مهاجرت تحصیلی بلژیک

معرفی دانشگاه های بلژیک

معرفی دانشگاه های بلژیک

شما عزیزان با مطالعه این مقاله در باب معرفی دانشگاه های بلژیک در سال 2023 می توانید اطلاعات زیادی در این زمینه به دست آورید. افراد مشتاق به تحصیل در دانشگاه های با سطح علمی بالا، همواره به دنبال دانشگاه های ممتاز می باشند. علاوه بر دانشگاه های بسیار مطرح دنیا که به دلیل شیوه آموزش و امکانات، نقل زبان ها می باشند. دانشگاه های بسیار خوبی در نقاط دیگر دنیا هستند که از سطح علمی بالایی برخوردارند.

این کشور از جمله کشورهایی می باشد که بسیاری از دانشگاه‌های آن، رتبه مناسبی در بین برترین دانشگاه های دنیا دارد. مطلب ذکر شده در خصوص معرفی دانشگاه های بلژیک، مربوط به سال 2023 می باشد. متخصصان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمایی های لازم در این خصوص را در اختیار شما قرار خواهد داد.

انواع آموزش در کشور بلژیک

2 نوع آموزش در دانشگاه ‌های این کشور وجود دارد:

 1. تدریس به زبان هلندی
 2. تدریس به زبان فرانسوی

از دیگر زبان‌های رسمی این کشور، می‌توان به آلمانی اشاره کرد. جمعیت اندکی از مردم آن به این زبان صحبت می کنند. بیشتر دانشجویان دانشگاه‌های با تدریس به زبان فرانسوی، افرادی می باشند که آلمانی صحبت می کنند. همچنین این افراد، اغلب به آلمان به جهت تحصیل، مهاجرت می کنند. با وجود تدریس به زبان هلندی و فرانسوی در این دانشگاه ‌ها، برخی رشته های بین المللی، با زبان انگلیسی تدریس می شوند. تقسیمات موسسه ها و آموزشکده های این کشور را، می توان به شرح زیر بیان کرد:

 1. دانشگاه ها
 2. کالج ها
 3. کالج های هنر
 4. موسسه های معماری
 5. آموزشکده نظامی سلطنتی

مدت زمان اخذ مدرک کارشناسی در این کشور 3 سال است. همچنین 1 الی 2 سال زمان، به جهت دریافت مدرک کارشناسی ارشد نیاز است. بعد از تمام شدن و دریافت مدارک ، می‌توانید در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید.

معرفی دانشگاه کاتولیک لون در بلژیک

در این مقاله ابتدا به بهترین دانشگاه این کشور می پردازیم:

 • کسب رتبه جهانی 71 توسط دانشگاه کاتولیک لون، باعث تبدیل شدن آن به دانشگاه اول این کشور شده است.
 • همچنین دلیل دیگر اول بودن آن، به جهت سال تاسیس آن که به سال 1425 برمی‌گردد می باشد.
 • بازگشایی دوباره آن، که در زمان ناپلئون بسته شده بود، در سال 1834 بود.
 • همچنین این دانشگاه، بیشترین تعداد دانشجو را در سال 2015 دارا بود.
 • که تعداد افراد محصل در آن حدود 57300 نفر بود.
 • کم بودن هزینه تحصیل در این دانشگاه، نسبت به سایر دانشگاه های دیگر، علاوه بر کیفیت آموزش عالی آن، از امتیازات این دانشگاه می باشد.
 • با توجه به این موضوع که هر سال، به تعداد دانشجویان بین المللی این دانشگاه افزوده می‌شود، فعالیت های زبان انگلیسی هم، رو به فزونی می باشد.
 • این دانشگاه در شهرهای دیگر این کشور، دارای 6 دانشکده می‌باشد.
 • شهر بروکسل، محل وجود دانشکده پزشکی آن است.

در نمودار زیر تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور به صورت آمار زیر می باشد:

معرفی دانشگاه گنت در بلژیک

این دانشگاه جزء اولین دانشگاه های این کشور می باشد. به این جهت که اولین دانشگاه، به زبان هلندی است. سال تاسیس این دانشگاه 1817 می باشد. همچنین در لیست بهترین دانشگاه های جهان، رتبه 125 را به خود اختصاص داده است. البته این دانشگاه، رتبه 100 دنیا را در رشته علوم زندگی دارد. همچنین رتبه 20 را در رشته دامپزشکی، از آن خود کرده است.

تعداد دانشجوهای این دانشگاه بزرگ، 41000 نفر می باشد. دانشکده حقوق، دانشکده مهندسی و عمران، دانشکده پزشکی و علوم بهداشت، دانشکده هنر و فلسفه، دانشکده دامپزشکی، دانشکده مهندسی زیست فناوری، دانشکده اقتصاد و مدیریت کسب و کار، دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی و دانشکده علوم دارویی. دانشکده های نامبرده 11 دانشکده این دانشگاه می‌باشند.

معرفی دانشگاه کاتولیک لوون بلژیک

یکی دیگر از دانشگاه های این کشور، دانشگاه کاتولیک لوون می باشد. جزئيات این دانشگاه بدین صورت می باشد:

 • تدریس در این دانشگاه، به زبان فرانسوی می باشد.
 • این دانشگاه، از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های این کشور می باشد.
 • محل آن، شهر Louvain-la-Neuve می باشد، که حدود 30 کیلومتر با شهر بروکسل فاصله دارد.
 • سال تاسیس و ساخت آن 1425 می باشد.
 • در آغاز، این دانشگاه در شهر لوون قرار داشت. ولی به دلیل اینکه این شهر در قسمت هلندی کشور بلژیک قرار دارد، به 2 بخش تقسیم شد و قسمت فرانسوی زبان آن به شهر نامبرده انتقال یافت.
 • هر 2 دانشگاه نامبرده، جزء برترین دانشگاه ها هستند.
 • رتبه اختصاص یافته جهانی به آن، 153 می باشد.
 • البته در رشته الهیات دارای رتبه 17 می باشد.

معرفی دانشگاه کاتولیک لوون  بلژیک

 دانشگاه آزاد بروکسل در بلژیک

سال تاسیس این دانشگاه به سال 1834 برمی‌گردد. برخورداری از رتبه 205 جهان نیز از امتیازات آن محسوب می شود. این دانشگاه با پذیرش بیشترین دانشجویان بین المللی، اولین رتبه را در این کشور در این زمینه کسب کرده است. حدود 1.3% از اساتید و دانشجویان آن خارجی هستند. از امتیازات دیگر این دانشگاه، می‌توان به قرارگیری در میان برترین دانشگاه تحقیقاتی دنیا اشاره کرد. برخورداری از 3 عدد جایزه نوبل، یک عدد مدال فیلدز، 3 عدد جایزه ولف و نیز 2 عدد جایزه ماری کوری، دلیلی بر گفته فوق می باشد.

 دانشگاه آنتورپ در کشور بلژیک

ادغام 3 دانشگاه کوچک در شهر آنتورپ، باعث تاسیس این دانشگاه در سال 2003 شد. اکنون جزء مهم‌ترین دانشگاه این کشور می‌باشد. در آخرین آمار ارائه شده، تعداد دانشجوهای این دانشگاه به 1600 نفر می رسید. این دانشگاه، دارای مقطع دکترا، در تمامی 9 دانشکده خود، که در زیر نام برده شده است، می باشد. دامپزشکی، داروسازی، اقتصاد کاربردی، علوم اجتماعی، هنر، طراحی علوم، حقوق، مهندسی کاربردی، علوم پزشکی و بهداشت.

دانشگاه مونس بلژیک

محل قرارگیری این دانشگاه، در بخش فرانسوی زبان کشور این کشور، در Hainaut می باشد. این شهر در نزدیکی مرز کشور فرانسه قرار دارد. در بین دانشگاه های فرانسوی این کشور، رتبه 4 را دارا می باشد. تعداد رشته های این دانشگاه 25 است. مقاطع تحصیلی این دانشگاه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. همچنین تعداد 5700 نفر دانشجو، در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند. جهت بهره مندی از راهنمایی های بیشتر و کسب آگاهی در مورد معرفی دانشگاه های بلژیک، با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید. شما عزیزان برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌های تحصیل در بلژیک مراجعه کنید.

4.8/5 - (6 امتیاز)

10 دیدگاه برای “معرفی دانشگاه های بلژیک

 1. سحر گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب به روزتون

 2. یلدا گفت:

  این کشور برای زندگی بهتره یا نروژ ؟ چرا در مورد این کشور خیلی ها خوب نمیگن ؟ مهاجر پذیر نیستن؟

 3. عادل گفت:

  سلام.. هزینه زندگی تو بلژیک نسبت به لیتوانی ارزئن تره یا گرون تر؟؟

 4. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.

 5. فرهاد مهام نژاد گفت:

  دانشگاه های بلژیک چه رنکی در دنیا دارن؟

 6. امید گفت:

  بهترین دانشگاه بلژیک برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته معماری کدام دانشگاه می باشد؟

 7. داود گفت:

  بلژیک دانشگاه های خوبی داره

 8. amir abbas گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد معرفی دانشگاه های بلژیک تشکرمی کنم اگه امکانش هست در مورد معرفی دانشگاه آکسفورد هم مطلب بذارید

 9. دنیز گفت:

  با سلام. دانشگاههای بلژیک در مقایسه با دانشگاههای انگلیس و فرانسه طبیعتا کیفیت آموزشی پایینی دارد. لطفا از دستاوردعای غلمی و پژوهشی و نیز جایگاه و رتبه این دانشگاهها بیشتر بگید

 10. mani گفت:

  سلام و تشکر از موسسه و مطالب بسیار خوبتون
  من 24 ساله و دانشجو رشته حقوق هستم ایا در بلژیک میتونم ادامه تحصیل بدم ؟
  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *