مهاجرت تحصیلی نروژ

تحصیل کارشناسی در نروژ

تحصیل کارشناسی در نروژ

تحصیل کارشناسی در نروژ یکی از بهترین گزینه های تحصیل در خارج از کشور برای اکثر دانشجویان و متقاضیان بین المللی می باشد زیرا کیفیت تحصیل در نروژ بالا است. تمامی افراد می توانند با داشتن شرایط مورد نیاز در بهترین برنامه های تحصیلی در رشته تحصیلی مورد علاقه خود شرکت کنند. بسیاری از افراد در مورد شرایط تحصیل کارشناسی در نروژ سؤال می کنند؛ به همین دلیل کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارند تا درباره شرایط تحصیل کارشناسی در نروژ اطلاعات بسیار کاملی به متقاضیان و هموطنان عزیز ارائه دهند و لازم به ذکر است که این مقاله برای کسانی است که می خواهند مشغول به تحصیل کارشناسی یا کسب مدرک لیسانس از دانشگاه های کشور نروژ شوند.

شرایط تحصیل کارشناسی در نروژ

قبل از شروع برنامه های تحصیلی دوره کارشناسی، آشنا بودن با زبان نروژی امری ضروری به شمار می رود. لازم به ذکر است که اکثر برنامه های تحصیلی در دوره کارشناسی در دانشگاه های کشور نروژ به زبان انگلیسی نیز به دانشجویان بین المللی ارائه می شوند و در صورتی که زبان مادری دانشجویان و متقاضیان خارجی زبان انگلیسی نباشد، می باید برای شرکت در برنامه های تحصیلی انگلیسی زبان مدرک زبان معتبر (آیلتس یا تافل) ارائه دهند. برای اثبات توانایی ها و مهارت های زبان ممکن است لازم باشد تا دانشجویان و متقاضیان بین المللی در آزمون مهارت زبان نروژی یا انگلیسی شرکت کنند. متقاضیان سایر کشورهای نوردیک با داشتن مدرک تحصیلی برای پذیرش عمومی در آموزش عالی در کشور خود و افرادی که زبان مادری خود را در بالاترین سطح در مقطع متوسطه تحصیل کرده اند، نیازی به شرکت در آزمون مهارت زبان نروژی ندارند.

تمامی دانشجویان و متقاضیان بین المللی از شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا گرفته تا شهروندان کشورهای ثالث می توانند در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکترا در دانشگاه های دولتی کشور نروژ به صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه مشغول به تحصیل شوند. با این وجود دانشجویان و متقاضیان بین المللی که در دانشگاه های کشور نروژ مشغول به تحصیل می شوند می باید برای دریافت کارت عضویت کتابخانه، کارت شناسایی دانشجویی، دسترسی رایگان به امکانات ورزشی و غیره باید هزینه های مربوطه را پرداخت کنند که از 30 تا 65€ (یورو) در هر ترم است. اگرچه دانشجویان باید در نظر داشته باشند که شرکت در امتحانات نیز با پرداخت هزینه ها ممکن است اما این بدان معنا نیست پول دانشجویان تلف شده است؛ زیرا این هزینه شامل هزینه های امتحانات و بیمه مراقبت های بهداشتی و درمانی در سراسر کشور نروژ می شود.

چرا نروژ؟

نروژ به طور مداوم به دلیل مراقبت های بهداشت جهانی، آموزش عالی بسیار عالی و سیستم جامع تأمین اجتماعی، مرتباً رتبه اول و یا در سه رده برتر شاخص توسعه انسانی سازمان ملل را در اختیار دارد. دانشجویان لیسانس در نروژ می توانند از دانشگاه های معتبر بین المللی، کالج های فنی و سایر موسسات آموزش عالی در شهرهای بزرگ سراسر کشور از جمله اسلو، ترومسوی، بدو، ایس، تروندهایم، استاوانگر و برگن بهره مند شوند. برنامه های لیسانس در نروژ معمولاً به مدت 3 سال ادامه می یابد و روند بولونیا را دنبال می کند.

زمینه های تحصیل در برنامه های کارشناسی دانشگاه های نروژ به دو زبان انگلیسی و نروژی می باشد. این دوره ها شامل موارد زیر می گردد:

 • رشته های تحقیقاتی از جمله زیست شناسی
 • مدیریت حمل و نقل
 • اقتصاد عمران
 • بازاریابی
 • کارآفرینی
 • مدیریت
 • فیزیوتراپی
 • حقوق
 • مطالعات بین المللی محیط زیست و توسعه و موارد دیگر

برخی از مدارس قابل توجه در نروژ شامل دانشکده بازرگانی نروژی، دانشگاه علوم زندگی نروژ، دانشگاه نوردلند و کالج بیورکنس است. اما ناگفته نماند آنچه که در خصوص تحصیل برای دانشجویان خارجی بیشتر مدنظر قرار گرفته است، تحصیل در شاخه های مهندسی می باشد.

اخذ پذیرش برای تحصیل کارشناسی در نروژ

اخذ پذیرش برای تحصیل کارشناسی در نروژ

تعداد زیادی از دانشگاه ها و کالج های نروژ برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهند که زبان تدریس آنها انگلیسی است. درخواست ها و پذیرش در آموزش عالی در نروژ توسط هر موسسه انجام می شود و مؤسسات مختلف ممکن است شرایط و ضوابط مختلفی داشته باشند. دانشجویان بین المللی باید اطمینان حاصل کنند که کلیه اطلاعات لازم در مورد الزامات، مستندات و مهلت های مربوط به برنامه ها و مؤسسات مختلف مطالعاتی را بدست آورده اند. تکمیل آموزش متوسطه در سطح پیشرفته (کسب مدرک دیپلم معتبر با نمرات بالا)، اصلی ترین شرط اصلی ورود به دانشگاه ها و کالج های دانشگاه نروژی است. برای دوره هایی که زبان آموزش زبان انگلیسی است همه متقاضیان باید انتظار داشته باشند مهارت های زبان خود را مطابق با الزامات تعیین شده از سوی موسسات ثبت کنند.

توجه داشته باشید که شرایط لازم در مراکز تحصیلی مختلف و بعضی اوقات در برنامه های تحصیلی دانشگاه ها متفاوت است و ممکن است متقاضیان و دانشجویان برای ورود به دانشگاه ها و موسسات مختلف به آزمونها و نمرات مختلف انگلیسی نیاز داشته باشند. دانشگاه های نروژ، دانشکده های تجارت و سایر موسسات آموزش عالی هر کدام قوانین خاص خود را دارند. اگر به وب سایت های رسمی دانشگاه های نروژ مراجعه کنید، لیست کاملی از مدارک کارشناسی نروژی را خواهید یافت.

مجوز اقامت برای تحصیل کارشناسی در نروژ

دانشجویان و متقاضیان بین المللی برای تحصیل در نروژ به اجازه اقامت دانشجویی احتیاج دارند. ویزاها برای اقامت حداکثر 90 روز صادر می شود، در حالی که دانشجویانی که قصد دارند بیش از 3 ماه در نروژ بمانند، به این اجازه اقامت دانشجویی احتیاج دارند. مدارک مورد نیاز برای کسب اقامت دانشجویی در کشور نروژ عبارتند از:

 • فرم درخواست اقامت دانشجویی با عکس گذرنامه
 • کپی و اصل گذرنامه دانشجویان
 • اسناد پذیرش در یک مؤسسه آموزشی تأیید شده
 • ارائه یک طرح مطالعه
 • فرمی که پیشرفت تحصیلات متقاضی را نشان می دهد.
 • مستندات مسکن
 • اثبات توان مالی کافی

دانشجویان و متقاضیان بین المللی باید در نظر داشته باشند که با اینکه تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ رایگان است، اما برای مهاجرت تحصیلی به نروژ داشتن توان مالی کافی برای پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در نروژ را داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی و یا مهاجرت برای اشتغال در پیشرفته ترین کشورهای دنیا می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *