مهاجرت سرمایه گذاری در گرجستان

خرید ملک در گرجستان

خرید خانه در گرجستان

بر طبق قوانین املاک در گرجستان، اشخاص خارجی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، امکان خرید ملک در گرجستان را خواهند داشت. در این میان شرایط و قوانینی وجود دارد تا فرد متقاضی مجاز به خرید ملک در این کشور گردد. با مطالعه این مقاله به آگاهی های لازم در این خصوص دست می یابید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توصیه می نماید این مقاله را بخوانید.

خرید ملک در کشور گرجستان

حقوق شهروندی جهت خرید ملک در این کشور شامل افراد خارجی نیز می گردد و آنها می توانند از به همان نسبت از حقوق شهروندی برای خرید ملک بهره مند گردند. برای خارجی ها شرایط دیگری در این خصوص در نظر گرفته نشده و مالیات اضافه تری پرداخت نمی نمایند. از مهم ترین مدارکی که برای خرید ملک در گرجستان مورد نیاز است، تصویر پاسپورت فرد خریدار است.

خرید ملک در گرجستان

انواع املاک در گرجستان

خرید ملک در گرجستان صرفا شامل منزل و آپارتمان نیست. بلکه خریدار جهت خرید ملک در این کشور می تواند برای هر ملکی تصمیم گیری کند. از جمله املاکی که افراد بومی و خارجی مجاز به خرید آن هستند، شامل آپارتمان، خانه و مستغلات، مغازه، رستوران، دفتر و… می باشد. در این خصوص هیچ گونه محدودیتی لحاظ نگردیده است.

محدودیت خرید برای افراد خارجی

همانطور که گفته شد برای افراد خارجی نسبت به شهروندان گرجستانی، هیچگونه محدودیتی در باب خرید ملک در گرجستان وجود ندارد و همگی آنها از حقوق وحقوق یکسانی در این مورد برخوردار هستند. تنها محدودیتی که برای خارجیان وجود دارد، این است که آنها مجاز به خرید زمین‌های کشاورزی نیستند. این قانون از ماه مه 2017 میلادی در این کشور به تصویب رسیده و اجرایی شده است.

مفهوم زمین‌های کشاورزی همان زمین هایی می باشد که واقع در خارج مرزهای شهرهای این کشور ازجمله تفلیس و باتومی است. از این رو افرادی که تمایل دارند نسبت به خرید خانه، باغ یا زمین‌های کشاورزی حومه شهرهای گرجستان اقدام کنند، دچار مشکل خواهند شد. لازم است بدانید چنین املاکی که قبل ازتاریخ مذکور مورد خریداری قرار گرفته‌اند، به دلیل رعایت مقررات و قوانین جدید، مجددا تحویل داده شده‌اند. اما این محدودیت در شهرهایی مانند تفلیس وجود نداشته و “سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک در گرجستان کاملا آزاد و قانونی است. کشور گرجستان ازجمله کشورهایی است که از طریق خرید ملک در این کشور می‌توان به اقامت در گرجستان دست یافت. بنابراین این مزیت برای سرمایه‌گذاران خرید ملک در این کشور وجود دارد که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

میزان سرمایه جهت خرید ملک

جهت خرید ملک در گرجستان سرمایه مشخصی لازم است که به مبلغ 35000 دلار می باشد. فردی که برای خرید آپارتمان در این کشور اقدام می کند، می بایست سند آن در شهرداری گرجستان به نام خریدار ثبت گردد. ناگفته نماند که فردی به عنوان کارشناس ارزیابی که از سوی مرکز اعتبار دهی گرجستان تایید گردیده است، از ملک مورد نظر بازدید به عمل آورده تا ارزش واقعی ملک با مبلغ پرداختی تناسب داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک

افراد سرمایه گذار متقاضی اقامت و خرید ملک در گرجستان می بایست مدارکی را تهیه نموده و در دست داشته باشند تا بتوانند ملک مورد نظر خود را خریداری کرده و اقامت گرجستان را بگیرند. این مدارک شامل موارد ذیل است:

  • گواهی تمکن مالی به جهت این که درآمد کافی برای تامین “هزینه زندگی در گرجستان را دارا هستند.
  • کپی مدارک مربوط به ثبت ملک در شهرداری
  • ارائه پاسپورتی که دارای مهر قانونی و تمبر باشد. به جهت این که مشخص گردد ورود فرد متقاضی به خاک کشور گرجستان به صورت قانونی صورت گرفته است.
  • ارائه تعداد 2 قطعه عکس به صورت پاسپورتی
  • نیاز به تایید 3 نفر از شهروندان گرجستانی برای دریافت اقامت توسط متقاضی
  • عدم هر گونه سابقه کیفری و یا سوء پیشینه از سوی متقاضی

نکات مهم خرید ملک درکشورگرجستان چیست؟

توجه داشته باشید فرد متقاضی جهت دریافت اقامت این کشور می بایست دارای ویزای معتبر به مدت حداقل 40 روز باشد. به عبارت دیگر حداقل 40 روز تا تاریخ انقضای ویزای فرد باقی مانده باشد. بررسی اسناد و مدارکی که توسط فرد ارائه می گردد دارای هزینه ای به میزان 210 لاری (معادل 85 دلار آمریکا) می باشد و به مدت 30 روز (یک ماه) طول خواهد کشید که نتیجه تقاضای فرد به وی ابلاغ گردد.

افرادی که در خرید ملک در گرجستان و اقامت در این کشور عجله دارند، می توانند با پرداخت هزینه اضافی، مدت انجام این فرآیند را کوتاه تر کرده و مجوز اقامت سریعا صادر گردد. معمولا به مدت 20 روز طول می کشد تا درخواست مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه اعلام شود. در صورتی که پرداخت هزینه اضافی صورت گیرد، این مدت به 10 روز کاهش می یابد.

تمدید مجوز اقامت به چه‌صورت است؟

همان طور که گفته شد مدت اعتبار اولیه مجوز اقامت فرد خارجی، یک سال است اما قابلیت تمدید را دارد. مشروط بر این که ملک همچنان به نام وی بوده و به فروش نرسیده باشد. در این صورت می توان مجوز اقامت را تمدید نمود. فرآیند تمدید مجوز اقامت گرجستان به سادگی انجام پذیر است. فرد با در دست داشتن مجوز اقامت منقضی خود و دو قطعه عکس پاسپورتی با مراجعه به اداره مهاجرت و پرداخت هزینه های مربوطه می تواند کارت اقامت جدید را دریافت کند که مدت زمان صدور آن کمتر از یک ماه بوده و برای فرد ارسال می گردد.

کارت اقامت موقت قابل تمدید به مدت 6 سال است. پس از سپری شدن این مدت، مجاز به درخواست اقامت دائم هستید. دریافت اقامت دائم گرجستان، تمدید سالیانه اقامت موقت را منتفی می کند.  کشور گرجستان در آستانه ورود به فهرست کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است. اما همچنان در تلاش است. از این رو در حال حاضر فرد با در دست داشتن پاسپورت گرجستان اجازه رفت و آمد به کشورهای منطقه شنگن را نخواهد داشت.

نحوه‌ اخذ اقامت ازطریق‌خریدملک چگونه است؟

بعد از این که مجوز اقامت صادر گردید، فرد می بایست جهت دریافت کارت اقامت الکترونیکی به اداره شهرداری در گرجستان مراجعه نماید. این کارت به منزله سند هویتی فرد می باشد که شهروند خارجی بودن شخص و مشخصات محل سکونت او را ثابت و تایید می نماید.

مدت اعتبار اولیه کارت اقامت، یک سال است. ضمنا چنانچه ملک یا اموال خریداری شده توسط متقاضی به ارزش بالغ بر 70 هزار دلار باشد، مجوز اقامت صرفا برای شخص متقاضی صادر می گردد. اما وی می تواند برای همسر و وابستگان خود نیز تقاضای اقامت موقت ارائه نماید. مدارکی که در این خصوص می بایست ارائه گردد، سند ازدواج فرد متقاضی است.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر است درباره روش های مهاجرت به کشور گرجستان و به خصوص خرید ملک در گرجستان به ارائه راهنمایی و مشاوره های حرفه ای به صورت مراجعه حضوری یا تلفنی (رایگان) بپردازد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *