مهاجرت تحصیلی اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا از گذشته تاکنون مورد توجه افراد زیادی بوده که در مجموع 30 دانشگاه های این کشور مورد تائید کشور ایران هستند. از آنجا که مهم ترین مراکز آموزشی در برنامه های پزشکی، اقتصاد و… در کشور اسپانیا وجود دارد، تحصیل در اسپانیا از گذشته تاکنون مورد توجه افراد زیادی بوده که در مجموع 30 دانشگاه های این کشور مورد تائید کشور ایران هستند. پرداخت هزینه های کم و حتی تحصیل رایگان، معتبر بودن مدرک اعطایی در سطح جهانی و… از دلایل مهم علاقمندان به تحصیل در کشور اسپانیا به شمار می رود. آنها پس از فارغ التحصیلی ضمن این که می توانند در ایده آل ترین مشاغل در اسپانیا مشغول کار شوند، امکان کار در سایر کشورهای اروپایی را نیز خواهند داشت. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات جامع و تکمیلی را در قالب این مقاله ارائه می نماید که پیشنهاد می گردد تا انتها بخوانید.

تحصیل در مدارس اسپانیا

شرایط تحصیل در اسپانیا در مدارس این کشور به گونه ای است که کودکان از سن 3 سالگی حق رفتن به مهد کودک را دارند. این دوره به صورت 3 ساله است و تنها سال سوم برای کلیه کودکان اجباری است. آموزش و ارائه دروس ابتدایی در مدت زمان 5 سال انجام می گیرد. به طوری که کودک در سن 6 سالگی وارد این مقطع شده و در سن 11 سالگی تحصیلات خود را در دوره ابتدایی به اتمام می رساند. بر اساس قوانین تحصیلی اسپانیا، کلیه کودکان 6 ساله موظف هستند تحصیلات خود را در مدارس ابتدایی آغاز نمایند.

دوره متوسطه، پس از دوره ابتدایی است که به مدت 3 سال طول می کشد و در نهایت مدرک Bachelor به دانش آموز اعطا می گردد. چنانچه دانش آموز قصد ورود به دانشگاه و گذراندن دوره های تحصیلات تکمیلی را داشته باشد، بایستی دوره 1 ساله پیش دانشگاهی را بگذراند. زبان تحصیلی در کلیه مدارس این کشور، زبان اسپانیایی است. بنابراین لازم است دانش آموز به زبان رسمی این کشور تسلط کافی داشته باشد.

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

دانشجویان متقاضی مهاجرت به اسپانیا از روش تحصیلی باید مطابق با شرایط آموزشی این کشور پیش روند. برای مثال جهت ورود به دانشگاه و تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی، ابتدا می بایست دوره 5 الی 9 ماهه کالج را در این کشور سپری نمایند. پس از آن ملزم به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه بوده و در صورتی که نمره حد نصاب را به دست آورند، مجاز به تحصیلات دانشگاهی هستند.

کار حین تحصیل در زمان گذراندن دوره کالج مجاز نیست. اما در دوره دانشگاهی می توانید به صورت نیمه وقت مشغول کار شوید. مدت زمانی که طول می کشد تا دانشجو مدرک تحصیلی کارشناسی را از دانشگاه های این کشور اخذ نماید، 4 سال می باشد و کلیه دروس تحصیلی به زبان اسپانیایی ارائه می گردد. از آنجا که جهت گذراندن دوره آموزش زبان اسپانیایی در کشور اسپانیا، ویزای مورد نظر صادر نمی گردد، لذا شایسته است قبل از مهاجرت تحصیلی، مدرک زبان اسپانیایی را اخذ نمایید.

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی‌ارشد

در مجموع 2 الی 3 ترم برای این مقطع تحصیلی وجود دارد که دانشجو ملزم به گذراندن آن است. برنامه های تحصیلی مقطع فوق لیسانس در اسپانیا به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی تدریس می شود. بنابراین اگر زبان تحصیلی را انتخاب می کنید، نیازی به ارائه مدرک زبان اسپانیایی نخواهید داشت. ضمنا بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی نیز می توان به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرداخت. دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد برای گذراندن این دوره، بایستی مبلغ 3000 الی 4000€ (یورو) بپردازد.

از مزیت های این دوره تحصیلی، پیوسته بودن به مقطع دکترا است. بدین معنا که چنانچه تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد با موفقیت پشت سر بگذارید، بدون شرکت در آزمون ورودی، مجاز به تحصیل دکترا در اسپانیا خواهید بود. مجوز کار ضمن تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته به دانشجویان این مقطع داده شده است. حقوق دریافتی آنها بابت هر ساعت کار، بین 8 الی 10€ (یورو) خواهد بود که این میزان حقوق و دستمزد می تواند شهریه تحصیلی دانشجو و هزینه زندگی در کشور اسپانیا را به مدت یک سال تامین نماید.

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی‌ارشد

تحصیل دکترا در اسپانیا

طول دوره تحصیلی در مقطع دکترا یا PHD در کشور اسپانیا 5 ساله است که به شکل تحقیقاتی انجام می گیرد و دفاع از پایان نامه در سال سوم تحصیلی تعیین گردیده است. بورسیه های تحصیلی در این مقطع برای دانشجویان وجود دارد. اما طی شرایط و ضوابط خاصی اعطا می گردد. زبان تحصیلی در اکثر رشته های این مقطع به زبان انگلیسی است. اما بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی نیز قادر به ادامه تحصیل هستید. اجازه کار به مدت 30 ساعت در هفته برای دانشجویان مقطع دکترا وجود دارد و به طور متوسط می توانند بین 8 الی 10€ حقوق دریافت نمایند.

داشتن رزومه قوی، اخذ معدل 17 به بالا در دوره تحصیلی پیشین و چاپ و نشر مقالات علمی ISI در سطح بین المللی از شرایط ورود به مقطع دکترا محسوب می شود. تحصیل در مقطع دکترا نوعی فعالیت شغلی پژوهشی محسوب می گردد و دانشجویان در ازای آن حقوق دریافت می کنند. به مدت 3 الی 5 سال طول می کشد تا دانشجو تحصیلات خود را در مقطع دکترا به پایان برساند. در صورت ارائه مدرک زبان انگلیسی، حداقل نمره 7 در آیلتس مورد نیاز خواهد بود.

هزینه های دانشجویی در اسپانیا

این امکان برای دانشجویان وجود دارد که به صورت تقریبا رایگان به تحصیل در اسپانیا بپردازند و این امر عمدتا در دانشگاه های دولتی قابل دسترسی است. بنابراین اگر موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی این کشور شوید، تحصیلات تکمیلی خود را می توانید به صورت تقریبا رایگان به پایان برسانید. اما دانشگاه های خصوصی طبیعتا در بر دارنده هزینه های بیشتری هستند. به طور میانگین می توان گفت شهریه تحصیلی در دانشگاه های دولتی کشور اسپانیا بین 700 الی 2000€ (یورو) و در دانشگاه های خصوصی این کشور بین 12.000 الی 15.000€ (یورو) در هر سال تحصیلی پیش بینی می گردد.

شهرهای مادرید و بارسلونا از شهرهای گرانقیمت کشور اسپانیا به شمار می روند. بنابراین اگر به دنبال یک زندگی دانشجویی و کم هزینه هستید، از انتخاب این دو شهر صرف نظر کرده و سعی کنید در سایر شهرهای اطراف اقامت نمایید. در مجموع می توان هزینه های زندگی در اسپانیا را بین 600 الی 1000€ (یورو) به صورت ماهیانه در نظر گرفت. مبلغی که برای خوابگاه های دانشجویی مورد نیاز است، بین 150 الی 200€ (یورو) است.

دانشگاه های برتر کشور اسپانیا

اسپانیا برترین دانشگاه ها را در خود جای داده است که از شهرت جهانی برخوردار بوده و بالاترین جایگاه را در رده بندی ها از آن خود کرده اند. اسامی آنها به شرح زیر می باشد:

 • Universidad de Alcala de Henares
 • Universidad Autonoma de Barcelona
 • Universidad Complutense de Madrid
 • Universidad de Barcelona
 • Universidad de Cantabria
 • Universidad de Extremadura
 • Universidad de Granada
 • Universidad de Las Palmas de Gran Canaria
 • Universidad de Murcia
 • Universidad de Salamanca
 • Universidad de Santiago de Compostela
 • Universidad de sevilla
 • Universidad de Valencia
 • Universidad de Valladolid
 • Universidad de Zaragoza
 • Universidad Del Pais Vasco
 • Universidad Politecnica de Madrid
 • Universidad Politecnica de Catalonia
 • Universidad Politecnica de Valencia
 • Universidad Autonoma de Madrid

چنانچه با هدف تحصیل در اسپانیا به این کشور مهاجرت می کنید، می بایست پس از گرفتن نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های این کشور، نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا اقدامات لازم را به عمل آورید. شرایط اخذ ویزا، نحوه دریافت پذیرش و تحصیل در اسپانیا را از مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیگیری نموده و جویا شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *