مهاجرت تحصیلی اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

هر ساله متقاضیان زیادی جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا تصمیم به مهاجرت می گیرند، تحصیل در اتریش انتخاب بسیاری از متقاضیان می باشد. مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش یکی از راه های پر مخاطب و پر متقاضی برای ورود به این کشور است. کشور اتریش در قلب قاره اروپا جای گرفته است، این کشور همواره مهد هنر و موسیقی در جهان محسوب بوده که دارای فرهنگ غنی اروپایی می باشد. کشور اتریش به دلیل رفاه و کیفیت زندگی بالا، وجود دانشگاه هایی با کسب رتبه زیر 100 در بین دانشگاه های دنیا، عدم نیاز به مدرک زبان در مرحله اخذ پذیرش، کسب رتبه پنجم در دنیا در میان بهترین شهرهای دانشجویی و برخورداری از کیفیت آموزشی بالا یکی از پرطرفدار ترین کشورهای دنیا برای تحصیل محسوب می شود.

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نوشتار قصد دارند به بررسی موضوع تحصیل در اتریش بپردازند و اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهند. اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اتریش را دارید تا پایان ما را همراهی کنید.

پذیرش تحصیلی در اتریش

افرادی که قصد دارند تحصیل در اتریش را تجربه کنند باید در اولین قدم اقدامات لازم را در جهت اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر انجام دهند. متقاضیان که قصد دارند در ترم های تابستانی شرکت کنند باید مدارک خود را تا 5 فوریه به دانشگاه ارسال نمایند، اگر قصد دارید در ترم های زمستانی تحصیل کنید باید مدارک خود را تا 5 سپتامبر به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید. با توجه به طولانی بودن روند بررسی درخواست متقاضیان پیشنهاد می شود دانشجو هر چه سریع تر مدارک لازم را به دانشگاه مورد نظر ارسال نماید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش عبارتند از:

 • ارائه فتوکپی از صفحه اول پاسپورت
 • ارائه مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات
 • ارائه رزومه (CV)
 • ارائه انگیزه نامه

یکی از اصلی ترین مواردی که در باب تحصیل در کشور اتریش و برخورداری از سیستم آموزش رایگان می باید مدنظر قرار داد، تحصیل یا فارغ التحصیل از یکی از دانشگاه های مورد تائید اتریش می باشد که نباید به سادگی از آن در خصوص اخذ پذیرش چشم پوشی کرد. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشکده های پزشکی، دانشگاه های آموزش عالی فنی و دانشگاه یا دانشکده های هنر را دارند باید در آزمون ورودی در نظر گرفته شده شرکت نمایند.

تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان

سیستم آموزشی در کشور اتریش رایگان می باشد و شهریه های تحصیل در این کشور توسط دولت پرداخت می گردد. اکثر رشته های تحصیلی در این کشور به زبان آلمانی در دانشگاه های دولتی ارائه می گردد. از دیگر مواردی که توانسته تحصیل در این کشور را برای دانشجویان خارجی جذاب نماید، تحصیل بدون مدرک زبان است. رویه اخذ پذیرش در این کشور بدین صورت می باشد که باید در ابتدای امر فرد باید 1 الی 2 سال در دوره های زبان آلمانی شرکت کند و پس از اتمام دوره وارد رشته تحصیلی اصلی گردد. ناگفته نماند که پذیرش صادر شده از دانشگاه های دولتی این کشور به مدت زمان تا 2 سال تاریخ انقضا دارد.

معرفی دانشگاه ها برای تحصیل در اتریش

همانطور که گفته شد برای تحصیل در اتریش لازم است ابتدا پذیرش دانشگاه مورد نظر را به دست آورید، برای این منظور لازم است دانشجو دانشگاه های معتبر در کشور اتریش را بشناسد. در این کشور 21 مرکز عالی آموزش وجود دارد که متقاضیان خارجی و بین المللی می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی (لیسانس، فوق لیسانس و دکتری) و در رشته های مختلفی مانند: فنی و مهندسی، پزشکی، اقتصاد، بازرگانی، برخی از رشته های پیرا پزشکی، مدیریت رسانه و ارتباطات و غیره ادامه تحصیل دهند.

طول مدت تحصیل در مقطع لیسانس 3 ساله، مقطع فوق لیسانس 2 ساله و مقطع دکترا بین 3 تا 4 سال است. زبان تحصیل در دانشگاه های اتریش زبان آلمانی و زبان انگلیسی می باشد، متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که دروس تحصیلی در این مقطع به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد نیاز به مدرک زبان در سطح B2 دارد.

در این بخش از مقاله به بررسی رتبه های دانشگاه مطابق با رنکینگ Qs در سال 2020 خواهیم پرداخت:

اسامی دانشگاه رتبه در Qs
دانشگاه وین 154
دانشگاه تکنولوژی وین 192
دانشگاه اینسبورگ 266
دانشگاه گراتز 541
دانشگاه پزشکی گراتز 751
دانشگاه سالزبورگ 751

معرفی دانشگاه ها برای تحصیل در اتریش

 

ویزای تحصیلی اتریش

پس از آنکه دانشجو پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را به دست آورد، باید اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزا تحصیلی اتریش انجام دهد. برای دریافت ویزا تحصیلی اتریش لازم است دانشجو با در دست داشتن مدارک زیر به سفارتخانه یا کنسولگری کشور اتریش مراجعه کرده و درخواست خود را اعلام نماید. روند بررسی درخواست شما برای صدور ویزا تحصیلی 18 ماه می باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش عبارتست از:

 • دریافت فرم مربوطه به اخذ ویزا تحصیلی و تکمیل آن
 • پرداخت 330€ (یورو) بابت هزینه های اخذ ویزا تحصیلی و ارائه رسید آن
 • ارائه گواهی تمکن مالی جهت اثبات توانایی فرد در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی
 • ارائه توصیه نامه
 • گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • ارائه بیمه سلامت
 • پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه رزومه
 • مدارک تحصیلی پیشین

هزینه تحصیل در اتریش

یکی از سوالات متداول متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در اتریش را دارند در رابطه با شهریه های تحصیلی می باشد. هزینه های تحصیل با توجه به دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی متفاوت می باشد. اما به طور کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های اتریش به شرح ذیل می باشد.

مقطع تحصیلی هزینه های تحصیل به € (یورو) برای هر ترم 
کارشناسی 726.72
کارشناسی ارشد 726
دکتری 363.36

متقاضیانی که ویزا تحصیلی خود را بدون ارائه مدرک زبان دریافت کرده اند، باید پیش از ورود به دانشگاه ها در دوره های آموزشی در نظر گرفته شده شرکت نمایند. هزینه های شرکت در این دوره های 90 روزه 1000€ (یورو) می باشد. یکی از مزایا تحصیل در اتریش امکان دریافت بورسیه تحصیلی می باشد، دانشجویان واجد شرایط می توانند با دریافت بورس تحصیلی اتریش به صورت رایگان ادامه تحصیل دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه اخذ بورسیه تحصیلی مقاله شرایط بورسیه تحصیلی اتریش را مطالعه کنید.

چگونه راحت بورس بگیریم؟

راحت ترین راه برای اخذ بورس تحصیلی اتریش اقدام از سازمان OeAD می باشد که در تمامی مقاطع فعال می باشد ولی بسته به نوع دانشگاه و رشته متفاوت است به عنوان مثال رشته های پزشکی، هنر و علوم کاربردی دارای آزمون ورودی می باشد و افراد برای اخد بورس در این مقاطع باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

متقاضیان طی مطالعه این نوشتار اطلاعاتی در رابطه با تحصیل در اترش و مهاجرت به اتریش کسب کردند، اگر قصد مهاجرت تحصیلی و اقامت در کشور اتریش را دارید پیشنهاد می شود پیش از انجام اقدامات لازم اطلاعات کاملی در این رابطه به دست آوردید. بدین منظور می توانید همه روزه با کارشناسان و وکلاء موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید و یا به صورت حضوری به موسسه مراجعه نمایید.

2 دیدگاه برای “تحصیل در اتریش

 1. m.rasaei گفت:

  تحصیل در اتریش، فرصت خیلی خوبیه
  ولی سفارت هم سخت ویزا میده

 2. مجید عباسی گفت:

  تحصیل در اتریش، فرصت خیلی خوبیه
  ولی سفارت واقعا سخت گیری می کنه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *