مهاجرت به کشور صربستان

قوانین صربستان

قوانین صربستان

آشنایی با قوانین صربستان برای افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به صربستان را دارند بسیار مهم است. این مقاله مطابق با آخرین قوانین نگارش شده است. به همین دلیل، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را با جمع آوری جدیدترین و به روز ترین اطلاعات تهیه کرده اند تا شما عزیزان را با مهمترین قوانین صربستان آشنا سازند. عدم آشنایی با قوانین صربستان ممکن است موجب بروز مشکلات مختلف برای توریست ها و همچنین مهاجرانی شود که با اهداف مختلف وارد خاک کشور صربستان می شوند. پس با ما همراه باشید تا با برخی از قوانین صربستان آشنا شوید.

آداب و رسوم محلی و قوانین صربستان

در بخش اول این نوشتار قصد داریم به آداب و رسوم محلی و قوانین صربستان اشاره کنیم. به طور کلی، در اختیار داشتن یا قاچاق مواد مخدر در کشور صربستان مجازات های شدید به همراه دارد و معمولاً مجازات آن حبس طولانی است. هیچ قانونی علیه فعالیت همجنسگرایان در صربستان وجود ندارد. قانون ضد تبعیض وجود دارد و اجرای محدودی در آن وجود دارد. رژه مخصوص همجنسگرایان (PRIDE) در طی چند سال گذشته بدون حادثه اتفاق افتاده است.

در بلگراد مکان ها و رویدادهای مختلفی برای همجنسگرا وجود دارد. با این حال، باید توجه داشته باشید که میزان تعصبات عمومی علیه همجنسگرایی و جمعیت LGBT هنوز هم نسبتاً بالا است و نمایش عمومی محبت ممکن است توجه منفی را به خود جلب کند. به یاد داشته باشید که گرفتن عکس از تأسیسات نظامی، پلیس، پرسنل یا وسایل نقلیه در هر جای صربستان ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.

قوانین املاک در صربستان

درست مانند هر معامله دیگر، خرید املاک و مستغلات و اخذ اقامت از طریق خرید ملک در صربستان نیز روال استاندارد خود را دارد. برای اطمینان از اینكه هیچ مشكلی از این امر غافل نشود، افراد باید وکیل پیدا استخدام کنند و از مشکلات خودداری کنند. برخلاف بسیاری از کشورها، صربستان دارای مقررات کاملاً لیبرال برای اتباع خارجی که خرید املاک و مستغلات هستند می باشد.

اگر کشور شما به شهروندان صربی اجازه دهد در کشور شما ملک بخرند، شما نیز می توانید اقدام به خرید ملک در صربستان کنید، که به عنوان اصل تقابل نیز شناخته می شود. اما اگر کشور شما در این دسته قرار نگیرد چه می شود؟ در این حالت، در صورت لزوم تجارت خود در صربستان، می توانید املاک و مستغلات را خریداری کنید. این بدان معنا است که شما می توانید در صورت داشتن کسب و کار ثبت شده در صربستان، اقدام به خرید یک آپارتمان کنید.

هزینه های خرید ملک در صربستان عبارتند از:

نوع ملکهزینه خرید (هر متر مربع) به € (یورو)
آپارتمان در مرکز شهر1.894.36
آپارتمان در خارج از مرکز شهر1.160.03

همچنین هزینه های اجاره ملک در صربستان عبارتند از:

نوع ملکهزینه اجاره ماهانه به € (یورو)
آپارتمان (1 اتاق خواب) در مرکز شهر260.87
آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز178.93
آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر500.03
آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز321.17

قوانین املاک در صربستان

قوانین کار در صربستان

افرادی که قصد دارند در صربستان کار کنند حتما باید از قوانین و شرایط کار در صربستان اطلاعات کافی داشته باشند. کلیه مهاجران خارجی که علاقه مند به ایجاد کسب و کار هستند باید در نظر داشته باشند که قانون اشتغال صربستان به طور یک جانبه تنظیم نشده است. در مقابل، کلیه حقوق، وظایف و مسئولیت های ناشی از اشتغال، هم توسط آیین نامه جمهوری صربستان و هم مقررات ایجاد شده از طریق توافق متقابل بین کارفرمایان و کارمندان تنظیم می شود. مقررات دولت شامل قانون اشتغال است، که به عنوان قانون اساسی در این حوزه شناخته می شود.

علاوه بر این، مقرراتی که بر اساس قرارداد بین کارفرمایان و کارمندان تنظیم می شود، حتما باید با قانون کار صربستان مطابقت داشته باشد. از طرف دیگر یک قرارداد کار فقط حقوق، وظایف و مسئولیت های کارمندان در زمان کار را تنظیم می کند. شایان ذکر است که کارفرما و کارمند موظفند حقوق و وظایف مندرج در قانون، آئین نامه و قرارداد کار را رعایت کنند.

وظایف یک کارمند بر اساس قانون صربستان در زمینه کار عبارتند از:

 • اشتغال در شرکت مربوطه با حسن نیت و با مسئولیت پذیری
 • احترام به سازمان كار و شرکت و قوانين كارفرما در رابطه با انجام امور قراردادي و ساير وظايف در حوزه اشتغال
 • کارمند باید در مورد شرایط ضروری یا تأثیر بر عملکرد مسئولیت های مندرج در قرارداد کار، به کارفرما اطلاع دهد.
 • کارمند باید در مورد هر نوع خطر بالقوه برای زندگی و سلامتی و بروز خسارت در املاک به کارفرما اطلاع دهد.

وظایف یک کارفرما بر اساس قانون صربستان در زمینه کار عبارتند از:

 • پرداخت حقوق بر اساس قرارداد
 • فراهم کردن شرایط کار برای کارمند برای دسترسی به حقوق بر اساس قوانین
 • مطلع سازی کارمند درباره شرایط کار، سازماندهی کار و قوانین کار
 • اطمینان حاصل کردن از عملکرد شغلی کارمند

قوانین و مقررات اقامت در صربستان

اخذ مجوز اقامت در صربستان یکی از حقوق اساسی اتباع خارجی در جمهوری صربستان است و توسط قانون مهاجران تنظیم شده است. 3 نوع اقامت در صربستان وجود دارد.

 • اقامت 90 روزه در صربستان
 • اقامت موقت در صربستان
 • اقامت دائم در صربستان

شرایط اخذ اقامت صربستان به هدف افراد بستگی دارد. برای هر نوع اجازه اقامت، علاوه بر درخواست، یک فرد خارجی باید اسناد و مدارکی را ارائه دهد که بتواند مجوز اقامت مورد نظر خود را کسب کند. مستندات بسته به هدف اقامت متفاوت هستند و توسط مقررات مختلفی تنظیم می شود. استخدام یک وکیل می تواند اطلاعات کافی در مورد اسناد و مدارک لازم و کمک در جمع آوری آنها را در اختیار شما قرار دهد. انقضای اجازه اقامت به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد.

این دلایل عبارتند از:

 • اتمام تاریخ اعتبار مجوز
 • اخراج شدن فرد از صربستان توسط مقامات دولتی

مهاجر خارجی که بدون هیچ مبنای قانونی در صربستان اقامت دارد باید بلافاصله یا در مدت زمانی حداکثر 30 روز جمهوری صربستان را ترک کند. تاریخ دقیق توسط مقامات دولتی در تصمیم گیری اعلام می شود. هموطنان عزیز می توانید با تماس با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با روش های مهاجرت و کسب اقامت در بهترین کشورهای دنیا مطلع شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *