ویزای مسافرتی سوئیس

ویزای شینگن سوئیس

ویزای شینگن سوئیس

افراد از راههای مختلفی برای دریافت ویزای کشور سوئیس می­توانند استفاده کنند. ویزای شینگن سوئیس یکی از این راهها می­باشد. افراد بطور معمول برای اخذ ویزای سوئیس به همراه مدارک مورد نیاز به طور مستقیم به سفارت کشور سوئیس مراجعه می­نمایند و نسبت به دریافت ویزای این کشور اقدام می­نمایند. افرادی که قصد مراجعت به کشور سوئیس برای کمتر از 90 روز را دارند می­توانند از طریق مراجعه به نمایندگی  ویا بصورت آنلاین ویزای این کشور را اخذ نمایند.

همچنین افراد با مراجعه به سفارت سایر کشورهای حوزه شینگن نیز می­توانند ویزای کشور سوئیس را دریافت کنند. که اخذ ویزا از این طریق به ویزای شینگن سوئیس معروف است. همانطور که گفته شد اخذ ویزا از طریق موارد فوق برای اقامت های کوتاه مدت نظیر ویزای توریستی و یا ویزای کاری صادر می­گردد. در کنار تمامی موارد گفته شده کشور سوئیس امکانی را فراهم نموده که فرد بتواند بدون اینکه به سفارت این کشور مراجعه نماید ویزای خود را اخذ نماید.

در این صورت فرد ابتدا وقتی را با سفارت این کشور تنظیم نموده و در موعد مقرر تمامی مدارک را از طریق اینترنت به سفارت این کشور ارسال می­کند. صدور ویزای این کشور بمدت 3 ماه طول خواهد کشید از این رو افراد باید سه ماه قبل از سفر به این کشور نسبت به دریافت ویزا اقدام نمایند. همچنین در برخی موارد افراد برای دریافت ویزا نیاز به دعوتنامه این کشور دارند.

انواع مختلف ویزا برای ورود به کشور سوئیس

کشور سوئیس پس از اینکه در سال 2008 وارد معاهده شینگن گردیدو قوانین توافقات دوبلین را پذیرفت، تصمیم به صدور سه نوع ویزا برای مهاجرین نمود:

 1. ویزای شینگن
 2. ویزای ملی
 3. ویزای ترانزیت یا ویزای نوع A

● ویزای شینگن

 • این نوع ویزا که ویزای نوعC  نیز خوانده می­شود در واقع نوعی ویزای توریستی بحساب می­آید، که برای اقامت های کوتاه مدت در سوئیس صادر میگردد.
 • بیشتر افرادی که برای دیدار بستگان- درمان بیماری- مأموریت های اداری به این کشور مراجعه می­نمایند، از این نوع ویزا استفاده می­کنند.
 • اعتبار این ویزا به مدت 90 روز است که افراد می­توانند علاوه بر مسافرت به کشور سوئیس، به تمامی کشورهای حوزه شینگن نیز تردد نمایند.
 • این ویزا می­تواند بعنوان ویزای کاری کوتاه مدت نیز مورد استفاده قرار گیرد که در این صورت فرد بایستی دارای دعوتنامه کاری از سوی کارفرما در سوئیس باشد.
 • هزینه ویزای شینگن برای بزرگسالان 60 یورو و برای کودکان 6- 12 سال 35 یورو و برای کودکان زیر 6 سال رایگان می­باشد.

● ویزای ملی

 • این نوع ویزا که ویزای  نوع D نیز گفته می­شود برای افرادی صادر می­گردد که بیش از 90 روز قصد اقامت در سوئیس را دارند.
 • این ویزا از طرف بخش مرکزی که اجازه صدرو ویزاهای طولانی مدت را دارند صادر می­گردد.

● ویزای ترانزیت یا ویزای نوعA

 • این ویزا برای افرادی صادر می­گردد که از طریق کشور سوئیس به سایر کشورها عزیمت مینماید. افراد دارای این ویزا تنها اجازه توقف در فرودگاههای این کشور را دارند.
 • افراد برای دریافت هر سه نوع ویزا می­توانند با مراجعه به سفارت این کشور ویا بصورت آنلاین نسبت به اخذ آنها اقدام نمایند.

ویزای شینگن سوئیس

متقاضیان ایرانی که قصد عزیمت به کشور سوئیس را دارند بایستی از طریق تماس تلفنی با سفارت این کشور وقتی را برای مصاحبه مقرر نمایند. دریافت ویزای شینگن کشور سوئیس به صورت آنلاین برای ایرانیان مقدور نمی­باشد. افراد بایستی بصورت حضوری برای دریافت این نوع ویزا اقدام نمایند. از سال 2012 صدور ویزای شینگن با اطلاعات بایومتریک افراد انجام می­گیرد.

بدین صورت که اطلاعت شخصی فرد اعم از نام و نام خانوادگی – اثر انگشت، عکس  بصورت دیجیتالی وارد سیستم ثبت اطلاعات این کشور می­گردد. این اطلاعات دقیقاً به کشور سوئیس فرستاده می­شود وفرد با ورود به این کشور شناسائی می­گردد. افراد از این طریق براحتی می­توانند به مدت 5 سال به کشور سوئیس رفت و آمد نمایند و نیازی نیست هر بار اطلاعات خود را به سفارت این کشور ارائه نماید.

افراد زیر 12 سال و کسانی که مشکلات جسمی دارند امکان دریافت اطلاعات بایومتریک برایشان مقدور نیست. برای همین سفارت این کشور اطلاعات این افراد را بصورت دستی دریافت و ثبت می­نماید. افرادی که قصد دریافت ویزای شینگن را دارند بایستی خود برای ارائه مدراک و ثبت اطلاعات حضور پیدا نمایند. انجام کار توسط شخص ثالث امکانپذیر نیست. ناگفته نماند اعتبار ویزای شینگن سوئیس به مدت 180 روز می­باشد اما فرد تنها 90 روز اجازه اقامت در کشور سوئیس و یا کشورهای عضو شینگن را دارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن کدامند؟

افراد بایستی تمامی مدارک خود را اعم از بیمه نامه و سایر مدارکی که مربوط به ورود به کشور سوئیس و هدف سفر فرد به این کشور می­باشد را ارائه نماید. بطور کلی قوانین صدور ویزای سوئیس همواره در حال تغییر است. بهتر آنست که افراد قبل از مراجعه به سفارت این کشور نسبت به مدارک مورد نیاز آگاهی لازم را کسب نمایند.

نامه­ی دعوت نامه چیست؟

افرادی که قصد دریافت ویزای شینگن سوئیس را دارند بایستی دارای دعوتنامه­ای از کشور سوئیس باشند. حال اگر قصد فرد دیدار و ملاقات با بستگان باشد، بایستی دعوتنامه از سوی بستگان وی در سوئیس باشد. همچنین اگر فرد بمنظور انجام کار کوتاه مدت به این کشور سفر می­نماید باید دعوتنامه­ای از سوی کارفرمای سوئیسی برای فرد ارسال گردیده باشد.

نامه ­ی مورد نظر باید به یکی از زبان های رسمی کشور سوئیس(آلمانی- ایتالیایی- فرانسوی) نوشته شده باشد. همچنین دقت نمائید تمامی موارد زیر در آن مکتوب گردیده باشد: مطالبی که در دعوتنامه درج شده است باید بیانگر ارتباط بین فرد  شخصی که دعوتنامه را ارسال نموده است باشد.

تمامی مشخصات فردی که دعوتنامه را ارسال نموده و همچنین تابعیت شخص در نامه مشخص گردیده باشد. میزبان باید مکانی را که برای اسکان فرد در نظر گرفته است را در نامه نگاشته باشد. در صورتیکه هدف از ویزای شینگن سوئیس کاری باشد باید امضای مدیر عامل شرکت در آن قید گردیده باشد. در نهایت تمامی مدارکی که باعث تقویت و تکمیل دعوتنامه می­گردد را شامل شود.

شرایط و قواعد کلی دریافت ویزای شینگن چیست؟

افراد برای دریافت ویزای شینگن بایستی دارای شرایط زیر باشند:

 • افرادی که خارج از کشور سوئیس اقامت دارند می­توانند ویزای شینگن را اخذ نمایند.
 • در صورتیکه هدف از اخذ ویزای شینگن وارد شدن به کشوری به غیر از سوئیس است و تنها فرد قصد دارد مدت زمان بیشتری در کشور سوئیس باشد، می­تواند از طریق سفارت سوئیس اقدام نماید.
 • دریافت ویزای شینگن بصورت آنلاین برای ایرانیان مقدور نیست. بایستی افراد بصورت حضوری مراجعه نموده و حداقل 45 روز قبل از سفر نسبت به اخذ آن اقدام نماید.
 • فرد بایستی دارای پاسپورتی معتبر باشد که پس از ورود به کشور سوئیس حداقل سه ماه دیگر اعتبار داشته باشد.
 • تمامی مدارک توسط خود شخص به مسئولان ارائه داده می­شود.

افرادی که قصد دریافت ویزای شینگن سوئیس را دارند با سوالاتی از قبیل:

 • آیا کسانی که با ویزای شینگن به کشور سوئیس وارد می­شوند از حقوق شهروندی این کشور برخوردارند؟
 • آیا می­توان پس از ورود به کشور سوئیس این ویزا را به سایر ویزاها تبدیل نمود؟
 • آیا ویزای شینگن قابلیت تمدید در خاک سوئیس را دارد؟

روبرو می­شوند. افراد با ارتباط با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می­توانند پاسخ سوالات خود را جویا شوند.

Related Posts

4 دیدگاه برای “ویزای شینگن سوئیس

 1. Deniz گفت:

  آیا با ویزای شینگن میشه تابعیت سوئیس اخذ کرد؟ ممنون

 2. نادر ابراهیمی گفت:

  صدور ویزای شینگن اروپا چقدر زمان میبره؟

 3. ارشاد گفت:

  ویزای توریستی همین مدارکی که گفتید رو میخواد؟ میشه بدون سند ملکی هم اقدام کرد؟

 4. عادل گفت:

  برای ویزای سوئیس کاری راحت تره اقدام کنیم یا تحصیلی؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *