مهاجرت تحصیلی اسلواکی

اعزام دانشجو به اسلواکی

اعزام دانشجو به اسلواکی

کانون توجهات در سراسر دنیا، مبحث تحصیل در اروپا و نیز اعزام دانشجو به اسلواکی می‌باشد. تا چند سال گذشته، زبان اسلواکیایی زبان تحصیلی کلیه رشته‌ها بوده است. اما امروزه برخی دروس کارشناسی و کارشناسی به زبان انگلیسی است. از این رو دانشگاه‌های اسلواکی متقاضیان بسیاری را به سمت خود جذب نموده است. در ذیل به بررسی و تجزیه و تحلیل دانشگاه‌ها و نظام آموزشی در این کشور می‌پردازیم.

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی به مدت 4 الی 6 سال زمان می‌برد. در واقع شما در سن 19 سالگی قادر به ورود به دانشگاه خواهید بود. متقاضیان ورود به دانشگاه باید در یک یا چندین آزمون ورودی شرکت نمایند. رشته‌های دانشگاهی ازجمله رشته قانون، پزشکی و… وجود دارد که دانش‌آموزان می‌توانند جهت ادامه تحصیلات در اسلواکی” انتخاب کنند.

شرایط تحصیل دانشجو در اسلواکی

دروس دانشگاهی در دانشگاه‌های اسلواکی در دو ترم زمستانه و تابستانه به صورت دوره‌ای و منظم ارائه می‌گردد. مادامی که دانشجویان تحصیلات دانشگاهی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند، مدارک ذیل به آنان اعطا می‌‌شود:‌

 • مدرک لیسانس که به عنوان پایین‌ترین سطح تحصیلات دانشگاهی به شمار می‌رود. مدت زمان اخذ این مدرک 3 سال می‌باشد.
 • مدرک کارشناسی ارشد که پس از گذراندن مطالعات و پژوهش‌های آموزشی دوره فوق‌لیسانس به دانشجو اعطا می‌شود.

زندگی دانشجویی در اسلواکی

دانشجویان محصل در اسلواکی به راحتی می‌توانند از خوابگاه‌های دانشجویی موسسات آموزش عالی بهره ببرند. به طور مثال او می‌تواند یک اتاق از خوابگاه را به صورت مشترکا با چند دانشجوی دیگر استفاده نماید.

دانشگاه‌های مقطع دکترا در اسلواکی

در لیست زیر اسامی دانشگاه‌های برتر اسلواکی که دارای آموزش‌های مقطع دکترا هستند آورده شده است:

 1. دانشگاه کامنیوس در براتیسلاوا
 2. دانشگاه کنستانتینوس در نیترا
 3. دانشگاه Cyril و Methodius
 4. دانشگاه ماتی بل در بانسکا بیستریکا
 5. دانشگاه پاول جوزف Šafárik در بودگلد
 6. دانشگاه فنی Košice

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های  اسلواکی

شرط تحصیل در دانشگاه‌های اسلواکی و اعزام دانشجو به اسلواکی، اخذ پذیرش از این دانشگاه‌هاست. خوشبختانه دانشگاه‌های اسلواکیایی در برخورد با متقاضیان خارجی و داخلی تبعیض قائل نمی‌شوند.

شرایط سنی در این دانشگاه‌ها وجود دارد. به طوری که سن متقاضی ورود به مقطع کارشناسی می‌بایست حداکثر 25 سال باشد. همچنین متقاضی مقطع کارشناسی ارشد باید حداکثر 35 سال داشته باشد. اما لازم است بدانید در مقطع دکترا هیچ گونه شرایط و محدودیت سنی تعریف نگردیده است. بنابراین متقاضاین این مقطع در هر سنی مجاز به تحصیل در دانشگاه‌های اسلواکی هستند.

مدارک اخذ پذیرش در دانشگاه‌های اسلواکی

چنانچه شرایط سنی برای متقاضی فراهم باشد، وی نسبت به درخواست اخذ پذیرش اقدام می‌نماید. متقاضی باید درخواست خود را تکمیل وهمراه با سایر مدارک لازم و رزومه تحصیلی مستقیما به دانشگاه مقصد ارائه کند. همچنین دانشجو این امکان را دارد جهت صرفه‌جویی در وقت، به‌طور همزمان از چندین دانشگاه اسلواکی تقاضای اخذ پذیرش نماید.

سپس دانشگاه مدارک ارسالی از سوی متقاضی را جهت پذیرش یا عدم پذیرش مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورت تاییدیه مدارک متقاضی، روند اخذ پذیرش از سوی دانشگاه انجام می‌گیرد. متقاضیان گرامی توجه داشته باشند که اگر درخواست شما تحصیل دردوره‌های اسلواکیایی‌زبان است، می‌بایست مدرک زبان اسلواکی را داشته باشید.

در این صورت می‌توانید با موافقت دانشگاه در اخذ پذیرش، به صورت رایگان ادامه تحصیل دهید. لازم است بدانید اگرتسلط به زبان اسلواکیایی نداشته باشید، می‌توانید در دانشگاه کمونیوس براتیسلاوا دوره‌‌های آموزشی این زبان را بگذرانید. اما چنانچه قصد تحصیل در دوره‌های انگلیسی زبان را داشته باشد، بایستی مدرک زبان آیلتس یا تافل را دارا باشید. ضمنا تحصیل با این شرایط مستلزم پرداخت 2000 تا 5000 یورو به عنوان شهریه است. به طور کلی می‌توان گفت اعزام دانشجو به اسلواکی و تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های اسلواکی

هنگامی که صحبت از اعزام دانشجو به اسلواکی می‌شود، ناخودآگاه به مسائل مالی و هزینه‌های تحصیل در اسلواکی فکر می‌کنیم. در این مورد باید بگوییم تحصیل در مقاطعی که به زبان اسلواکیایی ارائه می‌گردد، رایگان می‌باشد. اما مقاطعی مانند کارشناسی ارشد و دکترا که به زبان انگلیسی هستند، مشمول پرداخت هزینه‌اند. این هزینه مبلغی در حدود 2000 تا 5000 یورو به عنوان شهریه در نظر گرفته می‌شود. البته ناگفته نماند این مقدار هزینه نسبت به هزینه تحصیل در سایر کشورها بسیار پایین و ارزان است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های اسلواکی

دانشجوی متقاضی تحصیل در مقاطع بالا مانند کارشناسی ارشد و PHD می‌تواند از بورسیه تحصیلی دانشگاه بهره‌مند گردد. در این صورت با شرایط بهتری می‌تواند از عهده مخارج تحصیلی و مخارج زندگی خود در این کشور بر آید.

این بورسیه‌ها به دانشجویان مستعد و دارای رزومه قوی تعلق می‌گیرد. ناگفته نماند سطح علمی دانشگاه‌های این کشور متفاوت از یکدیگر هستند. از این رو، لازم است رنکینگ و رتبه‌بندی دانشگاه انتخابی از سوی متقاضی مورد بررسی قرار گیرد.

درباره دانشگاه‌های اسلواکی چه می‌دانید؟

اکثر دانشگاه‌های اسلواکی در اختیار دولت هستند و از سوی دولت مورد حمایت قرار می‌گیرند. به‌طورمثال دانشگاه دولتی آموزش عالی هزینه‌های خود را از سوی دولت تامین می‌نماید و بیشتر دانشگاه‌های اسلواکی را شامل می‌شوند. در نتیجه قوانین دولتی در این نوع دانشگاه‌ها حاکم است. نهادهای دولتی آموزش عالی ارتش، پلیس نیز از سوی دولت حمایت گردیده و قوانین دولتی را دارا هستند.

دانشکده‌های پزشکی نیز همین روند را دارند. برخی مدارس خصوصی آموزش عالی غیردولتی هستند که از سوی وزارت آموزش و پرورش حمایت و اداره می‌شوند. ضمنا تعداد آنها در سراسر کشور اسلواکی بسیار کم است. برای ورود به دانشگاه می‌بایست یک یا چندین آزمون ورودی را سپری نمود که محتوای این آزمون‌ها متفاوت است.

پزشکی و دندانپزشکی از جمله رشته‌های بسیار خوب دانشگاه‌های اسلواکی است که متقاضیان بسیاری هم دارد. کلیه دانشگاه‌های پزشکی این کشور مورد تایید وزارت علوم هستند. سیستم تحصیلی در دانشگا‌های اسلواکی از طریق سیستم درجه‌بندی اروپا به نام (ECTS) اداره می‌گردد.

شرایط پذیرش دانشگاه‌های اسلواکی چیست؟

 • چگونگی پذیرش از سوی دانشگاه‌های اسلواکی به نوع دانشگاه انتخابی شما مرتبط است.
 • به طور معمول اخذ پذیرش از سوی دانشگاه‌های خصوصی بسی آسان‌تر از دانشگاه‌های دولتی در این کشور انجام می‌گیرد.
 • اما نکته مهم این است که در هر صورت دقت بفرمایید دانشگاه مورد نظر تاییدیه وزارت علوم را دارا باشد.

نظام آموزش‌عالی در اسلواکی چگونه است؟

اعزام دانشجو به اسلواکی در قالب نوعی نظام آموزش عالی انجام می‌گیرد. بدین معنا که دانشجویان اعزامی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در اسلواکی می‌توانند ادامه تحصیل دهند. مدت دوره‌های تحصیلی در هر یک از مقاطع با یکدیگر متفاوت است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در بازه زمانی 3 الی 4 سال انجام می‌گیرد. در مقطع کارشناسی نیز در بازه زمانی 1 تا 2 می‌باشد و مدت تحصیل دوره دکترا به مدت 3 الی 4 سال است. شروع سال تحصیلی از ماه سپتامبر می‌باشد که تا اواخر آگوست ادامه خواهد داشت. ضمنا هر سال تحصیلی شامل دو ترم می‌‌باشد. زبان تحصیل در مقاطع مختلف متفاوت است. مقطع کارشناسی به زبان اسلواکیایی ارائه می‌گردد. اما زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی می‌باشد.

در انتها، وکلا و مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده خدمت‌رسانی حضوری و تلفنی به شما دوستان هستند. خدماتی از قبیل مهاجرت به اسلواکی و سایر کشورها، اعزام دانشجو به اسلواکی و… را به وکلای متبحر ما بسپارید. جهت اخذ مشاوره می‌توانید به صورت مراجعه نمایید یا از طریق تماس تلفنی رایگان ارتباط بگیرید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *