شرایط سریلانکا

پاسپورت سریلانکا

دریافت پاسپورت سریلانکا

پاسپورت سریلانکا به همه کسانی اهدا می شود که تابعیت رسمی (حتی دوگانه) این کشور را در اختیار داشته باشند. مسئولیت صدور پاسپورت کشور سریلانکا بر عهده وزارت مهاجرت  این کشور است. از اواخر سال 2015 بود که پاسپورت کشور سریلانکا مطابق با استاندارد های جهانی و به صورت بیومتریک در اختیار شهروندان این کشور قرار گرفت تا آن ها بتوانند با شرایط بهتری به کشور های دیگر سفر کنند.

در کشور سریلانکا انواع مختلفی از پاسپورت وجود دارد که هر یک از آن ها دارای کارایی مشخصی هستند. اعتبار پاسپورت کشور سریلانکا به طور معمول 10 ساله است اما افرادی که زیر سن قانونی هستند تنها می توانند پاسپورت های 3 ساله دریافت کنند. در حال حاضر پاسپورت سریلانکا از اعتبار چندان بالایی برخوردار نیست و دولت این کشور نیز تلاش چندانی نمی کند تا سفر بدون ویزا را برای شهروندان خود فراهم آورد. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه هستید، مقاله پیش رو را مطالعه فرمایید اما در صورتی که از طریق این مقاله اطلاعات کافی در اختیار شما قرار نگرفت، می توانید با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

انواع پاسپورت سریلانکا

بنا بر اعلام وزارت مهاجرت کشور سریلانکا، 5 نمونه پاسپورت مختلف در این کشور وجود دارد که در اختیار افراد مختلف با دلایل مختلف قرار داده می شود. هر متقاضی بسته به نوع نیاز خود برای یکی از انواع پاسپورت های این کشور باید درخواست رسمی خود را به وزارت مهاجرت تحویل دهد تا شرایط صدور پاسپورت وی مورد بررسی قرار گیرد.

اولین نوع پاسپورت در کشور سریلانکا، پاسپورت مقامات سیاسی این کشور است که تنها در اختیار مقامات رسمی این کشور قرار می گیرد و اعتبار آن تنها تا پایان حضور آن ها در عرصه قدرت سیاسی است. نوع دوم پاسپورت کشور سریلانکا، پاسپورت های قرمز رنگی است که در اختیار نمایندگان دولت سریلانکا در امور تجاری و دولتی قرار می گیرد. نوع سوم پاسپورت سریلانکا، پاسپورتی است که در اختیار عموم شهروندان این کشور قرار می گیرد. پاسپورت خرمایی رنگ کشور سریلانکا برای افرادی است که قصد مسافرت به کشور های دیگر را دارند و خود به 2 دسته تقسیم می شود. دسته اول این پاسپورت برای سفر به همه کشور های جهان دارای اعتبار است و نوع دوم آن که از آخرین روزهای سال 2018 ایجاد شده است برای سفر به کشورهای خاص در نظر گرفته شده است.

نوع دیگر پاسپورت کشور سریلانکا، پاسپورت طوسی رنگی است که تنها برای سفر به کشورهای هند و نپال دارای اعتبار است اما به شرط آنکه این سفر بنا بر یک ضرورت مانند نیاز به درمان صورت پذیرد. این نمونه از پاسپورت کشور سریلانکا بنا بر یک توافق سه جانبه در اواخر سال 2018 به صورت رسمی معرفی شد. آخرین نمونه از پاسپورت های کشور سریلانکا پاسپورت قهوه ای رنگ است که اطلاعات مندرج در آن قابل خواندن برای همه افراد نیست و حاوی اطلاعات سری و امنیتی است.

پاسپورت سریلانکا

هزینه صدور پاسپورت سریلانکا

هر یک از پاسپورت های کشور سریلانکا برای صدور نیاز به هزینه متفاوتی دارد که باید توسط متقاضی آن پرداخت شود. متقاضیان پاسپورت کشور سریلانکا این امکان را دارند که پاسپورت خود را نهایتا پس از 10 روز کاری دریافت کنند اما با پرداخت هزینه بیشتر، امکان دریافت آن در همان روز یا نهایتا 3 روز بعد نیز امکان پذیر است. در جدول زیر در رابطه با این موضوع توضیحات تکمیلی ارائه شده است که می توانید اطلاعات لازم در این خصوص را بدست آورد.

نوع کشور مقصد هزینه اعتبار
عادی فوری
گذرنامه همگانی افراد بالغ همه کشورها 3500 රු 15000 රු 10 سال
افراد کمتر از 16 سال 2500 රු 7500 රු 3 سال
پاسپورت رسمی 3500 රු 15000 රු 10 سال
پاسپورت سیاسی 3500 රු 15000 රු 10 سال
پاسپورت ضروری 3000 රු 2 سال با قابلیت تمدید 2 ساله
هند و نپال 500 රු
کارت شناسایی 3000 රු

کارت شناسایی تنها در اختیار شهروندان خارجی قرار می گیرد که پاسپورت خود را در کشور سریلانکا گم کرده اند یا مدت اعتبار آن در این کشور به پایان رسیده باشد.

تابعیت دوگانه در سریلانکا

سریلانکا به اتباع خارجی خود اجازه می دهد تا تابعیت دوگانه داشته باشند. این بدان معناست که هر فرد می تواند ضمن حفظ تابعیت اصلی خود، تابیعت کشور سریلانکا را نیز در اختیار داشته باشد مشروط بر آنکه کشور اصلی او نیز تابعیت دوگانه را به رسمیت بشناسد. همه افرادی که مطابق با قوانین کشور سریلانکا تابعیت این کشور را به عنوان کشور دوم بپذیرند، با در اختیار داشتن مدارک زیر، می توانند برای دریافت پاسپورت سریلانکا اقدام کنند:

  • تکمیل فرم درخواست پاسپورت دوگانه کشور سریلانکا
  • گواهی مربوط به مجوز دریافت تابعیت دوگانه کشور سریلانکا (کپی رسید ثبت نام شهروندی سریلانکا نیز مورد قبول است)
  • کلیه پاسپورت های کشور اول فرد بعلاوه کپی صفحه مربوط به اطلاعات فردی
  • یک قطعه عکس که حتما در محل درخواست گرفته شده باشد
  • شناسنامه اصلی
  • کارت ملی

اعتبار پاسپورت سریلانکا

در پایان ماه می سال 2019، شهروندان کشور سریلانکا این اجازه را دارند تا بدون نیاز به دریافت ویزا به 43 کشور جهان مهاجرت کنند و به همین دلیل پاسپورت کشور سریلانکا به عنوان 93امین پاسپورت معتبر در جهان شناخته می شود. برای کشوری با سطح درآمد متوسط نظیر سریلانکا، دستیابی به چنین رتبه ای یک ضعف به حساب می آید و باید به این نکته نیز اشاره داشت که دولت سریلانکا نیز تلاشی برای بهبود شرایط خود نمی کند.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده است تا کشور سریلانکا در این زمینه قدمی بر ندارد، فرار مغزها در این کشور در طی سالیان اخیر بوده است. نبود امکانات آموزشی قدرتمند در کشور سریلانکا، در سطح آموزش عالی، سبب شده است تا  شهروندان این کشور به ناچار برای ادامه تحصیل راهی کشورهای دیگر شوند. از سوی دیگر دسترسی به بازار کار در کشورهای همسایه نظیر هنگ کنگ و ویتنام نیز سبب مهاجرت به این کشورها می شود.

اگرچه کشور سریلانکا تابعیت دوگانه را می پذیرد، اما دریافت تابعیت دوگانه برای ایرانی ها امکان پذیر نیست چرا که دولت ایران چنین مسئله ای را نمی پذیرد. در صورت تمایل به دریافت پاسپورت سریلانکا می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *