مهاجرت کاری چین

مهاجرت کاری به چین

مهاجرت کاری به چین امروزه به یکی از پرطرفدارترین مهاجرت های کاری در قاره آسیا تبدیل شده است. اگرچه بسیاری از نیروهای کار در کشور چین برای یافتن شغل مناسب این کشور را ترک می کنند، اما شرایط مالی بهتری که به نیروی کار خارجی پیشنهاد می شود سبب افزایش جذابیت مهاجرت کاری به چین می شود.

حضور شرکت های معتبر بین المللی و یا شعبه های رسمی برندهای برتر جهانی چین را بالاتر از سنگاپور و آلمان در صدر دریافت درخواست های کار در این کشور قرار داده است. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز از همین رو به بررسی موضوع مهاجرت کاری به چین می پردازیم.

کار در چین

کشور چین برای دستیابی به اقتصادی پویا شرایطی را ایجاد کرده است که شرکت های خارجی با آسودگی خاطر بتوانند در این کشور فعالیت داشته باشند. همین مسئله یکی از مهم ترین دلایلی است که تعداد مهاجرت کاری به چین را در سال های اخیر به صورت چشم گیری افزایش داده است. درصد قابل توجهی از این مهاجران برای شرکت های بین المللی موجود در چین کار می کنند و درصد شاغلان خارجی در شرکت های تمام چینی بسیار ناچیز است.

به صورت قانونی هر فردی که در کشور چین کار می کند باید حداکثر 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته کار کند. در صورتی که یک کارفرما، نیروی کار خود را موظف به کار بیش از حد مشخص شده کند، باید دستمزدی که به صورت تصاعدی توسط دولت چین مشخص شده است را به وی بپردازد.

برای کار در کشور چین شما باید به زبان چینی، بخصوص زبان ماندارین، تسلط داشته باشید. تسلط به زبان انگلیسی می تواند نقش قابل توجهی در افزایش دستمزد شما در کشور چین داشته باشد.

مطالعه مقاله «کار در چین» آگاهی شما در زمینه وضعیت کار در این کشور را افزایش خواهد داد.

ویزای کاری چین

برای آنکه بتوانید به عنوان یک نیروی کار خارجی وارد این کشور شوید، به ویزای کاری کشور چین نیاز خواهید داشت. ویزای کاری کشور چین زمانی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که یک شغل در آن جا برای خود داشته باشید. سپس از طریق کارفرما، اجازه کار خود را از اداره مهاجرت کشور چین دریافت کنید. با در اختیار داشتن اجازه کار و سایر مدارک مورد نیاز برای صدور روادید می توانید نسبت به اخذ ویزای کاری چین در یک بازه زمانی 15 روزه امیدوار باشید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری چین

به منظور اخذ ویزای کاری کشور چین باید مدارک زیر را در اختیار سفارت آن کشور قرار دهید:

  • گذرنامه با حداقل 12 ماه اعتبار و دو صفحه سفید،
  • دو قطعه عکس رنگی مربوط به 6 ماه گذشته،
  • تکمیل فرم درخواست صدور روادید،
  • ارائه فیش پرداخت هزینه صدور روادید،
  • فرم اجازه کار در کشور چین.

در رابطه با چگونگی ارائه هر یک از مدارک فوق در مقاله «مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در چین» توضیحات تکمیلی توسط مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده است.

ورود به چین

از ویزای کاری کشور چین به عنوان ویزای Z یاد می شود. زمانی که شما ویزای Z را دریافت می کنید، 60 روز فرصت خواهید داشت تا وارد کشور چین شوید و در غیر این صورت ویزای شما باطل خواهد شد. تنها 30 روز فرصت دارید که با توجه به پیگیری های کارفرمای خود اجازه اقامت در کشور چین را با توجه به مدت قرارداد خود بدست آورید.

حداقل زمان تعیین شده برای اعتبار ویزای کار کشور چین، 90 روزه است و حداکثر آن نیز 5 سال خواهد بود. توجه داشته باشید که مهاجرت کاری به چین ممکن است یک طرفه باشد. این بدان معناست که شما باید حداقل برای یک مدت مشخص در کشور چین بمانید و در صورتی که از این کشور خارج شوید، نمی توانید مجددا وارد چین شوید.  همه چیز در این رابطه بستگی به نوع قرارداد و اجازه اقامت شما در کشور چین دارد.

برای کسب اطلاعات بیش تر در رابطه با چگونگی این موضوع، مقاله «اقامت چین» را نیز مورد بررسی قرار دهید.

خدمات ویژه نیروی کار در چین

دولت چین برای تامین نشاط کافی برای کارکنان این کشور شرایطی را ایجاد کرده است که کارفرمایان این کشور باید نسبت به انجام کلیه آن ها اقدام کنند. از مهم ترین مسائلی که در نظر گرفته شده است، ثبت نام کارکنان در بیمه های خدمات درمانی، بازنشستگی، از کارافتادگی، بیکاری و صدمات ناشی از کار است.

آن ها همچنین باید کمک هزینه اجاره مسکن، تولد کودک، شرکت در دوره های آموزشی حرفه ای مرتبط با کار و جبران خسارات را نیز در اختیار کارکنان خود قرار دهند.

همچنین در صورتی که نیروی کار را موظف به حضور در محل کار کنند، باید دستمزد اضافه کاری او را به صورت تصاعدی افزایش داده و به او پرداخت کنند.

دستمزد نیروی کار در چین

شهر محل زندگی همچون نوع فعالیت اقتصادی شما در میزان دستمزد ماهیانه ای که دریافت خواهید کرد نقش بسیار زیادی را ایفا می کند. به طور میانگین می توان گفت که دستمزد دریافتی در کشور چین در شهر بیجینگ (پکن) در حدود 10000 یوان در ماه است و در شهرهای کوچک تر این کشور ممکن است به 6000 یوان در ماه برسد. البته از سوی دیگر، هزینه های زندگی در این شهر ها نیز تقریبا به همین نسبت بیشتر است.

کلام پایانی

مهاجرت کاری به چین یکی از مهم ترین فرصت هایی است که در زمینه کار در خارج از کشور می تواند در اختیار افراد قرار گیرد. افزایش سن جمعیت در کشور چین و افزایش شرکت های بین المللی در خاک این کشور سبب شده است تا کشور چین مجوزهای بیش تری را برای کار نیروی های خارجی در این کشور صادر کند.

اگرچه کشور چین دارای یکی از قدرتمند ترین اقتصادهای جهان است اما بیش از نیمی از مردم این کشور درآمدی کمتر از حد متوسط دارند. با این وجود نیروهای متخصص خارجی که به این کشور مهاجرت می کنند، با توجه به فعالیت در شرکت های بین المللی می توانند درآمد های به مراتب بهتری را نسبت به آن ها دریافت کنند.

بنابراین پیش از مهاجرت کاری به چین می توانید اطمینان حاصل کنید که از نظر اقتصادی وضعیت به نسبت خوبی را در این کشور خواهید داشت. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با بررسی رزومه شما قادر خواهیم بود تا احتمال موفقیت شما در یافتن شغل در کشور چین را بررسی کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *