شرایط بلاروس

اقامت بلاروس

اقامت بلاروس

اقامت بلاروس راهی است برای علاقمندان حضور در کشورهای اروپای شرقی. کسب اقامت در هر کشور تابع شرایطی مختص به خود آن کشور است. اخذ اقامت بلاروس هم غیر از این قائده نیست. آگاهی از شرایط و روش های کسب اقامت این کشور، برای علاقمندان و متقاضیان حضور در بلاروس، بسیار اهمیت دارد. در این نوشتار تلاش شده است، یک راهنمای کلی جهت اقامت بلاروس در اختیار مخاطبان قرار گیرد. اگرچه تا حد امکان جامعیت موضوع مورد بحث رعایت شده است اما این به معنای پرداختن به تمام جزئیات نیست. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت پاسخ سوالات احتمالی، می­توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، تماس حاصل فرمایند.

بلاروس در یک نگاه

 • جمهوری بلاروس یکی از کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی است و در شرق اروپا واقع شده است.
 • پایتخت بلاروس شهر مینسک و جمعیت آن در حدود 9.5 میلیون نفر است.
 • این کشور دسترسی به دریا ندارد. بلاروس سرزمینی نسبتاً پست و دارای دریاچه ها و رودخانه های بسیار است.
 • تقریباً یک سوم مساحت این کشور جنگلی است. آب و هوای بلاروس نسبتاً سرد است.
 • اقتصاد بلاروس، تقریباً یک اقتصاد دولتی است.
 • منابع جنگلی همچون فرآوری چوب از مهمترین ارکان اقتصادی این کشور است.
 • روسیه را می­توان مهمترین شریک اقتصادی بلاروس قلمداد کرد.
 • میزان بی کار ی در این کشور بالا نیست. کارآفرینی و جذب سرمایه خارجی در این کشور، طی سال های اخیر، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

اقامت بلاروس

افرادی که بلاروس سفر می­کنند، متوجه نرخ مثبت رشد اقتصادی و فرهنگی در آن خواهند شد. گسترش ساختمان های مدرن، پارک های زیبا، خیابان های وسیع و …، توجه همه را جلب می­کند. پروژه های ساخت و ساز در مقیاس بزرگ، برای سرمایه گذاران و کسب و کارهای خارجی، وسوسه انگیز است. تلاش دولت برای ارتقاء استانداردهای زندگی، رفاه، امنیت و بهداشت، تعداد متقاضیان اقامت در بلاروس را زیاد کرده است. بنابراین شمار خارجیانی که امروزه برای کار، تحصیل، سرمایه گذاری و …، به بلاروس سفر می­کنند افزایش یافته است.

اقامت بلاروس می­تواند به دو شکل اقامت موقت یا دائم باشد. افرادی که قصد ماندن در این کشور را دارند، نیاز به مجوز اقامت دارند. مجوز اقامت در بلاروس توسط اداره مهاجرت این کشور صادر می­شود. برای ماندن بیش از 90 روز در بلاروس، کسب اجازه اقامت، لازم است. بسته به طول مدت اقامت، بیش از یک سال یا کمتر، مجوز اقامت دائم یا موقت، صادر خواهد شد.

اقامت موقت در بلاروس

برای ماندن در بلاروس برای بیش از 90 روز و کمتر از یک سال، باید مجوز اقامت موقت، کسب کرد. با این نوع اقامت، باید در پایان یک سال بلاروس را ترک کرد. برای ماندن بیشتر نیاز به مجوز مجدد یا تلاش برای کسب اقامت دائم، است. برخی از مواردی که به سبب آنها می­توان مجوز اقامت موقت در بلاروس را کسب کرد، عبارتند از:

 • تحصیل در بلاروس برای کمتر از یک سال
 • وجود روابط خویشاوندی نزدیک با شهروندان بلاروسی یا خارجیانی که اجازه اقامت دائم در آن را دارند.
 • همسر یک شهروند بلاروس بودن
 • حضور در بلاروس برای بدست آوردن شغل
 • داشتن دلایل معتبر برای اخذ شهروندی بلاروس
 • شهروند بلاروس بودن در گذشته
 • داشتن مسکن شخصی در بلاروس
 • حضور در بلاروس برای درخواست پناهندگی
 • حضور در بلاروس برای درمان یا مراقبت های پزشکی بلاروس
 • سایر مسائل مورد تأیید در اداره مهاجرت بلاروس مانند معاهدات بین المللی

مواردی که به پشتوانه آن می­توان مجوز اقامت موقت بلاروس را کسب کرد، بسیار متنوع است. این امر سبب شده تقریباً همه متقاضیان، راهی برای کسب آن داشته باشند.

اقامت دائم در بلاروس

برای اقامت بیش از یک سال در بلاروس، نیاز به مجوز اقامت دائم در این کشور است. افراد دارای جازه اقامت دائم، تنها در محل هایی که در مجوز اقامت، آمده است اجازه ماندن دارند. علاوه براین، دارندگان مجوز اقامت دائم بلاروس، باید دو نکته زیر را رعایت کنند:

 • حداقل 183 روز از سال را باید در بلاروس سپری کند. در غیر اینصورت اداره مهاجرت می­تواند آنها را اخراج کند.
 • بعد از دریافت مجوز، تمامی وظایف قانونی مانند پرداخت مالیات را انجام دهند.

برخی از دلایلی که می­تواند به کسب اقامت دائم در بلاروس منجر شود عبارتند از:

 • حضور در بلاروس برای کار
 • حضور در بلاروس برای تحصیل
 • حضور در بلاروس برای تجارت، کسب و کار یا ثبت شرکت
 • داشتن ملک یا آپارتمان در بلاروس
 • حضور در بلاروس برای ازدواج
 • حضور در بلاروس به عنوان پناهنده
 • حضور مستمر طی هفت سال در بلاروس (به عنوان مثال با اجازه اقامت موقت)
 • شهروند بلاروس بودن در گذشته

همچنین مواردی چون داشتن خویشاوندان نزدیک در بلاروس، نیز می­تواند به اخذ اقامت دائم بلاروس منجر شود. در ادامه برخی از روش های شایع در کسب اقامت دائم یا موقت بلاروس، به اختصار تشریح شده است.

کسب اقامت به واسطه کار

فرد برای کار در بلاروس به مجوز کار در این کشور نیاز دارد. برای دریافت مجوز کار باید یک پیشنهاد یا قرارداد کاری از سمت کارفرمایی در داخل این کشور داشت. بلد بودن زبان روسی یکی دیگر از شروط کار در بلاروس است. مجوز کار برای مدت یک سال صادر می­شود.

کسب اقامت به واسطه تحصیل

به واسطه تحصیل می­توان مجوز اقامت موقت در بلاروس را کسب کرد. معمولاً تحصیل به خودی خود نمی­تواند منجر به اخذ اقامت دائم شود اما می­تواند زمینه ساز مناسبی باشد. فرد با اقامت تحصیلی به صورت موقت، شانس بیشتری برای ورود به اموری که منجر به اقامت دائم می­شوند، دارد.

کسب اقامت به واسطه ازدواج

ازدواج با یک شهروند بلاروس می­تواند منجر به اقامت دائم بلاروس شود. چنانچه شخصی خواهان تابعیت در بلاروس باشد باید تابعیت قبلی خود را ترک نماید. داشتن تمکن مالی جهت هزینه های یک سال خود و همسر، از شرایط حضور در بلاروس از این راه است.

کسب اقامت به واسطه تولد

تولد در حقیقت یکی از طرق کسب تابعیت بلاروس است. قانون تابعیت بلاروس بر اصل خون استوار است. بنابراین فرزندی که از والدین بلاروسی متولد شود (حتی در خارج از این کشور)، تابعیت بلاروس را کسب می­کند. اگر فرزندی در بلاروس، از والدین غیر بلاروسی متولد شود تحت شرایطی ممکن است تابعیت بلاروس را کسب کند. یکی از این شرایط نامعلوم بودن پدر و مادر یا نداشتن تابعیت است.

کسب اقامت به واسطه سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بلاروس یکی از محتمل ترین راه های اخذ اقامت این کشور است. دو روش ثبت شرکت و خرید ملک، برای سرمایه گذاری در بلاروس مرسوم تر هستند. به واسطه ثبت شرکت، می­توان برای خود و خانواده، اقامت این کشور را کسب کرد. توجه شود این قاعده صرفاً شامل فرزندان زیر 18 سال می­شود. فرزندان بزرگتر را می­توان به عنوان شریک تجاری معرفی کرد. تراکنش بالای 150هزار یورو طی 5 سال و سود دهی شرکت، می­تواند اقامت دائم بلاروس را به ارمغان بیاورد.

خرید ملک در بلاروس نیز راه دیگری برای اخذ اقامت در این کشور است. با خرید ملک در ابتدا شخص مجوز موقت دریافت می­کند. در این حالت نیاز به ماندن همیشگی شخص در بلاروس نیست. بعد از 5 سال، شخص فرصت دریافت اقامت دائم بلاروس را پیدا می­کند. طی این مدت لازم است فرد هر سال حداقل 6 ماه در بلاروس، حضور داشته باشد. قیمت بالاتر ملک، شانس دریافت اقامت را بیشتر می­کند.

کسب اقامت به واسطه پناهندگی

پناهندگی نیز علیرغم خطرات بسیار، شانس دریافت اقامت را در بلاروس را برای فرد ایجاد می­کند. در این حالت شخص باید در بدو ورود خود را به اداره پلیس مهاجرت، معرفی نماید. همچنین شخص باید مدارک کافی داشته باشد تا نشان دهد در کشور خود در معرض خطرات یا تهدیدات جانی است. پناهندگی به دلایلی چون سیاسی، اجتماعی، قومی، جنسی و …، اعطا می­شود.

در این مقاله اقامت بلاروس و شرایط حاکم بر آن به اختصار تشریح شد. بدیهی است تمامی موارد مطرح شده، شرح مفصل تری دارد که در این نوشتار مجال پرداختن به آنها نبود. توصیه می­شود علاقمندان سایر مقالات مرتبط در این سایت را ملاحظه بفرمایند. ضمناً وکلا و متخصصان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، می­توانند راهنمای متقاضیان و علاقمندان باشند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، با تجارب بسیار در امر مهاجرت و امور مربوطه، می­تواند همراهی مطمئن برای متقاضیان باشد. کارشناسان این موسسه همواره برای پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به همه علاقمندان و متقاضیان، آمادگی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *