مهاجرت تحصیلی گرجستان

مهاجرت تحصیلی به گرجستان

امروزه شمار زیادی از مردم و قشر دانشجو به دنبال مهاجرت تحصیلی به گرجستان و در نهایت اخذ اقامت این کشور هستند. چراکه هزینه ها و شرایط تحصیل در این کشور نسبت به کشوری مانند ایران بسیار مقرون به صرفه است. بنابراین می توان گفت گرجستان کشور مناسبی برای مهاجرت و ادامه تحصیل محسوب می گردد. مقاله ذیل به همین منظور نوشته شده است که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیشنهاد به مطالعه آن دارد.

مهاجرت تحصیلی به گرجستان

دانشگاه های گرجستان در دو شکل خصوصی و دولتی به پذیرش دانشجویان علاقمند به تحصیل در گرجستان می پردازند. لازم است به این نکته مهم توجه داشته باشید که دانشگاه های دولتی صرفا از شهروندان و اتباع گرجستانی پذیرش تحصیلی به عمل می آورند. بنابراین افراد خارجی که تمایل به مهاجرت تحصیلی به گرجستان را دارند می بایست در دانشگاه های خصوصی این کشور اخذ پذیرش نموده و مشغول تحصیل شوند. همچنین پرداخت شهریه در دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان الزامی است که به نوع رشته و مقطع تحصیلی مرتبط و متغیر است. زبان دوره های تحصیلی در دانشگاه های این کشور به سه زبان گرجی، روسی و انگلیسی است. اما اکثریت رشته ها به زبان گرجی و روسی می باشد.

هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه زندگی در کشور گرجستان مبلغی در حدود 150 لاری می باشد. این مبلغ در شهر تفلیس از شهرهای مهم و بزرگ و به عنوان پایتخت گرجستان محسوب می گردد، به مبلغ 550 لاری خواهد بود. اما به طور کلی “هزینه زندگی در گرجستان در مقایسه با ایران در سطح پایینی قرار دارد.

اقامت پس از تحصیل در گرجستان

در صورتی که متقاضی موفق گردد پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه های کشور گرجستان را بگیرد، می تواند به اقامت موقت تحصیلی در این کشور دست یابد. مدت اعتبار اقامت موقت وی در گرجستان بر اساس طول دوره تحصیلی اش صادر می گردد. بنابراین اقامت وی مادامی که مشغول تحصیل در گرجستان است، دارای اعتبار می باشد. پس از آن جهت اقامت در گرجستان می بایست از طریق دیگری مانند کار و سرمایه گذاری، ازدواج و… اقدام نماید. نکته قابل توجه اینجاست که ممکن است فردی به مدت 10 سال در گرجستان به تحصیل پرداخته باشد. اگر تقاضای درخواست اقامت دائم دهد، مدت زمان مذکور در اعطای اقامت وی تاثیرگذار نبوده و محاسبه نمی گردد.

تحصیل برای سنین کمتر از 18سال درگرجستان

سیستم آموزش و پرورش کشور گرجستان به گونه ای است که کلیه دانش آموزان می بایست از سن 6 سالگی به تحصیل بپردازند و کاملا اجباری است. این دوره تحصیلی از 6 سالگی شروع گردیده و تا سن 12 سالگی ادامه دارد. پس از آن به دوره 3 ساله ورود پیدا می کنند که از 13 سالگی آغاز و در سن 15 سالگی نیز پایان می پذیرد. دوره تحصیلی دبیرستان یا متوسطه در مدت 3 سال انجام می گیرد که در دبیرستان های گرجستان برگزار می گردد.

تحصیل مقطع کارشناسی در گرجستان

دوره تحصیل در مقطع لیسانس در کشور گرجستان به مدت 4 سال به طول می انجامد و مبلغی که به عنوان شهریه از دانشجویان دریافت می گردد، به میزان تقریبی 3000 یورو به صورت سالیانه خواهد بود. لازمه تحصیل در مقطع لیسانس، دارا بودن مدرک دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات است. کار ضمن تحصیل برای دانشجویان این مقطع مجاز بوده و به صورت پاره وقت می باشد.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان

در مهاجرت تحصیلی به گرجستان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست مدت 1 الی 2 سال را اختصاص داد. در واقع دانشجو پس از گذشت 1 الی 2 سال می تواند مدرک فوق لیسانس را از دانشگاه مربوطه اخذ نماید. این مقطع تحصیلی دارای هزینه هایی است که تقریبا به مبلغ 3000 الی 4000 یورو تخمین زده شده است. شرط پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های گرجستان، دارا بودن مدرک کارشناسی است. کار همزمان با تحصیل در این مقطع مجاز بوده و دانشجویان قادر هستند برای تامین هزینه های زندگی و تحصیلی خود به اشتغال بپردازند.

تحصیل مقطع دکترا درگرجستان چه شرایطی دارد؟

ادامه تحصیل در مقطع دکترا در گرجستان در بازه زمانی 3 الی 5 سال انجام می گیرد. آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان انگلیسی آیلتس را دارا هستند، برای شرکت در آزمون زبان، الزامی ندارند. تحصیل در مقطع دکترا در گرجستان مزایایی را به همراه دارد. از جمله این مزیت ها می توان به دریافت بورسیه های تحصیلی اشاره نمود. بنابراین دانشجویان قادرند به دو شکل پرداخت هزینه های تحصیلی و استفاده از “بورسیه در گرجستان به ادامه تحصیل بپردازند.

یکی از شرایطی که برای دانشجویان دوره دکترا جهت اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد، دارا بودن رزومه قوی و سوابق تحصیلی عالی است. به طور مثال فرد می بایست نمرات عالی کسب کرده و دارای تالیفات مانند مقاله، کتاب و… باشد. لازم است بدانید دانشجویان در این مقطع مجاز می باشند که همزمان با تحصیل، به کار نیز مشغول شوند که به صورت پاره وقت می باشد. البته جالب است که تحصیل در مقطع دکترا در گرجستان و اکثر کشورها به خودی خود نوعی اشتغال و فعالیت شغلی محسوب می گردد که موجب دریافت حقوق و دستمزد نیز می گردد.

رشته‌های تحصیلی PHD در گرجستان کدامند؟

در این بخش از مقاله مهاجرت تحصیلی به گرجستان برخی رشته های تحصیلی در مقطع دکترا را به شما معرفی می نماییم که شامل رشته های ذیل می گردد:

 • روابط بین الملل
 • مالی
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی صنعتی
 • ریاضیات و علوم کامپیوتر

درخصوص مهاجرت تحصیلی به گرجستان می بایست حتما ویزای دانشجویی اخذ گردد. جالب است بدانید اتباع تعداد 98 کشور از کل کشورهای جهان برای ورود به گرجستان و اقامت در این کشور، نیازی به اخذ ویزا ندارند و می توانند به مدت یک سال در این کشور اقامت موقت داشته باشند. اما سایر کشورها که برای ورود به خاک گرجستان می بایست ویزا دریافت کنند، با مراجعه به کنسولگری گرجستان مجاز به ارائده تقاضای ویزا هستند. ضمنا صدور این ویزا در لحظه ورود افراد به فرودگاه بین المللی شهر تفلیس می باشد.

مدارک لازمه ویزای دانشجویی گرجستان چیست؟

برای دریافت ویزای تحصیلی در جهت مهاجرت تحصیلی به گرجستان ارائه مدارک ذیل الزامی است:

 • سند پذیرش تحصیلی در مرکز آموزشی یا دانشگاه مورد نظر
 • تکمیل و ارائه فرم تقاضای ویزای تحصیلی
 • ارائه پاسپورت داوطلب
 • ارائه 2 قطعه عکس در سایز پاسپورتی
 • ثابت نمودن دارایی و تمکن مالی در جهت پرداخت هزینه های زندگی و تحصیلی در گرجستان که معمولا به صورت پرینت حساب و گردش حساب بانکی فرد در 6 ماهه آخر ارائه می گردد.
 • ارائه مدارکی دال بر مشخص شدن محل اقامت فرد مانند خوابگاه دانشجویی، منزل مورد اجاره و…
 • گواهی بیمه درمان برای حداقل یک سال
 • صدور ویزا برای اشخاصی که سن آنها کمتر از سن قانونی است، صرفا با ارائه رضایت نامه کتبی از سوی والدین یا نماینده قانونی فرد انجام می گیرد.

اکنون که به کلیات مهاجرت تحصیلی به گرجستان و شرایط اخذ اقامت در گرجستان آگاهی یافتید می توانید بهترین گزینه را برای مهاجرت انتخاب کنید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز با ارائه مشاوره های تخصصی می تواند در این راه یاری دهنده شما باشد. بنابراین با وکلا و کارشناسان این موسسه حضوری یا تلفنی (رایگان) تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *