مهاجرت به کشور هلند

پناهندگی در هلند

پناهندگی در هلند

پناهندگی در هلند از جمله موضوعاتی است که همواره عده ای از هم وطنانمان تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آن را داشته اند. کشور هلند، در شمال غربی قاره اروپا واقع شده است. از جمله شهرهای مهم و بزرگ این کشور می توان به آمستردام که پایتخت این کشور نیز می باشد و روتردام اشاره کرد. کشور هلند به انگلیسی Netherlands ترجمه می شود که به معنای سرزمین های پایین است و این مسئله اشاره به ارتفاع کم این کشور نسبت به سطح دریا دارد. در مقاله ای که در پیش روی شما عزیزان قرار دارد تیم ترجمه سفیران سروش سعادت به بررسی پناهندگی در هلند و شرایط آن پرداخته اند. این مقاله مطابق اطلاعات روز هلند و قوانین جدید اروپا می باشد و امید است مطالعه آن برای شما بزرگواران مفید باشد.

پناهندگی

پناهنده به فردی اطلاق می شود که در صورتی که در کشور خود بماند آسیب و خطری جدی وی را تهدید می کند و در نتیجه نیاز به حفاظت بین المللی دارد. پناهندگی از حقوق اساسی تمامی ملل شمرده می شود و در صورت وجود خطر همه باید بتوانند از آن استفاده نمایند و محافظت از پناهنده ها نیز یک وظیفه جمعی تعیین شده برای تمامی دولت های عضو کنوانسیون پناهندگی می باشد. کنوانسیون پناهندگی با به طور دقیق تر کنوانسیون حفاظت از پناهنده ها تصویب شده در سال 1951 در شهر ژنو به بررسی حقوق پناهنده ها پرداخته است و تمامی کشورهایی که عضو در آن هستند موظف به پیروی از بندهای آن می باشند.

در واقع کشورها در اتحادیه اروپا با توجه به این مسئله که هیچ یک از آن ها مرزی نسبت به یک دیگر قائل نیستند و افراد می توانند آزادانه از کشوری به کشور دیگر سفر کنند، می بایست ارزش ها، قوانین و رویکرد یکسانی در مواجهه با مسائل و موضوعات مختلف در پیش بگیرند. با توجه به همین وضعیت، دولت های مختلف، سیستم پناهندگی مشترکی را ایجاد کرده اند.

خیل هجوم پناهنده ها به اروپا مداوم نیست و در سال های مختلف تعدادشان متفاوت بوده است. به عنوان مثال در سال 2001 در کل اروپا تعداد 425 هزار نفر درخواست پناهندگی داده بودند و در سال 2006 این رقم به کم تر از 200 هزار نفر رسید و در سال 2012 بیش از 335 هزار نفر در کشورهای مختلف اروپا متقاضی پناهندگی بوده اند .هم چنین افراد همواره به تعداد برابر وارد کشورهای عضو کنسوانسیون پناهندگی نشده اند و مثلا در یک دوره تعداد افرادی که در آلمان درخواست پناهندگی داده اند بیش تر بوده است و در یک دوره دیگر متقاضیان پناهندگی اکثرا کشور هلند را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند.

پذیرش درخواست پناهندگی نباید شانسی باشد و طبق قوانین مربوطه، پرونده های تمام پناهنده ها برای بررسی صحت یا عدم صحت ادعایشان رسیدگی می شود در این فاصله می بایست مطابق شان انسانی و منشور حقوق بشر و هم چنین طبق کنوانسیون پناهندگی با این افراد برخورد شود. لازم به ذکر است تفاوتی نمی کند در کدام کشور درخواست پناهندگی دهید، زیرا برخورد و رویکرد همه شان یکسان است.

پناهندگی در هلند

از تابستان سال 2015 تعداد پناهنده هایی که وارد حوزه اتحادیه اروپا شدند دو برابر شد. از آن زمان کشور هلند و سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که که ظرفیت پذیرش تعداد بیش تری پناهنده را دارند. منتهی با توجه به نبود امنیت در یک سری کشورها و هجوم همه روزه پناهنده ها خصوصا از سوریه هم کشور هلند و هم سایر کشورهای اروپایی اولویت را به کشورهای جنگ زده می دهند و در نتیجه اگر شما تبعه چنین کشوری نیستید اعلام پناهندگی شما خیلی عاقلانه نمی باشد زیرا بعد از یکی دو سال نوبت رسیدگی به پرونده شما و بررسی صحت و سقم ادعایتان در خصوص عنوان این موضوع که جانتان در صورت برگشت به کشورتان در معرض خطر خواهد بود، می رسد و در این فاصله در کمپ هایی که مخصوص پناهنده ها در نظر گرفته شده اند می بایست زندگی کنید که علی رغم قوانین و کنوانسیون های مصوب موجود به هیچ عنوان شرایط خوبی برای زندگی افراد مهیا نمی کند.  یعنی حتی افرادی که با ویزا و کاملا قانونی به یکی از کشورهای عضو کنوانسیون پناهندگی می روند و سپس درخواست می دهند نیز شرایط خوبی نخواهند داشت چه رسد به کسانی که از همان ابتدا با قاچاقچیان انسان معامله می کنند تا با قبول مبلغی آن ها را به کشور مورد نظرشان برسانند و با این کار جان و مال خود را در معرض خطر جدی قرار می دهند.

به عنوان مثال تا کنون موارد متعددی پیش آمده که قاچاقچی مربوطه در حال بردن افراد به مقصد مورد نظرشان بوده اما به دلیل غیر قانونی بودن این امر راه های خطرناک و صعب العبور را انتخاب کرده و افراد از گرسنگی، سرما و… در راه جان باخته اند.

تاثیرات اجتماعی و اقتصادی هجوم خیل عظیم پناهنده ها در کشورهای میزبان

یکی از نکات بسیار منفی که دید مردم کشورهای مختلف را نسبت به پناهنده ها کاملا بدبینانه کرده است، اختلافات فرهنگی عمده بین کشورهای پناهنده فرست با کشورهای پناهنده پذیر می باشد. زیرا معمولا پناهنده ها پس از ورود به اروپا مرتکب جرم و جنایت های زیادی از جمله قتل و تجاوز می شوند و امنیت شهروندان کشورهای اروپایی را در معرض خطر قرار می دهند.

از تاثیرات منفی دیگر حضور پناهنده ها در اروپا می توان به هزینه هایی که ورودشان بر دوش دولت کشورهای مذکور می گذارد، اشاره کرد. دولت های اروپایی ناچارند تمام هزینه های مسکن، غذا و پوشاک این افراد را پیش از رسیدگی به پروندشان و هم چنین پس از تاییدیه کیس شان بپردازند که در شرایطی که تعداد پناهنده ها به دلیل بروز جنگ های بین المللی یا جنگ های داخلی زیاد می شود، ارقام سرسام آوری است و در نتیجه کشورهای مذکور و از جمله هلند با سخت گیری و وسواس بیش تری پرونده ها را بررسی می نمایند و درنتیجه شانس قبولی پرونده تان کاهش می یابد.

در مقاله ای که از نظر گذراندید به بررسی شرایط پناهندگی در هلند پرداخته شد. روش پناهندگی با توجه به خطراتی که به بخشی از آن اشاره شد اصلا روش پیشنهاد شده ای نیست و با توجه به این بجز پناهندگی پنج راه دیگر نیز برای مهاجرت وجود دارد که قانونی هستند و عبارتند از تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد؛ پیشنهاد ما به شما این است که از این پنج راهی که قانونی و امن هستند روش مناسب خود را انتخاب نمایید و نه پناهندگی در هلند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *