مهاجرت به کشور اسپانیا

شرایط ویزای همراه اسپانیا

شرایط ویزای همراه اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از کشورهای اروپاییست که به دلیل فرهنگ غنی، کیفیت زندگی مناسب و هزینه های مناسب زندگی و تحصیل مهاجرین را به خود جذب می کند. علاوه بر این افرادی که دارای تخصص و مهارت هستند و به این کشور علاقه مند هستند به عنوان نیروی کار ماهر به اسپانیا مهاجرت می کنند. یکی از مزایای مهاجرت به اسپانیا و اخذ ویزای طولانی مدت این کشور استفاده از ویزای همراه اسپانیاست. این ویزا برای حفظ بنیان خانواده و تجدد و همبستگی خانواده برای مهاجرین صادر می شود. دریافت این نوع ویزا نیز مانند دیگر ویزاهای صدوری از اسپانیا دارای شرایط و قوانینی هست. شرایط ویزای همراه اسپانیا در این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده به طور دقیق شرح داده شده است.

درباره ویزای همراه اسپانیا

یکی از روش های مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت این کشور استفاده از ویزای همراه اسپانیا می باشد. ویزای همراه اسپانیا روشی است که برای حفظ بنیان خانواده و اتحاد خانواده تعبیه شده که به وسیله آن یک شهروند غیر عضو اتحادیه اروپا که در اسپانیا اقامت دارد می تواند اعضای خانواده خود را به این کشور بیاورد.

البته یکی از نکات قابل توجه این است که فردی که خواستار استفاده از این نوع ویزاست بایستی مجوز اقامت خود را در وهله اول تمدید کرده باشد و فقط این دسته از افراد واجد شرایط استفاده از ویزای همراه اسپانیا هستند بنابراین افرادی که کم تر از 1 سال در اسپانیا اقامت دارند و یا اقامت کوتاه مدت دارند نمی توانند از این ویزا استفاده کنند. همچنین آنها بایستی به عنوان یک قاعده کلی نشان دهند که اعضای خانواده ای که خواهان اقامت آنها در اسپانیا هستند بایستی از نظر اقتصادی به آن فرد وابسته باشند.

بررسی شرایط ویزای همراه اسپانیا

همانطور گه گفته شد خارجیانی که یک سال در اسپانیا به طور قانونی زندگی می کنند و اجازه اقامت حداقل یک سال دیگر را دریافت کرده اند. برای اتحاد مجدد خانواده خود می توانند از ویزای همراه اسپانیا برای مهاجرت اعضای خانواده خود به اسپانیا استفاده کنند. همچنین دارندگان اجازه اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا توسط یک شهروند عضو دیگر اتحادیه اروپا، دارندگان کارت آبی یا بلوکارت اتحادیه اروپا یا ذینفعان ویژه و افراد خاص که توسط دولت اجازه دارند می توانند بدون داشتن اقامت قانونی قبلی، خانواده خود را به اسپانیا بیاورند.

البته توجه داشته باشید که منظور از همراه در ویزای همراه اسپانیا فقط اعضای درجه یک و خاص خانواده که یکی از گروه های زیر هستند می باشد:

  • همسر(تنها یک نفر) که بایستی از نظر حقیقی یا حقوقی جدا نشده باشد و به شرطی که ازدواج به صورت سوری انجام نشده باشد می تواند از این ویزای همراه استفاده کند.
  • شخصی که با متقاضی دارای روابط عاطفی است که مشابه ازدواج است (ثبت شده در یک اداره ثبت عمومی یا اثبات شده توسط متقاضی) می تواند از این ویزا برای مهاجرت به اسپانیا استفاده کند.
  • وابستگانی که والدین مقیم یا همسر یا شریک زندگی آنها که بیش از 65 سال دارند می باشد. به استثنای شرایط خاصی ممکن است اجازه والدین همراه برای والدین زیر 65 سال صادر شود.

شرایط ویزای همراه اسپانیا برای فرزند

ویزای همراه اسپانیا برای دو رده سنی مختلف برای فرزندان شخص متقاضی شرایط مربوط به خود را دارد. لذا فرزندان رده سنی کم تر از 18 سال بدون هیچ مشکلی فقط در صورت اثبات فرزند بودن شخص متقاضی می تواند برای استفاده از ویزای همراه اسپانیا درخواست دهد. سوای این افراد بالای 18 سال نیز که بین 18 الی 21 سال هستند در صورتی که اثبات شود آنها تحصیل می كنند و برای دارای مدرک دانشگاهی در حال تحصیل هستند و اینكه از نظر اقتصادی این فرزندان به شخص متقاضی (پدر یا مادر) وابسته باشند، می توانند به عنوان همراه از این نوع ویزا استفاده کنند. شایان ذکر است در صورتی که فرزند قرارداد کاری امضا کرده باشد و دارای شغل باشد، آوردن آنها به کشور اسپانیا از این طریق امکان پذیر نیست.

علاوه بر این حد مجاز 21 سال فقط در مواردی که فرزند ناتوانی قابل توجه و قابل ملاحظه ای داشته باشد و نیازمند به والدین خود برای ادامه زندگی باشد امکان پذیر است که در این صورت نیز نیازمند ارائه مدارک دال بر اثبات این موضوع خواهد بود. علاوه بر این استفاده از ویزای همراه در اسپانیا برای نوه ها امکان پذیر نمی باشد. توجه داشته باشید که برای مهاجرت فرزند خود به اسپانیا به عنوان همراه بایستی ثابت کنید که آنها واقعا فرزندان شما می باشند و تنها مدرک مورد نیاز برای دیدار با آنها می باشد. در این صورت باید شناسنامه خود را در اداره مهاجرت ارائه کنید. درنهایت برای نشان دادن وابستگی اقتصادی لازم، باید نشان دهید که گردش مالی حساب خود در طی سال های گذشته چگونه بوده است.

شرایط ویزای همراه اسپانیا برای همسر

طبق بند 53 قانون مهاجرت در اسپانیا، این امکان فراهم شده است تا افرادی که در اسپانیا دارای اقامت طولانی مدت هستند بتوانند همسر، زن یا شوهر و هر شخصی را که با آنها رابطه و پیوند مشابه دارند را به عنوان همراه به اسپانیا بیاورند که بدین معناست که این افرا مجددا می توانند شریک زندگی خود و خانواده خود را در کنار هم داشته باشند. علاوه بر این همسر فرد متقاضی می تواند از جنس خود یا جنس مخالف نیز باشد.

برای استفاده این نوع ویزا برای آوردن همسر و شریک زندگی به عنوان همراه ارائه گواهی ازدواج یا ثبت نام مشارکت مدنی است و این سندی است که پیوند عاطفی را گواهی می دهد. همچنین هر دو فرد متقاضی نباید با شخص ثالث دیگری ازدواج کرده باشند. و همچنین این دو فرد بایستی از هم جدا نبوده و به صورت مشترک قبل از مهاجرت در کشور مبدا زندگی کرده باشند.

شرایط ویزای همراه اسپانیا برای پدر و مادر

شرایط ویزای همراه اسپانیا برای پدر و مادر

استفاده از ویزای همراه برای مهاجرت پدر و یا مادر کمی پیچیده است چرا که الزاماتی که باید برآورده شوند بسیار دقیق هستند و مراحل بیشتری دارند. علاوه بر این والدین فرد بایستی بالای 65 سال سن داشته باشند و فرد متقاضی به عنوان یک عضو باید مسئولیت آنها را بر عهده داشته باشند و همچنین باید دلیل کافی برای مهاجرت آنها وجود داشته باشد برای مثال والدین فرد نیاز به مراقبت های ویژه ناشی از سن و از این نوع موارد را داشته باشند.

همچنین برای ثابت کردن وابستگی اقتصادی والدین، لازم است اثبات شود که طی ماه های گذشته، مسئولیت هزینه های قابل توجهی بر عهده فرد بوده است. علاوه بر این فرد درخواست کننده برای دیدار والدین خود بایستی اقامت طولانی مدت 5 سال در اسپانیا را داشته باشد تا بتواند والدین خود را به عنوان همراه به اسپانیا بیاورد. توجه داشته باشید آوردن خواهر یا برادر از این طریق امکان پذیر نیست.

ویزای همراه اسپانیا و ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به اسپانیا ازدواج با یک تبعه اسپانیایی می باشد. لذا سوالاتی در باب استفاده از ویزای همراه برای این متقاضیان پیش می آید. به طور کلی افرادی که از طریق ازدواج با تبعه اسپانیایی به این کشور مهاجرت می کنند حق استفاده از این نوع ویزا را مگر در شرایطی خاص نخواهند داشت. فقط در صورتی می توانند از ویزای همراه استفاده کنند که نتقاضیان دارای فرزندی باشند که به سن قانونی نرسیده است و از نظر اقتصادی آن فرزند نیازمند به حمایت فرد متقاضی می باشد.

علاوه بر این برای مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج و اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج فرد بایستی پشتوانه مالی داشته باشد تا بتواند زندگی خود و همسر خود را در اسپانیا تامین کند. همچنین بایستی ثابت کند این ازدواج قانونی و واقعی است. این افراد در صورت زندگی مشترک بیش از 5 سال می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای همراه اسپانیا

چنانچه همراهین متقاضی یکی از گروه های گفته شده در بالا باشد فرد می تواند برای مهاجرت اعضای خانواده اقدام کند. به صورت جزئی با توجه به همراهین و دسته بندی آنها مدارک مورد نیاز برای اخذ این نوع ویزا متفاوت می باشد اما به صورت کلی و عمومی از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه به صورت زیر می باشد:

  • ارائه مدارک لازم و اثبات پیوندها و روابط خانوادگی، اتحادیه حقوقی و در صورت لزوم وابستگی های قانونی
  • کپی گذرنامه، سند مسافرتی یا شناسنامه معتبر متقاضی و شخص مورد نظر برای پیوستن به آنها
  • اثبات اشتغال و یا تمکن مالی کافی برای حمایت از خانواده، از جمله پوشش مراقبت های بهداشتی (درصورتی که تحت سیستم تأمین اجتماعی نباشد).
  • داشتن مسکن مناسب برای اقامت خانواده
  • گواهی عدم سوء پیشینیه در 5 سال گذشته
  • گواهی پزشکی مبنی بر عدم بیماری مبتلا

توجه داشته باشید در حالی که ویزا در حال پردازش است، ممکن است متقاضی ملزم به حضور در سفارت باشد و در صورت لزوم برای شرکت در مصاحبه آماده گردد. اگر عضو خانواده به طور غیرقانونی در اسپانیا حضور داشته باشد، درخواست ویزا پردازش نمی شود. مدت زمان دریافت ویزای همراه اسپانیا به طور کلی از ابتدا تا پایان حدود 6 ماه طول می کشد. با این حال، زمان کل به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله اینکه چه مدت طول می کشد تا دفتر مهاجرت به شما یک قرار ملاقات بدهد یا اینکه چه مدت طول می کشد تا کنسولگری پاسخ به درخواست ویزا دهد. امیدواریم این مقاله توانسته باشد برای افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند مفید واقع شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به دیگر کشورهای اروپایی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات و مشاوره به شما عزیزان می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *