مهاجرت به کشور بلغارستان

اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد

اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد

اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد تبار و درخواست براساس شرایط خاص امکان پذیر می باشد. در این مقاله این موارد مورد بررسی قرار می گیرد. اگر یکی از والدین کودک متولد شده در کشور بلغارستان دارای تابعیت بلغارستان باشد یا کودک در قلمرو جمهوری بلغارستان متولد شود، یک شهروند بلغارستان محسوب می شود. اگر هیچ یک از موارد فوق اعمال نشود، 1 فرد خارجی می تواند از طریق درخواست تابعیت بلغارستان را بدست آورد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه این مقاله به بررسی دقیق قانون اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد می پردازند. به یاد داشته باشید که اخذ تابعیت از طریق تولد در کشورهای مختلف دنیا دارای شرایط خاص است.

قانون اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد

قانون تابعیت بلغارستان با قانون اساسی بلغارستان (مواد 25 و 26) سال 1991 و قانون تابعیت سال 1999 (با تغییراتی که از سال های مختلف تا 2009 انجام شده است) اداره می شود. این اساساً براساس اصل خون است. اما به یاد داشته باشید که اخذ تابعیت پس از 5 سال اقامت در بلغارستان امکان پذیر است. تابعیت براساس اقامت در انواع خاصی از وضعیت موجود است. ازدواج یا بر اساس تبار یا به تشخیص دولت بلغارستان نسبت به افراد شایسته. شایان ذکر است که وزارت دادگستری بلغارستان مسئول رسیدگی به درخواست های شهروندی است. تمام شهروندان کشور بلغارستان به عنوان شهروندان اتحادیه اروپا شناخته می شوند.

روش های اخذ تابعیت بلغارستان عبارتند از:

روش ها شرایط
Jus Sanguinis براساس تابعیت والدین (اصل خون)
Jus Soli از طریق تولد در بلغارستان (مگر اینکه تابعیت کشور دیگری از تبار به دست آمده باشد.) یا کودکی در بلغارستان پیدا شود که والدین وی ناشناخته هستند.
درخواست رسیدن به سن قانونی
متقاضی حداقل 5 سال دارنده اجازه اقامت طولانی مدت یا دائم بوده است.
متقاضی با یک تبعه بلغارستان ازدواج کند که در بلغارستان متولد شده باشد.
متقاضی قبل از 18 سالگی حداقل 3 سال در بلغارستان اقامت داشته باشد.

یکی از شرط های اصلی اخذ تابعیت و پاسپورت بلغارستان این است که فرد ثابت کند دارای حامی مالی یا توان مالی کافی برای زندگی در بلغارستان می باشد. الزامی که مهمترین مانع برای اخذ تابعیت بلغارستان برای اکثر افراد خارجی است، توانایی زبان بلغاری است. مهارت های زبان بلغاری فرد باید با ارائه مدرک تایید شده در 1 مرکز رسمی اثبات شوند. افرادی که در یکی از مدارس بلغارستان در کشور یا خارج از کشور تحصیل کرده اند، باید تسلط کامل به زبان بلغاری را از طریق کپی مدرک تحصیلی خود که توسط مرجع آموزشی مربوطه صادر می شود، تأیید کنند.

شرایط اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد

به طور کلی، افرادی زیادی اقدام به مهاجرت به بلغارستان از طریق تولد فرزند می کنند. زیرا اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد یکی از روش های تبدیل شدن به شهروند این کشور می باشد. اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد براساس اصل خون انجام می شود اما همانطور که در بخش قبلی نیز ذکر شد، ممکن است در برخی موارد متقاضیان موفق به اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد براساس اصل خاک شوند. اخذ تابعیت کشور بلغارستان براساس اصل خون در صورتی امکان پذیر خواهد بود که پدر یا مادر کودک متولد شده دارای تابعیت کشور بلغارستان باشند.

افرادی که در خاک کشور بلغارستان زاده می شوند و بتوانند با ارائه مدارک اصلیت خود را اثبات کنند، می توانند تابعیت این کشور را کسب کنند. در صورتی که والدین یک کودک متولد شده در خاک کشور بلغارستان ناشناخته باشند، با تشخیص مقامات دولتی، آن کودک می تواند تابعیت بلغارستان را بدست آورد. براساس قوانین بلغارستان، اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد براساس اصل خون رایج تر است و افراد بسیار کمی موفق به اخذ تابعیت در این کشور براساس اصل خاک می شوند.

شرایط اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد

تابعیت مضاعف در بلغارستان

بلغارستان فقط برای شهروندان بومی، شهروندان اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس و همچنین همسران شهروندان بلغارستان تابعیت مضاعف را مجاز می داند. شهروندان دارای تابعیت که حداقل به یکی از گروه های فوق الذکر تعلق ندارند، ملزم به ترک سایر ملیت ها هستند. کسانی که قبلاً تابعیت بلغارستان را رها کرده اند مجاز به احیای مجدد آن هستند. بعضی از کشورها اجازه تابعیت چندگانه را نمی دهند، برای مثال افرادی که از بدو تولد تابعیت بلغارستان و ژاپن را کسب کرده اند باید قبل از 22 سالگی به وزارت دادگستری کشور اعلام کنند که می خواهند کدام تابعیت خود را حفظ کنند. به یاد داشته باشید که برای درخواست تابعیت کشور بلغارستان متقاضیان نباید سابقه جرم داشته باشند.

از آنجا که بلغارستان عضو اتحادیه اروپا می باشد، تحت قوانین اتحادیه اروپا شهروندان بلغاری همچنین شهروندان اتحادیه اروپا شناخته می شوند و در نتیجه حق حرکت بدون محدودیت در درون اتحادیه اروپا و حق رای در انتخابات برای پارلمان اروپا را دارند. وقتی در یک کشور خارج از اتحادیه اروپا که سفارت یا نمایندگی بلغارستان وجود ندارد، شهروندان بلغارستان حق دارند از سفارت هر کشور دیگر اتحادیه اروپا که در آن کشور سوم است خدمات کنسولی دریافت کنند. شهروندان بلغارستان می توانند براساس حق حرکت آزاد و اقامت در ماده 21 پیمان اتحادیه اروپا در هر کشوری در داخل اتحادیه اروپا و EFTA کار کنند و اقامت داشته باشند.

دریافت گواهی تابعیت و اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد

ماده 15 قانون تابعیت بلغارستان نشان می دهد که اتباع خارجی می توانند بر اساس تبار بلغاری خود اقدام به اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد کنند. روند اخذ تابعیت بلغارستان از این روش را می توان به عنوان یک روش 2 مرحله ای توصیف کرد. ابتدا متقاضی باید برای گواهی مبدا بلغاری با آژانس دولتی بلغاری های خارج از کشور درخواست کند. در صورت موفقیت، آژانس دولتی گواهی تابعیت بلغارستان را صادر می کند که برای مرحله 2 یعنی درخواست تابعیت بلغارستان با وزارت دادگستری لازم است. درخواست باید براساس رزرو قبلی در تاریخ و زمان مشخص از طریق وب سایت آژانس دولتی بلغاری های خارج از کشور ارسال شود. درخواست می تواند به نزدیکترین سفارت بلغارستان یا سرکنسولگری عمومی یا شخصاً به آژانس دولتی بلغاری های خارج از کشور در صوفیه ارسال شود.

با درخواست گواهی تابعیت بلغاری، افراد در مصاحبه شرکت خواهند کرد. درخواست های دریافت گواهی تابعیت بلغاری باید شخصاً ارسال شود. پس از صدور گواهینامه، می توان آن را توسط یک وکیل یا شرکت مجاز دریافت کرد. آخرین مهلت تعیین شده توسط قانون مستلزم صدور گواهی ظرف 30 روز تقویمی از زمان ارسال درخواست است. در حال حاضر، حدود 2 تا 3 ماه طول می کشد تا گواهی تابعیت بلغاری صادر شود. اصلیت بلغاری را می توان با ارائه گواهی تولد یا ازدواج از مقامات بلغاری یا خارجی به راحتی اثبات کرد. در این گواهی باید ذکر شود که یکی از اجداد فرد در بلغارستان متولد شده و اصالتاً بلغاری است.

حقوق اتباع کشور بلغارستان

به طور کلی، افرادی که در کشور بلغارستان متولد می شوند و به عنوان شهروند این کشور شناخته می شوند، می توانند از حقوق مختلفی بهره مند شوند. این افراد می توانند مشغول به تحصیل در بلغارستان در مقاطع مختلف شوند. دانشگاه های بلغارستان دارای سطح بسیار خوبی برای ادامه تحصیل در رشته های مختلف می باشند و هر ساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می کنند.

برخی از بهترین دانشگاه های بلغارستان عبارتند از:

  • Sofia University
  • American University in Bulgaria
  • Sofia Medical University
  • Plovdiv Medical University

شهروندان کشور بلغارستان با دریافت پاسپورت این کشور قادر به سفر به 170 کشور بدون نیاز به دریافت ویزا هستند. علاوه بر این، اتباع کشور بلغارستان می توانند از 16 سالگی وارد بازار کار این کشور شوند و درآمد کسب کنند. در بلغارستان فرصت های شغلی زیادی برای نیروی کار محلی وجود دارد و مهاجران برای کاریابی و استخدام در شرکت های این کشور شرایط سخت تری دارند.

متوسط درآمد ماهانه در بلغارستان به شرح زیر است:

متوسط درآمد ماهانه در بلغارستان

وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند در گرفتن اقامت و تابعیت در بهترین کشورهای اروپایی هموطنان عزیز را یاری کنند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *