مهاجرت تحصیلی نروژ

تحصیل مهندسی در نروژ

امروزه شرایط تحصیل مهندسی در نروژ برای دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در اروپا، به قدری مناسب و هموار گردیده است که بهترین شرایط را نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد. یکی از این شرایط بسیار عالی، تحصیل رایگان در کلیه مقاطع دانشگاهی است. این مقاله را مطالعه بفرمایید تا اطلاعات بیشتر و بهتری را در این زمینه از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کسب نمایید.

تحصیل مهندسی در نروژ

در بررسی شرایط تحصیل مهندسی در نروژ باید گفت زبان تحصیلی در اکثریت مقاطع تحصیلی و رشته های ارائه شده از سوی دانشگاه های این کشور، زبان انگلیسی است. این دلیل می تواند بسیاری از متقاضیان تحصیل در مقاطع مختلف را به سوی این کشور بکشاند. به طور کلی هزینه های تحصیلی در این کشور به ازای هر ترم مبلغی بین 300 تا 600 کرون است. اما نکته جالب اینجاست که دانشجویان خارجی هیچ گونه هزینه ای بابت تحصیل در دانشگاه های این کشور پرداخت نمی نمایند. به عبارت دیگر امکان تحصیل رایگان در نروژ برای دانشجویان خارجی وجود خواهد داشت.

تحصیل در مقطع کارشناسی در نروژ

در تحصیل مهندسی در نروژ لازم است بدانید زبان تحصیلی در مقطع کارشناسی در این کشور به دو زبان انگلیسی و نروژی به دانشجویان ارائه می گردد. این احتمال وجود دارد که دانشگاه نروژ خواستار شرکت نمودن دانشجو در دوره های یادگیری زبان نروژی گردد. ضمن این که این دوره یک ساله بوده و به صورت رایگان برای دانشجویان برگزار می شود.

دانشجویانی که تحصیل به زبان انگلیسی را انتخاب می کنند، می بایست مدرک زبان انگلیسی سطح آیلتس با نمره 5 آکادمیک را دارا باشند. همچنین می توانند مدرک زبان انگلیسی تافل نمره 500 را نیز ارائه دهند. البته تافل 60 هم به صورت اینترنتی قابل قبول می باشد. نوع مدرک زبان در دانشگاه های مختلف به نوع رشته و مقطع تحصیلی دانشجو بستگی دارد که از سوی دانشگاه پذیرفته می شود.

مدارک لازم جهت تحصیل درمقطع کارشناسی

نکته ای که کلیه دانشجویان علاقمند به تحصیل مهندسی در نروژ باید به آن توجه داشته باشند، این است که تحصیل در نروژ بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر نیست. در واقع دانشجویان جهت تحصیل در کلیه مقاطع می بایست مدرک زبان انگلیسی را به دانشگاه ارائه نمایند.دارا بودن مدرک تحصیلی دیپلم 12 سال تحصیلی به علاوه تحصیل در دانشگاه حداقل به مدت یک سال (فوق دیپلم) و یا مدرک دیپلم 11 سال به همراه دو سال تحصیل در دانشگاه در مقطع فوق دیپلم، از جمله مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور نروژ می باشد.

کار ضمن تحصیل در مقطع کارشناسی

مدت زمانی که طول خواهد کشید تا دانشجو در این مقطع فارغ التحصیل شود، 3 سال خواهد بود. در طول این 3 سال، کار ضمن تحصیل برای دانشجو وجود دارد که به مدت 20 ساعت در طول هفته می باشد.

تحصیل درمقطع کارشناسی ارشد در نروژ

در موضوع تحصیل مهندسی در نروژ لازم است بدانید در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد نیز دروس به دو زبان انگلیسی و نروژی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. از این رو دانشجویان با هدف تحصیل به زبان انگلیسی الزاما بایستی مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 5/5 یا 6 آکادمیک را در دست داشته باشند. همچنین می توانند زبان انگلیسی تافل با نمره 525 تا 500 را نیز ارائه دهند. از طرفی دانشگاه های نروژ مدرک زبان انگلیسی تافل اینترنتی با نمره 72 تا 80 را نیز از دانشجو می پذیرند.

کلیه موارد بالا به نوع دانشگاه انتخابی دانشجو ارتباط مستقیم داشته و متغیر است. در این مقطع نیز ممکن دوره های یادگیری زبان نروژی از سوی دانشگاه برای دانشجویان برگزار گردد که به صورت رایگان می باشد. از مدارک لازم جهت پذیرش در این مقطع تحصیلی، دارا بودن مدرک کارشناسی است. طول دوره تحصیلی در این مقطع به صورت 2 ساله بوده و دانشجو در این مدت مجاز به کار حین تحصیل به مدت 20 ساعت در طول هفته می باشد.

تحصیل درمقطع PHD(دکترا) درنروژ چگونه است؟

مدت زمان دوره تحصیلی در این مقطع 3 سال به طول می انجامد که دانشجویان این رشته نیز امکان فعالیت شغلی به صورت پاره وقت در طول هفته به مدت 20 ساعت را خواهند داشت. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ به نوعی فعالیت شغلی محسوب می گردد. از این رو دولت نروژ مبالغی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی یا FUND برای دانشجویان مقطع دکترا در نظر گرفته است. ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس و کسب نمره 7 در پذیرش در مقطع PHD الزامی است.

مدارک لازمه تحصیل درمقطع دکترا چیست؟

از جمله مدارکی که برای پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا الزامی است، معرفی یک استاد راهنما (سوپروایزر) است. به عبارت دیگر دانشجو می بایست یکی از اساتید را به پذیرش خود در تیم تحقیقاتی قانع کند. دانشجویان متقاضی این مقطع تحصیلی می بایست در تیم تحقیقاتی استاد راهنمای انتخابی خود عضویت داشته باشند. پس از گذراندن این مراحل و موافقت استاد راهنما، نامه یا گواهی قبولی از سوی استاد راهنما به دانشجو اعطا می گردد. در نهایت دانشجو با در دست داشتن این مدارک به علاوه سایر مدارک لازم، می تواند در دانشگاه انتخابی خود پذیرش شود.

هزینه‌های تحصیل در نروژ چقدر است؟

تحصیل مهندسی در نروژ و هزینه های تحصیل در این کشور با توجه به شهر انتخابی یک دانشجو متغیر می باشد که به صورت ماهیانه مبلغی بین 7000 الی 10000 کرون را شامل می گردد. این هزینه ها در سطح اروپا به قدری پایین هستند که می توان گفت تحصیل در نروژ به صورت رایگان است. ضمنا تحصیل رایگان در کشورهایی مانند فنلاند، آلمان، فرانسه و اتریش نیز برای دانشجویان امکان پذیر است. کشور نروژ در حوزه شنگن قرار گرفته است. بنابراین دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی نروژ هستند، به سهولت می توانند به سایر کشورهای حوزه شنگن سفر کنند. همچنین هزینه های تحصیل در نروژ تا حد زیادی به موارد زیر بستگی دارد.

  • نوع دانشگاه
  • شهر انتخابی در کشور نروژ
  • رشته انتخابی در نروژ
  • ریز نمرات مدرک تحصیلی قبلی (برای بورسیه های موقت یا تخفیف دانشجویی)

نکته مهم اینجاست که تطبیق مدارک تحصیلی دانشجویان برای پذیرش بایستی از سوی آژانس NOKUT مورد تایید واقع گردد. شهرهای اسلو، استاوانگر، برگن و تروندهایم از جمله شهرهای کشور اروپایی نروژ هستند. با توجه به مطالبی که گفته شد پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که اگر قصد تحصیل در اروپا را دارید، کشور نروژ بهترین گزینه تحصیلی برای دانشجویان به شمار می‌رود. شرایط تحصیلی بسیار ایده‌آلی برای دانشجویان علاقمند به تحصیل مهندسی در نروژ وجود دارد که رمز موفقیت آنهاست. برای آشنایی بیشتر با مهاجرت به این کشور و ادامه تحصیل می‌توانید با وکلای زبده ما ارتباط بگیرید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *