مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » لهستان » ویزای کاری لهستان

ویزای کاری لهستانکشورها به دلیل نیازهای اقتصادی، اجتماعی و صدها نیاز دیگر هر روز به هم نزدیکتر می شوند. طوری که کارفرمائی از آن سوی دنیا، نیروی کار خود را از هزاران کیلومتر دورتر در قاره ای دیگر استخدام می کند. افرادی که در رشته های فنی و مهندسی، پرستاری و پزشکی تحصیلات خود را به اتمام رسانده اند شانس بالایی جهت کسب ویزای کاری در اکثر کشور ها دارند. ویزای کاری لهستان نیز از جمله ویزاهای پر درخواست یک دهه گذشته بوده است. لهستان به مرکزیت ورشو که در شرق اروپا واقع شده با مردمی خون گرم که به زبان لهستانی تکلم کرده و اکثریت مسیحی مسلک اند. لهستان در دایره کشورهای حوزه شینگن است و همین ویژگی، ارزش ویزای آن را چند برابر کرده است. واحد پولش هنوز به یورو تغییر نیافته و کماکان واحدی بنام زلوتی است. در زیر به بررسی ویزای کار لهستان پرداخته و به مهم ترین سوالات در این حوزه پاسخ می دهیم. در کل یکی از راه های مهاجرت به لهستان اخذ ویزای کاری این کشور است. لهستان همسایه دیوار به دیوار کشور بزرگ و صنعتی آلمان می باشد. افرادی که اقامت دائم این کشور را داشته باشند می توانند به آلمان به عنوان یک فرصت شغلی مناسب نیم نگاهی داشته باشند. فرصت های شغلی در شهر های ورشو، ووچ، کراکوف و وروتسلوا بیشتر از سایر شهر های لهستان است.  لهستان در تولید ماشین آلات صنعتی، کشتی سازی و ماشین سازی صاحب سبک بوده و تولیداتش به کشورهای زیادی در اروپا صادر می شود. تولید مواد شیمیائی، غذائی و منسوجات نیز از عمده تولیدات این کشور اروپای شرقیست. پس متخصصین این حوزه ها شانس بالائی جهت جذب به عنوان نیروی کار در لهستان دارند.

 

شرایط اخذ ویزای کاری لهستان

لهستان نیز با تقلیدی از کشور های صنعتی مطرح، هر سال لیستی از مشاغل پر تقاضای خود را انتشار داده که نیروهای کار خارجی با جستجو در آن می توانند کاری مناسب با تخصص و حرفه خود یافته و در آن زمینه اقدام به اخذ ویزای کار کنند. این کشور نیز مانند اکثر کشور های اروپائی، شیوه پیشنهاد کاری یا همان job offer را جهت جذب نیروهای کار بین المللی اتخاذ کرده است. در این شیوه حداقل مدرک تحصیلی فرد متقاضی باید کارشناسی باشد. متقاضی باید بر اساس تخصص و مهارت شغلی خود بتواند از کارفرمایی که صاحب شرکتی معتبر در کشور لهستان است پیشنهاد و دعوت نامه ای شغلی دریافت کند. البته بنا بر قوانین اتحادیه اروپا، اعضای این اتحادیه قبل از جذب نیروی کار خارج از کشورهای عضو، باید سه ماه در کشور خود و در صورت نیاز سه ماه دیگر نیز در اتحادیه، آگهی داده و در صورت عدم موفقیت در جذب نیروی مورد نظر می توانند از نیروی کار خارج از اتحادیه استفاده کنند. اگر فردی پس از سپری شدن مراحل فوق بتواند پیشنهادی شغلی از کارفرمای لهستانی کسب کند آن دعوت نامه را به همراه مدارک مورد نیاز به کنسولگری لهستان برده و تقاضای ویزای کاری این کشور را ارائه میدهد. پس از موافقت با وی و صدور ویزای کار فرد به این کشور مهاجرت کرده و طبق قانون کار لهستان، قراردادی کاری با کارفرما منعقد کرده و مشغول به کار می شود. متقاضی باید زمانی بین ۱ تا ۲ ماه منتظر بررسی مدارک و اعطای ویزای از جانب سفارت باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری لهستان

۱) پاسپورت متقاضی

۲) مدارک مقاطع تحصیلی و ترجمه رسمی این مدارک که ممهور به مهر وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری باشد.

۳) سوابق کاری فرد نیز باید به ترجمه رسمی رسیده باشد.

۴) نامه ای مبنی بر عدم سوپیشینه از نیروی انتظامی

۵) کپی تمام صفحات گذرنامه باید همراه متقاضی باشد.

۶) مدارک تحصیلی دیپلم، پیش دانشگاهی و دانشگاهی باید ترجمه شود.

۷) اصل و کپی ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی به همراه ترجمه آنها باید به همراه متقاضی باشد.

۸) مدرک زبان

۹) عکس پاسپورتی ۴×۶

۱۰)گواهی مبنی بر سلامت عمومی

۱۱) مدرکی دال بر توانائی مالی در ماه های اول اقامت تا زمانی که به شغل و درآمد مناسب برسد.

 

فرد پس از اقامت و انعقاد قرارداد کار با کارفرما با رعایت شرایطی پس از یک بازه زمانی ۲ تا ۳ ماهه می تواند در خواست الحاق همسر و فرزندان زیر ۱۸ خود دهد. البته قرارداد کار و میزان حقوق دریافتی متقاضی باید کفاف هزینه های او و خانواده اش را بدهد. لازمه کار و فعالیت در هر کشور تسلط به زبان آن کشور است. در صورت عدم تسلط حتی نسبی به زبان کشور لهستانی شانس اخذ ویزا بسیار پایین می باشد. دولت لهستان بین شهروندان خود و اتباع خارجی از نظر ساعات کار و حقوق دریافتی تمایزی نگذاشته و این نقطه قوت ویزای کاری لهستان است.  سایت های کاریابی نیز می تواند از جمله راه های اخذ یک پیشنهاد کاری مناسب در لهستان باشد. سایتهای که در زیر به آنها اشاره شده است، از جمله این سایت هایت.

 

monsterpolska.pl

stepstone.pl

dlastudenta.pl

kariera.pl

فردی که با ویزای کاری لهستان وارد این کشور می شود باید اطلاعاتی هرچند مختصر در مورد هزینه های زندگی در این کشور بداند تا بتواند میزان حقوق دریافتی خود را مدیریت کرده و دچار تنگنا نشود. لهستان کشوری ارزان نسبت به دیگر کشوره های اتحادیه اروپاست. هر زلوتی تقریبا معادل ده هزار ریال است. فرد باید ماهیانه مبلغی معادل ۱۶۰۰ زلوتی بابت هزینه اجاره آپارتمان در مرکز شهر پرداخت کند. که این مبلغ برای آپارتمان های حومه شهر کم تر است. اگر از خودرو شخصی استفاده می کنید باید مبلغی معادل ۴.۵ زلوتی بابت هزینه بنزین یا گازوئیل کنار بگذارید. غذا های رستورانی با وعده ای تقریبا معادل ۲۰ زلوتی عرضه می شوند. شما باید ماهیانه مبلغ ۴۰۰ تا ۵۰۰ زلوتی بابت مواد لبنی و پروتئینی هزینه کنید. در انتها باید گفت که با توجه به شرایط اقتصادی نه چندان مساعد کشور لهستان، بیکاری و رقابت زیاد بر سر موقعیت های شغلی، افراد جویای کار باید در زمینه زبان رسمی این کشور، داشتن سابقه کاری بالا، مهارت و تخصص کافی در زمینه کاری، مدرک تحصیلی متناسب با حرفه و تخصص خود و … رزومه ای قوی ارائه داده تا بتوانند کار فرما را راضی به جذب خود کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *