن به کشور های اتحادیه اروپا تلاش های بسیاری را از خود نشان داده و در حال حاضر در صف ملحق شدن به اتحادیه اروپا می باشد.

جزئیات مهمی که در خصوص این کشور می باید به ذهن بسپارید بدین شرح خواهد بود:

جزئیاتی درباره گرجستان

این موضوع می تواند انگیزه بسیار خوبی برای علاقمندان به تحصیل و کار در گرجستان باشد.

 • میزان هزینه های زندگی در این کشور در سطح پایینی قرار دارد و مناسب افراد خارجی است.
 • قدمت فرهنگی کشور گرجستان متعلق به بیش از 2500 سال قبل است.
 • گرجستان در سال 1990 میلادی از جمهوری شوروی جدا شد و استقلال یافت.
 • ارزش پول گرجستان با واحد GEL لاری شمرده می شود.
 • کشور گرجستان جمعیتی 5 میلیون نفری را در خود جای داده است.
 • مردم این کشور از دین و مذهب رسمی مسیحیت ارتودوکس پیروی می کنند.
 • زبان تکلم و رسمی، زبان گرجی بوده که متعلق به قفقازی هاست.

شرایط ویزای تحصیلی گرجستان

آغاز دوران تحصیلی در کشور گرجستان از سن 6 سالگی است. در ابتدا کودک از سن 6 تا 12 سال به تحصیلات ابتدایی می پردازد. پس از آن بایستی دوره 3 ساله را بگذراند که در بازه سنی 13 تا 15 سالگی است. بنابراین هر کودک در مجموع می باید دوره 9 ماهه تحصیلی خود را که کاملا الزامی است، به پایان برساند. از ابتدا تا سال نهم تحصیلی، تحصیل برای افراد به صورت رایگان می باشد.

فرد محصل پس از گذراندن دوره 9 ماهه چنان چه تمایل به اخذ دیپلم داشته باشد، باید دوره 3 ساله دبیرستان (متوسطه) را پشت سر بگذارد. این دوره از سن 15 سالگی آغاز و در سن 18 سالگی پایان می یابد. در صورت قبولی در امتحانات پایان دوره متوسطه می تواند مدرک تحصیلی دیپلم را دریافت کند. شروع سال تحصیلی کلیه مقاطع از ماه سپتامبر است و تا ماه جون ادامه دارد.

در این بخش به نمودار تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور توجه فرمائید:

تعداد دانشجویان بین المللی در گرجستان

ویزای تحصیلی گرجستان برای ورود به دانشگاه

شمار زیادی از مردم دنیا برای مهاجرت به این کشور از طریق اخذ ویزای تحصیلی گرجستان تصمیم به تحصیل در این کشور می گیرند تا بتوانند به اقامت دائم و در نهایت شهروندی این کشور دست یابند. بنابراین روش مهاجرت تحصیلی می تواند یکی از راه های مهاجرت به گرجستان به شمار رود. البته روش های دیگری نیز مانند سرمایه گذاری و کار در این کشور وجود دارد که می توان به تابعیت این کشور رسید. تحصیل در دانشگاه های این کشور با هزینه های متفاوتی رو به رو خواهد بود. متقاضیان پس از اتمام دوره تحصیلی خود می توانند به سفارت مربوطه مرجعه نمایند. ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نمایند.

در موضوع ویزای تحصیلی این کشور آگاهی از وضعیت دانشگاه های این کشور تاثیرگذار است. در مجموع دانشگاه های کشور گرجستان به 2 دسته دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی تقسیم بندی می شوند. افرادی که جزء شهروندان این کشور محسوب می شوند، قادر به تحصیل رایگان در رشته های مختلف در دانشگاه های دولتی هستند. اما دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت شهریه می باشند. اما در خصوص دانشگاه های خصوصی لازم است بدانید پرداخت شهریه برای کلیه دانشجویان خارجی و بومی الزامی است.

دانشگاه های معتبر گرجستان

در بررسی ویزای تحصیلی گرجستان لازم است بدانید به تعداد 5 دانشگاه از کل دانشگاه های کشور گرجستان در فهرست تاییدیه وزارت علوم کشور ایران قرار گرفته اند که عبارتند از:

 • آکادمی هنری دولتی آپولون کوتاتلاز
 • ایوانا جاواویشویلی دانشگاه ایالتی تفلیس
 • کنسرواتوار دولتی SarajishviliTbilis (مختص رشته های هنر و موسیقی)
 • دانشگاه فنی
 • دانشگاه تدریس تفلیس

تحصیل در هر یک از دانشگاه های این کشور با اخذ پذیرش و ارائه مدارک متفاوتی امکان پذیر می باشد. همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور با توجه به ملیت متقاضی تعیین می گردد.

مزایا تحصیل در گرجستان

این کشور یکی از کشورهای است که برای تحصیل متقاضیان بین المللی در سال های اخير توانسته متقاضیان بسیاری را به خود مجذوب سازد. دلایل مختلفی برای تحصیل در این کشور وجود دارد که در این بخش از مقاله به این موارد می پردازیم:

مزایا تحصیل در گرجستان

ویزای تحصیلی گرجستان برای مقطع کارشناسی

یکی از مهمترین مقاطع تحصیلی در این کشور مقطع کارشناسی می باشد. شرایط مقطع کارشناسی در این کشور بدین صورت است:

پارامتر شرح
طول دوره 4 سال
زبان تحصیل اکثریت گرجی یا روسی
شهریه تحصیل €3000 (یورو)

رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند بسیار محدود هستند. از جمله آنها می توان به رشته های زیر اشاره کرده:

 • مرتبط با ادبیات
 • تاریخ و فرهنگ سایر کشورها

ویزای تحصیلی گرجستان برای مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمانی که طول می کشد تا دانشجو مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد را اخذ کند، حداکثر 2 سال می باشد. دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان گرجی می باشد. اما رشته های دیگری نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی در دانشگاه ها تدریس می شوند. به همین دلیل مقوله زبان به عنوان مانعی در پیش روی دانشجویان علاقه مند به تحصیل در گرجستان محسوب نمی گردد.

 • ارائه مدرک زبان برای پذیرش تحصیلی اجباری نیست.
 • اما دانشجویان با شرکت در آزمون های زبان در ابتدای ورود به دانشگاه ها محک زده می شوند.

چنان چه دانشجویان بتوانند مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 5.5 یا تافل نمره 80 (یا معادل این 2) را به دانشگاه ارائه کنند، از شرکت در آزمون زبان معاف می شوند. مخارج تحصیلی در این مقطع در کلیه دانشگاه های این کشور مبلغی بین 3000€ الی 4000€ (یورو) می باشد.

ویزای تحصیلی گرجستان برای مقطع دکتری

ویزای تحصیلی گرجستان برای مقطع دکتری

بالاترین مقطع تحصیلی در این کشور مقطع دکتری می باشد. مدت زمان تحصیل در دوره دکترا به صورت 3 الی 5 ساله است. برخی رشته های تحصیلی مانند:

 • علوم مهندسی
 • حقوق
 • ادبیات
 • مالی
 • پزشکی و پیراپزشکی

به زبان های مختلف انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی از سوی دانشگاه ارائه می گردند. بنابراین چنانچه داوطلب دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 6 یا تافل نمره 90 باشد، ملزم به شرکت در آزمون زبان نمی باشد. هزینه های تحصیل در دوره دکترا به طور کلی به میزان 4000€ الی 5000€ (یورو) خواهد بود.

کار ضمن تحصیل در گرجستان

چنانچه در سال 2023، خواستار کار و تحصیل در این کشور می باشید می باید مانند به نکات زیر توجه فرمائید. بسیاری از متقاضیان بین المللی جهت پوشش دهی هزینه تحصیل و زندگی در این کشور، خواستار کار ضمن تحصیل در این کشور می باشند. متقاضیان می باید در نظر داشته باشند که یافتن کار ضمن تحصیل در این کشور به آسانی میسر نخواهد بود. به طور کلی متقاضیان در طول دوره تحصیل اجازه کار قانونی بین 10 الی 20 ساعت را خواهند داشت. همچنین متقاضیان نباید توقع کار در شرکت های بزرگ را در طول دوره تحصیل داشته باشند. بدین ترتیب متقاضیان می توانند در رستوران ها، بارها، کافه ها و غیره به صورت روزمزد مشغول به کار شوند. نکته حائز اهمیت در خصوص کار در این کشور توانایی مکالمه و ارتباط به زبان رسمی این کشور می باشد.

متقاضیان می توانند در رشته های مهندسی، پزشکی، خدمات، امور مالی، فروش و غیره به اشتغال بپردازند. این رو جهت اشتغال پس از تحصیل در این کشور می باید از میزان حقوق دریافتی نیز اطلاع یابید که بدین شرح خواهد بود:

میانگین درآمد در گرجستان

هزینه ‌های زندگی در گرجستان

مخارج زندگی در کشور گرجستان در مقایسه با کشور ایران به طور میانگین به میزان 25% ارزان تر و پایین تر است. دانشجویان خارجی حق بهره مندی و استفاده از خوابگاه های دانشجویی را خواهند داشت. بنابراین با استفاده از این خوابگاه ها می توانند هزینه های خود را تا حد زیادی کاهش دهند. هزینه زندگی و تحصیل در گرجستان تا حدود زیادی مقرون به صرفه است.

طبق آمارهای به دست آمده از اداره ملی گرجستان، مشخص گردید هزینه های زندگی در سال 2023 در این کشور:

 • برای یک نفر معادل 500GEL (لاری گرجستان)
 • برای یک خانواده 2 نفره در حدود 980GEL (لاری گرجستان) می باشد.

در نمودار زیر به وضوح شاهد توزیع هزینه های زندگی در این کشور خواهید بود:

توزیع هزینه های زندگی در گرجستان

این برآورد بدون محاسبه هزینه مسکن می باشد که اگر بخواهیم هزینه مسکن را نیز اضافه نماییم. همچنین می توان هزینه ای معادل 500GEL (لاری) در شهر تفلیس را برای یک نفر در نظر گرفت. چنانچه تمایل دارید در این کشور به ادامه تحصیل بپردازید، می توانید جهت اخذ ویزای تحصیلی گرجستان و مسائل مربوط به مهاجرت تحصیلی و اقامت کشور گرجستان با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از وکلا و کارشناسان حاضر در این موسسه مشاوره بگیرید.

سوالات پرتکرار در باب ویزای تحصیلی گرجستان

در این بخش از مقاله مفتحر به پاسخگویی سوالات پرتکرار در باب ویزای تحصیلی گرجستان در سال 2023 می باشیم:

 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی گرجستان چیست؟ ترجمه مدرک دیپلم تا آخرین مدرک تحصیلی/ ریز نمرات آخرین سال تحصیلی/ توصیه نامه از اساتید آخرین دانشگاه محل تحصیل/ پاسپورت و مدارک هویتی/ رزومه تحصیلی/ انگیزش نامه/ عکس پاسپورتی و گواهی سلامت/ هرینه ویزا
 • اخذ ویزای دانشجویی گرجستان به چه صورتی است؟ در ابتدا بایستی از یکی از دانشگاه گرجستان پذیرش بگیرید و شما باید درخواست ویزای دانشجویی خود را قبل از خروج از کشور به سفارت گرجستان ارائه دهید و پروسه ویزا معمولا بین 45 تا 60 روز به طول می انجامد، اما ممکن است طولانی تر هم باشد.
 • شرایط تحصیل در مقطع دکترا در گرجستان چیست؟ اگر قصد دارید پس از تحصیل در مقطع دکترا به ایران بازگردید، بهتر است برای تحصیل به کشورهایی سفر کنید که دارای دانشگاه‌های ممتاز در لیست وزارت علوم باشند. دانشگاه ‌هایی توسط وزارت علوم ایران برای تحصیل در گرجستان مشخص شده‌اند، شامل دانشگاه‌ هایی هستند که در گروه ضعیف قرار گرفته ‌اند و تحصیل در این دانشگاه‌ ها در مقطع دکترا عملا فایده‌ای برای شما نخواهد داشت.
 • طول مقاطع تحصیلی در گرجستان چقدر است؟ تحصیل در مقطع کارشناسی 4 ساله/ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله/ تحصیل در مقطع دکتری 3 تا 5 ساله/ تحصیل در رشته پزشکی عمومی 6 ساله و تحصیل در مقطع دندانپزشکی 5 ساله می باشد./ زبان تحصیل در مدارس گرجستان به زبان گرجی است.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.