مهاجرت سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستان

درخواست سرمایه گذاری در گرجستان اعم از خرید ملک با فرضیه الحاق به اتحادیه اروپا در حال افزایش می باشد که افکار زیادی را به سمت خود میکشاند. اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، روش های مختلفی دارد که ما در این مقاله به بررسی برترین راه های سرمایه گذاری در این کشور نیز خواهیم پرداخت. قوانین مرتبط با سرمایه گذاری افراد خارجی در سال 2023 توسط دولت این کشور به روز رسانی شده است.

شرایط سرمایه گذاری در این کشور با سایر کشورهای منطقه متفاوت می باشد. به همین دلیل، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارند تا هموطنان گرامی را از شرایط سرمایه گذاری در این کشور، شرایط اقتصادی و راه ها و روش ها توسعه سرمایه در این کشور مطلع سازند.

اینفوگرافی سرمایه گذاری در گرجستان

اقتصاد در گرجستان

قبل از زمان منحل شدن اتحادیه جماهیر شوروی، این کشور در حال گذار از الگوی اقتصاد فرماندهی، مورد حمایت اتحادیه جماهیر شوروی در اقتصاد بازار آزاد این کشور بوده است. بعد از گذشت 2 سال از استقلال، این کشور شروع به توسعه و پیشرفت كرد. اولین تحولات مثبت اقتصادی این کشور در اواخر قرن بیستم قابل مشاهده بود. کمی بیش از 10 سال پیش، سرانجام رشد چشمگیر در تولید ناخالص داخلی خود را نشان داد. اقتصاد این کشور در صنایع متفاوتی مانند گردشگری، خرید ملک، واردات و اعزام دانشجو پیشرفت بسیاری را به خود اختصاص داده است.

با توجه به‌ پیشرفت اقتصاد این کشور، قدرت استخدام در مشاغلی مانند مهندسی، فناوری و اطلاعات، پزشکی و پیراپزشکی و فروش بسیار می باشد. انواع روش های سرمایه گذاری در این کشور بدین شرح خواهد بود:

انواع روش های سرمایه گذاری در گرجستان

این کشور سنبل اقتصاد در بین سریع ترین رشدهای اقتصادی در اروپای شرقی محسوب می گردد. همچنین این توسعه و پیشرفت، امکان رشد در سایر زمینه های تجاری را برای گرجستان فراهم کرد. فرصت هایی برای سرمایه گذاری های تجاری هوشمند در این کشور پیدا شود. به طور کلی، بعد از توسعه در زمینه های مختلف تجاری و اقتصادی، سرمایه گذاری های زیادی در این کشور انجام شده است. چندین پیشرفت مثبت اقتصادی و تجاری در این کشور وجود داشته است که به وضعیت اقتصادی مطلوب در این کشور اشاره دارد.

مزایای سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در این کشور به دلایل زیادی ارزشمند است که به برخی از آن ها ذیلا اشاره می کنیم:

 • بر اساس بنیاد میراث و فهرست آزادی اقتصادی، کشور گرجستان در بین 178 کشور جهان رتبه شانزدهم را کسب کرده است.
 • رتبه شانزدهم نشان دهنده صعود از 83 کشور دیگر در این فهرست است. این لیست هنگام تهیه رتبه بندی های خود داده های زیادی را در نظر می گیرد.
 • این موضوع عمدتاً بر چگونگی تأثیرگذاری اقتصاد یک کشور از حاکمیت قانون، دولت، کارایی نظارتی و بازار آزاد متمرکز است.
 • در لیست رتبه بندی بانک جهانی (کشورهای بر اساس سهولت انجام کسب و کار)، رتبه ششم در میان 190 کشور جهان است.
 • این کشور از نرخ بیکاری نسبتاً بالایی به ویژه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و درآمد متوسط ​​نسبتاً پایین برخوردار است.
 • بدهی خارجی این کشور نیز رو به افزایش است.

با توجه به علاقه سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این کشور در بخش هایی مانند بخش های زیر روش های بسیاری برای سرمایه گذاری در تجارت هوشمند وجود دارد:

 • گردشگری و هتلداری
 • کشاورزی
 • تولید
 • املاک و مستغلات
 • واردات

دولت گرجستان تمام سعی خود را انجام داده است تا این کشور به یک مقصد پر رونق برای سرمایه گذاری های تجاری تبدیل شود. این کشور مشوق ها و کمک های مالی بسیاری را ارائه می دهد. برخی از مالیات های خاص را کم و یا وجود ندارد. بنابراین در تلاش است تا هزینه های کار و سرمایه گذاری در این کشور را کاهش دهد.

بهترین فرصت سرمایه گذاری در گرجستان

بخش های اصلی اقتصادی این کشور برای مدت زمان طولانی کشاورزی و گردشگری بود. در حال حاضر، اقتصاد این کشور بیشتر به سمت صنعت خدمات و به دور از کشاورزی حرکت می کند. این کشور با نشان دادن پیشرفت چشمگیر خود در دهه های اخیر و اثبات خود به عنوان سیاستی پایدار و فاقد فساد، به عنوان یک مقصد سرمایه گذاری هوشمند با هزینه های پایین تجارت شناخته شده است. علاوه بر این، مهاجرت برای سرمایه گذاری در این کشور قوانینی بسیار ساده با شرایط خوب برای سرمایه گذاران خارجی به همراه دارد. در بخش های بعدی به بهترین فرصت های سرمایه گذاری اشاره خواهیم کرد. در خصوص سرمایه گذاری در این کشور متقاضی می باید تمکن مالی مناسبی ارائه دهد. همچنین می باید از سن قانونی برخوردار باشد.

سرمایه گذاری در گرجستان در بخش کشاورزی

آب و هوای متنوع این کشور را به مکانی ایده آل برای تولید طیف گسترده از غلات، آجیل، میوه و سبزیجات مختلف تبدیل کرده است. از دلایل ارزشمندی خاک این کشور غنی و عاری از سموم دفع آفات است. به همین دلیل، این کشور یک مقصد عالی برای انجام فعالیت های کشاورزی محسوب می شود.

علاوه بر این ها به دلایل زیر سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در این کشور حائز اهمیت است:

 • هزینه های نسبتاً کم انجام فعالیت های تجاری کشاورزی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان است.
 • سرمایه گذاری در این بخش سودآور است. زیرا در این کشور آب ارزان و به راحتی در دسترس است.
 • انرژی و گاز نیز دارای هزینه های کمی است.
 • میزان حقوق در بخش کشاورزی به طور قابل توجه پایین تر از میانگین ملی است.
 • این کشور یک صادرکننده بزرگ است.
 • این کشور با کشور ترکیه و اوکراین توافقنامه تجارت آزاد دارد که بازار بالقوه سرمایه گذاران خارجی را گسترش می دهد.
 • دولت مشوق هایی را برای کارخانه های فرآوری مواد غذایی فراهم می کند.
 • کشاورزی برای دولت این کشور یک اولویت است. به ویژه که توافق نامه ارتباطی و DCFTA با اتحادیه اروپا امضاء کرده است.
 • کشاورزی بخشی است که همچنان به سرمایه گذاری عظیم خود ادامه می دهد.
 • دولت چندین پروژه در رابطه با EBRD و بانک جهانی دارد که از آبیاری، کشت و صنعت، گلخانه ها و باغداری پشتیبانی می کند.

شرایط سرمایه گذاری گردشگری در گرجستان

توریسم و گردشگری سریعترین صنعت در حال رشد در این کشور است. این صنعت همراه با صنعت مهمان نوازی، برخی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در تجارت کوچک در این کشور را فراهم می کند. این کشور برای بازدید کنندگان خود پیشنهادهای زیادی دارد. فعالیت های ارائه شده نیز بسیار متنوع است. این کشور از آب و هوای بسیار متنوعی برخوردار است و از 100 استراحتگاه در سراسر کشور با کیفیت بالا وجود دارد. علاوه بر این، به دلیل وجود چشمه های آب گرم متعدد و همچنین داشتن چندین مکان میراث جهانی یونسکو مشهور است. هتل های زنجیره ای بین المللی مختلفی در گرجستان شعبه دارند. پتانسیل های سرمایه گذاری زیادی برای هتل های طبقه متوسط ​​وجود دارد، زیرا این موارد تا حدودی فاقد آن هستند.

این کشور به عنوان دوازدهمین مقصد برتر گردشگری جهان و چهارمین مقصد برتر گردشگری در اروپا در سازمان جهانی جهانگردی سازمان ملل در سال 2018 معرفی شد. جمعیت این کشور تنها 3.7 میلیون نفر است. مشخص است که این کشور یک مقصد گردشگری بسیار جذاب است. با توجه به تقاضا زیاد و میزان اشغال در این کشور، هتل های بین المللی با سرعت بالا در این کشور گسترش می یابند.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در گرجستان

این کشور به طور عمده ثابت شده است که مکانی بسیار مطلوب برای بخش املاک و مستغلات است. در حال حاضر بخش املاک و مستغلات یکی از محرک های اصلی اقتصاد این کشور است. هیچ محدودیتی برای مالکیت املاک و مستغلات در این کشور وجود ندارد. خرید ملک در مناطق مختلف این کشور با هزینه های متفاوتی رو به رو خواهد بود. این کشور پتانسیل قابل توجهی را برای توسعه موارد زیر دارد:

 • مناطق شهری
 • مراکز تفریحی
 • مراکز پزشکی و سلامت
 • اسکی در زمستان
 • فعالیت های مختلف ساحلی
 • امکانات بازی
 • مجتمع های مسکونی
 • مراکز خرید و تجاری

پایتخت این کشور، تفلیس نیز به طور مداوم به عنوان قطب تجاری در منطقه شناخته شده است. دلیل این واقعیت این است که شعب متعدد شرکت های چند ملیتی قفقاز جنوبی در خارج از تفلیس فعالیت می کنند. داستان های موفقیت آمیز بسیاری از سرمایه گذاری های خارجی در املاک و مستغلات وجود دارد. اما هنوز هم فضای زیادی برای رشد در زمینه سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات در کشور گرجستان وجود دارد. در مقاله اقامت کشور گرجستان اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در گرجستان

نرخ مالیات در کشور گرجستان در سال 2023

اداره درآمد این کشور قانون مالیات بر درآمد سال 2023 خود را منتشر کرده است. این جدول ها که حاوی جداول دستمزد و مالیات بر درآمد و روش درصدی است که با دستمزدهای پرداخت شده است. بعد از 1 ژانویه (January) سال 2023 موثر است. جدول های روش درصدی 2023، کسرهای استاندارد و کمک های شخصی از سال 2019 بدون تغییر است. به طور کلی در مقاله زندگی در گرجستان به اطلاعات دقیق تری در خصوص این کشور دست خواهید یافت.

حداکثر نرخ مالیات بر درآمد گرجستان به طور موقت به 5.75 موثر برای مالیات سال 2019 کاهش یافته است. نرخ مالیات در این کشور هر ساله متفاوت خواهد بود. نرخ مالیات نسبت به میزان درآمد سالانه به شرح زیر است:

میزان درآمد به دلار نرخ مالیات بر AMD (درآم گرجستان)
زیر 8000$ 2%
8000$ الی $10000 3%
10000$ الی $12000 4%
12000$ الی $15000 5%
بالای $15000 5.75

مالیات های وارد بر سرمایه گذاری در گرجستان

با سرمایه گذاری در این کشور یکسری مالیات ها برای فرد و سرمایه گذاری مربوطه نیز وارد می شود که به شرح زیر است:

انواع مالیات های تعریف شده نرخ مالیات
مالیات بر سود شرکت 15%
مالیات بر ارزش افزوده 18%
مالیات غیر مستقیم در مورد چند کالای انتخاب شده
مالیات بر درآمد شخصی (درآمد محلی) 20%
مالیات بر درآمد شخصی (درآمد خارجی) معاف از مالیات
مالیات بر واردات 0%-5%-12%
مالیات بر املاک بالای 1%

از این رو میانگین ثبت شرکت و سرمایه گذاری در این کشور در نمودار زیر به تفسیر درآمده است:

میانگین ثبت شرکت و سرمایه گذاری در گرجستان

اگر قصد ورود به این کشور و دریافت ویزای این کشور را دارید، توصیه می شود برای کسب اطلاعات درباره راه های مهاجرت به گرجستان و هزینه زندگی در گرجستان با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

سوالات پرتکرار در باب سرمایه گذاری در گرجستان

در این بخش از مقاله به بررسی سوالات پرتکرار در باب سرمایه گذاری در این کشور می پردازیم:

 • مزایای سرمایه گذاری در گرجستان چیست؟ رتبه برتر اقتصادی در بین 187 کشور برتر جهان/ اقتصاد پویای این کشور روبه صعود دارد، به خصوص در زمینه های گردشگری، کشاورزی، تولید و املاک پیشرفت بی نظیری داشته که سرمایه گذاری در این بخش ها را سودمند کرده است.
 • چرا سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در گرجستان سودآور است؟ فعالیت های تجاری از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در این کشور محسوب می گردد زیرا هزینه های انجام فعالیت های تجاری کشاورزی نسبت به سایر امور کمتر است. آب، گاز و انرژی در این کشور ارزان است و بخش عظیمی از اقتصاد این کشور وابسته به کشاورزی است.
 • سرمایه گذاری در بخش املاک در گرجستان چگونه امکان پذیر است؟ امروزه بخش املاک یکی از محرک های اصلی اقتصاد کشور گرجستان است و به ویژه در بخش های مناطق شهری، مراکز تفریحی، فعالیت های ساحلی و مراکز پزشکی و سلمنت، سرمایه گذاری در بخش املاک به خصوص در تفلیس بسیار ارزشمند است.
 • میزان مالیات بر درآمد و سرمایه گذاری در گرجستان چقدر است؟ درآمدهای زیر 8000$ (دلار) شامل 2% مالیات است که به صورت پلکانی با افزایش درآمد مالیات پرداختی نیز افزایش می یابد تا جایی که درآمد بالای 15000$ (دلار) شامل 5.75% مالیات است. علاوه بر این سرمایه گذاری نیز مشمئل مالیات قرار می گیرد به این صورت که مالیات بر سود شرکت 15%، بر ارزش افزوده 18% و بر املاک بالای 1% است.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *