مهاجرت تحصیلی ژاپن

تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن در برترین مراکز آموزشی و برخورداری از سیستم های آموزش معتبر جهانی و امکانات رفاهی از سایر مزیت های تحصیل در این کشور می باشد. مدارس، دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی این کشور از برترین استانداردها و کیفیت های آموزشی برخوردار می ­باشند. دانشگاه های این کشور علاقه­ زیادی به جذب دانشجویان خارجی داشته و از همین رو از میان دانشگاه های این کشور 13 دانشگاه جهت جذب دانشجویان بین المللی به ارائه دروس به زبان انگلیسی پرداخته است. دانشگاه های ژاپن در نظر دارند تا با ارائه برنامه های تحصیلی بیشتر به زبان انگلیسی آمار دانشجویان بین المللی خود را به دو برابر تعداد فعلی برسانند. مراکز آموزشی امکانات بسیار مناسب و پیشرفته ای را برای محصلین فراهم نموده است.

بطور کلی کشور ژاپن دارای 86 دانشگاه خصوصی و 95 دانشگاه دولتی است که شرایط تحصیل در ژاپن برای دانشجویان بین المللی نیز فراهم می ­باشد. در حال حاضر بیش از 130000 دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل می ­باشند. شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور در رشته های مختلف با یکدیگر متفاوت است. بگونه ای که برخی از دانشجویان جهت دامه تحصیل در برخی از رشته ها می­ بایست ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر شرکت نمایند و پس از اخذ نمره قبولی امکان ادامه تحصیل در این کشور را خواهند داشت. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره آماده یاری رساندن به متقاضیان مهاجرت به کشورها می­ باشد.

تحصیل در مدارس ژاپن

نظام آموزشی کشور ژاپن بگونه ای است که دانش ­آموزان از سن 6 سالگی شروع به تحصیل می­ نمایند. تحصیل در مدارس ژاپن به دو بخش ابتدایی و متوسطه تقسیم می­گردد که تحصیل تا پایان دوره متوسطه بصورت اجباری است. تحصیلات اجباری بمدت 9 سال طول خواهد کشید و زبان تدریس در مدارس این کشور به زبان ژاپنی می ­باشد، اما زبان انگلیسی نیز بعنوان زبان دوم در مدارس این کشور تدریس می­ گردد.

مقطع کارشناسی ژاپن

همانطور که می­دانید دانشگاه های ژاپن در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند که کیفیت آموزشی در دانشگاه های این کشور برابر با دانشگاه های کانادا و آمریکا م ی­باشد. دانشجویان برای ورود به دانشگاه و تحصیل در مقطع کارشناسی می­بایست تحصیلات دوره­ متوسطه خود را به پایان رسانیده باشند. تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور معمولاً 4 سال طول خواهد کشید و زبان تحصیل در این مقطع ژاپنی است و دانشجویانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند، می­ بایست از مهارت زبان ژاپنی برخوردار باشند.

البته برخی از برنامه نیز به زبان انگلیسی ارائه داده می­شود و بهتر است دانشجویان قبل از اقدام به پذیرش در دانشگاه های این کشور اطلاعات لازم در زمینه زبان تحصیل در رشته مورد نظر خود را کسب نمایند. دانشجویان در مقطع کارشناسی ملزم به گذراندن 124 واحد درسی هستند. البته دانشجویان جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن می­ بایست 188 واحد درسی را بگذرانند.

مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ژاپن

طول دوره­ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ژاپن 2 ساله است و از مهم ترین شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور می ­باشد. دانشجویانی که نمره­ قبولی در آزمون را کسب نمایند، امکان ادامه تحصیل در این مقطع را خواهند داشت. تدریس در این مقطع نیز به زبان ژاپنی ارائه داده می­ شود و دانشجویان می­ بایست از مهارت زبان ژاپنی برخوردار باشند. البته قبل از ورود به دانشگاه های ژاپن دانشجویان امکان تحصیل در کالج های زبان ژاپنی در این کشور را جهت یادگیری و تقویت زبان ژاپنی خواهند داشت. تمامی امتحانات در این مقطع به زبان ژاپنی اخذ می­گردد و در نهایت دانشجویان با ارائه پایان نامه می­توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت نمایند.

تحصیل دکترا  یک دوره­ 3 ساله می ­باشد و دانشجویان می بایست 30 واحد درسی را بگذرانند. پذیرش در این آزمون نیز براساس نمره­­ قبولی در آزمون ورودی این مقطع امکان پذیر است. تحصیل در این مقطع با انجام پروژه های تحقیقاتی همراه است و دانشجویان همانند مقطع کارشناسی ارشد ملزم به دفاع از پایان نامه خود می­ باشند.

هزینه های تحصیل در کشور ژاپن

همانطور که در بخش های قبل بیان نمودیم کیفیت آموزشی در دانشگاه های ژاپن بسیار بالاست. البته هزینه های تحصیل در ژاپن که کشوری آسیایی است نسبت به دیگر کشورهای این قاره نسبتاً گرانتر است. بطور متوسط هزینه های تحصیل در ژاپن را 500¥ (ین ژاپن) در سال تخمین زده اند که علاوه بر این دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه هایی دیگر همچون هزینه ثبت نام و هزینه های زندگی در ژاپن نیز هستند.

هزینه های ثبت نام در هر سال تحصیلی برابر با 300¥ (ین ژاپن) و هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور 80¥ (ین ژاپن) در ماه برآورد شده است. تحصیل در دانشگاه های ژاپن رایگان نیست و تمامی دانشجویان بومی و بین المللی ملزم به پرداخت شهریه هستند. بورسیه های تحصیلی ژاپن به دانشجویان ممتاز و با استعداد تعلق می­گیرد و امکان تحصیل رایگان تنها برای این دسته از افراد وجود دارد. ناگفته نماند دانشجویان امکان انجام کار ضمن تحصیل در ژاپن را دارند و این امر موجب می­گردد تا دانشجویان بتوانند برخی از هزینه های زندگی خود در این کشور را تأیمن نمایند.

هزینه های تحصیل در کشور ژاپن

مزایای تحصیل در کشور ژاپن

علاوه بر امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر را بری دانشجویان فراهم می­ آورد، مزایای زیر را نیز در پی خواهد داشت:

 • تحصیل در دانشگاه هایی با رنکینگ بالا
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ژاپنی
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی در ژاپن
 • تحصیل با پرداخت شهریه هایی بسیار پایین در دانشگاه هایی با کیفیت برابر با دانشگاه های آمریکا و انگلیس
 • امکان تحصیل در کشوری با امنیت بالا

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ژاپن

اولین گام برای پذیرش در دانشگاه های ژاپن ارسال درخواست پذیرش و مدارک تحصیلی به دانشگاه های این کشور است. دانشگاه های ژاپن مدارک تحصیلی متقاضیان را بررسی نموده و پس از آن دعوت نامه تحصیلی ارسال می­ نمایند. گام بعدی اخذ ویزای تحصیلی ژاپن می ­باشد که بدین منظور متقاضیان می­ بایست با ارائه مدارک زیر درخواست اخذ این ویزا را به سفارت این کشور بنمایند:

 • پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار لازم
 • عکس
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • دعوتنامه تحصیلی
 • ارائه مدارک تمکن مالی دانشجو
 • گواهی عدم سوء سابقه قبلی
 • گواهی سلامت دانشجو
 • پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی ژاپن

همان طور که در این نگارش مطالعه فرمودید، تحصیل در ژاپن گزینه ای ایده آل و برترین راه مهاجرتی به این کشور محسوب می شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با همکاری تیم خبره مهاجرتی نیز مفتخر به راهنمایی شما متقاضیان در این باب و اقصی نقاط دنیا نیز می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *