مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » گرجستان » سرمایه گذاری در گرجستان

سرمایه گذاری در گرجستانخصوصی سازی اقتصادی، جهت گیری به سمت بازار آزاد، همگرایی با اقتصاد اروپا و سایر عوامل سبب شده است تا سرمایه گذاری در گرجستان از اهمیت خاصی برخوردار باشد. کشور گرجستان با تصویب قوانین مربوط به سرمایه گذاری و اعطای تسهیلات در این زمینه، بستر لازم برای متقاضیان مشتاق به سرمایه گذاری را فراهم نموده است. کشور گرجستان هنوز به اتحادیه اروپا ملحق نشده است اما عضویت ناتو را دارد و از نوامبر ۲۰۱۰ لغو روادید را برای برخی از کشورها نظیر ایران لغو نمود. از مزیت های کشور گرجستان می توان به ثبات سیاسی، فرصت های برابر اقتصادی، هزینه های اندک شروع کسب و کار، پایین بودن درصد مالیات بر سود کسب و کار، عضویت در سازمان تجارت جهانی، امکان دریافت وام و حمایت از سرمایه، امنیت بالای اجتماعی و … اشاره کرد. کشورهایی چون هلند، آذربایجان، چین، لوکزامبورگ و …. سهم قابل توجهی در سرمایه گذاری در گرجستان دارند.

برای سرمایه گذاری در گرجستان باید حداقل مبلغ ۳۰۰ هزار لاری معادل تقریبی ۱۲۰ هزار دلار آمریکا به عنوان سرمایه اولیه به صورت مستقیم به این کشور وارد شود. سرمایه مورد نظر باید در بخش های خرید سهام و اوراق بهادار بازار بورس گرجستان، خرید سهام یک شرکت یا سهام مربوط به یک صنف سودده و خرید وسایل و تجهیزات مورد نیاز شرکت مورد استفاده قرار گیرد. برخی از افراد در کشور گرجستان حساب بانکی افتتاح نموده و سرمایه خود را به عنوان سرمایه گذاری وارد حساب خود می نمایند اما دقت نمایید که این عمل به عنوان سرمایه گذاری مستقیم در گرجستان محسوب نمی شود و منجر به اقامت نمی گردد. در صورتی که متقاضی سرمایه ای کمتر از ۳۰۰ هزار لاری داشته باشد می تواند به عنوان کارآفرین شغلی را راه اندازی نماید که این مبحث با سرمایه گذاری در کشور گرجستان متفاوت خواهد بود. امروزه در بخش خرید ملک در کشور گرجستان نیز سودآوری فراوانی وجود دارد و سبب تزریق نقدینگی به بازار اقتصادی این کشور می گردد اما سرمایه گذاری محسوب نمی شود. توجه به این نکته ضروری است که متقاضیان که تمایل به سرمایه گذاری در این بخش دارند می توانند برای سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز اقدام نمایند.

 

فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان

از فرصت های مناسب برای سرمایه گذاری در گرجستان، بخش های صنایع تولید انرژی، تولیدات کشاورزی و دامپروری، صنایع غذایی و بسته بندی، بخش حمل و نقل، بخش توریسم و گردشگری، بخش ساخت و ساز و مستغلات و …. می باشد.

 

  • صنعت تولید انرژی

نیاز کشور گرجستان به انرژی برق به دلیل مصرف این انرژی در پروسه های اقتصادی سبب تامین این انرژی از کشورهای همسایه شده است و همین امر باعث استقبال این کشور از سرمایه گذاران در بخش تولید انرژی می شود. تولید برق از انرژی های تجدید پذیر نظیر انرژی خورشید، آب، باد، جزر و مد دریا و …. می تواند گزینه مناسب و کم ریسکی برای سرمایه گذاری محسوب گردد. انرژی برق تولید شده در این بخش با خریداری بخش های خصوصی یا دولت گرجستان به مصرف عمومی رسیده یا به سایر کشورها صادر می گردد. دقت نمایید میزان سرمایه اولیه برای سرمایه گذاری در این بخش قابل توجه می باشد.

 

  • تولیدات کشاورزی و دامپروری

بسیاری از متقاضیان با توجه به اقلیم مناسب کشور گرجستان، سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری را مورد نظر خود قرار می دهند و ترجیح می دهند در این بخش به سرمایه گذاری بپردازند. این افراد با داشتن تجربه کافی و سرمایه مناسب می توانند سرمایه گذاری مطمئنی داشته و از این بخش با فروش در بازار داخلی و صادرات به سایر کشورها سود قابل توجهی دریافت نمایند. یکی از مواردی که سرمایه گذاران در این بخش با آن مواجه می شوند عدم فروش زمین کشاورزی به اتباع خارجی می باشد که بر اساس قوانین تازه تصویب شده در کشور گرجستان فرصت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری را از سرمایه گذاران دریغ نموده است. راه حلی که می توان برای این مشکل در نظر گرفت اجاره زمین کشاورزی و سرمایه گذاری در آن می باشد.

 

  • بخش ساخت و ساز و مستغلات

سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز کشور گرجستان نسبت به سایر کشورها میزان سوددهی بیشتر داشته و متقاضیان بسیاری تمایل دارند در این بخش به سرمایه گذاری بپردازند. به طور معمول سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز در زمینه مسکونی، تجاری و اداری انجام می گیرد که هر یک سودآوری مطلوبی دارد اما میزان تقاضا برای کاربری مسکونی این نوع از سرمایه گذاری بیشتر می باشد. با توجه به قوانین بی نظیر کسب و کار و ثبات قوانین مربوطه در کشور گرجستان بسیاری از افراد تمایل به ثبت شرکت، دفتر یا ثبت شعبه در این کشور دارند که این امر رونق سرمایه گذاری در این بخش را افزایش خواهد داد.

  • صنعت بسته بندی

کشور گرجستان در صنعت بسته بندی در تمامی سطوح اعلام نیاز نموده و از سرمایه گذاری در این بخش به شدت استقبال می نماید. علاوه بر نیاز داخلی کشور گرجستان، بخش صادرات نیز سهم قابل توجهی در این صنعت داشته و سودآوری قابل توجهی برای سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت.

 

  • صنعت توریسم و گردشگری

متقاضیان سرمایه گذاری در گرجستان با داشتن تجربه کافی و سرمایه مناسب می توانند موفقیت بسیاری در بخش صنعت توریسم و گردشگری داشته باشند. با توجه به میزان آمار منتشر شده رشد توریست و بازدید از گرجستان باعث سوددهی بسیار این بخش برای سرمایه گذاران می شود. احداث رستوران، احداث هتل، احداث مجتمع های گردشی و …. از سرمایه گذاری های مربوط به صنعت توریسم و گردشگری محسوب می شود که احداث هتل یکی از بهترین گزینه های این صنعت عنوان شده است.

 

مالیات در کشور گرجستان

 در بخش سرمایه گذاری بحث های مالیاتی نیز اهمیت خاص خود را دارا می باشند. در کشور گرجستان مالیات بر ارزش افزدوه ۱۸ درصد قیمت فروش، مالیات بر عملکرد ۲۰ درصد سود، مالیات بر درآمد اجاره مسکونی ۵ درصد، مالیات بر درآمد اجاره تجاری ۱۸/ ۲۰/ ۲۵ درصد و مالیات بر حقوق ۲۵ درصد اعلام شده است که باید مورد توجه سرمایه گذاران این کشور قرار گیرد.

 دولت گرجستان به سبب اهمیت بحث سرمایه گذاری در این کشور امکانات بسیاری را به متقاضیان این امر اعطا می نماید که یکی از مهمترین آن ها اعطای کارت اقامت ۵ ساله به فرد و خانواده وی و در صورت داشتن شرایط لازم، سابقه مدیریتی و رعایت قوانین مربوطه واگذاری اقامت دائم می باشد.

با توجه به میزان سرمایه بالای روش سرمایه گذاری نسبت به سایر روش ها، نیاز است پیش از هر اقدامی در خصوص شرایط و قوانین سرمایه گذاری در گرجستان اطلاعات کامل را دریافت نموده و سپس تصمیم گیری نمایید. مشاوره صحیح و اصولی در این زمینه می تواند راهنمای مناسبی برای مشتاقان این امر باشد. برای دریافت اطلاعات در خصوص راه های ورود به کشور گرجستان و انتخاب مناسب ترین راه متناسب با شرایط خود پیشنهاد می کنیم با موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و از مشاورین با تجربه و حرفه ای این موسسه اطلاعات لازم را به صورت رایگان اخذ نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *