مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ژاپن » تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن 

دوره های تحصیلی در این کشور شامل : 1. کاردانی که دو سال طول می کشد و دانشجو باید 62 واحد را پاس کند 2. لیسانس که شامل 4 سال تحصیل می باشد و 124 واحد را دانشجو باید پاس کند و امکان ورود به این مقطع بعد از دوره ی کاردانی نیز وجود دارد 3. دوره فوق لیسانس که شامل 2 سال تحصیل می باشد و دانشجو علاوه بر دلشتن مدرک لیسانس باید در آزمون ورودی نیز موفق شود واین دوره نیز شامل 30 واحد می شود ودر پایان این دوره فرد باید تز تحقیقاتی خود را با موفقییت به پایان برساند 4. دوره دکتری که شامل 3 سال تحصیلی می باشد و دانشجو باید 30 واحد تحصیلی را پشت سر بگذارد و لازمه ی ورود به این دوره داشتن مدرک تحصیلی رشته مربوطه می باشد.

شرایط تحصیل درژاپن

در این کشور انواع دانشگاه ها به 3 دسته تقسیم می شوند که شامل دولتی ، محلی و خصوصی میباشد . دانشگاه های دولتی و محلی زیر نظر وزارت علوم این کشور می باشند و دانشگاه های خصوصی به صورت مستقل اداره می شوند ولی بخشی از هزینه های این دانشگاه را دولت پرداخت می کند. از لحاظ آماری 18% دانشگاه های ژاپن دولتی 9% محلی و 73% خصوصی می باشند     زبان تحصیلی در ژاپن

 

تدریس در دانشگاه های ژاپن هم به زبان ژاپنی می باشد و هم به زبان انگلیسی ولی همانطور که می دانید تحصیل به زبان بومی هر کشور در آن کشور رایج تر می باشد . تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان ژاپنی است و کلاسها و امتحانات به زبان ژاپنی برگذار می شود ولی در مقاطع ارشد و دکتری کلاسها به زبان انگلیسی برگذار می شود ولی این امر در رشته پزشکی به دلیل اینکه نیاز به ارتباط با بیمار می باشد مستثنی می شود . از لحاظ قانونی فرد باید پس از اخذ پذیرش در دانشگاه های ژاپن یک دوره 6 ماهه فشرده زبان ژاپنی را بگذراند ولی این امر  می تواند بنا به نظر استاد چشم پوشی شود.

 

بورسیه تحصیلی

 

با توجه به امکانات زیاد و همچنین امکانات کار زیاد و حقوق بالایی که در آنجا وجود دارد بسیاری از دانشجویان  حتی بدون بورس تحصیلی وارد آنجا شده و سپس از یک نهاد بورس کوچکی دریافت می کنند . در این کشور امکان برخورداری از بورس های متعددی وجود دارد  و در واقع هزاران نوع بورس وجود دارد ولی از رایج ترین بورس ها برای ایرانی ها بورس (مونبوشو) نام داردکه بورس وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ و تربیت بدنی و علوم تکنولوژی ژاپن می باشد و همه ساله دانشجویان زیادی متقاضی آن می باشند.

 

هزینه زندگی در ژاپن

 

شهریه دانشگاه های دولتی ژاپن 500.000 ین در سال می باشد و هزینه ثبت نام اولیه 300.000 ین می باشد و هزینه زندگی دانشجویی برای دانشجویان مجرد حدود 80.000 ین در ماه است . دانشجویان می توانند هر روز 4 ساعت کار کنند که در روزهای تعطیل به 8 ساعت هم می رسد و هزینه یک ساعت کار بدون تخصص حدود 600 الی 800 ین می باشد .

 

این بود شرح مختصری از شرایط کشور ژاپن برای تحصیل که هرساله دانشجویان زیادی متقاضی آن می باشند و امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *