مهاجرت تحصیلی بلژیک

معرفی دانشگاه های بلژیک

معرفی دانشگاه های بلژیک

شما عزیزان با مطالعه این مقاله در باب معرفی دانشگاه های بلژیک می توانید اطلاعات زیادی در این زمینه به دست آورید. افراد مشتاق به تحصیل در دانشگاه های با سطح علمی بالا، همواره در پی دانشگاه های خوب دنیا می باشند. علاوه بر دانشگاه های بسیار مطرح دنیا که به دلیل شیوه آموزش و امکانات، نقل زبان ها می باشند، دانشگاه های بسیار خوبی در نقاط دیگر دنیا هستند که از سطح علمی بالایی برخوردارند.

کشور بلژیک، از جمله کشورهایی میباشد که بسیاری از دانشگاه‌های آن، رتبه مناسبی در بین برترین دانشگاه های دنیا دارد. در فهرست جهانی QS، تعداد ۸ عدد از دانشگاه‌های این کشور حضور داشتند، که ۷ مورد از این دانشگاه ها رتبه زیر ۳۵۰ این رده بندی را از آن خود کردند. مطلب ذکر شده در مورد معرفی دانشگاه های بلژیک، مربوط به سال 2019 می باشد. همچنین جهت آگاهی بیشتر برای معرفی دانشگاه‌های بلژیک به مقاله ی(اقامت بعد از تحصیل در بلژیک) مراجعه فرمایید.

انواع آموزش در کشور بلژیک

دو نوع آموزش در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد:

 1. تدریس به زبان هلندی
 2. تدریس به زبان فرانسوی

از دیگر زبان‌های رسمی این کشور، می‌توان به آلمانی اشاره کرد. که جمعیت اندکی از مردم آن به این زبان صحبت می کنند. بیشتر دانشجویان دانشگاه‌های با تدریس به زبان فرانسوی، افرادی میباشند که آلمانی صحبت می کنند. همچنین این افراد، اغلب به آلمان به جهت تحصیل، مهاجرت می کنند. با وجود تدریس به زبان هلندی و فرانسوی در این دانشگاه‌ها، برخی رشته های بین المللی، با زبان انگلیسی تدریس میشوند. تقسیمات موسسه ها و آموزشکده های این کشور را، می توان به شرح زیر بیان کرد:

 1. دانشگاه ها
 2. کالج ها
 3. کالج های هنر
 4. موسسه های معماری
 5. آموزشکده نظامی سلطنتی

مدت زمان اخذ مدرک لیسانس در کشور بلژیک سه سال است. همچنین یک الی دو سال زمان، به جهت دریافت مدرک کارشناسی ارشد نیاز است. بعد از تمام  شدن  و دریافت مدارک ، می‌توانید در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید.

دانشگاه کاتولیک لون  Universiteit  Leven  Katholiek

در معرفی دانشگاه های بلژیک، ابتدا به بهترین دانشگاه این کشور می پردازیم:

 • کسب رتبه جهانی ۷۱ توسط دانشگاه کاتولیک لون، باعث تبدیل شدن آن به دانشگاه اول این کشور شده است.
 • همچنین دلیل دیگر اول بودن آن، به جهت سال تاسیس آن که به سال ۱۴۲۵ برمی‌گردد می باشد.
 • بازگشایی دوباره آن، که در زمان ناپلئون بسته شده بود، در سال ۱۸۳۴ بود.
 • همچنین این دانشگاه، بیشترین تعداد دانشجو را در سال ۲۰۱۵ دارا بود.
 • که تعداد افراد محصل در آن حدود ۵۷۳۰۰ نفر بود.
 • کم بودن هزینه تحصیل در این دانشگاه، نسبت به سایر دانشگاه های دیگر، علاوه بر کیفیت آموزش عالی آن، از امتیازات این دانشگاه می باشد.
 • با توجه به این موضوع که هر سال، به تعداد دانشجویان بین المللی این دانشگاه افزوده می‌شود، فعالیت های زبان انگلیسی هم، رو به فزونی می باشد.
 • این دانشگاه در شهرهای دیگر بلژیک، دارای ۶ دانشکده می‌باشد.
 • شهر بروکسل، محل وجود دانشکده پزشکی آن است.

 دانشگاه گنت  University of Ghent

دانشگاه نامبرده نیز، جزء اولین دانشگاه های این کشور می باشد. به این جهت که اولین دانشگاه، به زبان هلندی است. سال تاسیس این دانشگاه ۱۸۱۷ می باشد. همچنین در لیست بهترین دانشگاه های جهان، رتبه ۱۲۵ را به خود اختصاص داده است. البته این دانشگاه، رتبه ۱۰۰ دنیا را در رشته علوم زندگی دارد. همچنین رتبه ۲۰ را در رشته دامپزشکی، از آن خود کرده است.

تعداد دانشجوهای این دانشگاه بزرگ، ۴۱ هزار نفر می باشد. دانشکده حقوق، دانشکده مهندسی و عمران، دانشکده پزشکی و علوم بهداشت، دانشکده هنر و فلسفه، دانشکده دامپزشکی، دانشکده مهندسی زیست فناوری، دانشکده اقتصاد و مدیریت کسب و کار، دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی و دانشکده علوم دارویی. دانشکده های نامبرده، ۱۱ دانشکده این دانشگاه می‌باشند.

  دانشگاه کاتولیک لوون  Catholique de Louvain Universite

 • تدریس در این دانشگاه، به زبان فرانسوی می باشد.
 • این دانشگاه، از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های این کشور می باشد .
 • محل آن، شهر Louvain-la-Neuve می باشد، که حدود ۳۰ کیلومتر با شهر بروکسل فاصله دارد.
 • سال تاسیس و ساخت آن ۱۴۲۵ میباشد.
 • در آغاز، این دانشگاه در شهر لوون قرار داشت. ولی به دلیل اینکه این شهر در قسمت هلندی کشور بلژیک قرار دارد، به دو بخش تقسیم شد و قسمت فرانسوی زبان آن به شهر نامبرده انتقال یافت.
 • هر دو دانشگاه نامبرده، جزء برترین دانشگاه ها هستند.
 • رتبه اختصاص یافته جهانی به آن، ۱۵۳ می باشد.
 • البته در رشته الهیات دارای رتبه ۱۷ می باشد.

 دانشگاه وریج بروکسل  de Bruxelles Universite Libre

سال تاسیس این دانشگاه ۱۹۷۰ می باشد. همچنین از مرتبه جهانی ۱۸۲ برخوردار است. شهرت این دانشگاه به دلیل فعالیت‌های تحقیقاتی آن می باشد، که در زمینه رشته های پایه است.

 دانشگاه آزاد بروکسل  de Bruxells Universite Libre

سال تاسیس آن به ۱۸۳۴ میلادی برمی‌گردد. برخورداری از رتبه ۲۰۵ جهان نیز از امتیازات آن محسوب می شود. این دانشگاه با پذیرش بیشترین دانشجویان بین المللی، اولین رتبه را در کشور بلژیک، در این زمینه کسب کرده است. حدود ۱.۳ درصد از اساتید و دانشجویان آن خارجی هستند. از امتیازات دیگر این دانشگاه، می‌توان به قرارگیری در میان برترین دانشگاه تحقیقاتی دنیا اشاره کرد. برخورداری از سه عدد جایزه نوبل، یک عدد مدال فیلدز، سه عدد جایزه ولف و نیز دو عدد جایزه ماری کوری، دلیلی بر گفته فوق می باشد.

 دانشگاه آنتورپ  University of Antwerp

ادغام سه دانشگاه کوچک در شهر آنتورپ، باعث تاسیس این دانشگاه در سال ۲۰۰۳ شد. اکنون جزء مهم‌ترین دانشگاه بلژیک می‌باشد. در آخرین آمار ارائه شده، تعداد دانشجوهای آن به ۱۶۰۰ نفر می رسید. این دانشگاه، دارای مقطع دکترا، در تمامی ۹ دانشکده خود، که در زیر نام برده شده است، می باشد. دامپزشکی، داروسازی، اقتصاد کاربردی، علوم اجتماعی، هنر، طراحی علوم، حقوق، مهندسی کاربردی، علوم پزشکی و بهداشت.

 University of Liege

تنها دانشگاه عمومی ای که در قسمت فرانسوی زبان کشور بلژیک قرار دارد، این دانشگاه می باشد. که سال تاسیس آن ۱۸۱۷ است. همچنین دارای ده دانشکده می‌باشد. در این دانشگاه، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود.

  دانشگاه مونس  University of Mons

محل قرارگیری این دانشگاه، در بخش فرانسوی زبان کشور بلژیک، در Hainaut می باشد. این شهر در نزدیکی مرز کشور فرانسه قرار دارد. در بین دانشگاه های فرانسوی بلژیک، رتبه چهارم را دارا می باشد. تعداد رشته های این دانشگاه ۲۵ است و مقاطع تحصیلی در آن، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. همچنین تعداد ۵۷۰۰ نفر دانشجو، در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند.

جهت بهره مندی از راهنمایی های بیشتر و کسب آگاهی در مورد معرفی دانشگاه های بلژیک، با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید. شما عزیزان برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌های (تحصیل در بلژیک)  و ( بورسیه تحصیلی بلژیک) مراجعه کنید.

10 دیدگاه برای “معرفی دانشگاه های بلژیک

 1. mani گفت:

  سلام و تشکر از موسسه و مطالب بسیار خوبتون
  من 24 ساله و دانشجو رشته حقوق هستم ایا در بلژیک میتونم ادامه تحصیل بدم ؟
  مرسی

 2. دنیز گفت:

  با سلام. دانشگاههای بلژیک در مقایسه با دانشگاههای انگلیس و فرانسه طبیعتا کیفیت آموزشی پایینی دارد. لطفا از دستاوردعای غلمی و پژوهشی و نیز جایگاه و رتبه این دانشگاهها بیشتر بگید

 3. amir abbas گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد معرفی دانشگاه های بلژیک تشکرمی کنم اگه امکانش هست در مورد معرفی دانشگاه آکسفورد هم مطلب بذارید

 4. داود گفت:

  بلژیک دانشگاه های خوبی داره

 5. امید گفت:

  بهترین دانشگاه بلژیک برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته معماری کدام دانشگاه می باشد؟

 6. فرهاد مهام نژاد گفت:

  دانشگاه های بلژیک چه رنکی در دنیا دارن؟

 7. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.

 8. عادل گفت:

  سلام.. هزینه زندگی تو بلژیک نسبت به لیتوانی ارزئن تره یا گرون تر؟؟

 9. یلدا گفت:

  این کشور برای زندگی بهتره یا نروژ ؟ چرا در مورد این کشور خیلی ها خوب نمیگن ؟ مهاجر پذیر نیستن؟

 10. سحر گفت:

  سلام

  ممنون از مطالب به روزتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *