مهاجرت به کشور مجارستان

شرایط پناهندگی در مجارستان

شرایط پناهندگی در مجارستان

پناهجویی که تصمیم به پناهندگی یک کشور اروپایی از جمله مجارستان می گیرد، می بایست شرایط پناهندگی در مجارستان را نیز بداند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بر آن است تا از طریق مطالعه مقاله ذیل اطلاعاتی را در خصوص مهاجرت از طریق پناهندگی به شما ارائه نماید. در این صورت خواهید دانست که پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت نیست.

پناهندگی در مجارستان

قوانین و ضوابطی در خصوص شرایط پناهندگی در مجارستان وجود دارد که در صورت واجد شرایط بودن فرد، با پناهندگی او موافقت می گردد. کشور مجارستان در اروپای مرکزی جای گرفته است که حدود 10 میلیون پناهنده در این کشور زندگی می کنند. از این رو در سطح اتحادیه اروپا، مقصد امنی برای پناهجویان به شمار می رود.

کشور مجارستان دارای هیچ گونه بحران مهاجرتی نیست. تنها 5/1 درصد از کل جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل داده اند. از این رو کمترین نرخ پناهندگی در جهان را به خود اختصاص داده است. بحران های جهانی به اندازه ای است که بالغ بر 80 درصد از پناهندگان مجارستان به دلیل فرار از این بحران ها وارد خاک مجارستان شده اند. در سال 2014 میلادی مطابق با سیستم پناهندگی کشور مجارستان، تنها 9 درصد از پناهجویان توانستند پناهندگی این کشور را دریافت کنند. این در حالی بود که بالغ بر 40 درصد پناهجویان جزو کشورهای افغانستان و سوریه بوده اند.

آمار پناهندگان در مجارستان

آمارها نشان می دهد که تعداد پناهندگان از سال 2012 تا سپتامبر 2013 با افزایش به صورت تصاعدی از 4000 نفر به بیش از 17 هزار نفر رسیده است. این کشور جزو معدود کشورهایی است که در اتحادیه اروپا قرار داشته و عمل بازداشت پناهجویان را برای اولین بار در بین کشورهای اروپایی انجام داد.

دلایل رد درخواست پناهندگی در مجارستان

با توجه به این که شرایط پناهندگی در مجارستان مانند دیگر کشورهای اروپایی شرایط خاصی دارد، لذا درخواست پناهندگی به هر دلیلی می تواند از سوی سفارت یا اداره پناهندگی مردود اعلام گردد. این دلایل به شرح ذیل می باشند:

  • دلایلی که فرد برای پناهندگی به مجارستان بیان نموده، به طور واضح بی ربط و غیر قابل قبول باشد.
  • در صورتی که فرد پناهجو مرتکب جرمی شده باشد و کشور ثالث تقاضای استرداد را به کشور مقصد اعلام نموده باشد.
  • در صورتی فرد قبلا درخواست پناهندگی داده اما از سوی دولت مجارستان رد شده باشد.
  • در صورتی قبل از ورود به خاک مجارستان وارد کشور دیگری شده باشد و در واقع فرصت قبلی را برای پناهندگی داشته است.

لازم به ذکر است چنانچه فرد متقاضی برای اولین بار درخواست می نماید، معاف از هزینه رویه دادگاه و هزینه تفسیر خواهد بود. در این خصوص ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که می توانید از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوید.

روند پناهندگی در مجارستان چگونه است؟

فرآینده دریافت “پناهندگی در مجارستان به مدت 2 ماه (60 روز) طول خواهد کشید. می توانید از این 60 روز استفاده کرده و مصاحبه را انجام دهید. به طور کلی نتیجه بررسی های پرونده های پناهندگی می تواند در قالب 4 نوع نتیجه از سوی سفارت یا اداره مهاجرت به فرد متقاضی اعلام گردد:

موافقت با درخواست پناهندگی

در حالت اول این امکان دارد که با تقاضای پناهندگی فرد موافقت گردد. در این صورت وی می تواند به عنوان یک شهروند مجاری شناخته شود که در این صورت استفاده از امکانات شهروندی این کشور از حق و حقوق او محسوب می گردد. این امکانات شامل تحصیل رایگان برای فرزندان، استفاده از بیمه درمان و پزشکی و… باشد. ضمنا در این مورد نوعی کارت شناسایی به پناهنده ارائه می گردد که پناهنده بودن وی را به اثبات می رساند.

حفاظت جانبی

در این حالت ممکن است جان فرد پناهنده به دلایل عقاید سیاسی یا مذهبی در خطر بوده و ممکن است آسیب هایی از قبیل شکنجه و آزار و اذیت به وی وارد گردد. در این صورت اقامت سه ساله برای او صادر می شود که پس از آن طی شرایطی می تواند اقامت دائم اخذ کند.

حفاظت بشر دوستانه

در این حالت ثابت می گردد که جان فرد به دلایل سیاسی در صورت برگشت به کشور مبدا در خطر بوده یا کشور مبدا توانایی حمایت از وی را ندارد. در این صورت اقامت یک ساله به او تعلق می گیرد. اما حق کار و همراه آوردن خانواده را ندارد.

رد درخواست پناهندگی

به دلایل کاملا واضح عدم صداقت فرد پناهنده مشخص گردیده و با درخواست پناهندگی وی موافقت نمی گردد. در این صورت می بایست فورا خاک کشور مجارستان را ترک کند. فرد امکان اعتراض به حکم صادره را ظرف مدت 8 روز دارد اما مشمول جلسه دادگاه بعدی می گردد. هر چند ممکن است مدت زمان برگزاری جلسات دادگاه جهت بررسی پرونده و تجدید نظر طولانی باشد.

 قانون دوبلین در پناهندگی چیست؟

بر طبق این قانون از فرد پناهجو جهت استعلام، اثر انگشت گرفته می شود. این استعلام مربوط به نحوه ورود او به خاک مجارستان است. به عبارت دیگر بررسی می گردد که فرد مستقیما وارد مجارستان شده یا از طریق یک کشور ثالت به کشور ورود پیدا کرده است. در صورتی که مشخص گردد از راه کشور ثالث وارد مجارستان شده است با آن کشور مذاکره می گردد که آیا با بازگشت وی موافقت می گردد یا خیر.

چنانچه موافقت کشور ثالث اعلام گردد، فرد می بایست به همان کشور بازگشته و در همان جا پناهندگی بگیرد. در غیر این صورت تقاضای پناهندگی وی ثبت و بررسی می شود. در طول مدتی که پرونده در حال بررسی است، پناهجو در کمپ های مخصوص پناهندگان اسکان داده می شود. اگر پناهجو نتواند ادعای پناهندگی خود را به اثبات برساند، می بایست فورا به کشور خود بازگردد. اگر از این دستور امتناع ورزد، ممکن است زندانی شود.

اقدامات‌پناهنده پس از ورود به‌ مجارستان چیست؟

فردی که به عنوان پناهجو وارد کشور مجارستان می گردد، بایستی شرایط پناهندگی در مجارستان را مرحله به مرحله اجرا کند. در وهله اول از او دعوت به مصاحبه می گردد. مواردی که در مصاحبه مطرح می گردد شامل اطلاعاتی درخصوص مشکلات فرد و دلیل ترک خانه و کشور است.

نکته مهم این جاست که فرد موظف است کلیه اطلاعات را به طور دقیق و همراه با جزئیات و کاملا صادقانه بیان نماید. او این امکان را دارد که درخواست مترجم بدهد. از دیگر سوالاتی که پرسیده می شود چگونگی ورود به خاک مجارستان است. در مرحله بعدی از فرد پناهنده عکس و اثر انگشت گرفته می شود.

با توجه به ذکر شرایط پناهندگی در مجارستان و قوانین حاکم بر این کشور، می توان فهمید که روش “مهاجرت به مجارستان از طریق پناهندگی نمی تواند روش مناسبی برای افراد باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راه های بهتری را پیش روی شما قرار می دهد که کاملا قانونی و ایده آل است. برای آگاهی از این روش ها با وکلای زبده ما تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری داشته باشید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *