مهاجرت تحصیلی مالزی

اقامت بعد از تحصیل مالزی

با موفقیت در زمینه اقامت بعد از تحصیل مالزی می توان شرایط زندگی طولانی مدت در این کشور پهناور را به دست آورد و در نهایت بدین وسیله می توان  شرایط کار و هم چنین زندگی در این کشور را به دست آورد. چنان چه شما هم علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتری در رابطه با کشور مالزی می باشید این فرصت را دارید تا به سایر مقالات این کشور در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه نمایید.

از جمله راه های اقامت بعد از تحصیل مالزی موفقیت در زمینه کاریابی و هم چنین دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای شرکت های بین المللی در این کشور است کلیه متقاضیان اقامت پس از تحصیل در مالزی از این طریق می توانند از ویزاهای کار ، ویزای کار موقتی  و ویزای بازاریابی بهره مند  شوند.

بررسی انواع اقامت بعد از تحصیل مالزی

این موضوع که آیا این نوع از اقامت موقت است یا دائم موضوع مهمی برای متقاضیان اقمت موقت در این کشور است.

اما اگر  این اشخاص فارغ التحصیل شوند و  موفق به پیداکردن شغلی در این کشور شوند در این صورت ویزای کار مالزی به این اشخاص تعلق گرفته و اقامت موقتی قید شده در ویزای این اشخاص که معمولا زمان آن  از 1 تا 5 سال باشد کسب نمایند. اما نمی توانند اقامت دائمی این کشور را کسب کنند و این از جمله  قوانین کشور مالزی است، که به هر کسی اقامت دائم تعلق نمی گیرد و این نوع اقامت تابع شرایط خاص خود است.

بررسی شایط فارغ التحصیلان مقیم در مالزی

این موضوع به نقش، دست مزد و هم چنین قرارداد کاری متقاضیان اقامت کار بعد از تحصیل در این کشور بستگی دارد، که همگی آن  بر اساس معیار های خاصی تعیین خواهند شد که فرد صلاحیت اخذ کدام ویزا یا Pass کشور مالزی را دارد. هم چنین متقاضیان پاسپورت این کشور ملزم  می باشند که به مدت حداقل 18 ماه دارای پاسپورت معتبر باشند تا بتوانند ویزای کاری درخواست نمایند.

در این راستا، ما در این مقاله شما عزیزان همراه را مفصلا با شرایط بازار کار و نحوه کاریابی  جهت اقامت بعد از تحصیل مالزی آشنا کرده و در ادامه بحث از انواع ویزاهای کار مالزی، شرایط و نحوه درخواست آنها را بررسی خواهیم کرد.

نحوه کاریابی بعد از تحصیل در مالزی

در اولین مرحله متقاضیان اقامت بعد از تحصیل در مالزی ملزم به  پیدا نمودن کاری را در یک شرکتی در مالزی می باشند. با این توضیح که در حال حاضر اقامت بعد از تحصیل مالزی برای فارغ التحصیلان خارجی هرگز کار ساده و راحتی نمی باشد. دولت مالزی درزمینه  کاریابی برای شهروندان مالزیایی قبل از شهروندان کشورهای خارجی، خیلی حساس شده اند  فرقی هم نمی کند که آنها دانشجوی خارجی فارغ التحصیل بوده باشند یا جز افراد خارجی جویای کار در مالزی باشند

زمانی که این اشخاص دارای پیشنهاد کاری از طرف یک شرکت می باشند و آن را قبول کرده باشند در این صورت  کارفرمای جدید این اشخاص ملزم می باشند که برای ویزای مناسب این اشخاص از دولت مالزی درخواست کنند این نکته حائز اهمیت می باشد که خود این اشخاص نمی توانند این کار را انجام دهند.

بررسی ویزا اقامت بعد از تحصیل در مالزی

تنها گزینه ممکن برای متقاضیان اقامت پس از تحصیل در این کشور موفتیت در زمینه در یافت ویزای کار مالزی یا Employment Pass  می باشد. این نوع ویزا مخصوص افرادی است که دارای پیشنهاد قرارداد کاری برای  بیش از 2 سال با یک شرکت مالزیایی می باشند و میزان حقوق ماهانه این اشخاص به میزان RM 5000  می باشند.

این اشخاص باید مطلع باشند که، ویزای کار مالزی معمولا برای کارگران ماهر، متخصصان و افراد حاضر در نقش های مدیریتی پیشنهاد می شود. هم چنین کمیته امور خارجه باید تایید کند که فرد خارجی از کشور دیگری می تواند پست کاری را در نبود متقاضی مالزیایی  را اخذ کند یا خیر.

بررسی پست های کاری جهت درخواست ویزای کار

علاوه بر شرایط و مدارک موردنیاز برای ویزای کار، پست های کاری که افراد می توانند برای آن پست ها درخواست ویزای کار بدهند عبارت است از:

پست کلیدی

 • پست مدیریتی ارشد یک شرکت خارجی عامل در مالزی؛

پست اجرایی

 • پست مدیریتی حرفه ای یا متوسط؛
 • مهارت های عملی و تجربه کاری و تحصیلی لازم مرتبط با مشاغل مربوطه؛

پست غیر- اجرایی

 • مهارت بالا؛
 • مستلزم سابقه کار و مهارت های فنی در کار مربوطه.

لازم به ذکر  می باشد که هزینه ویزای کار مالزی برای هر نفر در یک پست کلیدی RM300 در سال با RM50 جهت پوشش هزینه های درخواست، می باشد.

تعریف ویزای کار موقتی

این نوع ویزا معمولا ویژه آن دسته از افرادی می باشد که پیشنهاد قرارداد کاری برای مدت زمان کمتر از 2 سال و دست مزد ماهانه کمتر از RM 5,000 دارند. برای افراد شاغل در صنایعی همانند تولید، کاشت، کشاورزی، خدمات و ساخت و ساز، این گزینه تا حداکثر 5 سال و برای افرادیکه سن آنها ما بین  18- 45 سال باشد معتبر است.

ویزای بازار یابی

این نوع از ویزا در دسترس اشخاصی که دارای تابعیت خارجی باشند که  دارای مهارت های حرفه ای باشند که برای یک شرکت خارجی کار کنند و تنها به مدت 12 ماه یا کمتر در مالزی خواهند بود. این ویزا مخصوص افراد در حال کار در یک زمینه خاص، شامل موارد زیر می باشد:

 • سخنران
 • محقق
 • مشاور فنی
 • کارشناس نگهداری
 • حساب رس خارجی

هزینه رسیدگی ویزای ویزیتور (حرفه ای) در حدود RM90 برای هر درخواست می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار مالزی

مدارک پشتیبان که ملزم به همراه داشتن درخواست تان ضمیمه پرونده شود عبارتند از:

 • ارائه آخرین رزومه کامل به روز شده؛
 • ارائه کپی پاسورت ها؛
 • ارائه عکس پاسپورتی جدید؛
 • ارائه کپی قرارداد کار؛
 • ارائه توصیف کار؛
 • ارائه گواهی ازدواج؛
 • ارائه مدارک تحصیلی به همراه سابقه کار مربوطه.

با توجه به اتمام مقاله اقامت بعد از تحصیل مالزی چنان چه شما هم علاقه مند به این موضوع شدید و هم چنین متمایل به کسب اطلاعات بیشتری در مورد سایر روش های اخذ اقامت این کشور شدید این فرصت را دارید تا با مراجعه نمودن به سایر مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نظیر سرمایه گذاری در مالزی به اطلاعات جامعی دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *