مهاجرت تحصیلی اسلواکی

شرایط کار ضمن تحصیل در اسلواکی

شرایط کار ضمن تحصیل در اسلواکی

شرایط کار ضمن تحصیل در اسلواکی برای علاقمندان ادامه تحصیل در این کشور، یک دغدغه اصلی به شمار می­آید. اسلواکی همچون اغلب کشورهای اروپایی، از دانشگاه های با کیفیتی برخوردار است. همچنین هزینه پایین زندگی در این کشور، افراد زیادی را به ادامه تحصیل در این کشور مشتاق کرده است. شرایط کار ضمن تحصیل در اسلواکی، می­تواند در انتخاب یا عدم انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل، اثرگذار باشد. در این مقاله، سعی خواهد شد تا شرایط کار ضمن تحصیل در اسلواکی، برای علاقمندان تشریح شود. تلاش بر این بوده است که مطالب این نوشتار در باب موضوع مورد بحث، تا حد امکان، جامعیت داشته باشد. هرچند بیان دقیق و کامل شرایط، براساس شرایط شخصی هر فرد، امکانپذیر خواهد بود. علاقمندان برای اطلاع دقیقتر می­توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، تماس حاصل فرمایند.

شرایط عمومی تحصیل در اسلواکی

اسلواکی از دانشگاه های معتبری در سطح اروپا برخوردار است. به صورت خاص، رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور، دارای جایگاه مناسبی در رنکینگ های بین المللی هستند. کیفیت آموزش و امکان انتقال دانشجو به سایر کشورهای اروپایی مانند اتریش و آلمان، از مزایای تحصیل در اسلواکی است.

برای ورود به مقطع کارشناسی، نیاز به مدرک دیپلم و شرط سنی 18 تا 24 سال است. این مقطع بین 3 تا 4 سال طول می­کشد. برای ورود به دوره کارشناسی ارشد، سن متقاضی نباید بیش از 30 سال باشد. طول این دوره هم بین 1 تا دو سال است. مقطع دکترا در اسلواکی، 3 تا 5 سال زمان می­برد و شرط سنی خاصی ندارد. تحصیل به زبان انگلیسی، برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی بین 8 تا 11 هزار یورو در سال، هزینه دارد. این مبلغ برای سایر رشته ها بین 3 تا 5 هزار یورو در سال خواهد بود. تحصیل به زبان اسلواک، رایگان است. البته افرادی که به این زبان تسلط ندارند، باید قبل دانشگاه در دوره های یادگیری این زبان شرکت کنند. شرکت در این دوره ها هزینه بر خواهد بود.

شرایط کار ضمن تحصیل در اسلواکی

دانشجویان در اسلواکی، می­توانند برای جبران هزینه های خود از بورسیه های تحصیلی و مزایایی دولتی بهره مند شوند. چنانچه نتوانند از این شرایط برخوردار شوند یا نیازمند درآمد بشتر باشند، می­توانند ضمن تحصیل، به کار در اسلواکی بپردازند. کار دانشجویی در اسلواکی، از نظر ساعات کاری و البته نوع کار، ضوابط و شرایط خود را دارد. در ادامه برخی از این شرایط تشریح خواهد شد.

ساعات مجاز کار محصلین در اسلواکی

محصلین در اسلواکی، به طور میانگین سالیانه، مجاز به 10 تا 20 ساعت کار در هفته هستند. دانش آموزان مقطع متوسطه 10 و دانشجویان اجازه کار تا 20 ساعت در هفته را خواهند داشت. دانشجویان برای کارهایی همچون دستیاری علمی اساتید، محدودیت زمانی ندارند. در این حالت، ملاک، صدمه ندیدن وضعیت تحصیلی دانشجو است.

مجوزهای لازم برای کار دانشجویی

دانشجویان در اسلواکی اجازه کار آزاد یا خود اشتغالی ندارند. برای کار کمتر از 240 تا نصف روز نیاز به مجوز خاصی نیست. برای بیش از این مقدار، باید مجوز مقامات قضایی و آژانس های رسمی استخدام، کسب شود. توجه شود برای دستیاری علمی نیز برای ساعات بیش از سقف مجاز، باید اداره کار در جریان قرار گیرد.

انواع مشاغل پاره وقت برای دانشجویان

در سال های اخیر شمار خارجیان حاضر در اسلواکی در حال افزایش است. اغلب خارجیان یا در صنایع خودروسازی مشغولند و یا در شرکت های بین المللی مانند IBM و آمازون. برای کارهای دانشجویی نیز در حالت کلی می­توان سه پیشنهاد در نظر گرفت که عبارتند از:

اشتغال در مشاغل با تخصص پایین

مشاغلی همچون صندوقداری یا کار در فست فودها در این زمره قرار می­گیرد. میانگین دستمزد برای مشاغل این دسته بین 5/2 تا 3 یورو برای هر ساعت است. عموماً سطح زبان مقدماتی برای این مشاغل، نیاز است. از آنجاییکه بسیاری از مدیران مشاغل به زبان انگلیسی صحبت نمی­کنند، حداقل سطح A2، از زبان اسلواک  می­تواند مفید باشد.

اشتغال در مشاغل با تخصص بالا

کار در حوزه IT، اپراتور CNC و یا مدیریت یک تیم کاری، مثال هایی از این دسته هستند. این مشاغل، نه تنها دستمزدهای بهتری دارند، بلکه چشم انداز خوبی برای حرفه های آینده نیز ارائه می­دهند. کارفرمایان معمولاً افرادی را به کار می­گیرند که قبلا تجربه کار مربوطه را دارند و نیازی به تجربه اندوزی ندارند. در این مشاغل، شانس ادامه پیدا کردن کار بعد از فارغ التحصیلی نیز وجود دارد.

اشتغال به صورت کارآموزی

این نوع اشتغال بسیار مطلوب کارفرمایان است. دانشجویانی که موفق نمی­شوند کار پاره وقت مناسب بیابند، بهتر است ابتدا به صورت کارآموز، مشغول به کار شوند. در واقع کارآموزی یک سرمایه گذاری برای شغل آینده است. با افزایش مهارت های شغلی، امکان یافتن کار مناسب با درآمد بالاتر، افزایش می­یابد.

جستجو برای کار پاره وقت دانشجویی

جستجوی مشاغل با تخصص پایین

برای یافتن کارهای پاره وقت با تخصص پایین، جستجوی اینترنتی یا حضوری شرکت های استخدامی مخصوص کار دانشجویی پیشنهاد می­شود. ممکن است همه موقعیت های کاری به صورت آنلاین ارائه نشود. بنابراین حضور در نزدیکترین شعبات چنین شرکت هایی موثرتر خواهد بود. متداول ترین شرکت استخدامی دانشجویان عبارتست از:

Študentský servis: شعبه ها در براتیسلاوا: Vajnorská 49 و Staré Grunty 36 و شعبه ها در کوشیتس: Jedlíková 5 و Krivá 23. وب سایت: www.studentskyservis.sk. برای این شرکت به سطح زبان B2 اسلواک نیاز است. و دو وبسایت معتبر برای جستجوی آنلاین هم عبارتند از: www.brigada.sk و www.brigady.info/sk.

جستجوی مشاغل با تخصص بالا

دانشجویان واجدالشرایط، می­توانند مستقیماً به شرکت هایی که چنین فرصت های شغلی را ارائه می­دهند، درخواست دهند. در رزومه متقاضیان جدا از شرح وضعیت تحصیلی و زندگی، باید اطلاعات تخصص، مشاغل و تجارب گذشته گنجانده شود. در حال حاضر فرصت شغلی زیادی برای تخصص های فنی و  فناوری اطلاعات، در اسلواکی وجود دارد. دانشجویان علاوه بر ارائه درخواست مستقیم به شرکت ها، می­توانند از شرکت های کاریابی نیز، استفاده کنند. شرکت های کاریابی عموماً برای مشاغل نیازمند تخصص، فعال هستند. می­توان به صورت حضوری یا اینترنتی از خدمات این شرکت ها استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مطالعه مقاله کاریابی در اسلواکی از همین سایت پیشنهاد می­شود. در مقاله مذکور شرح مفصل تری از شرکت های کاریابی و نحوه پیدا کردن کار در اسلواکی، آورده شده است.

نتیجه گیری:

در این مقاله، تلاش شد، شرایط کار ضمن تحصیل در اسلواکی تشریح شود. هدف ارائه یک راهنمای کلی، به متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور، بود. بدیهی است موضوع مورد بحث، جزئیات و توضیحات مفصل تری دارد. ارائه دقیقتر و جزئی تر مطالب، صرفاً با آگاهی از شرایط متقاضیان امکانپذیر خواهد بود.علاقمندان می­توانند به کمک وکلا و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، اطلاعات جامعتری در خصوص موضوع مطروحه، کسب نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، به مدد کادر مجرب خود، امکان همراهی متقاضیان در تمامی زمینه های مهاجرت را دارد. پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به تمامی علاقمندان، از جمله خدمات این موسسه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *