مهاجرت تحصیلی اسلواکی

اعزام دانشجو به اسلواکی

اعزام دانشجو به اسلواکی

کانون توجهات در سراسر دنیا، مبحث تحصیل در اروپا و نیز اعزام دانشجو به اسلواکی می‌باشد. تا چند سال گذشته، زبان اسلواکیایی زبان تحصیلی کلیه رشته‌ها بوده است. اما امروزه برخی دروس کارشناسی و کارشناسی به زبان انگلیسی است. از این رو دانشگاه ‌های اسلواکی متقاضیان بسیاری را به سمت خود جذب نموده است. در ذیل به بررسی و تجزیه و تحلیل دانشگاه ‌ها و نظام آموزشی در این کشور می ‌پردازیم. تحصیل در اسلواکی به مدت 4 الی 6 سال زمان میبرد. در واقع شما در سن 19 سالگی قادر به ورود به دانشگاه خواهید بود. متقاضیان ورود به دانشگاه باید در یک یا چندین آزمون ورودی شرکت نمایند. رشته ‌های دانشگاهی از جمله رشته قانون، پزشکی و… وجود دارد که دانش ‌آموزان می ‌توانند جهت ادامه تحصیلات در اسلواکی انتخاب کنند.

شرایط تحصیل در اسلواکی

دروس دانشگاهی در دانشگاه ‌های اسلواکی در 2 ترم زمستانه و تابستانه به صورت دوره ‌ای و منظم ارائه می ‌گردد. مادامی که دانشجویان تحصیلات دانشگاهی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند، مدارک ذیل به آنان اعطاء می ‌‌شود:‌

مقطع تحصیلی  طول دوره شرح
کارشناسی 3 سال پایین‌ ترین سطح تحصیلات دانشگاهی به شمار می ‌رود.
کارشناسی ارشد 2 سال پس از گذراندن مطالعات و پژوهش‌ های آموزشی در مقطع کارشناسی ارائه می گردد.

دانشجویان محصل در اسلواکی به راحتی می ‌توانند از خوابگاه‌ های دانشجویی موسسات آموزش عالی بهره ببرند. به طور مثال وی می‌ تواند یک اتاق از خوابگاه را به صورت مشترکا با چند دانشجوی دیگر استفاده نماید.

اعزام دانشجو به اسلواکی به مدارس

انواع مدارس برای تحصیل در اسلواکی عبارتند از:

 • مدارس دولتی
 • مدارس مذهبی وابسته به کلیسا
 • مدارس خصوصی
 • مهد کودک ها و پیش دبستانی ها
 • مدارس بین المللی انگلیس زبان
 • مدارک وابسته به سفارت هر کشور

دانشگاه ‌های اسلواکی در مقطع دکترا

در لیست زیر اسامی دانشگاه ‌های برتر اسلواکی که دارای آموزش‌ های مقطع دکترا هستند، آورده شده است:

 • دانشگاه کامنیوس در براتیسلاوا
 • دانشگاه کنستانتینوس در نیترا
 • دانشگاه Cyril و Methodius
 • دانشگاه ماتی بل در بانسکا بیستریکا
 • دانشگاه پاول جوزف Šafárik در بودگلد
 • دانشگاه فنی Košice

اخذ پذیرش و اعزام دانشجو به اسلواکی

شرط تحصیل در دانشگاه‌ های اسلواکی و اعزام دانشجو به اسلواکی، اخذ پذیرش از این دانشگاه ‌هاست. خوشبختانه دانشگاه ‌های اسلواکیایی در برخورد با متقاضیان خارجی و داخلی تبعیض قائل نمی ‌شوند. شرایط سنی در این دانشگاه ‌ها وجود دارد. به طوری که سن متقاضی ورود به مقطع کارشناسی بایستی حداکثر 25 سال باشد. همچنین متقاضی مقطع کارشناسی ارشد باید حداکثر 35 سال داشته باشد. اما لازم است بدانید در مقطع دکترا هیچ گونه شرایط و محدودیت سنی تعریف نگردیده است. بنابراین متقاضاین این مقطع در هر سنی مجاز به تحصیل در دانشگاه ‌های اسلواکی هستند.

فرآیند اعزام دانشجو به اسلواکی در 2020

چنانچه شرایط سنی برای متقاضی فراهم باشد، وی نسبت به درخواست اخذ پذیرش اقدام می‌ نماید. متقاضی باید درخواست خود را تکمیل وهمراه با سایر مدارک لازم و رزومه تحصیلی مستقیما به دانشگاه مقصد ارائه کند. همچنین دانشجو این امکان را دارد جهت صرفه‌ جویی در وقت، به‌طور همزمان از چندین دانشگاه اسلواکی تقاضای اخذ پذیرش نماید. سپس دانشگاه مدارک ارسالی از سوی متقاضی را جهت پذیرش یا عدم پذیرش مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورت تاییدیه مدارک متقاضی، روند اخذ پذیرش از سوی دانشگاه انجام می‌ گیرد. متقاضیان گرامی توجه داشته باشند که اگر درخواست شما تحصیل دردوره ‌های اسلواکیایی ‌زبان است.

افراد بایستی مدرک زبان اسلواکی را داشته باشند. در این صورت می‌ توانید با موافقت دانشگاه در اخذ پذیرش، به صورت رایگان ادامه تحصیل دهید. لازم است بدانید اگر تسلط به زبان اسلواکیایی نداشته باشید، می‌ت وانید در دانشگاه کمونیوس براتیسلاوا دوره‌‌ های آموزشی این زبان را بگذرانید. اما چنانچه قصد تحصیل در دوره‌ های انگلیسی زبان را داشته باشد، بایستی مدرک زبان آیلتس یا تافل را دارا باشید. ضمنا تحصیل با این شرایط مستلزم پرداخت 2.000 تا 5.000€ (یورو) به عنوان شهریه است. به طور کلی می ‌توان گفت اعزام دانشجو به اسلواکی و تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه است.

فرآیند اعزام دانشجو به اسلواکی در 2020

هزینه تحصیل در دانشگاه های اسلواکی

هنگامی که صحبت از اعزام دانشجو به اسلواکی می‌شود، ناخودآگاه به مسائل مالی و هزینه ‌های تحصیل در اسلواکی فکر می ‌کنیم. در این مورد باید بگوییم تحصیل در مقاطعی که به زبان اسلواکیایی ارائه می‌ گردد، رایگان می‌ باشد. اما مقاطعی مانند کارشناسی ارشد و دکترا که به زبان انگلیسی هستند، مشمول پرداخت هزینه‌اند. این هزینه مبلغی در حدود 2000 تا 5000€ (یورو) به عنوان شهریه در نظر گرفته می ‌شود. البته ناگفته نماند این مقدار هزینه نسبت به هزینه تحصیل در سایر کشورها بسیار پایین و ارزان است.

بورسیه تحصیلی در اسلواکی

دانشجوی متقاضی تحصیل در مقاطع بالا مانند کارشناسی ارشد و PHD می‌تواند از بورسیه تحصیلی دانشگاه بهره‌ مند گردد. در این صورت با شرایط بهتری می‌تواند از عهده مخارج تحصیلی و مخارج زندگی خود در این کشور بر آید. این بورسیه‌ ها به دانشجویان مستعد و دارای رزومه قوی تعلق می‌ گیرد. ناگفته نماند سطح علمی دانشگاه ‌های این کشور متفاوت از یکدیگر هستند. از این رو، لازم است رنکینگ و رتبه‌ بندی دانشگاه انتخابی از سوی متقاضی مورد بررسی قرار گیرد.

دانشگاه‌ های اسلواکی

اکثر دانشگاه‌ های اسلواکی در اختیار دولت هستند و از سوی دولت مورد حمایت قرار می ‌گیرند. به‌طور مثال دانشگاه دولتی آموزش عالی هزینه ‌های خود را از سوی دولت تامین می ‌نماید و بیشتر دانشگاه ‌های اسلواکی را شامل می‌ شوند. در نتیجه قوانین دولتی در این نوع دانشگاه ‌ها حاکم است. نهادهای دولتی آموزش عالی ارتش، پلیس نیز از سوی دولت حمایت گردیده و قوانین دولتی را دارا هستند. دانشکده‌ های پزشکی نیز همین روند را دارند. برخی مدارس خصوصی آموزش عالی غیردولتی هستند که از سوی وزارت آموزش و پرورش حمایت و اداره می‌ شوند.

ضمنا تعداد آنها در سراسر کشور اسلواکی بسیار کم است. برای ورود به دانشگاه بایستی یک یا چندین آزمون ورودی را سپری نمود که محتوای این آزمون ‌ها متفاوت است. پزشکی و دندانپزشکی از جمله رشته ‌های بسیار خوب دانشگاه‌ های اسلواکی است که متقاضیان بسیاری هم دارد. کلیه دانشگاه ‌های پزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم هستند. سیستم تحصیلی در دانشگا‌های اسلواکی از طریق سیستم درجه‌ بندی اروپا به نام (ECTS) اداره می‌ گردد.

معتبرترین دانشگاه های اسلواکی 2020

معتبرترین دانشگاه های اسلواکی از نظر رتبه QS عبارت اند از:

اسم دانشگاه محل رتبه در QS
Comenius University Bratislava براتیسلاوا 751-800
Slovak University of Technology in Bratislava براتیسلاوا 751-800
Technical University of Kosice کوشیسته 801-1000

چگونگی پذیرش از سوی دانشگاه‌ های اسلواکی به نوع دانشگاه انتخابی شما مرتبط است. به طور معمول اخذ پذیرش از سوی دانشگاه ‌های خصوصی بسی آسان‌ تر از دانشگاه‌ های دولتی در این کشور انجام می ‌گیرد. اما نکته مهم این است که در هر صورت دقت بفرمایید دانشگاه مورد نظر تاییدیه وزارت علوم را دارا باشد.

نظام آموزش ‌عالی در اسلواکی

اعزام دانشجو به اسلواکی در قالب نوعی نظام آموزش عالی انجام می ‌گیرد. بدین معنا که دانشجویان اعزامی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در اسلواکی می ‌توانند ادامه تحصیل دهند. مدت دوره ‌های تحصیلی در هر یک از مقاطع با یکدیگر متفاوت است.

ساختار سیستم آموزشی در این کشور بدین صورت است:

مقطع تحصیلی طول دوره شروع سال تحصیلی زبان تحصیل
کارشناسی 3 الی 4 سال اوایل سپتامبر الی اواخر آگوست اسلواکیایی
کارشناسی ارشد 1 الی 2 سال اوایل سپتامبر الی اواخر آگوست اسلواکیایی و انگلیسی
دکترا 3 الی 4 سال اوایل سپتامبر الی اواخر آگوست اسلواکیایی و انگلیسی

هر سال تحصیلی شامل دو ترم می‌‌باشد، زبان تحصیل در مقاطع مختلف متفاوت است. در انتها، وکلا و مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده خدمت‌رسانی حضوری و تلفنی به شما دوستان هستند. خدماتی از قبیل مهاجرت به اسلواکی و سایر کشورها، اعزام دانشجو به اسلواکی و… را به وکلای متبحر ما بسپارید. جهت اخذ مشاوره می‌توانید به صورت مراجعه نمایید یا از طریق تماس تلفنی رایگان ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *