مهاجرت به کشور ارمنستان

تولد در ارمنستان

تولد در ارمنستان

بررسی موضوع تولد در ارمنستان برای اشخاصی که به این کشور مهاجرت می کنند و در عین حال فرزندی را به دنیا می آورند حائز اهمیت است. چرا که سوالات بسیاری در باب حق اقامت و یا حتی تابعیت فرد متولد شده در خاک ارمنستان پیش می آید. ارمنستان یکی از کشورهای منطقه قفقاز در میان قاره اروپا و آسیا است و امروز در حال عبور از موانع در حال رشد و توسعه اقتصادی است. ارمنستان همچنین به دلیل نزدیکی به ایران یکی از گزینه های مهاجرت برای هموطنان عزیز تبدیل شده است. جهت بررسی قوانین کشور ارمنستان در رابطه با تولد در ارمنستان و موضوعات مرتبط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را منتشر کرده اند.

نظام تولد در ارمنستان

نظام تولد در کشور ارمنستان همانند بسیاری از کشورهای جهان بر اساس اصل خون دنبال می شود و اصل خاک در این کشور اجرا نمی شود. اما برای درک کردن موضوع باید با مفهوم این دو آشنا شوید:

نظام تولد شرح
اصل خاک اصل خاک بر اساس قلمرو و خاک یک کشور تبعیت می کند و هر فردی در خاک کشور مورد نظر متولد شود شهروند آنجا محسوب شده و تابعیت آن کشور را بدست می آورد. این اصل را کشورهای آمریکایی مانند کانادا، آمریکا و برزیل دنبال می کنند.
اصل خون اصل خون بر طبق خون و ریشه والدین دنبال می شود کاری به قلمرو و سرزمین فرد متولد شده در آن ندارد. لذا فرد در صورت تولد در خاک آن کشور فقط در صورت داشتن ارتباط خونی با آن کشور می تواند شهروند آن کشور محسوب شود.

ارمنستان نیز بر طبق اصل خون عمل می کند و نظام تولد در ارمنستان به این شکل است:

اخذ اقامت از طریق تولد در ارمنستان

یکی از روش های مهاجرت به ارمنستان از طریق تولد می باشد که در این صورت فرد می تواند در ارمنستان اقامت یابد. البته توجه داشته باشید که پدر و مادر فرزند متولد شده در ارمنستان به صورت قانونی در این کشور حضور داشته باشند و یا از طریق اقامت بلند مدت و یا کوتاه مدت در این کشور اقامت داشته باشند. لازم به ذکر است وضعیت فرد متولد شده در ارمنستان با توجه به وضعیت والدین فرد مشخص می شود.

لذا اگر والدین فرد دارای اقامت کوتاه مدت باشند آن فرد نیز مجاز به ماندن در ارمنستان در همان مدت زمان است مگر اینکه فرد به دلیل تحصیل و یا دلایل دیگر درخواست اقامت در کشور ارمنستان را دهد که در صورت پذیرش درخواست تا اتمام اعتبار ویزا می تواند در ارمنستان بماند. اما اگر والدین فرد متولد شده در ارمنستان دارای اقامت دائم ارمنستان باشند آن فرد با توجه به وضعیت خانوادگی و اتحاد خانواده می تواند در ارمنستان بماند.

در نمودار زیر می توانید میزان تولد در ارمنستان را ببینید:

اقامت موقت در ارمنستان و تولد فرزند

شایان ذکر است چنانچه با یکی از ویزاهای موقت و یا توریستی ارمنستان به این کشور مهاجرت کردید و در این کشور فرزندی را به دنیا آوردید فرزند شما وضعیت زیر را خواهد داشت:

  • فرزند شما نیز تحت پوشش اقامت شما در ارمنستان می تواند تا مدت زمان اقامت شما در این کشور بماند.
  • فرزند شما حق تابعیت و یا اقامت خودکار را ندارد و فقط در صورت درخواست مجوز و طی مراحل قانونی می تواند آن را بدست آورد.

در این صورت والدین فرد باید در طول تولد فرزند خود تمامی مراحل قانونی را انجام داده و همچنین بیش از مهلت اقامت خود در ارمنستان نمانند مگر آنکه با ارائه دلایل منطقی ویزای موقت خود را تمدید کنند.

اقامت دائم در ارمنستان

افرادی که از قبل اقامت ارمنستان را به صورت دائم کسب کرده اند با توجه به قانون اتحاد خانواده می توانند تمامی اعضای خانواده خود را شامل همسر، فرزندان، برادران و خواهران و حتی والدین به ارمنستان بیاورند. لذا در صورت تولد فرزند خود در ارمنستان حق طبیعی دارد تا فرزند خود همراه وی باشد. لذا وضعیت فرزند تابع وضعیت والدین خواهد بود و می تواند اقامت لهستان را به صورت دائمی داشته باشد. لازم به ذکر است در صورت جدایی والدین فرزند و نبودن یکی از آنها در ارمنستان جهت اقامت باید رضایتنامه والدین در اختیار باشد. جهت اخذ اقامت دائم ارمنستان والدین باید:

  • مجوز اقامت دائم خود را ارائه کنند.
  • گذرنامه معتبر را به همراه داشته باشند.
  • اعلام فرزند متولد شده را ثبت کنند.
  • برای فرزند خود شناسنامه بگیرند.
  • تابعیت فرزند خود را مشخص کند.
  • در صورت داشتن تابعیت ارمنستان می توانند برای فرزند خود پاسپورت ارمنستان را اخذ کنند.

حق مرخصی زایمان در ارمنستان

ترکیبی از مرخصی زایمان و پرداخت های دولتی وجود دارد که می تواند به تعداد مشخص در طول مرخصی برسد. برای مادرهای شاغل در ارمنستان (شامل خود اشتغالی) 140 روز برای کار منظم، 70 روز قبل از تاریخ تولد پیش بینی شده و 70 روز بعد از زایمان مرخصی در نظر گرفته شده است. همچنین 155 روز مرخصی برای زایمان های پیچیده که 70 روز قبل از تاریخ تولد پیش بینی شده و 85 روز بعد از زایمان ارائه می شود. همچنین 180 روز برای زایمان چند قلوها در نظر گرفته شده است که شامل 70 روز قبل از تاریخ تولد پیش بینی شده و 110 روز بعد از زایمان است. برای والدینی که نوزادی را به فرزندی قبول کرده اند تا 70 روز مرخصی ارائه می شود.

طبق قانون، مادر می تواند با حفظ موقعیت خود در محل کار در ارمنستان، تا 3 سال پس از تولد فرزند خود از مرخصی زایمان بدون حقوق خود استفاده کند. مرخصی پدر در ارمنستان نیز وجود دارد . جایی که اگر او کسی است که از کودک مراقبت می کند، ممکن است حداکثر تا 3 سال از مرخصی بدون حقوق استفاده کند، همانطور که مادر می تواند در حالی که وی همچنین مجاز به مرخصی بدون حقوق 2 ماهه در طول بارداری و زایمان و تا اولین تولد کودک می باشد.

هزینه تولد در ارمنستان

هزینه تولد در ارمنستان

حتی اگر از نظر فنی روند زایمان با توجه به قانون ارمنستان رایگان است هزینه های زیادی نیز در طی 9 ماه و به ویژه در روزهای بعد متحمل والدین خواهد بود. هزینه زایمان به طور کلی به هزینه های بیمارستان مربوط می شود اما البته کارهای بیشتری وجود دارد که باید انجام شود. یادآوری این نکته ضروری است که در 7 سال اول زندگی کودک، تمام ویزیت های پزشک و واکسیناسیون به صورت رایگان انجام می شود. این همچنین شامل آزمایش آلرژی و معاینات مشابه است که برای کودک ضرورت دارد. دارو تنها چیزی است که والدین باید آن را تهیه کنند. سایر موارد ضروری مانند ویتامین D برای زایمان های زمستانی نیز توسط کلینیک ها به صورت رایگان تأمین می شود. حتی برخی از بیمارستان ها به محض تولد کودک پوشک رایگان می دهند.

زمان بارداری اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب یک پزشک در بیمارستان متناسب با نیاز شما است. اگر این یک بیمارستان دولتی باشد، بیشتر موارد ضروری به صورت رایگان است. اگر یک کلینیک خصوصی را انتخاب کنید، به طور کلی هزینه های مراقبت از شما در طی یک دوره 9 ماهه، با آزمایش و معاینه استاندارد، حدود 60.000AMD (درام) برای شما هزینه دارد. این شامل، اقامت در بیمارستان، داروهای اضافی یا معاینات اضافی در صورت بروز مشکل نیست. اگرچه برای یک زایمان استاندارد و بدون مشکل گزینه ای بسیار مقرون به صرفه است.

فرهنگ تولد در ارمنستان

به طور سنتی به ویژه در مناطق روستایی خانواده های ارمنی دارای فرزندان زیادی هستند و علاقه زیادی به فرزندان زیاد دارند اما امروز به دلیل مشکلات زندگی و هزینه زندگی در ارمنستان و همچنین فرهنگ سازی تعداد فرزندان و تولد رو به کاهش است. به طور کلی تولد کودک در ارمنستان یک اتفاق مبارک است که همیشه مورد استقبال قرار گرفته است. در تعطیلات کلیسا در مقابل خانه ای که نوزادی متولد شده است موسیقی پخش می شود و خانه با شاخه های سبز که نماد خانواده است تزئین می شود.

کودک به مدت 40 روز پس از تولد به کسی غیر از اقوام نشان داده نمی شود. پذیرفته شده است که کسی که هر موقعیت زندگی شادی داشته باشد، دست خود را بر روی سر دوست یا خویشاوند خود بگذارد و بگوید”tarose kes” که به معنی آن را به شما منتقل می کنم و یا آرزوی موفقیت خوب برای آنها است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره ارمنستان و تابعیت و اقامت ارمنستان می توانید به سایر مقالات ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *