گرجستان

ثبت شرکت در گرجستان

ثبت شرکت در گرجستان

ممکن است برای افرادی نحوه ثبت شرکت در گرجستان و سرمایه گذاری در این کشور مورد پرسش قرار گیرد و بخواهند از مزایای ثبت شرکت در گرجستان مطلع شوند. ما در این مقاله سعی داریم سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در گرجستان و مزایای آن را برای شما دوستان عزیز مطرح سازیم تا شما نیز با طریقه ی ثبت شرکت در گرجستان و مزایا و منافع آن بیش از پیش آشنا شوید لذا در این مقاله با ما همراه باشید

گرجستان در سال های اخیر یکی از رقابتی ترین بازار های منطقه ای را دارد و وانگیزه های زیادی برای توسعه محیط کسب و کار به سرمایه گذاران ارائه می دهد. گرجستان به سرمایه گذاران، سه منطقه صنعتی را برای سرمایه گذاری پیشنهاد می دهد تا نیاز های بخش های خاص کسب و کار را برطرف کند. این سه منطقه شامل تفلیس پایتخت گرجستان، کویتیسی و پوتی می شود.

این کشور یک منطقه استراتژیک تجاری ما بین اروپا و آسیا و یک مقصد جذاب برای زندگی، کسب و کار و تجارت است. هزینه های زندگی در این کشور به میزان قابل توجهی کم است و روند دریافت مجوز اقامت بسیار ساده و قابل دستیابی است و می توان آن را یک کشور دوستدار کارآفرینی و کسب و کار به علت کاهش مالیات ها و سهولت در شروع تجارت به حساب آورد.

یکی از مزایای اصلی شروع کسب و کار و ثبت شرکت در گرجستان در یکی از مناطق آزاد تجاری این کشور منافع مالیاتی است که برای سرمایه گذاران وجود دارد به این معنا که با توجه به فعالیت های شرکت ثبت شده در گرجستان ممکن است معافیت های مالیاتی خاصی شامل حال آن شرکت شود. به عنوان مثال در مورد کالاهای صادراتی از شرکت فقط یک بار مالیات دریافت خواهد شد. سرمایه گذاران می توانند از مفاد معاهدات مالی دو جانبه  که در مورد عدم دریافت مالیات دوگانه است بهره مند شوند زیرا این کشور با 54 کشور دیگر معاهده ای برای جلوگیری از دریافت مالیات دوگانه امضا کرده است.

از دیگر مزایای ثبت شرکت در گرجستان می توان به دریافت اقامت این کشور اشاره کرد که بیان می کند در صورتی که فردی در این کشور به کار و فعالیت اقتصادی می پردازد و یا در گرجستان سرمایه گذاری می کند می تواند برای گرفتن اقامت این کشور نیز اقدام نماید و بعد از 6 سال فعالیت اقتصادی در گرجستان می تواند برای دریافت اقامت دائم و تبدیل اقامت موقت به دائم اقدام نماید.

به طور کلی انواع فعالیت های تجاری در گرجستان  به شرکت و مشارکت تقسیم می شود. سرمایه گذاران برای ثبت شرکت در گرجستان می توانند شرکت های با مسئولیت محدود و یا شرکت های سهامی به ثبت برسانند. مشارکت هایی که در گرجستان وجود دارد به دو نوع مشارکت عمومی و یا محدود تقسیم می شود. همچنین ممکن است شرکت های خارجی با ثبت یک شرکت تابعه و یا ثبت یک شعبه به بازار گرجستان وارد شوند.

انواع شرکت در گرجستان:

شرکت با مسئولیت محدود (LLC) حداکثر از 50 سهام دار تشکیل می شود و سرمایه در آن به سهام تقسیم شده است. مسئولیت اعضا در این شرکت کاملا به ارزش سهام آنها محدود می شود. سهام این شرکت آزادانه قابل نقل و انتقال است و سهام داران نمی توانند آن شرکت را منحل کنند. از سایر ویژگی های شرکت با مسئولیت محدود گرجستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • LLC شایع ترین نوع ثبت شرکت در گرجستان است و هم اتباع خارجی و هم شهروندان آن این نوع از شرکت را بیشتر از سایر انواع شرکت ها ترجیح می دهند
  • سرمایه در LLC به سهام تقسیم می شود و سرمایه گذاران نمی توانند سهام اضافی صادر و منتشر کنند
  • ثبت این فرم از شرکت معمولا دو هفته به طول می انجامد

شرکت های سهامی فرم هایی تجاری  با سرمایه هایی است که به سهامی با ارزش اسمی برابر تقسیم شده است و بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود که حداکثر 50 عضو دارد می تواند با سهامدارانی بیش از این تعداد نیز تشکیل شود. مسئولیت اعضای شرکت سهامی به اندازه ارزش اسمی سهام آن هاست و نکته مهم در این شرکت این است که سرمایه گذاران یا سهامداران می توانند  سهام اضافی نیز منتشر نمایند.

انواع مشارکت در گرجستان

مشارکت عمومی توسط دو یا چند شریک انجام می شود که به طور مساوی در سود و زیان شرکت سهیم هستند و مسئولیتشان نیز برابر است. هر دو در مشارکت عمومی قدرت تصمیم گیری دارند.  مشارکت  محدود در گرجستان توسط حداقل یک شریک اصلی و یک شریک با مسئولیت محدود ایجاد می شود که شریک اصلی مسئولیت کامل بدهی ها و درآمد های شرکت را بر عهده دارد بر خلاف شریک یا شرکای محدود که مسئولیت محدودی در گسترش سهم خود در سرمایه شرکت دارند.

 

علاوه بر موارد ذکر شده سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق ثبت یک شعبه از شرکت اصلی که در خارج از گرجستان فعالیت می کند به بازار محلی این کشور وارد شوند و در این مورد شرکت مسئول بدهی ها و مشکلات مالی مربوط به آن شعبه در گرجستان خواهد بود.

ثبت شرکت در گرجستان برای یک سرمایه گذار به چه صورت است و یک سرمایه گذار چگونه می تواند یک شرکت گرجستانی را به ثبت برساند؟

همه اشخاص حقوقی در گرجستان اعم از شرکت ها باید در آژانس ملی ثبت عمومی و وزارت دادگستری گرجستان ثبت نام کنند.. ثبت شرکت ها بر اساس یک برنامه امضا شده و محضری است. این درخواست باید شامل مجموعه ای از اطلاعات مانند نام شرکت، نوع شرکت، آدرس آن و اهداف تعیین شده برای آن باشد و همچنین باید موارد زیر را به همراه داشته باشد :

  • تاریخ شروع کسب و کار و کپی اسناد رسمی و اسناد قانونی شرکت
  • میزان سرمایه سهام و جزئیات مربوط به سهم هر شریک
  • اسناد مربوط به هر عضو هیئت مدیره

همچنین این درخواست باید با اساسنامه شرکت همراه باشد.

در صورت لزوم تمام اسناد باید همراه با ترجمه قانونی و به زبان گرجی باشد و قبل از ثبت شرکت در گرجستان باید هزینه های مربوط به ثبت آن پرداخت شود. پس از ارسال تمام مدارک فوق همراه با مدارک پرداخت هزینه های ثبت نام یک شماره شناسایی و یک گواهی از دولت و گواهی ثبت نام مالیاتی دریافت خواهید کرد.

هزینه های مربوط به ثبت شرکت در گرجستان به واحد پول آن کشور در حدود 100 لاری است اما اگر سرمایه گذار روش سریع تر را انتخاب کند در این صورت باید چیزی نزدیک به 200 لاری بپردازد و آخرین مرحله قبل از شروع فعالیت اقتصادی ثبت نام در آژانس ملی رجیستری عمومی است که بین 1 الی 2 روز به طول می انجامد.

در پایان ضمن تشکر از مطالعه این مقاله و با این امید که مطالب مفیدی در زمینه ثبت شرکت در گرجستان در  اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم صمیمانه از شما دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت در گرجستان و سرمایه گذاری در این کشور با مجرب ترین وکلای مهاجرت در موسسه ما تماس حاصل فرمائید.

Related Posts

2 دیدگاه برای “ثبت شرکت در گرجستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *