مهاجرت تحصیلی روسیه

درآمد پزشکان در روسیه

درآمد پزشکان در کشور روسیه

به دلیل تقاضای بالا برای تحصیل رشته پزشکی در روسیه و نیاز به جذب این فارغ التحصیلان، اطلاع از درآمد پزشکان در روسیه می تواند شاخص مهمی در تصمیم گیری متقاضیان تحصیل و کار پزشکی در روسیه باشد. کشور روسیه در زمینه آموزش پزشکی دارای سنت دیرینه ای می باشد و همه ساله  دانشجویان خارجی زیادی برای تحصیل در این رشته به فدراسیون روسیه مهاجرت می نمایند.

از دلایل اصلی تبدیل روسیه به مقصد اصلی دانشجویان پزشکی می توان به مقرون به صرفه بودن تحصیل، ارائه مدارک دانشگاهی معتبر، فرصتهای شغلی فراوان و نیز افزایش درآمد پزشکان در روسیه اشاره نمود.بر طبق آمارها، میانگین درآمد ماهیانه پزشکان در فدراسیون روسیه درحدود 48000 روبل می باشد که در این بین بالاترین سطح درآمدی متعلق به پزشکان شهر مسکو با درآمد متوسط ماهیانه  80759 روبل می باشد. اما متقاضیان برای کار پزشکی در روسیه و کسب درآمد در این کشور نیازمند اخذ ویزای کار روسیه و اقامت در این کشور می باشند. جهت اطلاع از شرایط ویزای کار روسیه با کارشناسان حرفه ای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

جذابیت های تحصیل پزشکی در روسیه

یکی از مقاصد معروف و مقرون به صرفه تحصیل پزشکی در سطح بین المللی، فدراسیون روسیه می باشد. همه ساله فدراسیون روسیه دانشجویان خارجی بسیاری را مخصوصا از کشورهای آسیایی جذب تحصیل در این کشور می کند. دلیل اصلی این استقبال گرم دانشجویان خارجی از تحصیل در روسیه به واسطه هزینه های ارزان تحصیل در این کشور می باشد. چراکه سیاست دولت روسیه در این زمینه مبتنی بر حمایت مالی از دانشجویان خارجی می باشد.

علاوه بر این، شیوه پذیرش تحصیلی آسان شامل عدم نیاز به آزمون ورودی، نمره مدرک زبان یا نمره GRE و نیز رسیدگی سریع به درخواست متقاضیان و همچنین افزایش درآمد پزشکان در روسیه از دلایل توجه متقاضیان خارجی می باشد. از امکانات آموزشی اغلب دانشگاه های علوم پزشکی روسیه ارائه دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی می باشد. اما برای تسهیل تعاملات بهتر با کادر آموزشی و بیماران به هنگام تحصیل پزشکی در روسیه و دوره انترنی، به دانشجویان خارجی توصیه می شود که حداقل مبانی زبان روسی را فرابگیرند. حداقل 50 دانشگاه و کالج پزشکی در روسیه وجود دارد گه تحت نظر وزارت بهداشت فدراسیون روسیه عمل کرده و مدارک اعطایی آنها توسط WHO و UNESCO به رسمیت شناخته می شود.

درآمد پزشکان در روسیه

برنامه ها و دانشگاههای علوم پزشکی روسیه

بسته به زبان آموزشی دانشجویان، دانشگاه های روسی دوره پزشکی (MD) را در رشته های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و پزشکی ورزشی در طی دوره زمانی 7-6 سال به دانشجویان خود ارائه می دهند. این دوره ها به 2 زبان روسی و انگلیسی به متقاضیان ارائه می گردد. اما دوره های پزشکی به زبان روسی 7 سال طول می کشد، که شامل دوره 1 ساله زبان روسی برای دانشجویان خارجی می باشد.

درجه مدت دوره انگلیسی مدت دوره روسی
پزشکی عمومی 6 سال 7 سال
دندانپزشکی 5 سال 6 سال
پزشکی ورزشی 6 سال 7 سال

بر همین اساس، بهترین دانشگاه های روسیه جهت تحصیل پزشکی به ترتیب اولویت عبارتند از:

  • دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو
  • دانشگاه پزشکی دولتی روسیه
  • دانشگاه پزشکی ولوگراد
  • دانشگاه پزشکی دولتی کورسک
  • دانشگاه پزشکی دولتی کازان
  • آکادمی پزشکی دولتی تور
  • آکادمی پزشکی شفچنکو مسکو

الزامات پذیرش دانشجوی پزشکی در روسیه

دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند بایستی مدرک دیپلم علوم تجربی معادل مدرک روسیه در فیزیک، شیمی، زیست شناسی و انگلیسی را ارائه دهند. همچنین، می بایست حداقل 50% نمرات را در آزمون های دروس فوق اخذ نمایند. یکی از مزایای تحصیل پزشکی در روسیه همان شهریه های ارزان می باشد. دولت روسیه تا 90-80% به شهریه های دانشجویان خارجی سوبسید می دهد. این به آن معناست که دانشجویان فقط 20-10% هزینه واقعی تحصیل خود را پرداخت می نمایند.

پس از دریافت نامه پذیرش از اداره خدمات مهاجرت فدراسیون روسیه، دانشجویان بایستی با به همراه داشتن مدارک زیر به سفارت روسیه مراجعه نموده و نسبت به اخذ ویزای دانشجویی خود اقدام نمایند:

·         پاسپورت معتبر
·          فرم درخواست ویزای تکمیل شده
·          2 قطعه عکس پاسپورتی35 mm x 45 mm با پس زمینه سفید
·         نامه تایید ویزا از طرف دانشگاه یا کالج
·         کپی نامه پذیرش دانشگاه یا کالج
·         گواهی ایدز (تست HIV)

وضعیت کار فارغ التحصیلان پزشکی در روسیه

از آنجایی که مدارک پزشکی روسیه از طرف سازمان بهداشت جهانی (WHO) به رسمیت شناخته شده است، دانشجویان خارجی به راحتی می توانند در کشورشان به کار طبابت مشغول شوند. البته به شرط آنکه آنها از آزمون های تعیین صلاحیت پزشکی کشورشان قبول شوند. اما دانشجویان علاقه مند به انجام کار پزشکی در کشورهای خارجی نظیر ایالات متحده و انگلستان می بایست در آزمون های USMLE و PLAB شرکت نمایند. امتیاز کار پزشکی در روسیه عدم نیاز به شرکت در آزمون های مشابه آزمون های مذکور می باشد. اما مسئله درآمد پزشکان در روسیه هنوز هم مسئله اول این صنف در روسیه می باشد. چراکه درآمد پزشکان در روسیه به مراتب پایین تر از سطح جهانی و اروپا می باشد.

پس شرایط کار فارغ التحصیلان رشته پزشکی در روسیه چگونه است؟ اگر دانشجویی پس از اتمام دوره تحصیلی و اخذ مدرک تحصیلی خود تمایل به کار در روسیه در سال 2019 را داشته باشد، وی نیازمند اخذ ویزای کار روسیه و اقامت در این کشور می باشد. به موجب قوانین مهاجرتی روسیه نیز، اخذ مجوز کار برای شهروندان خارجی و مهاجرت به این کشور مستلزم پیشنهاد کار از سوی کارفرمای روس امکانپذیر است. بدین ترتیب پزشکان خارجی می توانند در بیمارستان ها و کیلینیک های دولتی و خصوصی روسیه مشغول کار شوند.

میانگین درآمد پزشکان در کشور روسیه

بنا بر آمارهای دولتی در سال 2019 ، میانگین درآمد ماهیانه پزشکان در روسیه از 35900 روبل به 48000 روبل (از 574 دلار به 778 دلار) افزایش یافته است. بر طبق همین گزارش میانگین درآمد پرسنل پزشکی در بیمارستانهای روسیه بالاتر از سایر دسته های شغلی می باشد. اما در این بین فاصله درآمدی زیادی بین درآمدهای متخصصان و پرسنل مدیریت وجود دارد. اگر متخصص 20000 روبل و رئیس بیمارستان حدود 76000 روبل دریافت می کند، پس میانگین درآمد ماهیانه پزشکان در روسیه 48000 روبل خواهد شد.

مسئله دوم در مورد درآمد پزشکان در کشور روسیه عدم توجه به بارهای کاری پزشکان می باشد. متخصصان برای کسب درآمد بیشتر بایستی شیفت اضافی کار کنند. اکثر متخصصان 1.5 تا 2 برابر بیشتر از 40 ساعت کار منظم را کار می کنند. اما این واقعیت در گزارشات رسمی لحاظ نمی شود. آمارها تنها کل پرداخت های ماهیانه را بدون توجه به ساعات کاری مدنظر قرار می دهند.

بیشترین و کمترین درآمد پزشکان در روسیه

مطابق آمارهای منتشره، ناحیه فدرال خاور دور با 63694 روبل، ناحیه فدرال اورال با 60153 روبل، ناحیه فدرال شمال غربی با  59381 روبل، ناحیه فدرال مرکزی با 48946 روبل، ناحیه فدرال سیبری با 44840 روبل، ناحیه فدرال پریولسکی با 37853 روبل، ناحیه فدرال جنوبی با 36013 روبل، ناحیه فدرال قفقاز شمالی با 31971 روبل در رتبه های بیشترین و کمترین میانگین درآمد پزشکان در کشور روسیه قرار دارند.

مطابق همین آمار از بین شهرهای روسیه، پزشکان شهر مسکو با درآمد ماهیانه 80759 روبل، پزشکان شهر سن پترزبورگ با 67202 روبل و پزشکان خاباروفسکی کرای روسیه با 60512 روبل در رتبه های اول تا سوم پردرآمدترین پزشکان روسیه قرار دارند. کم درآمدترین پزشکان روسیه در جمهوری کاراچای چرکس با 14167 روبل و اولیانوفسک اوبلاست با 14885 روبل قرار دارند. هموطنان عزیز می توانند جهت اطلاع از شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی روسیه با هماهنگی های قبلی در جلسات مشاوره با مشاورین و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شرکت نموده و در جریان آخرین اطلاعات و مشاوره ها قرار گیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *