مهاجرت به کشور فنلاند

پناهندگی در فنلاند

پناهندگی در فنلاند

پناهندگی در فنلاند یکی از روش های پر خطر مهاجرت به فنلاند است. عدم آگاهی کافی از شرایط پناهندگی در هر کشوری از جمله پناهندگی در فنلاند، سبب شده است امروزه افراد زیادی با به خطر انداختن جان خود و بعضاً خانواده شان، پا در این مسیر خطرناک بگذارند. اگرچه پناهندگی در فنلاند، در کنار گزینه های دیگری همچون کار یا تحصیل در فنلاند، به عنوان یکی از مسیرهای مهاجرت به این کشور شناخته می­شود . اما به دلیل مشکلات و خطرات فراوان، بهتر است آن را در انتهای لیست روش های مهاجرت به فنلاند قرار داد و جزء در شرایط اضطرار، حتی به آن فکر هم نکرد.

اگرچه این مقاله، بنابه رسالت آگاهی بخشی خود، شرایط و چگونگی پناهندگی در فنلاند را تشریح می­نماید اما همچنان تاکید دارد که پناهندگی، به دلیل مشکلات فراوان، هرگز به عنوان یک روش مهاجرت توصیه نمی­شود. مخاطبان در این مقاله با کلیات مسیر پناهندگی در فنلاند و شرایط حاکم بر آن، آشنا خواهند شد. علاقه مندان می­توانند برای کسب اطلاعات تکمیلی و تشریح دقیق تر موضوع، به کارشناسان و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، مراجعه و از تجارب ارزنده ایشان بهره مند شوند.

تعریف پناهجو

پناهجو فردی است که از کشوری غیر، درخواست اقامت و قرار گرفتن تحت حفاظت کشور دیگری را دارد. در صورتی که با درخواست وی موافقت شود، در واقع پناهندگی شخص پذیرفته شده است و شخص حق اقامت بر طبق قوانین آن کشور را پیدا می­کند.

دلایل پناهندگی در فنلاند

دلایل پناهندگی در فنلاند یا به عبارتی دلایلی که ممکن است دولت فنلاند به علت آن، به شخص پناهندگی اعطا کند، عموماً عبارتند از:

 • دلایل سیاسی: شامل کسانیست که با دولت یا قدرت سیاسی حاکم بر کشور خود، دچار مشکل هستند و به همین دلیل تحت تعقیب یا پیگرد قرار دارند .
 • دلایل اجتماعی: شامل افرادی است که از حقوق اجتماعی در کشور خود محرومند و بنابه دلایلی همچون عضویت در گروه های خاص اجتماعی، بر خلاف قوانین حقوق بشری، مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند.
 • دلایل مذهبی و قومی: این نوع دلایل مربوط به افرادی است که در کشور خود جزء اقلیت های مذهبی یا قومی هستند و از حقوق اولیه در مورد مذهب یا قومیت خود برخوردار نیستند.
 • دلایل مرتبط با جنسیت: افرادی که به علت گرایش های جنسی خود از حقوق طبیعی محرومند یا مورد اذیت و آزار قرار دارند، می­توانند به این دلایل درخواست پناهندگی بدهند.

تهدیدات جانی مانند شکنجه، آزار و اذیت، مجازات مرگ و اعدام نیز از جمله دلایلی هستند که فرد به پشتوانه آن ها می­تواند درخواست پناهندگی در فنلاند داشته باشد.

روند درخواست پناهندگی در فنلاند و نحوه رسیدگی به آن

در باب پناهندگی در فنلاند، اولین نکته اینست که در خارج از خاک فنلاند، به عنوان مثال در کنسولگری های این کشور، نمی­توان درخواست پناهندگی داد. همچنین شخص نمی­تواند برای غیر از خودش، به عنوان مثال برای اعضاء خانواده خود درخواست پناهندگی بدهد. بنابراین فرد متقاضی باید به محض ورود به خاک فنلاند، شخصاً درخواست پناهندگی خود را به پلیس یا کارمندان اداره مرزبانی اعلام کند. همچنین باید دلایل کافی برای درخواست خود داشته باشد.

ماموران پلیس یا اداره مرزبانی، مشخصات شخصی متقاضی و دلایل او را ثبت می­کنند و از او عکس، اثر انگشت و امضا می­گیرند. این موارد برای بررسی دابلین (Dublin) است تا مشخص شود آیا متقاضی قبلاً در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا یا کشورهای نروژ، سوئیس، ایسلند و لیختن اشتاین، اقامت یا درخواست پناهندگی داشته است یا خیر. اگر نتیجه مثبت باشد، فرد باید خاک فنلاند را ترک کند. این مراکز نزدیک محل های مصاحبه اند و پس از مصاحبه شخص معمولاً به مراکز دیگری منتقل می­شود و در انتظار نتیجه بررسی درخواست اقامت خود می­ماند.

خدمات در مراکز پذیرش

این خدمات برای تامین معیشت و رفاه حال متقاصیان پناهندگی در فنلاند است و بر اساس قوانین فنلاند به افراد تعلق می­گیرد. خدمات در مراکز پذیرش عبارتند از:

 • محل اسکان
 • سرویس های اجتماعی و سلامتی (بهداشت و درمان)
 • مقرری یا کمک هزینه
 • فعالیت های مرتبط با کار، مطالعه و تحصیل
 • ارائه خدمات برای بازگشت داوطلبانه

همچنین درباره مواردی همچون شرایط، حقوق و تعهدات در یک مرکز پذیرش، قوانین و مقررات مرکز پذیرش، کمک های قانونی و سازمان هایی که به پناهجویان کمک می­کنند، به پناهجویان آگاهی داده می­شود.

نتیجه بررسی درخواست پناهندگی در فنلاند

اگر این نتیجه مثبت باشد، فرد می­تواند یکی از حالت های زیر را دریافت کند:

 • پناهندگی
 • حمایت های جانبی
 • دریافت مجوز اقامت در سایر زمینه ها

و در صورت منفی بودن نتیجه بررسی شخص حق درخواست تجدید نظر خواهد داشت و در غیر اینصورت باید خاک فنلاند را ترک کند.

مسائل و مشکلات مهاجرت به فنلاند از طریق پناهندگی

اولین نکته، نحوه سفر است. اینگونه سفرها معمولاً توسط قاچاقچیان انسان و از مسیرهای بسیار پرخطری انجام می­شود. در این راه خطرات زیادی جان و مال افراد را تهدید می­کند. در این مقاله سعی شد تا حد امکان شرایط پناهندگی در فنلاند بررسی شود. نکات مطرح شده اگرچه شامل تمام جزئیات نیستند اما شناخت کلی از روند پناهندگی در فنلاند، برای خواننده ایجاد می­کنند. با توجه به حساسیت این روش مهاجرت لازم است متقاضیان اطلاعات دقیق تری داشته باشند و حتماً با افراد خبره مشورت کنند. متخصصان و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، آمادگی ارائه مشاوره جهت افزایش آگاهی مخاطبان در این زمینه را دارند.

افزون بر این اعتقاد کارشناسان این موسسه بر اینست که با شناحت کافی از سایر راه های مهاجرت به فنلاند و همچنین آگاهی از رزومه افراد متقاضی، می­شود مسیر بهتری برای مهاجرت به این کشور یافت. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، یکی از بهترین موسسات حقوقی کشور در امور مربوط به اخذ ویزا، پذیرش، همراهی در تمامی مراحل اخذ ویزا، اقامت همراه با تضمین کامل و البته مشاوره در هر یک از حوزه های مرتبط است. این موسسه همواره آماده پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به متقاضیان مهاجرت و هموطنان عزیز را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *